Laboratuvar Bilgisayar Yedekleme-Format

Kodla Büyü

turukha

Üye
Kolay gelsin arkadaşlar;
atölyede 13 bilgisayarım var aynı özelliklerde(anakart,hdd,ram,işmeci vs hep aynı) ve 1 bilgisayara sistemi ve programları kurduktan sonra komple disk yedeğini hariciye alıp(iso vs. gibi) diğer bilgisayarlara yüklemek istiyorum. stabil ve basit bir program var mı bunun için önerebileceğiniz, kullandığınız.
bir kaç tane denedim verim alamadım ya da istediğimi bulamadım becerememişte olabilirim(drbllive ağdan çoklu format atma gibi ama biraz karışık hata veriyor çok, acronis ile komple diski kopyalıyor iso şeklinde alamadım c-d beraber)

acronis true image ile clone alabilrsiniz. Sürekli kullandığımız bir uyglama, verimli çalşıyor bizde.

Ağınızda sıkıntı yoksa clonezilla ile sabit diskin imajını alıp, ardından bunu ağdan Clonezilla Lite Server ile dağıtabilirsiniz.
https://clonezilla.org/show-live-doc-content.php?topic=clonezilla-live/doc/11_lite_server
adresindeki anlatımla dağıtımı başlatın, diğer bilgisayarları da ağdan boot edin (PXE boot). Gerisi gelecektir zaten.
https://bilgisayarbilisim.net/konular/clonezilla-ile-agdan-imaj-keyfi.176047/
adresindeki mesajlara da bir bakın.

Hocamın dediği sistemide denemek istiyorum ama fırsat olmadı. Onu denemek gerekir.

ben de acronis true image 2014 ile diskin tamamının yedeğini (full backup) kendi bilgisayarımda alıp diğer bilgisayarlarların hard diskine recovery yapıyorum. Şu ana kadar bir sıkıntı yaşamadım. Ben kasalardaki hard diski söküp acronis yüklü bilgisayara usb üzerinden harici disk olarak bağlayıp yüklüyorum. Genelde farklı marka hard disk olsa bile acronis ile image yüklerken bir sorun oluşturmuyor.

En iyisi clonezilla fakat harddiskten direk harddiskede aktarım sağlayabilirsiniz.

Sağolun hocalarım 1 PC ye kurdum sistemi programları driverlerı vs sonra diğer PC kerim HDD lerini bağladım tek tek acronis ile disk klon yaptım en sonunda clonzilla ile yapmak istiyordum ama acil bir durumdu 15 PC yi 6 ders saatinde hallettik öğrencilerle onlara 1 2 kez gösterdim yaptılar hem onlarda öğrenmiş oldu

Ben minitool shadow maker ile 30 makineye tek tek attım imajı. Birine kurdum harddiskleri bağladım imajı attım. Sonra diğer makineye bağladım o harddiski onda da başlattım. Böyle böyle hallettim. Ücretsiz olunca ilaç vs gerek kalmadı.

Donanımları farklı bilgisayarlarda bir tane yedek almak, diğer hepsine yetecek midir peki? Anakartların birçoğu aynı, işlemcilerde, ramlerde ve HDD lerde farklılıklar var, çeşit çeşit, BTS'de RAM buldukça düşük olanları yükselttim vs... (Yükselttim derken, 1 leri 1.5 ya da 2 GB yaptım, elimde ne varsa kullandım, ya da bazıları 3GB,4 GB oldu ama sayıca çok az bilgisayar bunlar.. Toplamda da 18 PC var)
Çok ağır çalışan bilgisayarlar maalesef. İşlemcilerinin birçoğu Pentium 4... Win 7 kurulu hepsi.

Bana da çok büyük bir ihtiyaç yedek almak, ama nerden nasıl başlasam bilemiyorum...

Son düzenleme:
Donanımları farklı bilgisayarlarda bir tane yedek almak, diğer hepsine yetecek midir peki? Anakartların birçoğu aynı, işlemcilerde, ramlerde ve HDD lerde farklılıklar var, çeşit çeşit, BTS'de RAM buldukça düşük olanları yükselttim vs... (Yükselttim derken, 1 leri 1.5 ya da 2 GB yaptım, elimde ne varsa kullandım, ya da bazıları 3GB,4 GB oldu ama sayıca çok az bilgisayar bunlar.. Toplamda da 18 PC var)
Çok ağır çalışan bilgisayarlar maalesef. İşlemcilerinin birçoğu Pentium 4... Win 7 kurulu hepsi.

Bana da çok büyük bir ihtiyaç yedek almak, ama nerden nasıl başlasam bilemiyorum...

windows'u ofisi netsupportu kurarım.
usb'yi hiren's boot cd ile (https://www.hirensbootcd.org/hbcd-v152/) rufus kullanarak hazırlarım.

usb ile boot ederim
c'deki pagefile.sys ve hiberfil.sys'yi silerim (boşuna 3-4gb gitmesin diye)
ghost veya acronis çalıştırım hirens içinden
imajı usb'ye alırım.

sonra diğer makinayı usb açarım
aldığım imajı geri atarım.
kapanır açılır makine adını değişir, timefreeze kurarım.

takılırsam özelden yener hocaya sorarım ;)

kolay gelsin.

Geri