LİNEER DC POWER SUPPLY da açıklayamadığım bir durum

Kodla Büyü

COBOL

Hiperaktif Üye
Hiperaktif
Elektro teknikçi arkadaşlar bilirler.LM 317 li devreler oldukça kullanışlıdır.Genel olarak standart bir şemaları vardır.
Bu çip in avantajı ise, yükte gereken voltajı sağlamaya çalışmasıdır.Lakin bir arkadaşım aşağıdaki değişik bir devreyi uyguluyor.
Bunun daha iyi olduğunu söylüyor.Osilasyona geçip, SWİTCH MOD davranıyormuş.Böylece daha stabil bir DC akım sağlıyormuş.
Bahsettiği sistemin İnternetteki tek şeması da bu.Gelişmiş şekli varsa şema önerinizide beklerim.
Gerçi ben bu devreyi 500watt olarak uygulayacağım.
Bu şemadaki çalışma şekli ve avantajları gibi her türlü fikir ve yaklaşımlarınızı öğrenmek istedim.

Ekli dosyalar

• variable-power-supply-circuit-diagram-using-lm317-i16.jpg
    variable-power-supply-circuit-diagram-using-lm317-i16.jpg
    21.3 KB · Görüntüleme: 710
Öncelikle şekilde ki devre switch mod güç kaynağı "gibi" davranır. Çıkışta ki bobin, kondansatör ve diyot ile oluşan devrenin görevi, yük altında regülasyon geriliminin yükün çektiği akımın değerine göre düşmesini mümkün olduğunca engellemeye çalışır. Swithc mod güç kaynaklarının temeli,Bir transistörün yüksek frekansta hızlı bir şekilde doyum ya da kesim noktasında çalışmasına imkan verir. Böylece Transistör sürekli açık kalmadığından üzerinde ki akım geçişi belirli anlar ile sınırlandırılır. Switch mod güç kaynaklarının hafif olması da kullanılan trafoların yüksek frekansta çalışması sebebiyledir.
Switch mod regülatör devresinde çıkıştan alınan geri besleme sayesinde çıkıştaki gerilimde meydana gelen gerilim düşümü algılanır. Buna göre çıkış gerilim değeri regüle edilir. Genel olarak çalışma mantığı bu şekildedir.
Örnek bir Switch mod regülatör entegresi olarak LM2596 tavsiye edebilirim.
http://www.ti.com/product/LM2596
custom_diagram_1_LM2596.gif

Hocam, Bu tür güç kaynakları için temel şemayı vermişsiniz.Uygulanmış şema varmıdır.
Yada şema ve uygulamaları ben aratayım. Bilinen adı ne? Türkçe yada ingilizce
Niyetim 500 wat a yakın bir güç
Trafo çıkışı 25 volt istediğim 13.8 volt
Yani 25 amperin üzerinde bir akım var ortada ve karşıma yeni bir sistem çıkıverdi.
Hani bu TI in LM2596 sub minyatür çipini görünce beni bir düşünce sarmadı değil.

5volts.gif

Geri