Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Konut kredisi hakkında herkesi ilgilendiren bir soru

Konu, 'Hukuk' kısmında jrerkan tarafından paylaşıldı.


 1. jrerkan

  jrerkan Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  239
  Beğeni:
  33
  Arkadaşlar,

  2017 yılında bir bankadan konut kredisi çektim, çekerken Dask(mecburi), konut sigortası, Hayat sigortası yaptılar, konut ve hayat sigortasını yapmazsanız kredi geçmez diye sözlü olarak ima ediyorlar başvururken zaten o nedenle o sırada mecburen yaptırıyorsunuz bunu biliyorsunuzdur.

  2 yıl boyunca 2 kez yenilettim bu sigortaları ama şimdi öğrendim ki Hayat sigortası ve konut sigortası zorunlu değilmiş. Benim sigortalarım ödeme süresi olan 5 yıllık olarak toplam olarak belirlenmedi, her yıl yenileniyor ve ben bu yıl yenilensin istemiyorum.

  Şimdi sorum şu, burada benim yasal haklarım ve yapmam gerekenler nelerdir?
  Bu konuda nitelikli bilgi ve tecrübesi olan arkadaşlar yarım ederse çok sevinirim bankalara paramızı kaptırmayalaım.
   
 2. sellioğlu

  sellioğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  189
  Beğeni:
  32
  sayın hocam ilk yıl ben de hepsini yaptırdım, daha sonra zorunlu olmadığını öğrenince, müşteri hizmetlerini aradım, resmi olarak kayda girmesi için, kesinlikle zorunlu olan dask haricindeki sigortaları yaptırmak istemiyorum dedim, kayıtlara girsin, tüketici mahkemesine dava açtığımda delil olmasını istiyorum dedim. Aynı konuşmayı şube yetkilileri ile de yaptım, benim rızam yok, yapmayın istemiyorum dava açarım, her yere şikayet ederim falan diyince, heralde baktı onlar da, bu kıl birine benziyor diye, 3 yıldır sigorta yaptırmıyorum. Benim sürecim bu şekilde oldu.
   
 3. evcil

  evcil Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Şubat 2019
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  6
  Konut sigortasını bilmiyorum ama hayat sigortasını yaptırmanızı öneririm. Ne olur ne olmaz, ölümlü dünya...
   
 4. sellioğlu

  sellioğlu Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Ağustos 2017
  Mesajlar:
  189
  Beğeni:
  32
  hocam hayat sigortasını ilk seferinde zorla yaptırıyorlar zaten , kaç yıllık çektiyseniz ona göre 5-6-7 yıllık. Sıkıntı adamlar 11.kattaki eve su baskını sigortası yaptırıyor ve siz ödüyorsunuz. Mantıken bakılınca borcu bitene kadar ev bankanınsa ( ki tapuda da öyle), banka ödemeli sigortaları ama bizde düzen değişik işte, dişini göstermeyince herşey üstüne kalıyor malesef.
   
  evcil bunu beğendi.
 5. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.138
  Beğeni:
  188
  Borcunuz bitene kadar ev sigortası yaptırmak çok iyi bir şey.Firtinadan cam kırıldı bankanın sigortacıcı geldi bedava taktı gitti.Borc bittiğinde devam ettirmek zorunda değilsiniz.
   
 6. jrerkan

  jrerkan Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  239
  Beğeni:
  33
  Teşekkür ederim hocalarım, siz kendi açınızdan haklısınız ama ben sigorta olayına prensip olarak karşıyım ve tüm sigorta düzeninin büyük bir dolandırcılık olduğunu düşünüyorum, Allah bilir ölürsem de kalan meblağı eşim ödeyebilir.

  Yani bu söylediklerinizin farkında olarak bu sigorta işini bırakmak istiyorum.

  Tam olarak nasıl bir yol izlediniz hocam dilekçe mi verdiniz anlatır mısınız ayrıntısını herkese faydası olması açısından?
   
 7. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.138
  Beğeni:
  188
  Hocam benimkini her sene axa sigorta yapıyordu.Zamanı geldiğinde dask ve evim paket sigortasını gidip imzalıyor evrakları alıyor ve ücretini bankaya ödüyordum.
  Evde banyoda bir su akması cam kırılması yada komsudan sizin eve sızan su yangın her durumda önce bankanızı aramanız durumunda onlar yönlendiriyor eve gelip herşeyi ücretsiz yapıp gidiyorlar.
  Borcum bittiğinde denizbanka bir dilekçe yazdım.Bundan sonra ne evim paket ne de dask sigorta poliçesi adıma düzenlenmemesi düzenlenmesi durumunda bunu ödemeyeceğimi yazdım.Bankadaki hesabımı da kapattım.Şimdi sadece garanti bankasına dask yaptırıyorum.
  Eğer borcunuz bitmemişse hayat sigortası iyi birşeydir.Akrabamdan biri vefat etti tüm borcunu sigorta ödedi ve ev geridekilere bedava kaldı.
  Kaldı ki bankaya bir ton para ödeyip dask ve evim paket sigortası içinde 250tl gibi bir rakam ödemek çok da fazla değil senede 1 defa zaten.
   
 8. xapex

  xapex Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.084
  Beğeni:
  30
  hocam ben ilk ev aldığımda konut ve eşya sigortasını zorunlu olarak bana da yapmışlardı 2007 de. bende kıl olduğum için iptal ettirmek istemiştim. dask hariç iptal edebileceğimi söylemişlerdi. poliçenin bitmesine 1,5 ay kaldığı için iptal ettirmedim ve yenilememe kararı almıştım.
  tam 2 hafta sonra apartman boşluğuna konulan bir kanepede yangın çıkması sonucu 5 katlı apartmanın tüm boşluğu (su, doğalgaz saatleri, asansör kabini kapılar vs vs dahil) yandı. dış kapıdan ev içerisine duman hatta kısmen alevler girdi.

  Bilgi almak için bankayı aradığımda ekspertiz gönderdi ertesi gün ve dairemin hol kısmının boyası, derzlerinin yenilenmesi, perdelerin ve halıların yıkanması, 2 gün duvarların is lekesini silen temizlikçinin yevmiyesini, dış çelik kapının tamiratı ve yenilenmesini sağladılar ücretsiz.
  buna ek olarak apartmanda oluşan zarar dairelere paylaştırıldı ve o zamanın parasıyla daire başına 4500 tl ek ödeme masrafı çıktı ve banka ortak alan olduğu için bunu bile karşıladı. Bu nedenle tavsiyem mutlaka yaptırın, bütçeyi çok sarsmıyor ama hayat kurtarıyor tabiri caizse
   
  omd bunu beğendi.
 9. jrerkan

  jrerkan Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Eylül 2007
  Mesajlar:
  239
  Beğeni:
  33
  Sayın Hocalarım, Sigorta yapmanın ne demek olduğunu ve faydalarını biliyorum.
  ben ne düşündüğümü kendimce açıklayayım;

  Sigorta yaptırmak risk satın almaktır. Şimdi burada 5 kişi "ben yaptırdım şöyle bir kaza oldu şu kadar para aldım." diyebilir,
  ama 100 kişiden 95 tane sigorta yaptırıp hiç bir sorun yaşamayan kişiler "ben sigorta yaptırdım hiç başıma birşey gelmedi sigortadan para almadım verdiğim paralar öylece boşa uçtu gitti" diye gelip yazmaz.

  Sigorta şirketi riski satın alır ve istatistiki olarak yüksek ihtimalle hep kazançlı çıkar. Yani 100 kişiden para alır 5 kişinin başına birşey gelir onlara verdiği para ile başına birşey gelmeyen insanlardan aldığı para arasındaki farktan para kazanır. Ve inanın ki bu risk istatistiklerini o kadar iyi hesaplarlar ki para kaybetmezler.

  Dolayısı ile benim için sigortacılık sektörünün kumardan farkı yok. 100 kişinin 1 lira vererek katıldığınız piyangoda 50 lira büyük ödül kazanma ihtimalinden bir farkı yok. Halbuki 100 kişinin verdiği paranın 50 lirasını piyangoyu oynatan kişi kazanır. Sigorta şirketide bunu yapıyor işin en en en özüne baktığınızda.

  Şimdi benim sorun hala geçerli, tecrübesi olanlardan bilgi almak istiyorum.
   
 10. evcil

  evcil Site Gezgini

  Kayıt:
  14 Şubat 2019
  Mesajlar:
  76
  Beğeni:
  6
  .
   
  Son düzenleme: 12 Haziran 2019
 11. diaboluss

  diaboluss Aktif Üye

  Kayıt:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  136
  Beğeni:
  26
  Hocam eğer krediyi alırken zorunlu olarak yaptıracağınıza dair bir imza vermediyseniz yaptırmak zorunda değilsiniz. Poliçe hazırlanır ve imzalamazsınız olur biter. Zorunlu yaptırmak zorundaysanız hangi sigorta türü olduğunu öğrenin başka bir sigorta firmasına daha ucuza yaptırabilirsiniz. Aynı olay ben araç aldığımda başıma geldi banka zorunlu olarak araca sigortayı bizden yaptıracaksın vs dedi. ilk kredi çektiğimde yaptırdım diğer aylar daha düşük ücretli poliçe buldum ve oradan yaptırdım. Herhangi bir zorunluluğunuz bulunmuyor yani.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal