Kondansatöre de el atalım

Kodla Büyü

bilisim5587

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Evet ubak ın 2008 yılında vermiş olduğu exper bilgisayarlar çürük çıkınca iş başa düştü. forumlarda baktığım kadarıyla bir kaç arkadaş kondansatörleri değiştirin problem çözülür demiş fakat nasıl değiştirileceğini de yazmamışlar. Bilgisayarların sorunu, power tuşuna basıldığında ya hiç açılmaması yada fanın biraz döndükten sonra tekrar kapanması.
kısaca kondansatör değiştirmiş yada bilen arkadaş ayrıntılı yazarsa çok sevineceğiz.

bu arada bilgisayardaki güç kaynağı fsp group a ait ve model numarası FSP300-61EPN. Milli eğitimden yeni güç kaynağı talep edecek olursam bunun aynısını mı istemeliyim yoksa herhangi bir güç kaynağı işimi görür mü?

300 Watt ve üstü SATA destekli her güç kaynağı işini görecektir.

hocam güç kaynağını çıkarıp içiniş açıyorsun. onun içinde üzeri bombe yapmış 1 2 kondansatör olması lazım onları havya ile söküp yerine aynı değerde yenilerini lehimliyorsun. güç kaynağı böylelikle tamir olmuş oluyor

Hasari hocam siz uygun fiyatlı olanlardan hangi marka önerirsiniz ıhtıyac listesine yazacagım.

Akyıldız hocam guc kaynağına zarar vermeden kolayca sokebilir miyim havyadan sonra hangi aletle lehim yapıyorum

lehimleri sökme işini ve malzemeleri tekrar lehinleme işini havya ile yapıyorsun. Lehim yapma diyerek bir kaç video izlerseniz fikir sahibi olursunuz.

benimde elimde 5 kasa var kondansatör değişimi bekleyen ama piyasadan bulduğumuz kondansatörler ne kadar kaliteli olur bilemiyorum :?: :?: bu konuda tavsiyesi olan varsa sevinirim arkadaşlar

bilisim5587' Alıntı:
Akyıldız hocam guc kaynağına zarar vermeden kolayca sokebilir miyim havyadan sonra hangi aletle lehim yapıyorum
hocam çok kolay sadece biraz alışkanlık gerekiyor. diğer hocamın nda dediği gibi internetten lehim yapma diye aratırsanız karşınıza bolca video makale çıkacaktır.

gezginefe' Alıntı:
benimde elimde 5 kasa var kondansatör değişimi bekleyen ama piyasadan bulduğumuz kondansatörler ne kadar kaliteli olur bilemiyorum :?: :?: bu konuda tavsiyesi olan varsa sevinirim arkadaşlar
hocam merak etmeyin piyasadakiler en az içindeki kadar kalitelidir.

kondansatörleri değiştirirken dikkat etmeniz gerekenler:
1. Genelde mavi renkte olan bu kodansatörlerin çizgili tarafı eksi ucudur, sökerken yönlerine dikkat edin.
2.üzerlerinde 2200uf 35volt gibi değerler yazar. Aynısını bulamazsanız voltaj değeri muhakkak daha yüksek olan bir kondansatör takın 35 volt yoksa mesala 50 voltluk takın, uf (mikrofarad) değerinide aynısını bulamazsanız küçük takmadığınız sürece çok sorun olmaz.
3.ince ve kaliteli bir lehim( 0.75 lik kurtel marka iyidir) ile aşırı lehim degdirmeden güzel bir lehinleme yaptınızmi işlem tamamdir.havya olarakta ince uclu bir kalem havza iş görür.
4.piyasada bolca kondansatör bulunur.fiyat olara kuruş cinsinden satılırlar, ama voltaj değerleri büyümeye başladıkça lira birimine geçmeye başlarlar. Çakma işi bu elemanlarda pek olmaz.

Bu UBAK bilgisayarlarında şişen kondansatör sorunu ve Power Supply sorunu çok sık oluyor. Genelde power supply bozuluyor. Kondansatör değiştirmek havya ile biraz zor. Çünkü anakartlarda kullanılan lehim alaşımı farklı, yüksek sıcaklıkta eriyor. Sökeyim derken anakart iletim yollarını kaldırabilirsiniz dikkat edin. SMD work station gibi sıcak hava üflemeli daha pahalı cihazlar gerekiyor. Ben sökemediğim kondansatörleri üstünden kopardım tabi ayakları anakartta kalacak şekilde ve ayakları üstünden lehim yaptım. Elimde bozuk PS çok hepsi FPS group ubak'ın bilgisayarlarından çıkma vaktim de olmadım henüz tamir edemedim chipli olduğu için arızalar biraz karmaşık. Ama diğer pc lerin ps lerini çok tamir ettim genelde çıkış transistörleri yada schotky dioyodları bozulur.

Hocam her power olmuyor maalesef diğer kasadan söktüm yerine takamadım çünkü boyutları az da olsa farklı

aynısından veya aynı ölçüde power bulmam lazım önerisi olan var mı?

http://mebuygulamalari.blogspot.com.tr/ ... tl-pc.html

Yukarıdaki adreste görsellerle anlatılmış. Ben de bu şekilde 5-6 adet bilgisayarı tekrar kullanılabilir hale getirmiştim. 3300 mikrofarad 6.3 v luk kondansatörlerin değişmesi gerekiyor. Öncelikle havya ile halledilebiliyor. Yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi kondansatörleri lehimle çıkarmak yerine söküp ayaklarını kesmeden uzun olacak şekilde lehimlediğinizde de bilgisayar çalışabiliyor. Bir de + ve - kutuplarına dikkat etmeniz yeterli olacaktır. Umarım bu şekilde atıl durumdaki bilgisayarlarınızı hayata döndürebilirsiniz.

Geri