Kodlama öğrenmek istiyorlar. Bize fikir verin !

Kodla Büyü

gül1

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar mrb. ben ortaokulda görev yapıyorum aynı zamanda anadolu lisesinde btryim.
Size danışmak istediğim bir durum var.
Okulda matematik öğretmeni ve 11. sınıf bir öğrenci kodlamayı merak ettiklerini program yazmak istediklerini bu alanda kendilerini geliştirmek istediklerini söyleyip benden yardım istediler.
Ben de megepleri önerdim mesela ilk olarak ordan bu konuyla ilgili temelleri kavrayabileceklerini yine net üzerinden farklı kaynak ve sitelerden yararlanabileceklerini söyledim ama daha sağlıklı sağlam olarak nasıl bir yol izleyebiliriz ?
Özellikle deneyimli ve meslek lisesinde çalışan arkadaşlarımızdan öneriler istiyorum.
Nasıl yönlendirebilirim ? Mantıklı bir şekilde nasıl ilerleyebilirler ?(yani bu alanda iyi siteler, kitaplar)
Bu arkadaşlar okul müfredatıyla değil kendileri bir şeyler yapmak istediği için size danışmak istedim...

Hocam merhaba,

kodlama işine girmeden önce algoritma kurma becerilerini geliştirsinler. algoritmayı anladıktan sonra dil öğrenmek sıkıntı değil. megepteki programlama temelleri dersinin modüllerini inceleyebilirler. buradaki temel yapıları çözdükten sonra, hangi dil üzerinde yoğunlaşmak istiyorlarsa o dil üzerine internet üzerinde bir sürü kaynak var. youtube kanallarında sıralı olarak ilerleyen videolar var. çizgi-tagem'in kaynaklarını kullanabilirler. c# için youtube'da murat yücedağ ve yazılım hocası kanallarını takip edebilirler.

ama dediğim gibi önceliği algoritma öğrenmeye verirlerse ve değişken, dizi, karar-kontrol deyimleri, prosedür gibi kavramları öğrenirlerse dil öğrenmede hiçbir sıkıntı yaşamazlar.

Saygılar.

temel düzel programlama mantığını az öğrendikten sonra PHP eğitim setleri ile PHP ye yönlendirin bence.
diğer dillerden daha kolay ve daha popüler bence. çalışması ürün oluşturması ve önizlemesi en hızlı ve sorunsuz olanı ( bence ).

Hocam programlama hakkında bilgileri var mı? Hiç bilgileri yoksa Scratch programını biz ortaokul çocuklarına öğretiyoruz ama programlama mantığını anlayabilmek için onlarda kullanabilir en başta. Mantığı öğrendikten sonra ilgisi dahilinde bir programlama dili üzerinde yoğunlaşabilir. İnternette bu konuda çok fazla eğitim dokumanı var. Bence megep çağı geriden takip ediyor. Benim kullandığım sitelerden bir örnek. https://www.acikakademi.com/portal/egitimler/sanal-sinif.aspx

En güzel kaynak youtube. Yemek yapmaktan tutun da motor tamirine kadar her şeyi anlatmışlar :) Tabii biraz da ingilizce lazım.

Hepinize yorumlarınız için teşekkür ediyorum arkadaşlar.
Ben de sizin gibi düşündüm ilk etapta kodlama mantığını anlayabilmeleri temel yapıyı görebilmeleri için megep demiştim.
Ama dediğiniz sitelere göz attım oldukça doküman vardı. Scratch da olabilir tabi.
Özeleştirimi de yapayım yazılımla ayriyeten ilgilenmiyorum ama madem onların ilgisi var sizden de fikir alıp yardımcı olmak istedim.
Öğretmen olan arkadaşım konuyla ilgili uğraşmış fakat istediği gibi ilerleyememiş. Javayla ilgilendiğini gördüm ama işin içinden çıkamıyor sanırım bu da kodlamayı öğrenmeye başlarken nasıl başlayacağını bilmemesinden kaynaklı.
Öğrenci ise hiç bilgi sahibi değil yani yönlendirip yardımcı olan olmamış.

Direkt java ile başladıysa bocalaması normal hocam. Java oop bir dil. nesne tabanlı programlama öyle altyapı olmadan herkesin içinden çıkabileceği bir alan değil. Daha basit düz dillerde biraz tecrübe edinip sonra oop kısmını öğrenmeye başlaması lazım.

önce biraz oyun oynasınlar, codecombat.com ve code.org 1 2 hafta oyun oynasınlar buralarda sonra gerisi basit zaten.

cumhur hocamın söylediği çok doğru önce algoritma mantığı geliştirmeyi öğrenmeliler.direk dil öğrenmeye girmek çok zor olacaktır ki zaten diller de algoritma mantığı geliştirenlerin anlayabileceği şekilde öğrenilebilir, kendi mantıkları üzerine ihtiyaçları doğrultusunda öğrenecekleri dilin temel yapısını, olaylarını, fonksiyonları, döngüleri,koşulları vs. kolaylıkla öğrenilebilecek şeylerdir. kolay gelsin.

Geri