Kodlama Dersi Mayıs sonunda müfredata girecek

Kodla Büyü

ALPONLINE

Aktif Üye
q8pfyt6a.jpg

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın kodlama dersinin okullarda okutulması için milli eğitim bakanlığı ile görüştüklerini açıklaması ile dersin ne zaman müfredata gireceği merakla bekleniyordu. Gazi Üniversitesi'nden bakanlıkla çalışmalar yürüten akademisyenlerden edinilen bilgiye göre Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve YEĞİTEK'in konu ile ilgilendiği ve birimlerin yoğun şekilde çalıştığı mayıs sonunda yeni yönetmeliğin bakanın masasında olacağı ve dersin müfredata gireceği söyleniyor.

Haberin Devamı: http://www.guncelegitim.com/haber/9673-kodlama-dersi-mayis-sonunda-mufredata-girecek.html

Cok heveslenmeyin bence ders gelirse bize vermezler fen ogretmenleri versin derlerse sasirmam

tomreader2010' Alıntı:
Cok heveslenmeyin bence ders gelirse bize vermezler fen ogretmenleri versin derlerse sasirmam

:) haklısınız
yok bence teknoloji ve tasarım dersi öğretmenlerine verirler

ilkokulda 2 saat, ortaokulda her kademede 4 saat, liselerde de 4 saat zorunlu ders düşünülüyormuş. banada çok gerçekçi gelmedi. illerin çoğunda bt sınıfları kapatıldı. 8-9 yıllık bilgisayarlarda ders yapıyoruz. kağıt üzerinde mi çalışacağız.

maverick07' Alıntı:
ilkokulda 2 saat, ortaokulda her kademede 4 saat, liselerde de 4 saat zorunlu ders düşünülüyormuş. banada çok gerçekçi gelmedi. illerin çoğunda bt sınıfları kapatıldı. 8-9 yıllık bilgisayarlarda ders yapıyoruz. kağıt üzerinde mi çalışacağız.
hocam bt sınıfına takılma..kodlama deyince hemen harıl harıl kod yazılmayacak kanımca...seviyeye uygun code.org gibi oyun vari işlerle sevdirilecek...hemen kod zaten öğrenciyi sıkar. ben bt sınıfına çok takılmıyorum. bana hayal gelen şu 4 saat dersi koyman için çizelgede nasıl bir değişiklik yapacaksın. hangi dersten kısacaksın. koydum oldu demekle olmuyor ki...4 saat olup zorunlu olması demek dünya kadar bilişimci açığı demek...bunun planlaması yapıldı mı..yoksa dediğiniz gibi ders olup kim girerse girsin denirse 1 sene ömür biçiyorum derse.sonra görüş alınıp müfredattan çıkar...hangi branş kimse kusura bakmasın bt öğretmeni haricinde bu dersin hakkını verir. tektas mı yoksa fen mi yoksa matematik mi...ET yi hakkıyla kullansınlar ben başka birşey istemem... diğer branşların bu derse girmesi hayal, girerlerse ya boş geçecek ya da kendi derslerini işleyecekler...güzel atılan adıma yazık olacak...çok iyi bir planlama yapılır inşallah

maverick07' Alıntı:

İsim olarak "Kodlama" dersinin olabileceğini bile düşünmezken haberleri görünce ciddi ciddi yapacaklar diye düşündüm. Fakat üstteki rakamların olması imkansız bence. Hele hele 4 saatler filan bence. Seçmeli olarak 2 saat görürüz gibi geliyor bana. En iyi ihtimalle...

Ya niye olmasın arkadaşlar :? .ilk okuldada olur başka bir duzeyde de olur olmalida.Biz degilmiydik yok ingiltere de,yok güney korede kodlama derslerinin tüm kademelerde okutulduğu paylaşımı yapanlar.Şimdi niye ümitsizliğe dusmusuz ve yok olmaz, yok hayal diyoruz.Herkesten önce biz bilisimciler bu inançta ve gayrette olmalıyız.Demek bakanlikta(Bilim veTek. bakanligi )bunun ne kadar gerekli olduğunu gecte olsa fark etti. Ben diyorum ki ET'dada ders anlatırız.Tâbi bilgisayar olsa daha iyi olur.Ama farz değil. Ümitsizlik yok...

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım isimli bir ders varken, Kodlama diye ayrı bir ders gelmeyecektir.

Bilişim Teknolojileri ve Yazılım dersimizin içine Kodlama ile ilgili konular eklenecektir diye düşünüyorum.

2 saat Bilişim, 1 saat kodlama normumuzu arttırabilir. Normumuzu arttırabilecek her ders bizim için avantaj, konu ne olursa olsun. Ama 1 saat bilişim 1 saat kodlama olursa şaşırmayın :)

Her kademeye gelir insallah.
Her kademede olsun
Dersun adi kodlama , yazilim olsun.
En azinda herkes bilgisayar biliyor gereksiz diyemezler. Kodlama denilince o ne diyor herkes, merak uyandiriyor.
Ek olarak teog ,lys, ygs her sinavda soru cikar insallah.

Eğer bu ders gelecek olursa ,bugüne kadar yaptıkları en mantıklı 1-2 şeyden biri olur.
Aslında son alımdaki bilişim öğretmeni sayısına bakılırsa ben de bu ders gelecek gibi düşünüyorum.

bilişim dersini kaldırıp bunu da koyabilirler. Ne anlarız bu işten o zaman bilmiyorum.

valla yine haftada 2 saat yaparlar hiç bir faydası olmaz ve 2 saatle de hiç bir şey öğretilmez, sadece bakın o dersi de koyduk dünya standartlarına uyuyoruz olur biter bir dersi hakkıyla işlemek için en az haftada 4 saat olması lazım oda en az, ki yazılım dersine az bile, bunlar tabi benim şahsi fikrim.

akoluacik' Alıntı:
Ders kitabi cikarsalar ben raziyim
evet hocam birde o var, bilgisayar dersine giriyoruz ama maalesef kitabımız yok, insan okulda kendini diğer derslere göre çok aciz hissediyor, temeli ve dayanağı olmadan ne yaparsan yap boş, müfredata ders koymakla o iş olmuyor, bilgisayar derslerine ne kadar önem verildi ki, kodlama dersine o önem verilsin, bir şeyi hakkıyla yapılmadan bir diğerine atlamak sadece bizim ülkede vardır herhalde

Olması gereken bilişim teknolojileri ve yazılım dersi içeriğinde "kodlama" konularının olması. Müfredat, 5. sınıfta temel bilgisaar kullanımı ofis programları, 6. sınıfta, bilgisayar ve yeni elektronik donanımlar (arduino olabilir, üç boyutlu yazıcı olabilir, basit devreler olabilir) ardından scratch ve kodlama. 9. sınıf tüm öğrenciler için ise sadece kodlama ve uygulama geliştirme.
Burada amaç toplum olarak buna ihtiyacımızın olduğu bilmesi. Cumhur başkanı hazretlerinin iki kod yazması yada blokları ordan alıp buraya taşıması bunun için yeterli. Ne kadar obamanın ana dili ingilizce olsa da bizimkilerde böyle bir girişimde bulunarak geleceğe bir adım atılmasını sağlar.

Tabi önceki yıl yusuf tekinin sözleri hala kulağımda cine 5 teki programda:"biz gençlerimizin kod yazarak ülkenin geleceğine katkı sağlayacağına inanmıyoruz." bu içerikte bir söz söylemişti, obamanın kod yazması durumu sorulduğunda.
Bu iş gerçekten vatanını, öğrencilerini seven, aklı hür,yeteneklerini bulmuş çalışkan bireyler yetiştirmek isteyen kişilerin işi.

Aman efendim o koltukta oturayım da gerisi umrumda değil diyenlerin, aklındaki fikrini değil amirinin duymak istediklerini tekrarlayanların, sorun olduğunda çözmek yerine topu başkasına atanların, sürekli iş yapıyormuş havası verip aslında hiç bir şey yapmayanların, kafasından çok çenesini çalıştıranların yapacağı iş değil maalesef arkadaşlar.

Dersimiz içeriği olarak kodlama olursa şahane olur. Bununla ilgili bakanlıkta ciddi çalışan insanlar var. yakın zamanda netleşir umuyorum.

Geri