Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Kodlama Dersi Görüş Istiyorlar

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında bilisimcih tarafından paylaşıldı.

1. bilisimcih

bilisimcih Aktif Üye

Arkadaşlar kodlama dersi geliyor.
    Ankara da calisiyorum Yegitek sahadaki öğretmenlerden görüş alacakmıs.

Kodlama dersinin müfredati hangi kademede olmasi gerektigi nasil olmasi gerektigi vb. Konularda varsa fikirlerinizi yazabilirseniz firsat olursa iletirim.

2. bt.ogretmeni

bt.ogretmeni Seçkin Üye Seçkin Üye

Kodlamayı nerede yapacakmışız bi soruver hocam, zira çoğu okulda ne bilgisayar sınıfı kaldı ne bilgisayar.

3. bote__bilisim

bote__bilisim Aktif Üye

Kodalama ,algoritma vb adı ne olursa olsun ders bence ilkokuldan başlamalı.Çocuklara analiz etme becerisi,adım adım çözüme ulaşma becerisi,eleştirel,yaratıcı düşünme becerisi verilmeli.Bunları yaparken illa lab,sınıfa gerek yok ,tahta kalem, her yerde işlenebilir.Ortaokul ve lisede ise sarmal şekilde müfredat ele alınmalı.Herkes çok iyi kod yazacak diye bir durum yok fakat aralarından elbet kendini çok fazla geliştirecekler çıkacaktır.Ama olmazsa olmaz her kadamede zorunlu olmalıdır bence.Seçmeli demek Teog demek Lys demekmalesef

4. sozoguz

sozoguz Site Gezgini

Bence lise kademesinde de mutlaka zorunlu olmalı. Bir de laboratuar mevzuunu niye sorun yapıyorsunuz. Sonuçta dersimiz gelsinde, laboratuarı da kurarlar

5. okyay

okyay Seçkin Üye Seçkin Üye

1. Öncelikle bt sınıfları elden geçirilmeli
    2. İlkokul düzeyinde çocuklara stracth tarzı(mantıksal düşünme yeteneğini ön plana çıkaran) daha çok görselliğin ön plana çıktığı bir eğitim
    3. Ortaokulda htlm,flash animasyon dersler
    4. Lisede C,Visual C#,C++, Asp.net

olsa çook güzel olur diye düşünüyorum

6. eduran

eduran Aktif Üye

Bence de ilkokul'dan başlamalı kesinlikle. 4. sınıf çok uygun. Öğrenciler yapabilirler.

Etkileşimli tahtalardan, tabletten ders işlenebilir. code.org, scratch vb ile ilkokul ve ortaokulda rahatlıkla bt sınıfı/laboratuvar olmadan kodlama dersi işlenebilir. BT sınıfına/laboratuvara üst kademelerde ve farklı programlama dilleri öğretilecekse ihtiyaç olacaktır.

Ders küçük yaştan itibaren verilirse mantık rahatlıkla kazandırılabilir. Ayrıca ders zorunlu olmalı, yoksa seçilmeyebilir.

7. EnTRoPi

EnTRoPi Seçkin Üye Seçkin Üye

Bİlgisayar olmadan nasıl kodlama dersi yapılır ki. Dersimiz uygulama ağırlıklı. Bu yüzden bilgisayarsız kodlama dersi boyasız resim dersine benzer.

8. bilisimcih

bilisimcih Aktif Üye

Mufredatla ilgili cocuk seviyesi ile ilgili kodlama anlatan code org dan anlatan ogrtmenlerin soyle olunca cocuklar daha iyi anliyor tarzi fikirleriniz var mi

9. AKom

AKom Seçkin Üye Seçkin Üye

Kitap kitapppp oncelik kitap olsun hangi sinifa ne anlatcaz bilelim

SM-G900FQ cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

10. ysartemur

ysartemur Seçkin Üye Seçkin Üye

naçizane tavsiyelerim
    1) ilk ve orta kısımda kesinlikle görsel programlar kullanılmalı.
    scratch, code.org gibi

2) kodlama yalnız olmamalı donanım bağıda kurulmalı. bir yıl veya bir dönem scratch öğrettikten sonra imkanlar dahilinde aurdino vb kitler, sensorlar devreye sokulmalı. Öğrenci Somut olarak yazdığı kodun neticelerini görebilmeli.

3) ihtiyaç analizi iyi yapılmalı gereksiz programlar öğretilmemeli.
    Mesela html, flaş gibi programların faydasının olmayacağını düşünmüyorum.
    Zaman kaybı olarak gördüğüm programlar:
    a. html,
    b. flash
    c. action script,
    d. java script,
    e. adobe serisinin görsel programları vs

Gösterilmesi gerekenler
    a. scratch
    b. code.org
    c. android uygulama geliştirme
    d. sketcup tarzı çizim programları

4) kodlama tüketime değil üretime yönelik olmalı.

11. ysartemur

ysartemur Seçkin Üye Seçkin Üye

Hangi alanlarda kodlamaya ihtiyacımız var, ne kadar kişiyi bu alanda istihdam edebiliriz iyi, araştırılmalı.

Forumdaki birçok kişi benim gibi sşağıdaki programları biliyor.
    html, flash, action script, java script,
    C, pascal, Delphi, Photoshop,
    Php, Asp ,sql,
    ileri derece ofis

Peki kodlamayı ve mantığını bilen bizlerin ülkeye sağladığı menfaat nedir diye sorsak cevabımız koca bir sıfır olacaktır.

12. only61

only61 Hiperaktif Üye Hiperaktif

arkadaşlar yeni bt sınıfı kurmaları gerekir ama ben sanmıyorum ki öyle bir şey yapsınlar...sizce de mümkün mü?

13. e-ceylan

e-ceylan Aktif Üye

code org veya scratchta çocuklar birebir uygulama yapınca faydalı olduğunu görüyorum. çocukların bilgisayar ve teknolojiye bakışı değişiyor.

ilkokuldaki çocuklara kodlama mantığını seviyelerine uygun oyun verilebilir. mesela lego tarzı kod parçalarını birleştirme oyunu ile olabilir.

14. btogretmeniyim

btogretmeniyim Site Gezgini

lab yok pc yok

15. BayTerapi

BayTerapi Seçkin Üye Seçkin Üye

Öncelikle Bilişim Öğretmenlerine İade-i İtibar yapılmalı diye düşünüyorum. Çoğu okulda "meslektaşımız", aynı "eğitim fakültelerinden" mezun olmamıza rağmen bizi tamirci olarak görüyor. Bu durumun düzeltilmesi gerekli. Bilişim çağındayız.Dikkat edin; artık 7den70e herkes bilgisayara muhtaç fakat şu durumdan tek zarar gören bizim meslek gurubumuz.
    Bunların ortadan kalması için öncelikle ;

1- az dersliği bulunan mesela 4-5-6 derslikli okullarda da norm fazlası olmayacak en azından maaş karşılığı derslerimizi karşılaycak kada her kadamede dersimizin olmazı lazım ki bu da en az 3 saat eder.
    2- Kim ne dersin bu uygulamanın da devamlılığı açısından derslerimizin merkezi sınavlarda(teog, üni sınavı) sorusu olan dersler arasında olması gerekli. en azından TEOG için olmalı diye düşünüyorum.

birde bu DYK ile ilgili yazıyı çıkaracak olan arkadaşa; benim bildiğim kimse yazıyı icad et sonra yazıyı çıkar demedi. aramızda öyle diyen bir arkadaş mı oldu yahu :puhaha:

16. Buzkırıcı

Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

Direk bu ise. girelim olmaz ama çok basitten ilkokul 4ten başlasın ki. uzunca bir süreçte isteyen öğrenci kendine yön verir.Amerikada böyle onlar basladi

17. rsto2105

rsto2105 Site Gezgini

1) kodlama dersi ilkokul 4.sinifta itibaren her kademede zorunlu olmali secmeli olursa öğrenciler secse bile bir sekilde ders açılmıyor.

2) teog sinavinda bilişim ve kodlama ile ilgili soru çıkarsa okul idare ogretmen ve ogrencilerin ders e bakis acisi değişir 5 - 10 soru ciksa yeter.bu madde bence cok onemli !!!!

3) kitap ve icerik net olmali

4) kodlama alani eskiden bize pascal ogretirlerdi millet c# yazıyordu. Yani ders mufredati eski degil güncel olmali ve bizler üretim yapilacak birşeyler ogretmeliyiz.

5 ) mevcut bilişim dersi de devam etmeli hatta diger kademelere de yaygınlaşmali. Yoksa simdiki bilisim dersinin yerine kodlama dusunuluyorsa bastan kaybetmis oluruz. Bligisayar bilmeyen birine nasil kodlama ogretebiliriz.

18. akdenizkanki

akdenizkanki Seçkin Üye Seçkin Üye

bence, İlkokul ve ortaokulda ders zorunlu olmalı. Yazılımı sevenler meslek liselerinin bilgisayar bölümlerine devam edebilirler. Ama, lab olmadan bu ders faydalı olur mu tartışılır bu işte?

19. hanibal07

hanibal07 Aktif Üye

Bu kadar tantanadan sonra bişey çıkmazsa çok üzülürüm :eek:

20. ahmetismet

ahmetismet Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bence 5.sınıftan zorunlu olarak başlanmalı temel atılmalı. Lisede ilgili olanlara seçmeli olmalı ve üst düzey olmalı. TS de okuyan öğrenciye zulüm olur bence...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal