Kodlama Dersi Başarılı Olur mu?

Kodla Büyü

marcel

Aktif Üye
Yakın bir zamanda eğitim müfredatına girmesi düşünülen ‘kodlama dersi’ başarılı olur mu tartışılıyor. Elbet herkes kendi bakış açısı ile düşüncesini ifade edecek ancak bu işin içinde olan ve kodlamaya ihtiyacı olanlar için bu ders kaçınılmaz. Küçük bir çip alıp yüzlerce kamyon dolusu karpuz göndermek gibi bir olay kodlama dersi. Dünyayı teslim alan teknoloji çok farklı şekillerde yoluna devam ederken Ülke olarak bu dersin gerisinde kalmak düşünülemez. Kodlamanın eseri en güzel arabalara binip , en akıllı telefonlardan kullanıp , plazma tv ler ile hayatın akışını seyredip sonrada ne gerek var demek kodlamanın ehemmiyetini göz ardı etmek olur. Bu günlerde yerli otomobil tartışılıyor. Türkiye gibi büyük bir ülke daha yeni yerli otomobil yatırımlarına başladı ise kodlama derslerine bir an önce başlamakta fayda var. Gençlik enerjisini kullanacak arayışlar içerisinde. Ve gençlik telefonun ekranına bakıp yönetim panelinde olmadığı siteleri takip etmek istemiyor artık. Tabletler artık dağ köylerimizde çocuklarımızın ellerinde. Ancak bu tabletleri bir adım ötesine götürmek kodlama dersleri ile olacaktır. Eskiye nazaran hayat şartlarının teknoloji ile kolaylaştığı günümüzde işin arka planında olmak ülkemizi diğer ülkeler arasında bir adım öne çıkaracaktır. E-okul gibi devasa bir yatırım Türkiye’nin eğitim sistemine kolaylık sağlamıştır. Bu sistemin güçlenmesi yazılımcılar sayesinde olmaktadır. Bu gibi devasa başarılar sağlıktan , ekonomiye kadar bir çok alanda kullanılmaktadır. Ama hala maliyetleri çok fazladır. Bu işi bilenlerin çoğalması güçlü ve sağlam bir teknoloji alt yapısı ile Ülkeyi yarınlara taşımaktır. Genelde hobi amaçlı bir çok kodlama bilen genç bulunmakta. Bu gençleri bir vizyon etrafında toplayarak eğitim sisteminde istifade edilebilir. Ki bu gençlerin başarılı projeleri milyonlar tarafından takip edilmektedir. Evet az çok bu işle ilgisi olanlar dersin önemi hakkında çok fazla şey söyleceklerdir. Çünkü genç yaşlarda alınan eğitimlerin üzerine bir tuğla daha konulabilmektedir. Yarınlarda daha güzel ve dünyaya teknoloji satan bir ülke olmak için kodlama derslerine ihtiyacımız var.

www.kamudanhaber.comhttp://www.kamudanhaber.com/egitim/k ... 09706.html

Bence olmaz.
çünkü toplum zihni olarak çok gerideyiz. Yetiştirme kursunda kendi dersimden kurs açtım. veliler şikayet ediyor "neden türkçe matematik gibi dersler açılmadı? ne gerek var bilgisayara." ki kursta çocuklara smallbasic anlatmaya çalışıyordum.
bunu duyduktan sonra ne bu ülkeden ne de bu milletten bir ... olmaz diye düşünüyorum.

Velilerin vizyonu geniş değil hmm bir de eğer o dersin önemli olmasını ve görülmesini istiyorsanız sınavda çıkması gerek

sınav ülkesinde yaşıyoruz arkadaşlar bende kendimi veli olarak düşününce matematik varken bilgisayarı istemezdim malesef

akyildiz41' Alıntı:
Bence olmaz.
çünkü toplum zihni olarak çok gerideyiz. Yetiştirme kursunda kendi dersimden kurs açtım. veliler şikayet ediyor "neden türkçe matematik gibi dersler açılmadı? ne gerek var bilgisayara." ki kursta çocuklara smallbasic anlatmaya çalışıyordum.
bunu duyduktan sonra ne bu ülkeden ne de bu milletten bir ... olmaz diye düşünüyorum.
Sınav notunu yerlerde olduğunu gördüklerinde acaba o vatandaş aynı şeyi söyleyebilecek mi acaba .... Bence sınavla iyi bir ders verin o vatandaşa

ben o dersin sadece bilgisayara ilgili (oyun olarak değil sistem olarak) çocuklarda başarılı olacağına inanıyorum. Bu nedenle ders değilde kurs olarak istekli çocuklara verilmesi taraftarıyım.

kaliteli eğitim için her derse önemin verilmei gerekir... sınav maratonua sokulmadan...

Türkiye'de eğitimin en karanlık dönemindeyiz. Tüm liselerin anadolu lisesi yapılmasından dolayı toplum olarak bir yanılsama içindeyiz. Çocuğu sınavla anadolu lisesine yerleşen herkes çocuğunun doktor olacağını zannediyor. Ama olamayacaklar.

Sınavlarda en başarılı çocukları doktor yapıyoruz. Tıp alanında literatüre girebilecek bir yenilik yapabilmek için gereken maddi kaynaklar ülkemizde yok. Yazılım sektöründe ise durum böyle değil. Yazılım sektöründeki en önemli hammadde "zaman". Genç nüfusa sahip bir ülke olarak bu kaynağımız var. Ama çocukları sınav bataklığına saplayarak bu kaynağın çırpına çırpına boğulmasını seyrediyoruz.

Benim çözüm önerim şu: Kodlama dersi olsun, Teog, Ygs, Lys sınavlarında kodlama soruları olsun. Toplumdaki zihniyet değişimi beklemeden çağı yakalayabilmek için şu aşamada yapılabilecek en hızlı çözüm bu.

kazuo' Alıntı:
Türkiye'de eğitimin en karanlık dönemindeyiz. Tüm liselerin anadolu lisesi yapılmasından dolayı toplum olarak bir yanılsama içindeyiz. Çocuğu sınavla anadolu lisesine yerleşen herkes çocuğunun doktor olacağını zannediyor. Ama olamayacaklar.

Sınavlarda en başarılı çocukları doktor yapıyoruz. Tıp alanında literatüre girebilecek bir yenilik yapabilmek için gereken maddi kaynaklar ülkemizde yok. Yazılım sektöründe ise durum böyle değil. Yazılım sektöründeki en önemli hammadde "zaman". Genç nüfusa sahip bir ülke olarak bu kaynağımız var. Ama çocukları sınav bataklığına saplayarak bu kaynağın çırpına çırpına boğulmasını seyrediyoruz.

Benim çözüm önerim şu: Kodlama dersi olsun, Teog, Ygs, Lys sınavlarında kodlama soruları olsun. Toplumdaki zihniyet değişimi beklemeden çağı yakalayabilmek için şu aşamada yapılabilecek en hızlı çözüm bu.

katılıyorum sınavda çıkmadan olmaz..
ilgisi olan öğrenci bile kodlama kursuna geleceğine sınavda iyi bir anadolu lisesi ya da fen l. için uğraşacaktır.

sınava çalışmaktan ilgisinin olup olmadığını anlayacak bile vakti yok çoğu öğrencinin

ppll' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
Bence olmaz.
Sınav notunu yerlerde olduğunu gördüklerinde acaba o vatandaş aynı şeyi söyleyebilecek mi acaba .... Bence sınavla iyi bir ders verin o vatandaşa
zaten öyle yapacağım. zaten konu olarak algoritma ve programlama işliyorum. en basit soruyu bile yapamayacaklarına eminim.
bu arada çocuklar kesinlikle matematitk ve diğer dersleri istemiyorlar. kursta o kadar mutlular ki tarif edemem.

akyildiz41' Alıntı:
ppll' Alıntı:
akyildiz41' Alıntı:
Bence olmaz.
zaten öyle yapacağım. zaten konu olarak algoritma ve programlama işliyorum. en basit soruyu bile yapamayacaklarına eminim.
bu arada çocuklar kesinlikle matematitk ve diğer dersleri istemiyorlar. kursta o kadar mutlular ki tarif edemem.

Veliler sınıfta öğrencilere oyun oynatıldığını düşünüyor hocam çocuklarının haftada 5 saat gördükleri lakin 8. sınıfa geldiklerinde hala basit aritmetik işlemleri yapamayan öğrencilerin velileri, kurslarla çocuklarının süper zekaya sahip olacaklarını düşünüyorlar öğretmenlerde diğer branşlardan bahsediyorum kurs ücretlerinin 2 katına çıkmasından dolayı bu durumu kullandıklarını düşünüyorum. Kendi okulumda bu 3. yılım öğretmenlerin hiç bu kadar istekli olduklarını görmemiştim demek ki herkez ekders için çalışıyor asıl hakediş olan maaşın zaten alınması gereken bir ücret, ekders ise istekli olur isek kazanacağımız bir ücret olarak algılanmakta ben bu süreçte bunu anladım. Hele ki bir idarecim var çocuklara zorla türkçe dersi seçtirmeye çalıştı gözümün önünde , çocukların ortasında tehdit ettim onu yaptığın büyük bir suç diye bimer ve cimer şikayet ederim dedim.... insanlar bu kurs ücretinden dolayı birbirine girdi velhasıl büyük şaşkınlık içerisindeyim...

evet malesef öyle hocam. öğretmenleri bu duruma düşüren zihniyete yazık.
gerçi maaş ekders ne kadar olursa olsun doymayan bir bölüm de yok değil.

Geri