Km de kaç litre harcıyorum?

Kodla Büyü

eridim

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Okul ev arası 5.3 km yok gittim
Başlangıç noktası da iken
depodaki benzinle 423 km gidebiliyordum.
Bitiş noktasında ise
depodaki benzinle 409 km gidebiliyorum.
Şimdi ben km başına kaç litre harcadım?

Sizin aracınız muhtemelen H benzinli bir araç ,mesafe kısa ve ışıklı bir yol ise tüketim böyle zamanlarda motorda isinmadigi için yüksek olur. Km bazında harcanan yakıt böyle hesaplanmaz, böyle az kilometrelerle hesaplama zaten doğru sonuç vermez. Ölçmek için en ideal yöntem depo pompa atana kadar doldurulur, km sayacı sıfırlanır. Depo son çeyreğe düşene kadar devam edilir. Sonra mümkünse aynı pompadan yakıt alınır ve km başına yakıt tüketimi hesaplanır.

Peki iki nokta arasi kaç litre yaktığını nasıl anlayacağım? Hangi veriler lazım?

Benim aracım eski bir araç olmasına rağmen depodaki yakıtı litre olarak belirtiyor, tabi çok hassas değil. Muhtemelen sizin aractada vardır, menulerden bir kurcalamak lazım. Ama yukarıda yazdığım gibi kısa mesafelerde yakıt tüketimi her zaman fazla olur. Sizin örnekte de görüldüğü gibi araç fabrika verisinin üç katını yakmış sizin ev okul arasında.
Ben kendim depoyu fulleyerek km hesabı yapıyorum bu sayede o depoda km başına kaç litre veya güncel fiyattan kaç kuruş yaktığını hesaplayabiliyorum.

Okul ev arası 5.3 km yok gittim
Başlangıç noktası da iken
depodaki benzinle 423 km gidebiliyordum.
Bitiş noktasında ise
depodaki benzinle 409 km gidebiliyorum.
Şimdi ben km başına kaç litre harcadım?
bu gittiğin yol yol değil hocam :D bu verilerle hesaplayacak olursak kaç litre benzin harcadığını bilemem ama ~90 km sonra benzinin biteceğini söyleyebilirim

Araciniz menzil bilgisini gösteriyorsa, ortalama yakıt tüketimini de gösteriyor olması gerekir. Bu değeri gittiğiniz km ile çarpıp 100e bölerek toplam tüketimini hesaplayabilirsiniz.

Konu genel bir tüketim bilgisi olabilir.

2011 Geely FC Euro 5 (1.5 CVVT 105 BG, 132 nm tork LPG'li 1280 kg) aracımla;
Uzun yolda LPG ile 6,5-7 lt; benzinle 5,5-6 lt
İzmir Balçova'da şehiriçi LPG ile 11-12 lt...
Şehiriçi benzinle tüketimi ölçme fırsatım olmadı.

Merhaba arkadaşlar, ben Honda Jazz 1.4 SE Sport 2005 model benzinli CVT bir araç aldım ama yakıtı daha 30 km de 7 litreye yakın görünüyor. Bununla ilgili var mı benzer sorunu yaşayan? Neden kaynaklanıyor olabilir?

Ekli dosyalar

• eski2.jpeg
    eski2.jpeg
    41.1 KB · Görüntüleme: 21
  • 30 km sonrası yeni.jpeg
    30 km sonrası yeni.jpeg
    87.8 KB · Görüntüleme: 22
Geri