kimlik bilgilerin çalınması/hacklenmesi durumu

Kodla Büyü

germosa

Site Gezgini
merhaba, arkadaşlar malumunuz üzerine 46 milyonumuzun tüm kimlik bilgileri çalınmış ve şuan internet ortamında herkesin erişiminde. buna karşı yapabileceğimiz bir şey var mı, bilişimci olduğumuz için bu tip sorular bize geliyor.

kendi adımı, annemi babamı sorguladım maşallah hepimizin bilgiler çarşaf çarşaf var, inşallah kötü niyetli birilerinin eline düşmeyiz.

ben ailemdekileri arayıp sizi arayan kimlikl bilgilerinizi söyleyip dolandırmaya çalışan olursa dikkat edin dedim.

cidden bu durum bilişimin önemini gösteriyor, bu bilgiler şifrelenerek saklanabilir miydi acaba.

Re: bütün kimlik bilgilerimizin çalınması

sık sık adımıza açılmış gsm hattı var mı? ya da adımıza kredi çekilmiş mi? diye kontrol etmekten başka bi çare gelmiyo benim aklıma. :S

germosa' Alıntı:
merhaba, arkadaşlar malumunuz üzerine 46 milyonumuzun tüm kimlik bilgileri çalınmış ve şuan internet ortamında herkesin erişiminde. buna karşı yapabileceğimiz bir şey var mı, bilişimci olduğumuz için bu tip sorular bize geliyor.

kendi adımı, annemi babamı sorguladım maşallah hepimizin bilgiler çarşaf çarşaf var, inşallah kötü niyetli birilerinin eline düşmeyiz.
nereden sorguladınız? adres alabilir miyiz?

"Turkish Citizenship Database" diye aratırsanız hemen bulursunuz! Çok trajikomik bir olay esasen özellikle de sonrasında yetkililerin yaptığı açıklamalara bakınca... Allah sonumuzu hayır etsin!!!

neontester' Alıntı:
sık sık adımıza açılmış gsm hattı var mı? ya da adımıza kredi çekilmiş mi? diye kontrol etmekten başka bi çare gelmiyo benim aklıma. :S

gsm hattı kısmını e-devletten yapıyoruz, krediyi nasıl kontrol edicem

Ne günlere kaldık Allah'ım... :shock:

Zaten piyasadaki birçok avukatın yasal olmayan yollarla para verip satın aldığı uygulamayı şimdi de nete koymuşlar.

eyvah bilişim suçları yüzünden bilişim derslerini kaldırmasınlar :roll:

database indirmedim ama bazı sitelerde 2009 ve öncesi kayıtlar diye yazmışlar. indirip bakan oldu mu? veya indirenler bakabiliirler mi?

bir ülkenin ulaştırma bakanı bulut bilişim için "fazla kafa yorarsan, kafayı sıyırırsın, hikmetine fazla şey yapmamak lazım" derse o ülkede herşey olur bilgilerde çalınır bombalarda patlar ...istihbaratın bilginin bu kadar önemli olduğu bu dünyada maalesef tepelerde işbilmez insanlarla doldurulmuş kadrolar mevcut ve enteresandır bi tane adamda çıkıp kardeşim biz beceremedik bu işi deyip istifa etmez bu kadarda pişkinler..

asusv' Alıntı:
database indirmedim ama bazı sitelerde 2009 ve öncesi kayıtlar diye yazmışlar. indirip bakan oldu mu? veya indirenler bakabiliirler mi?
adres 2009 öncesi için doğru ama diğer bilgiler ömür boyu değişmiyor zaten :-1:

bişey olmaz koskoca binali yıldırım 2010 yılında çalınmıştı dedi . güvenimiz hamdolsun tam ondan iyi mi bilcez

evt daha önceden çalınmıştı haberi ısıtıp gündem değiştirme politikası

Turkish Citizenship Database site hala aktif mi?

omd' Alıntı:
asusv' Alıntı:
adres 2009 öncesi için doğru ama diğer bilgiler ömür boyu değişmiyor zaten :-1:
hocam diğer bilgilerin değişmediği herkes tarafından malum.
Eğer öyleyse veriler 2009 yılında çalınmış sonucu çıkar. Bu saatten sonra sorgulamamız gereken 2009 yılı Türkiyesindeki güvenlik açığı halen devam ediyor mu?

Acaba çaldırdılar mı yoksa birileri birilerine ne istedilerse verdi mi diye sormak lazım bence. :-1:

E devleti devamlı takip etmek lazım.hat şirket felan var mı diye

telefoncular gsm hattı falan verirken kimlik aslı istemeli, bankalar ise daha ciddi önlemler almalı başka türlü olmaz

germosa' Alıntı:

ben ailemdekileri arayıp sizi arayan kimlikl bilgilerinizi söyleyip dolandırmaya çalışan olursa dikkat edin dedim.

cidden bu durum bilişimin önemini gösteriyor, bu bilgiler şifrelenerek saklanabilir miydi acaba.
hocam nerden nasıl sorguladınız da çarşaf çarşaf bilgi var.biz de bakalım kendimize

bilgisayarmax' Alıntı:
germosa' Alıntı:

hocam nerden nasıl sorguladınız da çarşaf çarşaf bilgi var.biz de bakalım kendimize

thanksgiving.epicm.org okuldan açamıyorum ama bu sitede varmış bilgiler

başta endişelenmiştim. baktım ülke rahat. bende rahatım artık. amannn

Şu an itibarıyla üzerime hiç bir şirket kredi borç ev arsa araba ıvır zıvır hiç bir şey yok. Bundan sonra üzerime yüklenen hiç bir şeyden ben sorumlu değilim. Aha buraya yazıyorum. 1 tane faturalı telefon 1 tane elektrik 1 tane su aboneliğim var.

Yazıyorum bi şey olursa bunu gösteririm. :idea:
Kabul etmezlerse başka türlü ispat şansımız yok zaten.

twitter den...
Ben bankaya bizzat gittiğimde kredi çekemiyorum başkası benim bilgimle nasıl çeksin
:++: :++: :++:

murathan21' Alıntı:
https://thanksgiving.who.ec/

yeni adres bu 2011 de çalındığı doğru ozaman ki ikametgah bilgileri çıkıyor sistemde

bu verdiğiniz site telekominikasyon iletişim başkanlığı tarafından kapatılmış. yahu bilgilerimiz var mı yok mu onu bile öğrenmemize müsade edilmiyor nasıl bi ülkede yaşıyoruz valla çıldırıcam :-1: :-1:

Habertürkde konu irdelendi. Bilişim Hukuku Derneği başkanının ifadesine göre bilgiler YSK'dan alınmış. Yasa gereği meclisde grubu bulunan partilere cd içinde seçmen bilgileri verilirmiş. Sızan bilgilerde 18 altı yaş bireylerin hiç bir bilgisinin olmaması bu iddiayı güçlendiriyormuş.
Eldeki veritabanı şu an için olta/ağ olarak kullanılabileceği ihtimali olduğu belirtildi.
Yani veritabanına ulaşmaya çalıştığınızda, oltalama yöntemiyle güncel bilgilerinizi almak, ya da bir forma yönledirip yeni bilgileri toplamak hedeflendiği belirtildi.

Hiç sorumlu yok değil mi?

Tc-ad-soyad-ana baba adı-adres var... Endişeye gerek yok...

Şu paralel muhabbeti artık baydı. Tamam paralel yaptı, kardeş niye ordasiniz, niye korumuyorsun bilgilerimi?

Bakanların açıklamaları sirinlik modları en çok zorunda giden kısmı olayın.

Halkın bu denli rahat davranması ise akıllara zarar bişey veya ben takintiliyim...

Geri