Kapitalizmin son sultanı: Bekarlık!

Kodla Büyü

swanp

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Geçenlerde bir arkadaş vardı forumda kendisini methedip duruyordu ama sorun sanırım biraz da onda var herhalde güncel bir yazı.

on 15 yılda yalnız yaşayan insanların sayısı yüzde 55 arttı. Bu orandaki artış en çok duraklayan kapitalizme yarıyor çünkü yalnız yaşayanlar daha çok tüketiyor.

"Ne zaman evleneceksin?" sorusu artık tarih oluyor çünkü kapitalizm bekar kalmamızı istiyor.

İngiltere’de bulunan Euromonitor International adlı araştırma şirketinin verilerine göre, dünyada 1996’da 153 milyon yalnız yaşayan insan sayısı 2011’de 277 milyona yükseldi. Bir başka deyişle son 15 yılda dünyada yalnız yaşayanların oranı yüzde 55 arttı.

"Tales from the Mall" (Alışveriş Merkezlerinden Hikâyeler) kitabında alışveriş merkezlerinin sırlarını ortaya döken İngiliz yazar Ewan Morrison’a göre bu sadece basit bir moda değil, duraklama evresine giren kapitalizmin kendini ayakta tutmak için oynadığı son koz.

1960’lardan 20’inci yüzyıla kadar bekarlık, yalnız yaşamak kapitalist düzene, burjuva konformizmine karşı bir başkaldırış olarak görülüyordu. Fakat bekarlık ve evli olmak yer değiştirdi. Artık bekarlık ve yalnız yaşamak aslında varolan düzenin devamını sağlıyor.

Sosyolog Jean-Claude Kaufmann, 20’inci yüzyılda aile hayatından yalnız yaşama doğru yaşanan kayışı ‘bireyselliğin dayanılamaz yükselişi’ olarak yorumlamıştı. Morrison’a göre bu ‘özgürlük’ aslında sadece planlanmış bir değişiklik.

Yalnız yaşayanların daha çok harcadığını söyleyen Morrison şöyle devam ediyor:

"Çünkü varolan düzende her şeyi tüketebileceğimiz kadar tükettik ve geriye tüketecek bir şey kalmayınca düzen artık birbirimizi tüketmemizi bize dayatmaya başladı. Çünkü boşanmak piyasayı canlandıran bir olgu... "

Boşanma normalleştiriliyor

Yazara göre boşananların sayısı giderek artarken, sistem boşananları büyüyen bir pazar olarak görüyor. Kişisel özgürlüğün, kendine yetebilmenin önemli olduğu dikte edilerek insanlar boşanmaya cesaretlendiriliyor, boşanmak normalleştiriliyor. Çünkü insanlar boşandıklarında iki ev, iki araba, iki çamaşır makinesi ve iki TV satılıyor. İşte tam da bu sebeplerle çekirdek ailenin şaşalı dönemi miadını doldurdu; piyasa tarafından hedef kitle olarak kullanıldığı dönem sona erdi. Reklamların arananı olan mutlu aileler yerlerini kapitalizmin yeni gözdesi bekarlara, yalnız yaşayanlara ve boşanmışlara bıraktı. Bu da beraberinde ‘yalnız insan’ sayısındaki artışı getirdi.

Milliyet

Eskiden pantolonun utulensin, bogazindan sicak corba insin, evde yalniz kalmayasin anlayisi vardi.simdi temizlikcisi yemekcisi bir telefonla kapinda.ondan yani

Eskiden 4 kişilik bir aile evine gelin alıyor yeni bir mobilya takımı beyaz eşya serisi vs almasına gerek kalmıyor maliyet olmuyordu ...gelin kızlarda bu şekidle yaşıyordu evde yada iç güveysi gibi durumlar oluyordu...şimdi gençler o kadar özgürlük heveslisi o kadar bencil oldu ki aileleriyle birlikte yaşamak istemiyorlar....Yine aynı sebepten kolayca boşanabiliyor insanlar.

ilon' Alıntı:
Eskiden 4 kişilik bir aile evine gelin alıyor yeni bir mobilya takımı beyaz eşya serisi vs almasına gerek kalmıyor maliyet olmuyordu ...gelin kızlarda bu şekidle yaşıyordu evde yada iç güveysi gibi durumlar oluyordu...şimdi gençler o kadar özgürlük heveslisi o kadar bencil oldu ki aileleriyle birlikte yaşamak istemiyorlar....Yine aynı sebepten kolayca boşanabiliyor insanlar.

neden aileyle yaşayayım ki. ben eşimle çocuğumla evimde rahat edemedikten sonra ne diye çalışıyorum. insanlar daha iyi şartlarda yaşamak için zaten çalışıyor. bu bencillik mi oluyor şimdi? yeri geliyor ben kendi anne babamın yanında rahat edemezken eşimin ailesiyle nasıl rahat edeyim. konuşturmayın beni şimdi....

İmkanın varsa yaşa kardeş sana yaşama diyen mi var........imkanı ksıtılı olanlar için yazdım yukardakileri...ayrıca yeni ev masrafı nedeniyle geç evlenmek zorunda kalıyor birçok insan.

artık evlenmek ciddi maliyetler gerektiriyor.bu yüzden kolay kolay cesaret edilmiyor.hele de sağlam bir işiniz yoksa...

hakand77' Alıntı:
artık evlenmek ciddi maliyetler gerektiriyor.bu yüzden kolay kolay cesaret edilmiyor.hele de sağlam bir işiniz yoksa...

evet çok kolay bişey değil. ama zorlaştıranlar da biraz aileler bence. yok şu kadar bilezik yok şu eşyalar yok çeyiziydi derken işin içinden çıkılmıyor. eğer çiftler ailelerini işe karıştrmamayı becerebilirlerse işler çok daha kolay olacaktır. biraz da azla etinmeyi bilmek lazım. şuyum olsun buyum olsun dersen kara kara düşünürsün nasıl evleneceğim diye. ama ayrı yaşamak isteyenleri bencillikle suçlamanmaya çok bozuldum doğrusu.

ilon' Alıntı:

İnsanlar yıllardır bu şekilde yaşamış, evlenirken harcamaları kısmış da ne olmuş aya mı çıkmışlar, harcamadıkları o paraları nerelerde kullanmışlar, nelere yatırmışlar?? Önceden lüx görünen şeyler artık standart oldu, bu da gelenekten kopma felan filan değil yaşam kalitesinin ve refah seviyesinin yükseldiğini gösterir...

İlginç bir düşünce. Ancak yalnız yaşamak çok ama çok zor kanımca. Evlilik her açıdan çok gerekli. Hastalandığınızda arkadaşlarınız işleri olduğundan yanınıza gelemez, gelseler de 1 saat sonra giderler ama eşiniz hep yanıbaşınızdadır. İnsan gibi yaşamak için evlilik şart bence. Tek başına olmuyor olmuyor olmuyor. Ama uygun eş adayını bulmak lazım. Anlaşabileceğin birini, uyumlu olduğunuz birini, yoksa olmaz zaten. Ama böyle biri varsa bence derhal evlenilmeli. İnşallah Allah benim de karşıma baktığımda yüreğimi ısıtacak bir insanı çıkartır da şu yalnızlıktan kurtulurum :?

Bence bekarlığın asıl sebebi kapitalizm getirdiği tüketim toplumluğu nedeni ile geçinememe korkusu. Yeni evli insanların masraf ve tüketimleri bekar birisine göre daha fazla olur. Ülkemizde ortalama bir düğün ve yeni kurulacak evin eşyaları bir bekarın 10 yıllık masrafından fazla. Aile olunca daha büyük bir ev, otomobil yoksa otomobil gerekli. Bekar insan toplu taşıma ile her yere gider ama yanında eşi ve çocuğu olunca araba alma gereksinimi duyar. Hele yeni bebeği olanlara bir sürü ek masraf derken tek maaşlı insanlar geçinememe korkusu ile evlenmeye cesaret edemiyor.
Ülkemiz şartlarında birinin okulunu, öğrenim katkı kredisi borcunu, askerlik görevini bitirip bir işe yerleşmesi zaten 25 yaşını buluyor. Biraz da evlilik için birikim yapayım derken yaş 30 a dayanıyor. Bu sürede bekarlığın standart yaşamına alışan evliliğe cesaret edemiyor. Böyle kısır bir döngü sürüp gidiyor.

fahrican' Alıntı:
Bence bekarlığın asıl sebebi kapitalizm getirdiği tüketim toplumluğu nedeni ile geçinememe korkusu. Yeni evli insanların masraf ve tüketimleri bekar birisine göre daha fazla olur. Ülkemizde ortalama bir düğün ve yeni kurulacak evin eşyaları bir bekarın 10 yıllık masrafından fazla. Aile olunca daha büyük bir ev, otomobil yoksa otomobil gerekli. Bekar insan toplu taşıma ile her yere gider ama yanında eşi ve çocuğu olunca araba alma gereksinimi duyar. Hele yeni bebeği olanlara bir sürü ek masraf derken tek maaşlı insanlar geçinememe korkusu ile evlenmeye cesaret edemiyor.
Ülkemiz şartlarında birinin okulunu, öğrenim katkı kredisi borcunu, askerlik görevini bitirip bir işe yerleşmesi zaten 25 yaşını buluyor. Biraz da evlilik için birikim yapayım derken yaş 30 a dayanıyor. Bu sürede bekarlığın standart yaşamına alışan evliliğe cesaret edemiyor. Böyle kısır bir döngü sürüp gidiyor.

aynı ben :)
kesinlikle aynı fikirdeyim.

Geri