Kademe/Derece ile Kıdem/Yıl Farklı Olması Durumu

Kodla Büyü

ay51

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 2011 yılında 632 sayılı KHK ile kadroya geçenlerdenim. E-bordro'da dikkatimi çeken bir konu var. Kıdem/Yıl 9/4 yazıyor bu normaldir kadroya geçeli bu kadar süre oldu. Derece/Kademe ise 5/3. Sorum şu? Kıdem/Yıl ile Derece/Kademe işlemlerinin farklı olması maaşta farklılık yaratır mı, birde emekliliğe olumsuz bir etkisi olur mu?

hocam bende aynı soruya takılıyordum. mutemet arkadas vardı bordroyu gösterdim bordroda sorun yok dedi. kıdem yıl olayına takılma dedi. ücretli, sözleşmeli öğretmenlik olunca, sgk lı geçmişte çalışınca burası değişiyormuş... sorun değil önemli olan derece kademe dedi.

bu milli eğitim sağı solu belli olmaz, burada benzer bir durumda olan arkadaşlar neler yapmışlar, düzelttiren var mı?

Hocam durumu kendi üzerimden cevaplayayım...

Ben 22 Eylül 2014 ilk atama ile atandım. Şu an 1,5 senedir çalışıyor olmama (yani kıdem ay/yıl = 5/1) karşın şu an derece-kademem 7-3...
1 derece TEF mezunu olduğum, 1 kademe lisede hazırlık okuduğum , 1 derece devletten bu yıl verilen ve 1 kademede 1 yıllık öğretmen olduğum için aldım... Yani 8 yıllık bir öğretmenle eş değer bir duruma 1,5 yılda geldim...
İşin hülasası Kıdem/Yıl ile Derece/Kademe işlemlerinin farklı olması gayet doğal bir durumdur.

Maaşınıza aldığınız kıdem ayrı, derece-kademe de ayrı etki eder...
Emekliliğinize olumsuz bir etkisi olmaz bilakis olumlu etkisi olur derece-kademenizin yüksek olması. Çünkü 1' in 4' ünde geçireceğiniz her yıl sizden devlet emeklilik primini en üst seviyeden alır, ne kadar erken 1-4 olursanız o kadar çok emekli maaşı alırsınız...(Tabi ek gösterge vb. gibi kalemlerden de alacağınız para miktarı da artar.)

Size tavsiyem Maaş hesaplama programlarından maaşınızı derece-kademe ve kıdem yıllarınızı değiştirerek bir bakın, etkisini kendiniz görün...(Özkansoft-MAHEP bende hep doğru sonuç veriyor...)

(Bunlar tamamen benim kendi işlerim için araştırırken ulaştığım sonuçlardır, bir bilenden daha öğrenmeniz tavsiyedir...)

Bizde de aynı durum vardı, okuldaki müdür yardımcımız ilgilendi sağolsun, mal müdürlüğüne gidip el ile tek tek hepsini değiştirdik biz.

Crespo467' Alıntı:
Bizde de aynı durum vardı, okuldaki müdür yardımcımız ilgilendi sağolsun, mal müdürlüğüne gidip el ile tek tek hepsini değiştirdik biz.
Sayın hocam gerekli düzeltmeleri yaptırdığınızzı belirtmişsinz. Durumunuz hakkında tam bir bilgi verirseniz bizim içinde referans olur.

Hocam sözleşmeliden khk ile kadroya geçince yönetmelik gereği kadrolu olarak tüm haklarımızın verileceği söylenmişti. Bizde buna istinaden okulumuza çalışma sürelerimiz hakkında hata olduğunu ve düzeltilmesi gerektiği ile ilgili dilekçe verdik. Daha sonra okulumuz bu dilekçelerle bizi mal müdürlüğüne yönlendirdi. Mal müdürlüğünde evrakların kontrolünden sonra çalışma süreleri hesaplanarak sisteme tekrar kaydedildi. Bizde durum bu şekilde oldu hocam.

Çalışma süremiz kıdem yıl olarak ilk olarak sözleşmeli çalışmaya başladığımız günden itibaren işlemeye devam ediyor.

Geri