Joomla Siteye Arkaplan Slayt Başlık ve Pozisyon Eklemek

Kodla Büyü

kalelibilişim

Süper Üye
Süper Üye
Arkadaşlar joomlaya yeni başladım yardımlarınıza ihtiyacım var.

1. Siteye nasıl arkaplan atayabilirim ?

2. Sitenin başlığını alttaki limkteki site gibi slayt yapmak istiyorum. Nasıl yaparım ?
http://www.templatemonster.com/demo/29449.html

3. Var olan pazisyonların yerini nasıl değiştirebilirim veya yeni pazisyon nasıl oluşturabilirim.
Örneğin joomlada başlık resminin üstünde bulunan ana menü pazisyonunu başlık resminin altına nasıl alabilirim ?

4. Bana çizgi tagem eğitimlerine benzer ileri joomla eğitimi öneriniz var mı ?

Yardımı dokunacak arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

slayt gösterisi için slayt yapan modül bulman lazım (örneğin frantpage slideshow gibi)
diğerleri için ise tema editlemeyi kısaca css ve php-html kodlaması bilmen lazım.

Siteye arka plan eklemeyi çözdüm:
1. renk kodu olarak arkaplan ekleme: Editlememiz gereken dosya alttaki yolda bulunan still dosyasıdır
C:\wamp\www\benimwebsitem\templates\kullanmaktaolduğumtemam\css\template.css
Bu dosyayı Dreamweaver gibi bir programla açıp düzenleyebileceğiniz gibi joomlada Eklentiler --> Şablon Yöneticisi --> ilgili şablonu seçip sağ üst köşede bulunan Düzenle butonuna tıklayıp açılan pencerede yine sağ üst köşede bulunan CSS Düzenle butonuna tıklayıp gelen ekranda template.css yi seçip sağ üst köşeden düzenle butonuna tıklayarak açılan düzenleme penceresinden de düzenleyebilirsiniz.

Kod:
body
{
	background: #fff;
	color: #000000;
	font-family: arial, helvetica, sans-serif;
	font-size: 100.1%;
	padding: 0px;
	text-align: center;
}

üstteki penceredeki background: #fff; kodları bizim sitemizin arkaplan renk ayarıdır.

Arka plan rengini değiştirmek isterseniz #fff kodlarını silin elle # karakterini girin arka plan olarak kullanılabilecek renk paleti açılır istediğiniz rengi arkaplan olarak atayabilirsiniz.

2. Eğer arka plana bir resim koymak isterseniz : benin arkaplan resmim
C:\wamp\www\benimwebsitem\kullanmaktaolduğumtemam\\images\arkaplan.gif adresinde olduğu için ilgili satırı alttaki gibi düzenlememem gerekiyor.

Kod:
background: url(../images/arkaplan.gif) 0 0 repeat;

Şimdi burada kullanılabilecek komutlarla ilgili olarak kısa bir bilgi vermek istiyorum. Kodun son kısmındaki repeat kısmını
repeat olarak kullandığımızda arkaplan resmimiz kendini tekrarlayarak sayfanın tüm arkaplanına yayılacaktır.
repeat-x olarak kullanırsak bir satır boyunca kendini tekrar edecektir.
no-repeat olarak kullanırsak resim yalnızca bir kopya olarak arka planda görünecektir.
Bunları deneyerek daha iyi anlarsınız.

Yine başında "# "(tırnaklar olmadan) olan satırlar etkin değildir.
Eğer birden fazla arka plan arasında zaman zaman hızlı kolay geçiş yapma ihtiyacınız varsa birden fazla arka plan ayarlayıp yalnızca birini etkin edebilirsiniz. Bunun için kodları alttaki gibi girmeniz gerekir.

Kod:
body{
background: url(../images/arkaplan.gif) 0 0 repeat;
# background: url(../images/arkaplan2.gif) 0 0 repeat;
# background:#fff;
# background:#09F;
padding-top:10px;
padding-bottom:10px;
padding-left:10px;
margin:0;
font-family:Arial;
font-size:80%;
line-height:135%;

}

Burada dört adet arkaplan ayarlanmıştır. İkisi resi ikisi renktir. ve şu durumda yalnızca ilk resim için olan kod aktiftir.
Eğer arka planı değiştirmek isterseniz ilk arkaplan satırının başına "# " (tırnaklar olmadan) koyun. Hangi satırdaki kodu arka plan olarak aktif etmek isterseniz o satırn başındaki "# " (tırnaklar olamadan) karakterlerini silin.

Faydalı olması temennisiyle...

Arkadaşlar ben de bişey sorcam yeni konu açmak istemedim buradan sorayım dedim. joomla ya slide show eklemeyi beceremiyorum. simplepictureslideshow eklentisini yükledim. Ama buna resim nasıl ekleyeceğim. nasıl çalışacak uyumlu ek yöneticisinden aktif ediyorum ayarları yapıyorum ama görüntülenmiyor bilen var mı acaba

JOOMLA MODÜL POZİSYONU EKLEME

Joomla 1.6.3 sürümü üzerinden joomla temaya modül pozisyonu ekleme , varolan pozisyonların yerlerini değiştirme ve varolan pozisyonları silme işlemini anlatacağım.
Anlatım localhost üzerinden yapılacaktır.
Düzenlememiz gereken dosyalar :

C:\wamp\www\benimwebsitem\templates\kullandığım_temam\

adresinde bulunan index.php ve templateDetails.xml dosyalarıdır.
Bu iki dosyayı Dreamweaver veya alternatifi bir programla açmanızı öneririm.
Sisteminizde bu programlar yoksa templateDetails.xml dosyasını notepad (not defteri) ile açabilirsiniz.
İndex.php dosyasını ise Joomla yönetici panelinden Eklentiler Şablon Yöneticisi ile açılan pencerede Biçemler ve Şablonlar isimlerinde iki sekmemiz var biz şablonlar sekmesine geliyoruz ve burada “kullandığım_temam Ayrıntıları” nı tıklıyoruz. Gelen ekranda Anasayfa şablonunu düzenle yi tıklıyoruz. Açılan kod düzenleme ekranından kodları düzenleyebiliriz.

Yeni Modül Pozisyonu Ekleme

Dreamweaver ile templateDetails.xml dosyamızı açıp alttaki kodları buluyoruz.

<positions>
<position>debug</position>
<position>position-0</position>
<position>position-1</position>
<position>position-2</position>
<position>position-3</position>
<position>position-4</position>
<position>position-5</position>
<position>position-6</position>
<position>position-7</position>
<position>position-8</position>
<position>position-9</position>
<position>position-10</position>
<position>position-11</position>
<position>position-12</position>
<position>position-13</position>
<position>position-14</position>
</positions>
Burada gördüğümüz satırlar bizim modül pozisyonlarımız.
Biz yeni bir modül pozisyonu eklemek için araya girip üstteki formata bağlı kalarak kendi pozisyonumuzu yazabiliriz
örneğin kalelibilisim isminde bir pozisyon oluşturmak istersem alttaki gibi bir kod girmem gerekir.

<position>kalelibilisim</position>

Kodları girdikten sonraki görünüm alttaki gibi olabilir.

<positions>
<position>debug</position>
<position>kalelibilisim</position>
<position>position-0</position>
<position>position-1</position>
<position>position-2</position>
<position>position-3</position>
<position>position-4</position>
<position>position-5</position>
<position>position-6</position>
<position>position-7</position>
<position>position-8</position>
<position>position-9</position>
<position>position-10</position>
<position>position-11</position>
<position>position-12</position>
<position>position-13</position>
<position>position-14</position>
</positions>

templateDetails.xml dosyamızın düzenlemesi bitti şimdi sıra geldi index.php dosyamızı düzenlemeye ancak index.php dosyamızı düzenlemeye geçmeden önce kullanmakta olduğumuz şablondaki modül pozizyonlarını görüntüleyelim ki yeni pozisyonu nereye ekleyeceğimize karar verebilelim. Bunun için Joomla yönetim panelinde Eklentiler  Şablon Yöneticisi ile açılan pencerede Şablonlar sekmesinde sağ üst kösedeki seçenekler butonuna basıp gelen ekranda Şablonlar sekmesimde Modül Konumları Önizlemesi ayarını Etkinleştirildi olarak ayarlayalım ve kaydedelim şimdi internet tarayıcımızda sitemizin adresinin sonuna ?tp=1 girelim girdiğimiz adres http://localhost/benimwebsitem/?tp=1 böyle olmalıdır. Şimdi enter tuşuna bastığımızda veya sayfayı yenilediğimizde sayfamızda modül pozisyonları görünecektir.

Bu modül pozisyonlarını alternatif olarak, Joomla yönetim panelinde Eklentiler  Şablon Yöneticisi ile açılan pencerede Şablonlar sekmesinde sağ üst kösedeki seçenekler butonuna basıp gelen ekranda Şablonlar sekmesimde Modül Konumları Önizlemesi ayarını Etkinleştirildi olarak ayarlayayıp kaydettikten sonra Joomla yönetim paneli Eklentiler  Şablon Yöneticisi ile gelen pencerede şablonlar sekmesinde ilgili sablon resminin sağında bulunan Önizleme yazısına tıklayarak da görüntüleyebilirsiniz.

Ben örnek olarak joomla 1.6.3 de varsayılan şablon olarak gelen beez2 şablonunda headein altına pozisyon-1 in üstüne ana menü olarak kullanmak amacıyla kalelibilisim isminde bir üst menü pozisyonu yerleştirmek istiyorum. Bunun için index.php dosyasında düzenleme yapmam gerekiyor.

Şimdi gelelim index.php dosyasını düzenlemeye burada diger modül pozisyonu kodlarını bulup yeni modül pozisyonumuzu eklemek istediğimiz yere göre araya girip yazdığımızda yeni modül pozisyonumuz eklenmiş olacaktır.

Ancak henüz bu konuya tam olarak hakim değilim. Şimdilik bu kadar.

kalelibilişim' Alıntı:
index.php dosyasını düzenlemeye burada diger modül pozisyonu kodlarını bulup yeni modül pozisyonumuzu eklemek istediğimiz yere göre araya girip yazdığımızda yeni modül pozisyonumuz eklenmiş olacaktır.
......
Devamı nedir, hocam?

Geri