İyi bir üniversitede Böte tercih edilir mi?

Kodla Büyü

inanc609

Üye
Merhabalar. Öncelikle konuyu yanlış yere açtıysam özür dilerim. Ben düz lise sayısal bölüm mezunuyum. Ygs1de sıralamam 45090 ve geçen seneki okul puanımda 64. Bu sene tercihlerimde ilk Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği yazmak istiyorum. Geçen seneki yerleştirme puanlarına baktığımda Boğaziçinde bu bölümün 45500 sıralamayla kapattığını gördüm. Sizce benim bu okulda bu bölüme yerleşme şansım nedir? Meslek liselerinin bu bölümü seçerken ek puan alıcak olmaları benim girme ihtimalimi çok zorlaştırır mı?

Bir diğer sorum ise bu bölümü Boğaziçi yada ODTÜ gibi üniversitelerde okumak çok iyi yabancı dil öğrenme avantajının yanı sıra mesleği çok iyi öğrenme ve iş sıkıntısı çekmeme avantajı sağlar mı? Öğretmen olmayı istemediğim içinde özel sektörde iş bulmak ve yükselip kendini geliştirmek mümkün olur mu?

Bu konular hakkında bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

"öğretim teknoloğu" kavramını öğrenip sana uyarsa yazabilirsin bence.

Özel sektör mezun olunan okul kadar mezun olana kadar yaptığın işlere de bakıyor. Öğrencilik hayatını sadece derslerle geçirmezsen büyük kurumlarda iş bulabilirsin. Ama dersler ile yetinmeye çalışırsan özellikle BÖTE'de her şeyden biraz öğreneceğin için hiç bir alanda uzmanlık elde edemeyeceğin için iş bulman zor olacaktır. Hangi okul olursa olsun alan itibariyle "mesleği çok iyi öğrenme" şansın yok.

Bu arada ben sıralamada ilk bin içindeyken boğaziçinin yanına dahi yaklaşamamıştım, BÖTE puanları sağlam düşmüş demek.

repocket' Alıntı:
"öğretim teknoloğu" kavramını öğrenip sana uyarsa yazabilirsin bence.

Özel sektör mezun olunan okul kadar mezun olana kadar yaptığın işlere de bakıyor. Öğrencilik hayatını sadece derslerle geçirmezsen büyük kurumlarda iş bulabilirsin. Ama dersler ile yetinmeye çalışırsan özellikle BÖTE'de her şeyden biraz öğreneceğin için hiç bir alanda uzmanlık elde edemeyeceğin için iş bulman zor olacaktır. Hangi okul olursa olsun alan itibariyle "mesleği çok iyi öğrenme" şansın yok.

Bu arada ben sıralamada ilk bin içindeyken boğaziçinin yanına dahi yaklaşamamıştım, BÖTE puanları sağlam düşmüş demek.

Verdiğin bilgiler için teşekkür ederim. Sanırım buraya gitmem dahilinde okurken aynı zamanda çalışmamda gerekicek. Birde bu bölümü okurken bir alana yönelip onda yoğunlaşma şansımız oluyor mu? Yoksa hepsinden azar azar bildikten sonra pek bir şekilde uzmanlaşma olamıcak.

Boğaziçinin şuan ösym'nin 2011 yerleştirmelerinde görülen sıralaması bu. ODTÜ ise 57000di yanlış hatırlamıyorsam. Aslında banada çok düşük geldi sıralamalar o yüzden belki başka bir iş vardır bunun içinde diyede tam güvenemiyorum. Yalnız bildiğim kadarıyla meslek liselerinin ek puanlı sıralamalarında çok yüksek dereceden alıyordu. Normal liselerde durum bu görünüyor

Istanbul ve ankarada yasayacaksan tamam.bu 2 sehrin haricinde istersen bil.muh ol zor buyuk paralar kazanmak

SAÇMALAMA PUANIN İYİYSE TUTUYORSA (YENİ SINAV SİSTEMİNDEN HABERİM YOK) GİT ECZACI OL

AZSA GİT SAĞLIK MEMURU OL. ADAM GİBİ KAZANAN Bİ ONLAR VAR

kily' Alıntı:
SAÇMALAMA PUANIN İYİYSE TUTUYORSA (YENİ SINAV SİSTEMİNDEN HABERİM YOK) GİT ECZACI OL

:) hocam bu kadar hiddete gerek yok. anlaşılan genç kardeşimizin bizim durumumuzdan haberi yok. bence kardeşim sen BÖTE okumak yerine git mühendislik oku illaki bilgisayar olsun istiyorsan

leventgenc' Alıntı:
kily' Alıntı:

:) hocam bu kadar hiddete gerek yok. anlaşılan genç kardeşimizin bizim durumumuzdan haberi yok. bence kardeşim sen BÖTE okumak yerine git mühendislik oku illaki bilgisayar olsun istiyorsan

valla biri güzel bi lisanla anlatsın. bu liselilerde "ne okuyacağım" dan çok "nerede okuyacağım" var.

istersen harvırd da böte oku !
atama yok! olsada saygınlığı yok. :verymad:

bu saatten sonra böte yazıp böte okuyanın aklı yoktur...daha doğrusu ingilizce rehberlik okul öncesi ve sınıf öğretmenliği hariç öğretmenlik ve fen edebiyat yazıp okuyanın aklı yoktur...

Yeni sınav sisteminde mühendisliklerin hepsi LYS puanı istiyor. Eczacılık vs. de öyle. BÖTE, okul öncesi vb. bölümler var YGS ile girilebilecek.
Boğaziçi de olsa şuan bilgisayar öğretmenliği ataması yok. Ama ben kendimi başka bir alanda geliştirip özel sektörde çalışacağım diyorsan oku. İngilizcen çok iyi düzeyde olacak, bir de kendi imkanlarınla, bir alanda kendini iyi yetiştirirsen, özelde iyi bir iş bulabilirsin. İstanbul'da okuyacağın için okurken çalışmaya da başlarsın bir yerlerde.

Değerli kardeşim, öğretmen olmak istemeyip özel sektörde çalışmak istiyorsan bence tercih etmemelisin. Çünkü öğretmen yazacak diplomanda. Özel sektörde bir mühendis yada başka bir mezuniyet dalının yapabileceği işlerde yeterliliğe sahip olsan da diplomanda öğretmen yazdığı için sana hak ettiğini vermeyebilirler. Buna denklik diyorlar. Sen mühendis değilsin ki gibi bir muhameleye maruz kalabilirsin.

Öğretmen olmak istersende şu anda BÖTE mezunu kardeşlerimiz için atama çok çok zor. Üniversiteye yaptığın hazırlıktan daha fazlasını KPSS de yüksek bir puan almak için yapmak zorunda kalırsın. Atansanda şu anda ilköğretim ve ortaöğretimde dersler seçmeli ve ders saatide çok az. Meslekte sıkıntı çekiyor pek çok arkdaşımız.

Özel sektör için, okurken de çalışman gerekiyor. Çünkü hemen hemen her iş başvurusunda "iş tecrübesi" istiyorlar. Basit teknik servis işleri bile olsa bunlar etiket oluyor.

Bazı arkadaşlarımız Eczacılık diye yönlendirme yapmışlar ama onlar içinde sistem değişiyor. Her ilde, ilçede artık belli bir kontenhan dahilinde ezcaneler açılabilecek. Bu da bir işyeri açabilmen için bir dünya hava parası vermen gerekecek bundan sonra demek oluyor. Her mesleğin kendine özgü bir sıkıntısı var.

İnşaat sektörü ya da sağlık yapılabilecek iyi bir tercih bence. Başarılar dilerim.

Yardımlarınız için gerçekten çok teşekkür ederim. Soruları burada sormadan önce biraz araştırma yaptım buradaki konuların çoğunada baktım kimse memnun değil burada bu bölümden. Ama diğer sitelerde araştırma yaptığımda ise iş imkanlarının olduğundan ve artık eğitimin web tabanlı ve teknolojiyle iç içe verilmeye başlanacağından ileride işsiz kalmazsınız diye bahsediliyor. Bu yüzden haliyle benimde kafam karışıyor. Odtü veya Boğaziçinde okuyacak olmanın verdiği bir cazibede var o yüzden böte tercih etmeyi düşünmüştüm. Zaten lys de daha yüksek bir puan yapabilirsem mühendislik tercih edeceğim. Ama düşük puanlada orta halli bir üniversitede mühendislik okumak yerine Boğaziçi veya Odtü'de böte okumak daha avantajlı olur sanki gibi geldi. Ailemin tercihide bu yöndeydi zaten. Aksi durumda bu okulların olmaması halinde böte yazmayıda düşünmüyorum.

Daha öncede belirttiğim gibi asıl amacım öğretmen olmak değil. Bölümün getirdiği düzeyde özelde çalışmak yada çıkılabiliyorsa yurtdışında devam etmek. Bu okulların bilgisayar mühendislikleri kazanabilmem çok zor görünüyor. Tabi kazanabilmem dahilinde buralarda mühendislik tercih edeceğim. Ama sizin verdiğiniz bilgilere göre böte bilgisayar mühendisliğine altarnatif olamaz galiba.

Kardeş mühendislik okumak istesen belki üniversite tercih edilebilir. Ama öğretmenlik nereye gitsen yine öğretmenlik. Değişen bişey olmaz yani. Tuna 54 arkadaşımızın da dediği gibi öğretmenlik mezunu olduğundan özelde işin çok zor olur.

"böte bilgisayar mühendisliğine altarnatif olamaz galiba."

şuanda böte hiç bir şeye alternatif olamıyor zaten

bak güzel kardeşim Bogaziçi veya otdü turuncu saçlı kızların, radikal görüşlü öğrencilerin, sağcının solcunun ilgi çekici herşeyin bolca olduğu VE !!! eğitimi yıllanmış EĞİTİM GÖREVLİLERİ VE PROFESÖRLERİ İLE kaliteli olan üniversiteler olabilir ama DİPLOMANDA BÖTE YAZACAK OLDUKTAN SONRA 4 yıl üniversite adını GURURLA TAŞIMIŞ OLMAN BİŞEY değiştirmez.

üniversite dediğin zili çalmayan lise.

Aklında bu kadar büyütme .

Tek cümle ile " Bina seçme MESLEK SEÇ"

Eğer hedefin iyi paralarsa elbette yazabilisin çok sağlam işlerde iyi paralar kazananlar var, ama yok ben öğretmen olucam öğrencilerle derse giricem gibi bir amacın varsa yazma kesinlikle burada ki kitlenin belli bir kısmı amann ataması kolay iş garanti diye okula girdi sürünüyor ama bu bölümü iyi üniversitelerde bitirip okul işi bana göre değil deyip eğitim ve teknoloji alanında okkalı paralar kazananlarda az değil.

kily' Alıntı:
leventgenc' Alıntı:
kily' Alıntı:

valla biri güzel bi lisanla anlatsın. bu liselilerde "ne okuyacağım" dan çok "nerede okuyacağım" var.

istersen harvırd da böte oku !
atama yok! olsada saygınlığı yok. :verymad:
ben anlatayım o zaman hocam :) inanc609 kardeşim bu benim fikrim tabi sen kendi ilgine yakın bir seç ama bence sivil havacılıkla alakalı bir bölüm seçebilrsin. sanırım YGS6 puan türünde alım yapıyor. Eskişehir en iyisi gördüğüm kadarıyla.

ben böte yi kazandığımda arkadaşım öğretmen lisesinden boğaziçi ingilizce öğretmenliği kazandı. havasından geçilmiyordu.. benim kazandığım üniyi küçük görüyordu. neyse 2 mizde bitirdik 2008 yılında.
bu arada o okurken çalışıp özel sektörü tecrübe etmişti. ama bitirince baktı özel sektör çoook zor. öyle yeni bitirinlere nerden mezun olursa olsun sen boğaziçi mezunusun diye yüksek maaşla iş vermiyorlar. inanırmısınız asgari ücret verdiler. özel okullara da 600 tl ile başlatırız dediler. o özel sektörün zorluğunu görmüş o zorluğa göre de istanbul gibi yerde çok az para verildiğini görmüştü. özellikle yeni mezunsan.
kpss ye girdi hiç çalışamamıştı. 65 aldı. ben 86 almıştım. oda keşke bende çalışsaydım dedi. bana özenmişti. çünkü ben o puanla memlektime atandım ve ona istanbul gibi yerde verdikeri paradan çok daha yüksek maaş veriyodu meb. sonra yüksek bir refransla bir özel üniye okutman olarak girdi ve benim maaş+ ekders kadar maaşla işe başladı.sende 15 gün tatil ve 8-5 çalışıyordu. istanbulda.. onu bulduğuna çok sevindi. o referansı olmasaydı onu bulamayacaktı. herşey torpille.. istersen en iyi üni yi oku. yani eğitim fakültesi mezunuysan boğaziçi odtü farketmez. birde kendini çoook geliştirmen lazım ki bunun garantisi yok ve ayrıca kendini çok iyi geliştirmen için bi 10 yıl gerek belkide.. o zaman iyi bir iş bulursun.
devlete atandıktan sonrada kendini gelitirip piyasada iş yapabilirsin. zor işler.. üniversiteden çok bölüm önemli.
sağlıkla ilgili bir bölüm olsa daha garanti olur. fizik tedavi bölümü mesela.. bitiren birini biliyorum. özel bir yerde 4 bin tl ile başladı hemen. eğitim fak. nin geleceği hiç parlak değil

inanc609' Alıntı:
Yorumlarınız için çok teşekkür ederim. Sanırım bu şartlarda böte'yi son çare olarak düşünmeliyim.
akıllıca olur :) zaten illaki bilgisayar öğretmenliği okumak istersen BÖTE okuma. TEF oku en azından meslek lisesinde görev yapma şansın olur.

ist_koord' Alıntı:
Eğer hedefin iyi paralarsa elbette yazabilisin çok sağlam işlerde iyi paralar kazananlar var, ama yok ben öğretmen olucam öğrencilerle derse giricem gibi bir amacın varsa yazma kesinlikle burada ki kitlenin belli bir kısmı amann ataması kolay iş garanti diye okula girdi sürünüyor ama bu bölümü iyi üniversitelerde bitirip okul işi bana göre değil deyip eğitim ve teknoloji alanında okkalı paralar kazananlarda az değil.

kim onlar yaaa???
iki senede toru topu 4 site bir interaktif cd sattım!!!

KİM BUNLARRRRRR :?

Sevgili kardeşim,

Gerçi diğer arkadaşlarda yazmış ama Böte'nin ne eğitimi ile ne mezuniyeti ile hiç bir çekiciliği yok şu an için. Eğitim yazılımlarından falan bahsetmişler sana büyük ihtimal ama Meb o işi şöyle yapar, yandaş bir şirkete verir parayı onlar halleder. O şirkete girmek içinde Böte okumana gerek yok. Flash ve diğer animasyon bilgileri olsun yeter.

Bötede herşey yarım yamalak verilir, ne tam bir öğretmen havasına girebilirsin ne de bilgisayarcı. Ne tam photosop öğrenirsin ne de programlama. Herşey yarımdır orada, herşeyden öğretirler ucundan azcık. Sen şimdi motive olmuş gözüküyorsun ama okula gittiğinde öyle olmaz, klasik öğrenci moduna girersin. Ders geçme modunda olursan zaten işsiz Böte mezunu olarak +1 olursun.

Geçen sene biri sordu, zor engelledim çocuğu. Bölümün ismi ve çevre çok etkiliyor ama tercihlerinin arasında kesinlikle olmasın, bence.

inanılır gibi değil bizim zamanımızda o sıralamayla odtü de fizik,kimya gibi bölümlere bile girilemiyordu.yanlış zamanda doğmuşuz arkadaş.

bu arada 4 yıl sonrasını hiçbirimiz göremeyiz hocam ki görebilseydik bu bölümü seçmezdik .siz sevdiğiniz yapabileceğiniz bir bölümü seçin.şu an puanı yüksek olan bir bölüm 4 yıl sonra yerle bir olabilir.6 yıl önce tercih yaparken puanım en iyi üniversitenin okul öncesi bölümü puanından bile fazlaydı.şu an okul öncesi,sınıf revaçta ama 4+4+4 den sonra bu bölümler fiyasko olacağı söyleniyor.hangi bölümler yükselecek seneye göreceğiz.meb in politikasına göre üniversite puanları düşüp yükseliyor. böte nin durumu eskisine dönse,atamalar artsa eminim üniversite puanları da bir anda zirve yapar.ben bu bölümü yazarken de herkes geleceğin bölümü yaz demişti.bir kişi bile negatif birşey söylemedi ama şimdi durum ortada.
bu ülkede bir gecede neler değişiyor!

Geri