iso nrg uzantılı dosyalara virüs girer mi?

Kodla Büyü
bulaşmaz. ama imaj oluşturulan bilgisayar virüslüyse ima da muhtemelen virüslüdür zaten.

o zaman en mantıklısı böyle yedekleme yapmak, çünkü okuldaki bilgisayarın harddiskine sakladığım programların exe dosyalarına sürekli virüs bulaşıyor. Arşivin bir anlamı kalmıyor

Güvenlik önlemlerinizi alırsanız sorun kalmaz yedeklemeyede gerek yok. Ekstra iş çıkarmış olursunuz kendinize.

Evet, girmez, delinin birisi böyle bir virüs yazana kadar tabii. Birisi yazarsa böyle bir virüs olabilir, ama şimdiye kadar ben böyle bir virüs duymadım. Yedek laırken gerçekten bu yöntemi kullanmak en iyisi. Çünkü virüslerin ne zaman ne yapacağı belli olmuyor. Çift tedbir. İyi olur.

hasari' Alıntı:
Güvenlik önlemlerinizi alırsanız sorun kalmaz yedeklemeyede gerek yok. Ekstra iş çıkarmış olursunuz kendinize.
Güvenlik önlemleri derken? Siz ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Okulda ağda virüsler dolaşıyor, bin tane flash bilgisayarlara takılıyor okuldaki bilgisayara taktığım flası evdeki bilgisayara da takıyorum. En çok korktuğum şey harici diske virüs girmesi o yüzden dosyalarımı mümkünse internet ortamında da saklıyorum. yedek al yedeğin yedeğini al. Ufffffffffff! Bu teknoloji bizi paranoyak yaptı. :?

Hocam imkansız diye birşey yoktur, zamanında BIOS'a da virüs yazılamazdı ama yazdılar. Zor diye birşey yoktur, imkansız zaman alır. :D Ama tabii ki benim fikrim de eğer imajda virüs varsa bu imaj alınmadan önce yazılmıştır.

temiz ise bulaşmaz hocam ama virüslü iken imaj aldıysanız yapacak birşey yok

yesimk06' Alıntı:
hasari' Alıntı:
Güvenlik önlemleri derken? Siz ne gibi önlemler alıyorsunuz?
Okulda ağda virüsler dolaşıyor, bin tane flash bilgisayarlara takılıyor okuldaki bilgisayara taktığım flası evdeki bilgisayara da takıyorum. En çok korktuğum şey harici diske virüs girmesi o yüzden dosyalarımı mümkünse internet ortamında da saklıyorum. yedek al yedeğin yedeğini al. Ufffffffffff! Bu teknoloji bizi paranoyak yaptı. :?
En kötüde olsa herbilgisayara mutlaka bir virüs programı yüklenmelidir. Bu birinci ve vazgeçilmez kuralımız.
Tüm öğrenci bilgisayarlarında güvenlik kartı aktif bunun yanında virüs yazılımlarıda aktif. Güvenli kartı yoksa mutlaka deepfreeze yüklenmedir. Bu ikinci kuralımız.
Eğer bilgisayar laboratuar dışında ise mutlaka bu bilgisayara virüs programının yanıda USB Disk Security kurulmalıdır. USB bulaşabilecek hertür yazılımın önüne geçiyor. Bu üçüncü kuralımız.

Anamasa ve flashımız daima temiz olmalıdır. Virüslerle uyum şekilde çalışan bir çok arkadaş gördüm "aman ne yapayım sürekli bulaşıyor bende böyle kullanıyorum" şeklindeki savunma mekanizmaları. Bunları savunulacak yada önlenemeyecek şeyler değil. Sizde umarsamıyorsanız boş verin keyfini çıkarın ne diyeyim. Yukarda anlattıklarımı uygularsanız senede bir yaa virüsle uğraşmak zorunda kalırsınız yada hiç kalmazsınız.

Ücretsiz Ani-Virüsler:
guvenlik-antivirus-spyware-vs-f48/ucretsiz-antivirus-programlari-t54265.html

by_rebel' Alıntı:
Hocam imkansız diye birşey yoktur, zamanında BIOS'a da virüs yazılamazdı ama yazdılar. Zor diye birşey yoktur, imkansız zaman alır. :D Ama tabii ki benim fikrim de eğer imajda virüs varsa bu imaj alınmadan önce yazılmıştır.

İmkan dahilinde olsa da ben daha BIOS'a bulaşan bir virüs DE duymadım.

Burada bir kafa karışıklığı var.

Bir zamanlar Chernobil vardı. BIOS'a zarar veren bir virüstü. Bios'a bulaşmıyordu, yayılmak için bios'a kendisini yazmıyordu. SADECE BIOS'u bozuyordu.

İnsanların çoğu Chernobil'i bios'a bulaşan bir virüs olarak biliyorlar. YANLIŞ. Chernobil sadece bios'u bozan bir virüs. Bios'a bulaşan değil.

İmkan dahlinde olsa da, ben bugüne kadar bios'a bulaşan virüs duymadım(bakın bios'u bozan ayrı, bios'a bulaşan ayrı) duyan var ise ismi şudur, şu antivirüsler şu isimle isimlendirmiş, şu tarihte bulunmuş diye bir bilgi versinler.

BEN DUYMADIM. Ama mümkün mü? Evet. Duyan var ise ismini yazsın virüsün, ben de öğreneyim.

:puhaha: Önce güleyim de aşağıdaki yazının saçma olduğunu baştan vurgulamış olayım

http://www.e-adalet.org/forum/index.php?showtopic=9973

Bu bios virüsü martavalı o kadar yayılmış ki, şehir efsanesi haline gelmiş ki adam temizlemek için yöntem UYDURMUŞ

Uydurmuş çünkü bios'a bulaşan bir virüs pili çıkartmak ile temizlenmez.

Bunu uyduran arkadaş bios ile cmos'un farkını dahi bilmiyor. Bios bir programdır, cmos ise bios ayarlarınının saklandığı bir bellek. Anakart pilini çıkartarak bios'u silemezsiniz, dil alışkanlığı ile öyle söylenir ama aslında sildiğiniz cmos'tur. Bios programı olduğu gibi yerindedir.

...

Ha bir gün birisi bios için virüs yazarsa, bios'a virüs girerse pili çıkartmanıza gerek yok, bios update yapın yeter. Pili çıkartmak cmos'u siler, bios'u değil.

Geri