İşlemcinin üstünde 1mm çapında delik var

Kodla Büyü

tea_comp

Site Gezgini
evet arkadaşlar işlemin üzerinde 1mm çapında bir delik gördüm.
işlemcim 3.0 1mb 800fsb
şuan o delik işlemci tarafından çalıştırılan bir sistem üzerinde mesajı yazıyorum.
sizce normalmi?
bilgisyardaki programlar orjinal hızını 2.20ghz olarak gösteriyor.

ne yapmam gerekiyor.
ayrıca CPUZ programındaki görüntüyüde ekliyorum.

Ekli dosyalar

• cpuz.jpg
    cpuz.jpg
    120.9 KB · Görüntüleme: 913
mümkünse işlemcinin resmini çekip gönderebilirmisiniz. Delik mi yoksa çukur mu?
Fiziksel bir arıza olsa hiç çalışmaz. 2,20 GHz olması BIOS taki ayarların yanlış olmasından kaynaklanabilir.
Biosa girip bir inceleyin. 3.0 GHZ lik p4 ün 200*15 hııznda ayarlı olamsı lazım. Sizinkisi 200*11 görünüyor.

üstad bilgisayar açılırken 200X14 (2800) yazıyor.
biosu 05/09/2007 tarihde güncelledim.
yine aynı yazıyor.
acaba kendi biosunumu yüklesem.

Biosa girip manuel olarak 200*15 e getirip kaydedin. Olmasa bile 2.8 GHZ ile 3.0 GHZarasında gözle görülebilecek pek bir performans farkı yok.
Aşağıdaki linkte CPU-Z programının son versiyonu var. Bu program ile işlemciniz hakkında daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.
Güncel Bios bile 2,8 GHZ olarak algıladı ise. İşlemcinizin gerçekte de 2.8 GHZ olma ihtimali var.

http://www.cpuid.com/download/cpu-z-141.zip

everest programın da maximum çarpan değerini 11x gösteriyor ama bilgisayar 14x çarpanı ile açılıyor.
Maximum çarpanı artırabilirmiyim?
anakart üzernde bu işe yapan bi jumper varmı?
zaten işlemciyi ilk taktığımda herşey güzeldi.
ne olduysa termal macunu çaldıktan sonra oldu.
aşağıdaki resimde INTEL PROCESSOR ID programından.
ne kadar ilginç sonuç.

Ekli dosyalar

• intel.JPG
    intel.JPG
    70.8 KB · Görüntüleme: 883
enteresan :D şu işlemcideki delikle yakından bi çekimle tanışsak :D çok ilginç vir durum

o delik kendinde varmış zaten yaw.
deliği boş verelimde ne olacak bizim işlemci veya ANAkart ne yapmalıyım da bu işi çözmeliyim.
her türlü önerinizi bekliyorum.
anakart:gigabyte 8ipe1000-g (rev 4.x)
bios:f5 (son version)
işlemci:[web]http://processorfinder.intel.com/details.aspx?sSpec=SL7pm[/web]
öneriler sizden uygulama benden...
saygılar

tea_comp hocam delik hava deliğiymiş sanırım :)

işlemcinin bozuk olmamasına sevindim ama bu sevinç kursagımda kalcak diye korkmaya başladım. senin işlemcinin fazla yaşamaz söyleyim sana :lol:
yakında yanmış işlemcinin fotosunu koyarsan buraya şaşmayacaz bence ;)

internetten anakartının overclocing özelliklerine bak. test sonuçlarını incele daha fazlasını deneme bence :)

işlemciyi ove clock yapmadım ki.
işlemcyi ilk taktığımda bu programlar hepsini doğru gösteriyordu.
daha sonra ne oldu da böle bi durum çıktı.
:( :( :( :( :( :( :(

bir adet falım sakız alacaksın. tam 3.00 ghz kadar çiğneyeceksin. arkasından deliğin büyüklüğünün iki katı kadar koparacaksın ve cuk diye oturtacaksın. takriben 1,5 ghz hızın artacaktır. 3.00 dan fazla yada eksik çiğnersen 1.5 ghz nin altına düşer hızın.. bilgine... :x

şimdi ya size overlock yapılmış bir işlemci satılmış yada siz biosunu güncelledikten sonra hızını 3 ghze biostan ayarlamamışsınız.biostan hallet bitir işi ok no problem :wink:

Geri