İşlemci Üzerine bir soru???

Kodla Büyü

serdemir

Süper Üye
Süper Üye
İşlemcilerde hız olayına kafam takıldı. Mesela i5 4200 u 4. nesil işlemci normalde 1.8 ghz, turbo boost ile 2,6 ghz. bunun yanında i5 3230 m 3. nesil işlemci normalde 2,6 Ghz, turbo boost ile 3,2 ghz. CPU benchmark ta kıyasladığım zaman da 3. nesil olan işlemci daha üst sıralarda. Bu durumda bu işlemciyi seçmek daha mantıklı değil mi? Birçok sitede baktım Asus bilgisayarlarına genellikle i5 4200u işlemci koymuş. 1,8ghz olması performansı ne kadar etkiler fikri veya deneyimi olan var mı?

serdemir' Alıntı:
İşlemcilerde hız olayına kafam takıldı. Mesela i5 4200 u 4. nesil işlemci normalde 1.8 ghz, turbo boost ile 2,6 ghz. bunun yanında i5 3230 m 3. nesil işlemci normalde 2,6 Ghz, turbo boost ile 3,2 ghz. CPU benchmark ta kıyasladığım zaman da 3. nesil olan işlemci daha üst sıralarda. Bu durumda bu işlemciyi seçmek daha mantıklı değil mi? Birçok sitede baktım Asus bilgisayarlarına genellikle i5 4200u işlemci koymuş. 1,8ghz olması performansı ne kadar etkiler fikri veya deneyimi olan var mı?
Haklısınız hocam.Ortada zaten harcanan bir güç var ve atom işlemci ile kıyaslanamaz bile.
Ben de sizinle aynı kanaate sahibim .En iyi olan performansını gözünle gördüğündür.
İşte bazen böyle tuhaflıklar var.http://www.cpubenchmark.net/cpu.php?cpu=Intel+Core+i7-4700MQ+@+2.40GHz&id=1923

Hocam 4. seri haswel serisidir ve içerisindeki gpu 3. seriden daha iyidir. Onun dışında 4. seri ile DD4 desteği geldi. Bu ramleri takmak için anakart ile bu işlemci gerekir. ve daha birkaç yenilik var.... diye biliyorum.

Hocam yeni nesil olması tüm modellerinin bir önceki nesile göre daha iyi olacağı anlamına gelmiyor. Yeni nesil de olsa farklı ihtiyaçlar için çok sayıda işlemci üretiliyor. Sizin örnek verdiğiniz işlemciler de böyle, zaten birisi "u" diğeri "m" serisi. u serileri düşük güçle çalışan yani az enerji tüketen az ısınan bunun yanı sıra performansı düşük işlemciler.

yani 3230m, 4200u ya göre farkedilir derecede daha performanslı bi işlemci. zaten testlerde de bunu görürsünüz. burda önemli olan sizin neye ihtiyacınız olduğu.

bilisim-tef' Alıntı:
burda önemli olan sizin neye ihtiyacınız olduğu.
Kendim için bakmıyorum. Bu aralar çok fazla bilgisayar soran var da. Tavsiye amaçlı bakıyorum. Alıcılar genellikle basit kullanım için, internet, ofis vb. amaçlarla bakıyorlar. Sanırım aynı özellikte iki bilgisayardan işlemcisi 3230m olan bilgisayar daha pahalı.

ben asus i5 4200U aldım çok çok memnunum
performans istediğiniz zaman performans
güç tasarrufu gerektiğinde güç tasarrufu 4 hücreli pille 5-6 saat çalışabiliyor bu işlemci 6 hücreli olsa 9 saat gider heralde.

yasarcan' Alıntı:
ben asus i5 4200U aldım çok çok memnunum
performans istediğiniz zaman performans
güç tasarrufu gerektiğinde güç tasarrufu 4 hücreli pille 5-6 saat çalışabiliyor bu işlemci 6 hücreli olsa 9 saat gider heralde.
Teşekkürler hocam. Ne zaman ve kaça aldınız bilgisayarınızı? ssd harddiski var mı?

4 ay önce aldım, ssd yok
Asus X550L 4 GB ram 500 hdd 4200U işlemci
1400 TL

Geri