Işık: 70 bin bilişim uzmanına acilen ihtiyacımız var

Kodla Büyü
velevki 70 bin bilişim uzmanı alsalar diyeceklerki herkes bilgisayar zaten biliyor bunlara ne gerek var diyeceklerdir

Tüketim devleti olduğumuz için herkes bilgisayarı açıyor oyun oynuyor ne gerek var demeleri normal. Bu ülke üretmek ne demek bilmiyor üreten insanların nasıl olduğunu bilmedikleri için bürokratlarından milletvekillerine bakanlarından başbakanlarına halkın yeni umutlara üretime yelken açmasını istemezler. Ne gerek var bilgisayarı açıp oyun oynuyorsa sosyal ağlarda dolaşıyorsa onların kod öğrenip bir şeyler üretmesine.2 gün sonra hayatı yalakalık ve tüketmekle geçmiş birisi çıkar herkes bilgisayar biliyor der çıkar...

Bundan 8-9 sene önce bas bas bağırdık,eylemler yaptık, kimse sallamadı bizi.
Bir soran, bir fikir danışmadılar dinlemediler bile.
Herkes zaten biliyor gereksiz dediler ve hala diyenler var.

Şimdi acil ihtiyacımız var diyorlar, atı alan üsküdarı geçti.
Bu iş ihtiyacımız var demekle olmuyor.

Bunu eğitim düzeyine indirgemek, çekirdekten yetiştirmen gerekiyor.
Çocuklar bu eğitimi almadıkça nasıl bir bilişime yönlenme beklenebilir ki?

Bakınız Avrupaya.
code.org ile anaokulundan başlayarak kod yazdırmaya özendiriyor çocukları
Hem de bu projede Obama dan tutun, Bill Gates kadar herkes var.

Sonuç olarak olacakları söyleyeyim;

Yine sertifikalı 180 saat kursla uzman çıkacak bir sürü.
Planlamadan , programlamadan hiçbirşey olmaz.

ridade ve Zizu_ hocalarıma aynen katılıyorum. :+1:

Mebde bilişimden hiç anlamayan kişiler ve o koltuğa geliş şekli malum yalaka bürokratlar olduğu sürece bizim ve ülkenin hayrına bir iş çıkmaz.
Sözlerin icraata dökülmesi önemli.

"Çocuklar zaten bilgisayarı biliyor dersine gerek yok" diyen milli eğitim bakanı
Tableti yere atarak test eden yalaka müdür
"Bu bilişim kafayı fazla yorarsan sıyırırsın. Kullanacaksın, nimetlerini kullanıp, yararlanıp, işini göreceksin, kafayı taktın mı, o zaman işin kötü, çok fazla hikmetine, fazla şey yapmamak lazım." diyen ulaştırma bakanı
"Çocuklar teknolojik gelişmeleri bilişim teknolojileri öğretmenlerinden daha iyi biliyor, takip ediyor" diyen yalaka bürokrat gördük
:puhaha:

madem ihtiyaç var..
mezun olup atama bekleyen binlerce bilişim öğretmeni var atasınlar o zaman..
işkurdan kurs verip bilişim uzmanı ihtiyacı karşılamak da neyin nesi?
2005 ve öncesinde abuk sabuk branşlardakileri ihtiyaç var bahanesiyle 50-60 puanlarla bilgisayar öğretmeni olarak atayıp hak sahiplerinin haklarını zaten çalmışlardı

Geri