IP Bulma

Kodla Büyü

kkirac

Site Gezgini
Sevgili Arkadaşlar
Bir meslektaşımızın, bir konuda yardımınıza ihtiyacı var. Bu arkadaşımızın okul müdürü okulda birileri tarafından BİMER'e şikayet edilmiş. BİMER'de müdür hakkında girişimlerde bulunulmasını istemiş. Fakat okul müdürü bu şikayetin meslektaşım tarafından yapıldığını düşünmekteymiş. Bu şikayetin okulda bulunan hangi bilgisayardan yapıldığını (IP Numarasını) bulmamız gerekiyor. Ben imkansızdır dedim ama yine de içim rahat değil. 40 Bilgisayarın bulunduğu, tek modemli bir ağda ortamında hangi bilgisayardan BİMER'e giriş yapıldığını bulmamız nasıl mümkün olabilir. Aslında bir sıkıntı çıkmaz ama arkadaşım kendine çok sıkıntı ediyor bu konuyu. Her ne kadar ben yapmadım demiş olsa da inanmıyorlarmış. Aslında bende merak etmedim değil hani. Böyle bir durumda ne yapılabilir. IP numarası bulunabilir mi BİMER'e giriş yapanların. Bu konuda neler önerirsiniz?
Saygılar

giren kişi internet geçmişini silmediyse bilgisayarların internet geçmişlerine bakarak hangi bilgisayardan girildiğini bulabilirsiniz belki
ama kim girmiş onu bulmak zor ayrıca kesin okuldan mı girmiş o da önemli

iyi de sizin öncelikle bimer kayıtlarından şikayetin geldiği ip yi bulmanız gerek, ki imkansız dava açılması falan lazım. hadi bunu buldunuz, okuldaki hiçbir ip ile eşleşmedi diyelim. ee adam evinden yada telefonundan şikayet ettiyse :) bu bizim harcımız değil yani. bu bilgilere ancak mahkeme yoluyla inceleme sonucu ulaşılabilir.

kuran-ı kerim e el bastırıp yemin ettirsin hoca yüzde yüz çıkar :) diye düşünüyorum.

sayın hocam bimer e o tek modem den mi giriş yapılmış. bilginiz var mı. ip adresi var mı yani. elinizde gerekirse tek tek bilgisayarlarda geri kurtarma programları ile tarama yaptırsın resimler bölümünde giren bilgisayarın dosya kalıntısı kalır bulabilir ama kurtarma programı lisanslı olacak tabi ilk olarak geçmişi temizlenen bilgisayarları taratın derim.

modem kablosuz veriyor mu cepten de yapmış olabilir. bulunması imkansız gibi yani.

Okuldan şikayet edildiyse hayatta bulunmaz. Evden yada telden ettiyse ancak savcılık TTNET ten isteyen bilir. Yada binlerden

1. imkansız gibi, şoruşturma vs bitip masum olduğu ortaya çıkınca, iftira davası açar ve mahkeme telekomdan kayıtları ister, telekom size bir ip adresi verir ki bu okulsa imkansıza yaklaştırır. mac adresi falan varsa işin içinde belki,..

Müdür haklı olduğunu düşünüyorsa iftira davası açıp şansını deneyebilir.

2. Kişi masumiyetini ispatlamak için takla atmak zorunda değil, şuçlamayı yapan takla atsın. Hem dediğim gibi masumsa şansını bir denesin..

3. Arkadaşınız şu durumda bimer'e şikayet yazabilir. Beni şuçluyor, mobing yapıyor diye.. :)

4. velevki o arkadaşınız yapmış olsun, müdürün yapacağı bir şey yok. (iftira davası hariç) En fazla dandik bir ders programı yapıp sinirlerini gerer, o ardkaşınız da ders programını eline alıp mobing davası açar... Hayatlarına renk gelir.

Şimdi bir bilgisayarı tanımlayan iki adres vardır.
1. Herkesin bildiği ip adresi ( internette modeme ulaşmaya yarayan adres )
2. Mac adresi (ağ kartının adresi )
şimdi siteler bu iki adrese de ulaşabilir kaydını tutabilir. Eğer bimer mac adreslerinin kaydını da tutuyorsa, savcılık bilgisayarı veya telefonu tespit edebilir. Siz edemezsiniz.

https://tr.wikipedia.org/wiki/MAC_adresi

gelecek' Alıntı:
şimdi siteler bu iki adrese de ulaşabilir kaydını tutabilir. Eğer bimer mac adreslerinin kaydını da tutuyorsa, savcılık bilgisayarı veya telefonu tespit edebilir. Siz edemezsiniz.

Hocam mac adresi internette gönderilmez/alınmaz. Sadece yerel ağda ise yarar. Zaten değiştirilebilen bir değer , güvenliği yok.
Mesajı okuyan forumda meslekte yeni arkadaşlarin kafası karışmasın diye yaziyorum

alpaygunes' Alıntı:
gelecek' Alıntı:

Hocam mac adresi internette gönderilmez/alınmaz. Sadece yerel ağda ise yarar. Zaten değiştirilebilen bir değer , güvenliği yok.
Mesajı okuyan forumda meslekte yeni arkadaşlarin kafası karışmasın diye yaziyorum

Hocam mac adesi web siteleri tarafından alınabilir. Ama bunun için java applet veya activex çalıştırması gerekir. Yani 3. bir yazılım yolu ile mümkündür.

gelecek' Alıntı:
alpaygunes' Alıntı:
gelecek' Alıntı:

Hocam mac adesi web siteleri tarafından alınabilir. Ama bunun için java applet veya activex çalıştırması gerekir. Yani 3. bir yazılım yolu ile mümkündür.

Hocam işin içine üçüncü parti yazılımı girince problem farklı bir boyut alır. Konuya uzak olanların kafası iyice karışır .
Sizin verdiğiniz wikpedia linkinde gerekli açıklama var. "MAC adresi, sadece yerel ağlarda haberleşmeyi sağlar. Ağın dışına taşınabilecek bir adres değildir"
Kullanıcının inisiyatifinde alınan bilgi, güvenlik için kullanılamaz.
Zaten MAC adresi değiştirilebilir olduğu için , MAC adresi saklayan güvenlik için kullanan bir web uygulaması duymadım.
Önemli olan isteğimiz dışında alınması. java appletler özellikle de activeX ler bildiğin exe gibi izin verirsen bilgisayarın uzaktan erişime bile açılabilir. Mobil cihazlarda normal şartlarda çalışmaz activeX ler falan.

MAC yerel ağda ARP için kullanılır, IP kiralaması yapıldıktan sonra TCP/IP kullanımı süresince bir da hada kullanılmaz.

Geri