ip adresinden suçluyu bulmak

Kodla Büyü
arkadaş bu konu başlığı hakkında yeterince bilgiye sahip arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Mevzu şu. Savcılıktan 78.xx.xx.xx nolu ıp adresi okullarınızdan hangisine ve hangi bilgisayara ait bu bilgisayar kime zimmetli diye bir yazı geldi. Yani biz bu adresi nasıl tesbit edicez?
çoğu okulda ve çoğu bilgisayar otomatik ip alıyor bildiğim kadarı ile. bu durumda ip yi bulmak çok zor. aynı ip bir sonraki gün bilgisayarlar açıldığında başka bir bil. atanmış olabilir.
ama en azından hangi okuldan giriş yapıldığı bilgisine ulaşılabilirmi?
TTnet e baş vurup saat gün belirtip ip numarası sorgulaması istenebilirmi?
işte tam olarak konu bu.
yardımcı olursanız sevinirim.olayın sonucunu buradan sizlerle paylaşacağım bende.
teşekkür ederim.

durumu daha net yazarsanız daha fazla yardımcı olunabilir...

bu suç unsuru sözkonusu olduğunda savcılık telekoma ip adresi tarih saat bilgileriyle bu ip adresinin hangi hattan alındığını ve adrs bilgisini öğrenir. eğer okulunuza bu yazı geldiyse.. bu ip adresi modemin aldığı adrestir. hangi bilgisayardan suçun işlendiği bilinmez.. (bazı ağ yönetim programları kullanılıyor olsaydı ve ağdaki işlemler kayıt altına alınmış olsaydı bu mümkündü)

sölediğim gibi daha ayrıntılı bilgi vermelisiniz çünkü yazdıklarınızda mantıksız unsurlar var çünkü savcılık dogrudan okul bilgisine telekom aracılığı ile ulaşabilir.

Bence savcılığın bunu ttnet'ten istemesi lazımdı.Gerekli kayıtlar mevcut ise hangi telefondan (dolayısıyla hangi okuldan) bağlanıldığı anlaşılabilir.

Hocam 78 ile başlayan ip'ler bildiğim kadarıyla public ip, yani yerelden internete çıkarken kullanılan bir ip sınıfı. Düşünün, okulda 30 tane bilgisayar var ve bunların hepsi tek bir ağda toplanmış ve herbirinin ayrı ayrı private ip'si (özel ip) var. Bu bilgisayarlar internet ortamına çıkarken bu 78 ile başlayan ip yi kullanırlar. Bütün bilgisayarlar tek bir ip numarası üzerinden internete çıkarlar. Ve de telekom, okullara sabit ip veriyor.
Bilmem anlatabildim mi ama, 78 ile başlayan ip adresini 30 bilgisayarın hepsi kullanmakta internete girdiklerinde.

Hocam, savcılığın sorduğu bu sorunun muhatabı okul veya Milli Eğiti Müdürlükleri değil, Internet servis sağlayıcı yani TTNET'tir. Çünkü okullarımızın Internet bağlantısı (Eğer özel olarak talep edilmediyse) "Statik IP" değil, "Dinamik IP"dir. Yani her yeni bağlantıda TTNET'in "IP Havuzu"ndan yeni bir IP numarası tahsis edilir. Bu nedenle hangi okulun hangi IP ile Internet'e çıkış yaptığını bilemeyiz. Ancak Internet Servis Sağlyaıcı yani TTNet' bu bağlantıların "Log"larını tutmaktadır. Yani "hangi gün, hangi saatte hangi telefon numarası hangi IP ile bağlanmış" Bunun kayıtları TTNET'te mevcuttur. Bu nedenle Savcılığın TTNET'e sorması gerekir.

Diğer yandan; okulun dahili ağındaki IP numaraları ise TTNeT'in IP si ile herhangi bir ilgisi olmayıp; özel IP dir. Genellikle bu IP yi okullarımızdaki modemin (markasına göre değişen)Varsayılan Ağ Geçidi IP numarası ile aynı aralıkta; ya otomatik olarak ya da elle veririz. Sonuç olarak "hangi saatte, hangi IP numaralı bilgisayardan" Internet bağlantısı yapıldığını tespit için bununla ilgili log tutan özel programlar kullanmak gerekiyor.

Eminim ki biliyorsunuzdaur. Ama ben hatırlatmak için tekrar bilgi vermek istiyorum:
Aşağıdaki IP adresleri dahili (özel) ağlarda kullanılmak üzere (IANA adlı kuruluş tarafından) tahsis edilmiştir. Yani bu IP aralıkları Internet ortamında yoktur.
10.0.0.0 - 10.255.255.255
172.16.0.0 - 172.31.255.255
192.168.0.0 - 192.168.255.255
Bunun dışındaki Ip adresleri ise Internet bağlantısı için kullanılan "Public" ya da "Reel" IP adresleridr. (Sadece 224.0.0.0 ve sonrası Public Ip olmasına rağmen araştırma amaçlı kullanılır.)

Kolay gelsin.

sizin durumunuza dönecek olursak (böyleme bir loglama olmadığını var sayıyorum) suçluyu tespit edemezsiniz, sorumluluk kanun gereği yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerdedir. okul müdürü il milli eğitim ve belkide böyle bir çalışmaya yapılmadığı için bakanlık...
evlerimizde veya özel kuruluşlarda telefon hat sahibi sorumlu oluyor, firma ise firma sahibi.

ademola' Alıntı:
sizin durumunuza dönecek olursak (böyleme bir loglama olmadığını var sayıyorum) suçluyu tespit edemezsiniz, sorumluluk kanun gereği yükümlülüklerini yerine getirmeyenlerdedir. okul müdürü il milli eğitim ve belkide böyle bir çalışmaya yapılmadığı için bakanlık...
evlerimizde veya özel kuruluşlarda telefon hat sahibi sorumlu oluyor, firma ise firma sahibi.

komşum benden internet kullanıyorsa, bir internet suçu işlerse bunun tespiti nasıl olur. Bilgisayarlarda tutulan kayıt vs.. varmıdır?

muhalif33' Alıntı:
ademola' Alıntı:

komşum benden internet kullanıyorsa, bir internet suçu işlerse bunun tespiti nasıl olur. Bilgisayarlarda tutulan kayıt vs.. varmıdır?

sorumlu hat sahibidir hocam.

wertyu6' Alıntı:
muhalif33' Alıntı:
ademola' Alıntı:

sorumlu hat sahibidir hocam.

bilgisayarlarda otomatik tutulan kayıt vs. yokmu?

muhalif33' Alıntı:
ademola' Alıntı:

işte bu karışıklıktan dolayı interneti paylaşmak yasal değil hocam, paylaşıyorsan sorumluluk sende, sorumluluktan kurtulmak için 5651 nolu yasanın gereğini yapman gerekir ki bu da pahalı bir işlemdir, aşağıdaki çözüm gibi bir çözüm bireysel çapta çok pahalı bir çözüm ancak buyuk kuruluşlar oteller vs için zorunlu ve kaçınılmazdır.
http://www.coslat.com/logserver.html

komuşunuzda sizde kim olursa olsun sizin modemin ip si üzerinden işlenen bir suç sizin üzerinize kalır. Aksinizi ispat edemediğiniz için.

log tutucu program veya makina kullanmadan, okullarda veya evde kim hangi bilgisayardan nereye girmiş bunu da bulmak imkansız mı?

okullarda bu işi meb yapıyor zaten, okulun özel hattı varsa onun içinde bu tip bir çözüm gerekli.
evde ise siz bu tür bir kaydı bazı basit programlarla tutabilirsiniz, yalnız yasal olarak bunun bir geçerliliği yok.
çünkü sizin tuttugunuz loglar daha sonradan değiştirelebilir nitelikte. bu sistemlerde ise dijital imzalama yapılıp daha sonradan değiştirilmesi mümkün olmadığından yasal geçerliliği vardır.

musabilgin55' Alıntı:
arkadaş bu konu başlığı hakkında yeterince bilgiye sahip arkadaşlar yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Mevzu şu. Savcılıktan 78.xx.xx.xx nolu ıp adresi okullarınızdan hangisine ve hangi bilgisayara ait bu bilgisayar kime zimmetli diye bir yazı geldi. Yani biz bu adresi nasıl tesbit edicez?
çoğu okulda ve çoğu bilgisayar otomatik ip alıyor bildiğim kadarı ile. bu durumda ip yi bulmak çok zor. aynı ip bir sonraki gün bilgisayarlar açıldığında başka bir bil. atanmış olabilir.
ama en azından hangi okuldan giriş yapıldığı bilgisine ulaşılabilirmi?
TTnet e baş vurup saat gün belirtip ip numarası sorgulaması istenebilirmi?
işte tam olarak konu bu.
yardımcı olursanız sevinirim.olayın sonucunu buradan sizlerle paylaşacağım bende.
teşekkür ederim.
En pratik çözüm her okuldan http://www.ip-numaram.com/ adresine girin yukarıda çıkan ip numaralarını yazın bir kenara

Geri