İnterneti Hızlandırmak

Kodla Büyü

hyrgul

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar
Konu başlığında interneti hızlandırmak yazıyor ama aslında gereksiz internet kullanımını kapatarak interneti rahatlatmak desek daha doğru olur.
Okulumuzda 5 tane bilgisayar lab'ı, toplamda 5*21=105 pc yapar. İki tane adsl hattımız var. Bu iki hattı pfsense ile multiwan olarak kullanıyoruz. Mümkün olduğunca bilgisayarlardaki güncelleme isteyen tüm uygulamaları kapattık. Pc'de kuruma programı olduğu için güncelleme istemiyoruz zaten. Buna rağmen pfsense üzerinden ağ trafiğine baktığımızda pc'ler müthiş derecede interneti kullanıyor. Ne kullanıyor bulamadık. Yani arkaplanda ne olduğunu bilmediğimiz uygulamalar ve hizmetler ağı meşgul ediyor.
Bizde güvenlik duvarından giden tüm bağlantıları engelledik. Ondan sonra sadece istediğimiz uygulamalara izin verdik. Firefox, chrome, opera, ie, netsupport, drive vaccine, winscp, vs. Ondan sonra tüm trafik durdu ve sadece izin verdiğimiz uygulamalar interneti kullanmaya başladı. Şu an internetimiz o kadar rahatladı ki paylaşmak istedim. Uzun süreli kullanımda ne tür sıkıntılara sebep olur bilemiyorum. Göreceğiz. Zaten basit birkaç kural eklediğimiz için iptal etmesi çok kolay olur.

Merak eden arkasaşlar için yol gösteyim.
Denetim Masası -> Sistem ve Güvenlik -> Windows Güvenlik Duvarı -> Gelişmiş Ayarlar
Eylem -> Özellikler (Yerel Bilgisayar Üzerinde Gelişmiş ......... için özelliklerdir)
Etki Alanı Sekmesinde Giden Bağlantılar: Engelle
Özel Profil Sekmesinde Giden Bağlantılar: Engelle
Ortak Profil Sekmesinde Giden Bağlantılar: Engelle

Buraya kadar tüm bağlantıları engelledik. Şimdi istediğimiz uygulamalara izin verme aşamasına geldik.
Önce Giden Kurallara tıklayınız. Sonra;
Giden Kurallar Sağ Tıkla -> Yeni Kural -> Program (ileri) -> Gözat (programı seç ileri) -> Bağlantıya izin ver (ileri) -> Etki Alanı, Özel, Ortak seçili (aynen ileri) -> Kurala bir isim yazınız -> son

Yukarıdaki kuralı izin vermek istediğiniz her uygulama için yapınız. Yada kuralı kopyalayıp çoğaltıp diğer uygulamalar için değiştiriniz.

Geri