İnternet Kablosundaki kopukluk

Kodla Büyü

odabasalparslan

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar görev yaptığım okulda öğretmenler odasından BT laboratuvarına kablo çekilmiş.Yaklaşık 80mt mesafe var ve kablo ölçüm cihazıyla test yaptım. 2.sırada (turuncu) kopukluk olduğunu tespit ettim.Kabloyu yenilemem istendi ancak mesafe çok uzun. hem masraflı hem de zahmetli olacağı için acaba kablodaki tel sayısı azaltılarak bağlantı sağlanabilir mi diyorum? İnternette araştırdım 1.2.3. ve 6. kablo ile yapılabilir deniliyor.Deneyen oldu mu acaba?

Hocam muhtemelen uçlardan kopmuştur. uçlardan biraz keserek yniden uç çakmayı dene istersen.

Eğer uçlarda pay varsa sinan36 hocamın dediği gibi uçlarını değiştirin.
Olmazsa her iki jacktaki renk dizilimini
Kahverengi beyaz - Kahverengi - Yeşil beyaz - Yeşil - Mavi Beyaz - Mavi - Turuncu Beyaz - turuncu
olarak çakıp, deneyin.

Ağ hızını 100Mbps Full Duplex'den 10Mbps Full Duplex (Çift Yönlü) olarak düşürürsen bir teli kopuk kablolar genelde çalışıyor.
Eğer internet bilgisayar sınıfında ise ve öğretmenler odasında tek bilgisayar varsa bu bilgisayardaki ağ bağdaştırıcı özelliklerinden Yapılandır->Gelişmiş->Hız ve Çift Yönlü değerini 10Mbps Tam Çift Yönlü seçip kaydedin. Bu şekilde onlarca bozuk ethernet kartını ve birkaç teli kopmuş kabloyu çalıştırdım.
Eğer internet öğretmenler odasında ise ve bilgisayar sınıfında switch'e bağlıysa kabloyu onarmanız şart.

c1han' Alıntı:
Ağ hızını 100Mbps Full Duplex'den 10Mbps Full Duplex (Çift Yönlü) olarak düşürürsen bir teli kopuk kablolar genelde çalışıyor.
Eğer internet bilgisayar sınıfında ise ve öğretmenler odasında tek bilgisayar varsa bu bilgisayardaki ağ bağdaştırıcı özelliklerinden Yapılandır->Gelişmiş->Hız ve Çift Yönlü değerini 10Mbps Tam Çift Yönlü seçip kaydedin. Bu şekilde onlarca bozuk ethernet kartını ve birkaç teli kopmuş kabloyu çalıştırdım.
Eğer internet öğretmenler odasında ise ve bilgisayar sınıfında switch'e bağlıysa kabloyu onarmanız şart.
:idea: :+1:

Arkadaslar kablo uçlarını kesip jaklari yeniledim ama olmadı. Aslında modem md Yrd odasında. Oradan switch ile öğretmenler odasına oradaki switch ile de bt odasına geliyor

Arkadaşlar kablo uçlarını 1.2.3 ve 6 olarak yeniledim(Kopuk olan kablo ile boşta kalan sağlam kablonun yerini değiştirdim) ama olmadı :(

c1han' Alıntı:

keşke şu başlık önceden açılaydı da şunu deneseydim eyvallah cihan hocam :+1:

yakuphan' Alıntı:
her iki jacktaki renk dizilimini
Kahverengi beyaz - Kahverengi - Yeşil beyaz - Yeşil - Mavi Beyaz - Mavi - Turuncu Beyaz - turuncu
olarak çakıp, deneyin.

hocam bu acemiler için bu dediğinizi elektrikçiler kablo çekerken basıyolar. Bizler yapmayalım yaptırtmayalım... uzun mesafelerde sarım sayısı değişik olan kabloların oluşturduğu farklı magnetik alanlardan dolayı veri alışverişi olmaz testten geçmez cihazlar iletişim kuramaz uluslar arası standartları bellidir.

568 b yaygın kullanılan bağlantı türüdür. her iki ucuda bu dizilime göre ayarlamanız lazım. Bunu sadece bu konu için söylemiyorum yarın öbürgün başınıza gelirse diye söylüyorum tecrubeyle sabit. sizin mantıkla çalışmayan bir kablo standart bağlantı ile çalıştığını gördü bu gözler.

ethcable568b.gif

birde 568 a var iki ucuda a yaparsanızda olması lazım ben genelde hep b çakarım. alışkanlık diyelim. birde cross (çapraz) bağlantı var oda bir ucu a bir ucu b standardına göre çakılmış kablodur. iki bilgisayarı iki hub yada switchi bağlamak için kullanılırdı bilgisayarlar arasında bu bağlantı geçerli fakat switchler kendini güncelledi yinede sorun yaratan switchler için cross bağlantıyı denemek lazım...

üslub yanlışsa bunun için özür dilerim elimden geldiğince dilimin döndüğünce olması gereken bağlantı türlerini anlatmaya çalıştım...

ulasturhan' Alıntı:
...geldiğince dilimin döndüğünce olması gereken bağlantı türlerini anlatmaya çalıştım...
Bilgilendirme için öncelikle teşekkürler. Arkadaş jackları değiştirmesine rağmen eğer kablo çalışmazsa bu yöntemle belki çalışma imkanı olur diye yazmıştım. Sonuçta işin ucunda 80 metrelik kabloyu atıp, yenisini çekmek gibi bir eziyet var. Dolayısıyla bu durumdan kurtaracak çözüm önerisi sunmaya çalışıyoruz. Yoksa normal şartlarda önceki mesajımda verdiğim dizilim elbetteki kullanılmaz.

Geri