İnternet Adres Yapısı Site Uzantılar ve Ülke Kısaltmaları Video

Kodla Büyü

birolgenc

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar İnternet Adres Yapısı Site Uzantılar ve Ülke Kısaltmaları ile ilgili hazırlamış olduğum video 3.4 dk ebaya yükledim fakat genelde kabul edilmiyo isteyen arkadaşlar youtubedan indirebilir. umarım işinize yarar kolay gelsin...

Elinize sağlık hocam. Meb'in yayınladığı rehber kitap başta çok güzel gözükse de konular ilerledikçe hoşuma gitmemeye başladı. Konular çok, yetişmiyor. Bugün İnternet site yapıları, kavramlar, arama motoru konusu vardı. Bir sürü kavram vermiş. Bunları 20dk'lık etkinlikte yap, önce sorun, tahtaya yapıştırın sonra açıklayın vs. tarzında. 20dk'yı bırakın 1 saat sürüyor. O da okuyup geçerek. Sanırım bugünden itibaren kendi bildiğim gibi sunu hazırlamaya ve dersimi işlemeye devam edeceğim. Ayrıca rehber kitaptaki bazı konular kazanımlarla uyuşmuyor, bazı içerikler hatalı. Misal internet tarayıcı yazılımı ile ilgili kazanım var ama konuda adı bile geçmiyor. Dosya aramada "Ömer Seyfettin Pdf" diye arama yapınca pdf dosyaları gelir diyor ama yanlış.

Google darılmasın ama benim hazırladığım sunular daha güzel :)

Son düzenleme:
Elinize sağlık hocam. Meb'in yayınladığı rehber kitap başta çok güzel gözükse de konular ilerledikçe hoşuma gitmemeye başladı. Konular çok, yetişmiyor. Bugün İnternet site yapıları, kavramlar, arama motoru konusu vardı. Bir sürü kavram vermiş. Bunları 20dk'lık etkinlikte yapı önce sorun, tahtaya yapıştırın sonra açıklayan vs. tarzında. 20dk'yı bırakın 1 saat sürüyor. O da okuyup geçerek. Sanırım bugünden itibaren kendi bildiğim gibi sunu hazırlamaya ve dersimi işlemye devam edeceğim. Ayrıca rehber kitaptaki bazı konular kazanımlarla uyuşmuyor, bazı içerikler hatalı. Misal intnernet tarayıcı yazılımı ile ilgili kazanım var ama konuda adı bile geçmiyor. Dosya aramada Ömer Seyfettin Pdf diye arama yapıncs pdf dosyaları gelir diyor ama yanlış.

aynen öyle ahmet hocam çok fazla kazanım çok az süre var... Yapılmak için yapılmış bir rehber kitap güncelleştirme istiyo açıkçası ..Sizin sunularınız emin olun daha güzel konuyu detaylı açıklayabilmek için çoğu zaman faydalanıyoruz buradan tekrar teşekür ederiz sizede emekleriniz için...

Elinize sağlık hocam. Meb'in yayınladığı rehber kitap başta çok güzel gözükse de konular ilerledikçe hoşuma gitmemeye başladı. Konular çok, yetişmiyor. Bugün İnternet site yapıları, kavramlar, arama motoru konusu vardı. Bir sürü kavram vermiş. Bunları 20dk'lık etkinlikte yap, önce sorun, tahtaya yapıştırın sonra açıklayın vs. tarzında. 20dk'yı bırakın 1 saat sürüyor. O da okuyup geçerek. Sanırım bugünden itibaren kendi bildiğim gibi sunu hazırlamaya ve dersimi işlemeye devam edeceğim. Ayrıca rehber kitaptaki bazı konular kazanımlarla uyuşmuyor, bazı içerikler hatalı. Misal internet tarayıcı yazılımı ile ilgili kazanım var ama konuda adı bile geçmiyor. Dosya aramada "Ömer Seyfettin Pdf" diye arama yapınca pdf dosyaları gelir diyor ama yanlış.

Dediklerinize ben de aynen katılıyorum hocam.

Son cümleniz de dahil :)

Dediklerinize ben de aynen katılıyorum hocam.

Son cümleniz de dahil :)

Ayrıca Google destekli olduğu veya arkasında Google olduğu için hep kendisini ön plana çıkarmış. Arama motorlarında Bing, Yandex'ten bahsetmeye zaman bile olmadı. Sunular çok yetersiz. Kavramlar deli gibi fazla. Söyle-geçten sıkıldım. Uygulama yapmaya fırsat kalmıyor bir türlü.

Son düzenleme:

aynen hocam sizin sunular daha güzel bu nasıl iş ben anlamıyorum bu kadar kazanımı nasıl vereceğiz ?

aynen hocam sizin sunular daha güzel bu nasıl iş ben anlamıyorum bu kadar kazanımı nasıl vereceğiz ?
Artık kazanımları baz alarak ders işleyeceğim. İnternette arama konusunu hiç beğenmedim. Çocuklar daha Chrome, Opera nedir bilmiyor, intnernette şunu aramalarını söyleyin diye uygulama yapın diyor kitap. Büyük bir bilgi yoğunluğu var. Çocuklar iki işi sırayla yapmayı beceremezken bir derste 4-5 kazanım var. Bu yeni öğretim programında kazanımlar güzel belirtilmiş ama yoğun verilmiş. Eskisinde kazanımlar net değildi ama bir şekilde biz kazanımlara göre konular seçip belirlemiştik. Hem Google ve MEB çocukların belirli bir seviyede bilgisayar bildiği üzerine kazanım, kitap hazırlamış. Çift tıklamayı dahi bilmeyenleri hesaba kalmamış. Neyse. Herkes aynı dertten muzdarip galiba. Özetle Kazanım ÇOK, Bilgi AŞIRI FAZLA, Uygulamaya Zaman YOK.

ahmet hocam bu sene sunularınıza hasret kaldık

Artık kazanımları baz alarak ders işleyeceğim. İnternette arama konusunu hiç beğenmedim. Çocuklar daha Chrome, Opera nedir bilmiyor, intnernette şunu aramalarını söyleyin diye uygulama yapın diyor kitap. Büyük bir bilgi yoğunluğu var. Çocuklar iki işi sırayla yapmayı beceremezken bir derste 4-5 kazanım var. Bu yeni öğretim programında kazanımlar güzel belirtilmiş ama yoğun verilmiş. Eskisinde kazanımlar net değildi ama bir şekilde biz kazanımlara göre konular seçip belirlemiştik. Hem Google ve MEB çocukların belirli bir seviyede bilgisayar bildiği üzerine kazanım, kitap hazırlamış. Çift tıklamayı dahi bilmeyenleri hesaba kalmamış. Neyse. Herkes aynı dertten muzdarip galiba. Özetle Kazanım ÇOK, Bilgi AŞIRI FAZLA, Uygulamaya Zaman YOK.
Hocam sebebi belli, kodlama eğitimi. Asla ve asla kodlamaya karşı değilim, ki yıllardır kodlama eğitimi veriyorum zaten. Ama belli bir temel olutşturmadan hoop kodlama olmuyor maalesef. 5. sınıfların 2. dönemi tamamen kodlamaya ayrılmış. Bu da 1. dönemde konu sıkışıklığına sebep olmuş. Burada büyük bir hata var. Çocuk BT ile ilgili temel kavramları daha kavrayamadan kodlamaya geçeceğiz. Başlıklar, kazanımlar şeklinde okuduğunuz zaman evet harika görünüyor ama uygulamada işler öyle yürümüyor maalesef. Zira "herkes zaten bilgisayar biliyor" mantığı seziyorum açıkçası. Sanki 5. sınıfa gelen çocukların belli bir BT temeli var, hadi bakalım 2 ders saatinde şunları yapın :
BT.5.3.3.1. İletişim teknolojilerini tanımlayarak türlerini listeler.
BT.5.3.3.2. Sanal ortamda iletişim kurmanın olumlu ve olumsuz yanlarını tartışır.
BT.5.3.3.3. E-posta hesabı oluşturur ve iletişim kurmada kullanır.
Öneri :

Kodlama gereklidir, BT kavramı çocuklarda oluşmadan kodlama eğitiminin verilmesi "havanda su dövmektir." 6. sınıfa temel oluşturması açısından sadece mayıs-haziran aylarında (6 hafta kadar) kodlamaya giriş kazanımları verilmelidir.
Tabiiii, biz 5. sınıflardaki dersleri kaybetmek üzereyken bu öneri de "havanda su dövmek"ten ileri gitmeyecek elbette.

Hocam sebebi belli, kodlama eğitimi. Asla ve asla kodlamaya karşı değilim, ki yıllardır kodlama eğitimi veriyorum zaten. Ama belli bir temel olutşturmadan hoop kodlama olmuyor maalesef. 5. sınıfların 2. dönemi tamamen kodlamaya ayrılmış. Bu da 1. dönemde konu sıkışıklığına sebep olmuş. Burada büyük bir hata var. Çocuk BT ile ilgili temel kavramları daha kavrayamadan kodlamaya geçeceğiz. Başlıklar, kazanımlar şeklinde okuduğunuz zaman evet harika görünüyor ama uygulamada işler öyle yürümüyor maalesef. Zira "herkes zaten bilgisayar biliyor" mantığı seziyorum açıkçası. Sanki 5. sınıfa gelen çocukların belli bir BT temeli var, hadi bakalım 2 ders saatinde şunları yapın :
BT.5.3.3.1. İletişim teknolojilerini tanımlayarak türlerini listeler.
BT.5.3.3.2. Sanal ortamda iletişim kurmanın olumlu ve olumsuz yanlarını tartışır.
BT.5.3.3.3. E-posta hesabı oluşturur ve iletişim kurmada kullanır.
Öneri :

Kodlama gereklidir, BT kavramı çocuklarda oluşmadan kodlama eğitiminin verilmesi "havanda su dövmektir." 6. sınıfa temel oluşturması açısından sadece mayıs-haziran aylarında (6 hafta kadar) kodlamaya giriş kazanımları verilmelidir.
Tabiiii, biz 5. sınıflardaki dersleri kaybetmek üzereyken bu öneri de "havanda su dövmek"ten ileri gitmeyecek elbette.

Çocukların bilgisayar kullanımını bildiği kabul edilmiş zaten. Konular mümkün değil yetişmez. Geçen derste Word'e başladım ve çocuğun birisi ad, soyad, sınıf, okul bilgilerini bitişik yazmış. Nedenini sorduğumda boşluk bırakmayı bilmiyorum dedi. Çocukların bildiğini varsayarak olmuyor. Bence kılavuz kitap da, öğretim programı da bu işin içinde olan kişilerden çıkmamış.

"BT.5.3.3.3. E-posta hesabı oluşturur ve iletişim kurmada kullanır." kazanımı için 2 ders saati yetmedi. Sadece bu kazanım için 3 ders saati gerekli. Bunun yanında 30 kişilik sınıflarda bu olmuyor.

Seneye 5.sınıflarda bu ders olacak mı? ki arkadaşlar müfredat hakkında ve ders işleyişinde serzenişte bulunuyorsunuz?

Merhaba arkadaşlar İnternet Adres Yapısı Site Uzantılar ve Ülke Kısaltmaları ile ilgili hazırlamış olduğum video 3.4 dk ebaya yükledim fakat genelde kabul edilmiyo isteyen arkadaşlar youtubedan indirebilir. umarım işinize yarar kolay gelsin...

Bu EBA'ya kaç kez video yolladım, hepsinde de farklı bahanelerle kabul edilmedi videolarım. Yok, aynı konudan çok video varmış, yok çözünürlük düşükmüş. Video göndermeyi kapatın o zaman, niye var öyle bir sistem...

Bu EBA'ya kaç kez video yolladım, hepsinde de farklı bahanelerle kabul edilmedi videolarım. Yok, aynı konudan çok video varmış, yok çözünürlük düşükmüş. Video göndermeyi kapatın o zaman, niye var öyle bir sistem...

Kesinlikle haklısınız hocam öğretmenlerden içerik üretmesini bekleyen ancak öğretmenleri teşvik etmeyen bir sistem maalesef bu nedenlede içerik konusunda büyük eksiklikler mevcut sistemde içerik üretmek gerçekten çok zor bir süreç heleki emek verip birde böle abidik gubidik mesajla kabul edilmediği size gönderilince daha çok sinirleniyor insan ben bu yüzden ebaya artık yüklemiyorum hazırladığım içerikleri ... youtube üzerinden paylaşıyorum ve oradan beğendiğim içerikleri indirip flashla öğrencilerime gösteriyorum..

1. Sene başında bu konular yetişmez, böyle müfredat olmaz dediğimde kimseye anlatamadım. Benim 1 ay anlattığım konu için 20 dakika ayırmışlar. Kalan 20 dakika da başka konu anlatman lazım çünkü. Bir derste 10 tane kazanım verilmez, yavaşşş.... Hatta kimi derslerde sınıfa girip, "Çocuklar bu bilgisayar elleyebildiğine donanım, elleyemediğine yazılm diyeceksin." diyince ders bitiyor zaten. Yazılıda soracak soru bile bulamzsınız dedim anlatamadım. Konu çok ve üstün körü geçiyor, sohbet muhabbet havasında. 2005'ten beri öğretmenim en kötü müfredat bu. Görüş aldıklarında her düşüncemi yazdım. Bunları ve daha fazlasını anlattım, Hem Şubat ayında hem de müfredata başlandıktan sonra. İki yıl üst üste aynı konular işlenmez, bunu savunan arkadaşlar da var. İstediğinizi söyleyin, iki yıl üst üste aynı konuları anlatmaya kalkın, ders dinleyecek öğrenci bulamazsınız...Ben denedim ve bir dönem boyunca sıkıntı yaşadım. Haaaa en büyük sorunda şu ki işlenebilecek bir sürü konusu olan ve her yıl ders içeriği artan gelişen bir derste iki yıl aynı konuları anlatmak zorunda kalmak (yangından mal kaçırır gibi, bir derste bir sürü kazanımı birbirine sokuşturarak) o derse hiç bir önemin verilmediğinin göstergesidir.
2. ebaya içerik eklemek için kılı seksen yarmak lazım. Öyle bir anlaşma metni hazırlamışlar ki youtube'da telif yediğinle kalırsın, ebada meslekten atarlar. Bırakın kendileri önce dersin içeriğini doldursunlar.

Son düzenleme:
Geri