Internet Üzerinden 24 On/Off Çıkış Kontrol

Kodla Büyü

Nadir SERT

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhabalar
Bugün aldığım Çok güzel bir haberin sevinciyle kendi tasarım devrelerimden bir tanesini sizinle paylaşıyorum.
24 adet çıkış ve 1 adet ds18b20 sıcaklık sensörü içeren devreye ait ares şemasını siteye yüklüyorum devrede mikrodenetleyici olarak atmega32 ethernet modülü,4 adet uln2003 16MHz kristal 2 adet 22pf kondansatör,10K direnç ve 24 adet tek kontak röle 7805 kullanılmıştır.Devre IP tabanlı çalışır.dahili web server vardır.Cihaza ait IP adresini yazınca parola ekranı gelir parola girilince kontrol ekranına geçilir.Parola değiştirilebilir.Cihaz IP ve port değiştirilebilir. kontaklara 8 harften oluşan istediğiniz ismi verebilirsiniz.Yapmak isteyenler için
ethernet modülünü http://www.futurlec.com/Mini_Ethernet.shtml adresinden alabilirsiniz.Güvenilir yerdir ben bir çok defa aldım.toplu alınca gümrüğe takılıyor.Diğer parçalar ülkemizde mevcut
cihaza ait ekran görüntüleri

Baskı devrenin indirme linki
http://s2.dosya.tc/server10/bcHjF4/24cikis.zip.html
Kodu ben yazarım diyenlere kolay gelsin yok ben yazamam diyenlere yüklü atmega32 yollayacağım.Herkese kolay gelsin

Sonunda kartı yaptım.Sadece 1-2 entegre kargoda.Bu kart vasıtasıyla android cep telefonununzdan 20 adet 220V çıkış veren röleyi kontrol edebilirsiniz.Mesela ışığınızı aç/kapa vb gibi.Karttaki ethernet çıkışınızı modeme veya switche takıyorsunuz daha sonra kartın IP sini kullanarak karta ulaşıyorsunuz.

İyi bir çalışmaya benziyor hocam, elinize emeğinize sağlık. Ben yapamam belki, yapacak olanlara kolay gelsin

Hocam muhtemelen satışını yapacaksınız bu nedenle devre şemasını paylaşmazsınız.
Devrenin işlevselliği ile ilgili bir sorum olacak, 20 tane röleniz var ve hepsi tek bir kart üzerinde. Mesela mutfaktaki ışığı ve çocuk odasındaki ışığı kontrol etmek istiyoruz diyelim. Işıkların 220V elektrik bağlantısını bu kart üzerinden aktarmamız lazım. Bunun için de elektrik tesisatını komple yeniden düzenlemek gerekir. Bu cihaz için en uygun yer evdeki sigorta kutusunun yanı olabilir. Orada da bayaa bir işçilik lazım. Yanlış mı düşünüyorum?

Hocam Kartı yaparken esas düşüncem işletmelerdeki panolara yerleştirilerek zaten merkezi olan yapıya internetten erişim sağlamaktı.Sizin fikrinize de uyar ama dediğiniz gibi kablolama vb uğraştırır.Kafamdaki fikir IP tabanlı sensörler yapıp farklı bölgelerden gelen sıcaklık,nem,duman,su baskını vb göre ilgili çıkışı aktif etmek.Akıllı ev olarak düşünmedim fazla.Akıllı ev için internet-->>kart--->>rf konrol gibi yapı daha uygun olur.Bunun içinde kafamdaki fikir.rf prizlerin kumandasını benim bu karttan kontrol etmek böylece kablolama derdi ortadan kalkacak.İnşallah çok yakında onu paylaşırım.

hocam gerçekten çok güzel bir uygulama nasıl kullanacağımız ile ilgili bir açıklama yaparsanız süper olur

Nadir SERT' Alıntı:
Hocam Kartı yaparken esas düşüncem işletmelerdeki panolara yerleştirilerek zaten merkezi olan yapıya internetten erişim sağlamaktı.Sizin fikrinize de uyar ama dediğiniz gibi kablolama vb uğraştırır.Kafamdaki fikir IP tabanlı sensörler yapıp farklı bölgelerden gelen sıcaklık,nem,duman,su baskını vb göre ilgili çıkışı aktif etmek.Akıllı ev olarak düşünmedim fazla.Akıllı ev için internet-->>kart--->>rf konrol gibi yapı daha uygun olur.Bunun içinde kafamdaki fikir.rf prizlerin kumandasını benim bu karttan kontrol etmek böylece kablolama derdi ortadan kalkacak.İnşallah çok yakında onu paylaşırım.

Merkezi yapılar için süper bir ürün olmuş. Android yazılımı da mı size ait?
Akıllı evlerde rf ile kontrol şahsen tercih etmeyeceğim bir ürün olurdu. 20 tane priz olsa 20 tane rf alıcı, bir tane güçlü verici ve evin içinde dolanan rf sinyalleri. Bu kadar kablosuz iletişim sağlık açısından insanı kaygılandırabiliyor bazen. Eğer ev sonradan "akıllanacaksa" rf den başka şansımız da yok sanırım. Ev yapım aşamasında iken sizin yaptığınız ürün veya benzerleri kullanılabilir, çok da güzel olur. Sonradan evi akıllandırmak çok da akıllıca bir iş değil bence.

Hocam kartın üzerinde bir adet ethernet girişi bir adet 12V besleme girişi ve 20 adet röle var.Kartın kendisine ait bir adet değişebilen IP adresi PORT numarası ve parolası mevcut. Kartı ethernet kablosu vasıtasıyla adsl modem veya swıche bağlıyorsunuz.Android programda Kartın IP adresini kartın PORT numarasını ve şifreyi giriyorsunuz.Eğer IP PORT ve şifre doğru ise program çıkışların yer aldığı ikinci ekrana geçiyor.Buradan da program vasıtasıyla istediğiniz çıkışın enerjisini kesebiliyor veya aktif edebiliyorsunuz. gibi bağlantıyı cıkışlara bağlanacak cihazlar için yapıyorsunuz.2-3 güne video ve montaj resimleri eklerim daha iyi anlaşılır

Devrenin proteus çizimi,kart üzerindeki mcu yazılımı,devrenin montajı,android yazılımı tamamen bana aittir hocam.Kendi evimin inşaatında müdahale edecem eğer bir gün evim olursa :)

Dosyalar silinmiş indiremedim. Merak ettiğim dosyada paylaşılan baskı devre neyin devresi? Resimde görülen üzerinde rölelerin olduğu kart hazır değil mi? Nadir arkadaş burada ise kısaca cevap yazarsa sevinirim veya devreleri daha önce incelemiş arkadaşlar cevap verirlerse iyi olur.

kendir_li' Alıntı:
Dosyalar silinmiş indiremedim. Merak ettiğim dosyada paylaşılan baskı devre neyin devresi? Resimde görülen üzerinde rölelerin olduğu kart hazır değil mi? Nadir arkadaş burada ise kısaca cevap yazarsa sevinirim veya devreleri daha önce incelemiş arkadaşlar cevap verirlerse iyi olur.
1-Resimde gözüken devrenin tasarımı üretimi montajı bana aittir.
2-Devrede kullanılan mcu yazılımı bana aittir.
3-Devreyi kontrol etmek için kullanılan android programı da bana aittir.

Devre şeması ve mcu yazılımı tamamen bana aittir. Android programı modifiye edilmiş eklemeler yapılmıştır.

Hocam resimdeki kart oldukça profesyonel görünüme sahip. o devreyi nerede bastırdınız acaba?
ZAHMET OLMAZSA silinen dosyaları tekrar paylaşsanız.

Devreyi istanbulda mega sisteme yaptırdım.50 kart için 400Tl vermiştim.Kart boyutu büyük ve çift katmanlı bir kart.Eğer ihtiyacnınız varsa tavsiye ederim ama 5 de 50 de aynı fiyat derler o yüzden 50 isteyin.

http://www.youtube.com/watch?v=UTDELctbwWQ bu da çalışma videosu.
Olaydan kısaca bahsetmek gerekirse 2 adet üzerinde 20 röle bulunan devreye pc aracılığı 20ms aralıklarla ile rastgele seçilen röleye aç/kapa komutu gönderilmekte ve bu sayede röleler kontaklarını açıp/kapatmakta ve bu esnada çıkılan ses duyulmaktadır.Amacım kulağa hoş gelecek bir melodi yakalamak.

Can sıkıntısından bir devre daha yapayım dedim.Yakında Geliştirme kiti olsun diye paylaşacağım baskı devre ufak sıkıntılar olmuş da
Devre nedir diyenlere üzerinde MCU var 2 optik giriş,2 SSR çıkış,ethernet arayüzü LCD ekran,nem sensörü ve sıcaklık sensörü bir adet buzzer var gerisi sizin yazılımınıza kalmış.

hgvg7.jpg

Hey gidi günler hey.
Tübitak Fizik olimpiyatlarında, oğlum bu sibernetik projenin nokia 3310 versiyonu ile akrabası bir proje ile Ankarada elenmişti.
İşin ilginç yanı yukarıdaki output devreside aynısı idi.Daha farklı olamazdı gerçi.6 yıl önce idi sanırım.Tam bir macera idi ve dereceye girseydi bile, işine yaramayacak hedefi dışında bir dalda katılımıştı.DTMF çözücü devre ile uğraştığını ve bunun çözücü kodlarını bir arkadaşı ile geliştirdiğini hatırlıyorum.Çok yerden yardım aldı ve tamamladı.Halen bu telefonlu işleri bırakmadı.Bu defa yine android üzerinden SDR üzerine amatörce uğraşıyor.İşte uğraştığı işin daha görsel olan benzerleri.
http://www.youtube.com/watch?v=QArle2hHO54
Ama ne zamanı nede çalışma ortamı yetmeyecek.Takmış kafayı ama asla bitiremeyeğinden eminim.Çünkü gerek bizim Türkler ve gerekse yabancı amatör geliştiriciler çok daha iyilerini geçen yıllarda geliştirdiler.Hatta yazılım tabanlı verici alıcı yapmışlar.

http://www.youtube.com/watch?v=b3LWF4xa6nE

http://www.youtube.com/watch?v=DsCWhcNRJ2o

Nadir hocam, bu arada müzik harika, tekno müziğe renk katmışsınız.
http://www.youtube.com/watch?v=UTDELctbwWQ
Çalışmalarınızda başarılar.Umarım maddetende bu çalışmalardan tatmin olursunuz.

3 kuruşluk malzemeye 10 kuruşluk gümrük vergisi ödenen bir yerde bir şey olmaz bizimkisi sadece zaman öldürmek.

Öyle sayın hocam.Vakti zamanında benide yedi bu işler.ABD yada TaiWan da yaşamak varmış.

Helal olsun imrendim... Elektronik ve bilgisayar teknik ve programlama bilgim iyidir ancak artık pes oynamaktan başka birşey yapasım gelmiyor...Yaş 30 u geçti ilgim merakım arabalara kaydı :mrgreen:

Sen öyle zannet hocam:Var bu işte bir bir yeniği.Eğer geçlik yıllarınızdan bu ana yapıyorsanız.Yani eletronik hobiniz var ise, bu işin sonu yok.
Bak ben bu yaşımda ufakta olsa basit devrelere merak sardım.Bu arada şu şemayı yorumlayın.Ama gülmeyin.Adam sanki bedava enerji elde etmeyi planlamış.Uğraşan çok işte.Zihni sinir projeleri.Ama bizde nedense bilimsel her çalışma bir şekilde duruyor.Dışardan satın alıp montajlıyoruz.
Çin malı diyoruz.Çinliler kadar bile taklit edemiyoruz.
500-071a3e2b82.jpg

Geri