Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İngilizce Öğrenmek İstiyorum Ne Yapmalıyım?

Konu, 'Her Telden' kısmında computerteacher tarafından paylaşıldı.


 1. computerteacher

  computerteacher Aktif Üye

  Kayıt:
  10 Eylül 2009
  Mesajlar:
  113
  Beğeni:
  0
  Arkadaşlar İngilizce öğrenmek istiyorum ama kursa gidecek vaktim olmuyor. Kendim nasıl bir çalışma yapmalıyım ki en kolay yoldan İngilizce öğreneyim. Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
   
 2. ayseguldemir83

  ayseguldemir83 Aktif Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2008
  Mesajlar:
  222
  Beğeni:
  1
  aynı durumdayım comenius projesiyle yurt dışına gittim küçücük italyan çocuklar ingilizce konuşurken kendimi çok kötü hissettim. YDS den belirli bir puanı alan öğretmenler de bu projeleri başlatabiliyormuş. Yeterli YDS puanı filan alsam sürekli proje yazarım 2 yılda 6 ülkeye gidecekler. Umarım İtalya ya da gitme şansım olur ingilizce bilmiyorum ama malum comenius için web sitesi hazırladım o bakımdan emeğim geçti.
   
 3. hbasdereli

  hbasdereli Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2009
  Mesajlar:
  1.454
  Beğeni:
  0
  Bono yayınlarının gramer kitabını aldım bende öğrenmeye çalışıyorum..
   
 4. opian

  opian Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  4 Mart 2010
  Mesajlar:
  341
  Beğeni:
  0
  yabancı dil işletim sistemi kullan ve bilgisayar ile takıldığın tüm sorunları ingilizce kaynaklardan araştır. yabancı şarkı dinle, bol bol altyazılı film dizi izle hocam
   
 5. yusufaltunhan

  yusufaltunhan Aktif Üye

  Kayıt:
  9 Eylül 2008
  Mesajlar:
  125
  Beğeni:
  0
  Hocam ben altyapın olduğunu düşünerek sadece http://www.bbclearningenglish.com sitesini günde bir saat kurcala İlerlemeyi hemen farkedeceksin....piyasadaki ingilizce kitaplardan öğrenmeye kalkarsan hele hele yds kpds üds gibi sınavlardan çalışırsan bildiğinide unutursun...bu site ingilizce adına aklına gelebilecek her ne varsa bulabileceğin bir site.. birde http://www.seslisozluk.net sitesinde yeni öğrendiğin kelimeleri arama yaptır....mümkünse kelimeleri türkçe karşılığı ile değilde ingilizce eşanlamlısı ile öğrenmeye çalış yani atıyorum absolutely= kesinlikle değil absolutely=certainly yazarak çalış...birde bunların yanında günlük haberleri http://www.time.com/time/ sitesinden ayrıca http://www.about.com siteside geliştirmen için baya işine yarayacaktır...
   
 6. solobyte

  solobyte Üye

  Kayıt:
  6 Ocak 2011
  Mesajlar:
  21
  Beğeni:
  0
  Boşver ingilizceyi mingilizceyi. Biz on sene ingilizce okuduk da ne oldu? Amerikalılar dünyayı mı kurtardı? Yoksa Mars'ta koloni mi kurdu? Ya da ingilizler Afrika'yı açlıktan sefaletten mi kurtardı? Ortadoğu'ya nizam mı getirdiler?

  Sen Türkçe öğrenmeye bak. Geleceğin dünyası bu milletle beraber fetholacak.
   
 7. timeless

  timeless Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  8 Ocak 2010
  Mesajlar:
  275
  Beğeni:
  88
 8. glassic

  glassic Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Mart 2008
  Mesajlar:
  228
  Beğeni:
  0
  www.konusarakogren.com sitesini incele. vakti olmayanlanlar için akşamları online(amerikadan bir eğitmen eşliğinde) ingilizce öğrenme fırsatı veriyor.
   
 9. tqwert

  tqwert Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2009
  Mesajlar:
  208
  Beğeni:
  1
  bence dil öğrenmenin en kolay yolu yabancı bir arkadaş, (sevgili olursa öğrenme daha hızlı olur :) )
   
 10. ofkeli82

  ofkeli82 Aktif Üye

  Kayıt:
  22 Şubat 2008
  Mesajlar:
  153
  Beğeni:
  0
  Hocam ben de uğraşıyorum, bir yöntem üzerinde çalışıyorum ne derece etkili olur bilmiyorum. Ben önce gramere baktım. fono nun gramet kitabını aldım .sonra level 1 hikaye kitapları ile başladım. 10 tane filan okudum. şimdi level 2 ye geçtim . 4. kitabı okuyorum level 2 de. bundan da 10 tane filan okuyup 3 e geçerim diye düşünüyorum. Ama güzel olan şu, her geçişte birkaç sayfa okurken zorlansam da sonra akıcı hale geliyor.

  Bir de en önemli yardımcım Babylon sözlük. Okurken kelime bilmiyorsam ctrl + fare sağ tuşuna basınca (kelime üzerindeyken) hemen kelimenin türkçesi çkıyor. iişimi çok kolaylaştırdı. Yani bol okumayla bu iş olur gibi geliyor. Yalnız benim amacım okuduğumu anlamak şimdilik, konuşmaya filan ilerde bakarım diye düşünüyorum.
   
 11. zilal

  zilal Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  6 Haziran 2008
  Mesajlar:
  1.813
  Beğeni:
  28
  biz anadolu lisesinde öyle kelime ezberlerdik. ama kullanmayınca nasıl ezberlerseniz ezberleyin unutuyorsunuz..

  konuşmak, pratik yapmak lazım bol bol. günlük haber okumak mantıklı bencede
   
 12. muslumdemirel

  muslumdemirel Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Nisan 2011
  Mesajlar:
  91
  Beğeni:
  5
  :+1:
   
 13. eya

  eya Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.218
  Beğeni:
  1
  Yıllardır yabancı kaynaklardan öğrenirim hemen her şeyi bilgisayarla, bilimle ilgili. Google'da bir görsel ararken bile türkçesi ile 10 bin resim buluyorsanız, doğru ingilizce anahtar kelime ile 1 milyonu rahat bulursunuz.

  Bir arkadaş ingilizceyi ne yapacan v.s. demiş de, kusura bakmasın ama bir bilişimcinin bunu söylemesi büyük talihsizlik. Kendi dilimizi en iyi şekilde bileceğiz elbet ama global bilgiye ulaşmak için ingilizce şart ve çok büyük fırsat.

  Öğrenmek için iyi bir gramer bilgisi çeşitli kaynaklardan edinilebilir. Daha sonra iş okumakta. Kitap, dergi, internet sitesi, ilginizi çeken herşeyi ingilizce kaynaklardan okumak. En büyük katkıyı ise konuşmaları dinlemek ve konuşmak.

  Ben ortaokulda hazırlık okudum, üstüne 3 yıl yoğun olarak ingilizce derslerimiz vardı. Lise hazırlığı sınavla muaf olarak geçtim, lisede yine yoğun olarak ingilizce derslerimiz vardı. Üniversitede dersleri sınavla geçtim muaf oldum. Yıllardır özellikle programlama ile ilgili bilgi kaynaklarını, kitapları okurum hep. Son dönemde de 5-10 tane farklı dillerde web sitesi hazırladım bunun da çok faydasını gördüm. İlk atandığım okulda 25 civarı ingiliz öğrenci vardı, normal türkçe olarak anlattığım dersin ardından vaktim kalırsa onlara da 5 dk konu ve etkinlik hakkında bilgi veriyordum. Didim'de 10 bine yakın ingiliz vatandaşı var ama muhattap olmuyorum pek, konuşsam ne konuşacağım...

  Yabancı dil aslında aynı programlama dili gibi geliyor bana. Ne kadar çok kullanır, ne kadar farklı alanlarda kullanırsanız o kadar kalıcı oluyor. Uzun süre hiç kullanmazsanız da mutlaka bir kısmı unutuluyor.

  Özellikle www.howstuffworks.com sitesi müthiş bir site. Dil, anlatım, bilgi olarak.

  Kendinize, ilginize göre bir ingilizce forum bulup orada yazmak da size çok şey kazandıracaktır. Öğrendiklerinizle birşeyler oluşturarak yani yazarak, konuşarak çok daha çabuk ve kalıcı şekilde dil öğrenebilirsiniz. Aslında okulda uygulamak istediğimiz yaparak, yaşayarak öğrenmeye çıkıyor iş.
   
 14. levent2605

  levent2605 Üye

  Kayıt:
  21 Kasım 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  arkadaslar ingilizce ingilizlerden ögrenilir ben hic ingilizce bilmiyordum internetten gordugum ve kullanmaya basladıgım bır ogretım setı sayesınde sımdı bayagı ılerı duzeyde ıngılızcem var yazları dıdımde calısıyorum ve oldukcada ıyı para kazanıyorum ayrıcada edındıgım arkadaslarda cabası

  ingilizceyi ogrenmek ıcın bıraz caba ve para harcamak zorundasınız ama ogrendıkten sonra o parayı kat be kat kazanırsınız tabıkı sosyal ortamıda cabası işte size linki veriyorum hic pişman olmayacaksınız http://3640fxu4v0hz6xdwr-fobs0v0e.hop.c ... ?tid=FORUM
   
 15. halk

  halk Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  16 Aralık 2011
  Mesajlar:
  1.590
  Beğeni:
  2
  Benim gibi bir redhouse 35.000 kelimelik sözlük al. kendi içinde 24 cilde falan ayrılabiliyor. Yaklaşık 30'ar sayfa. Her hafta bir cildi ezberliyorum. "e" harfine kadar geldim. Unuttukların illaki olacak. 6 ayda falan ezberlemiş olsam 2. turdada şöyle bir ezber yöntemi düşünüyorum. Ciltleri de sayfalara ayırıp öyle ezberleyeyim diyorum ve ezberi yapmadan önce her bir kelimenin telaffuzunu, google görseller sonucunu, zargan sözlüğündeki anlamını, ekşi sözlükteki anlamını vs. iyice okuyayım ve sayfayı ezberlemeye öyle başlayayım ki çok akılda kalıcı olsun. Sözlük ezberlemeye kalkarsan kesinlikle teleffuzu yazan bir sözlük al. Yoksa biliyorsun bir Amerikan ingilizcesi var, bir İngiliz ingilizcesi var bir de Türk ingilizcesi eklemeyelim bunun yanına durduk yerde.

  Hiç bir şey öğrenmeden kendi kendine konuşmaya başlamaya çalışmak bence çok yanlış. Kelimelerin nerede, hangi anlamda kullanıldığını tam çözmeden tavuk çevirme demeye kalkarsan meşhur chicken translation benzeri bir çeviri ortaya çıkar ve kendi uydurduğun bu yanlışı da doğru kabul edip bu yönde kendini ilerletirsen yanlış yapmış olursun.

  Benim aslında ingilizcem fena değil. Okuduğum tüm teknik yazıları anlıyorum. Diğerlerinde de bir miktar sözlüğe bakmam gerekiyor. 5000 den fazla kelime biliyorumdur. Gramerini zaten biliyorum.
   
 16. sevdiceğim

  sevdiceğim Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  1.463
  Beğeni:
  2
  bende anadolu lisesinde yoğun olarak ingilizce ortaokul kısmındada fen bilgisi matematik hepsini ingilizce gördük öğrendik başarılı olduk. sonra üniversite tam bir fiyasko idi. üniversite 1 de havucun hangi renk olduğunu öğrettiler bize. şimdi 5.yılım meslekte bazı şeyleri unutmuş olsam da tekrar hm öğrenmek hem de kpdsye hazırlanmak istiyorum. lisedeyken aldığımız ingilizce romanları okumaya çalışıyorum birde akın dil eğitim merkezi kitaplarından aldım tabi hergün düzenli bakamıyorum ama olacak diye düşünüyorum malum ev çocuk dersler btrclik dinlenmeye bile vakit bulamıyorum bazen...
  ama ingilizce şart değil ama şart bence..
   
 17. levent2605

  levent2605 Üye

  Kayıt:
  21 Kasım 2012
  Mesajlar:
  2
  Beğeni:
  0
  öncelikle istek ve azim olmalı bir yıl öncesine kadar ingilizce hakkında hiçbirsey bilmiyordum ama simdi oturup ingilizlerle muhabbet bile edebiliyorum
  bunu hevesime azmime vede netten buldugum bir programa borcluyum gercektende cok yararlı bır program gorunce bayagı begeneceksın
  unutmakı ingilizce ingilizlerden ögrenılır
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal