İmage İçin Ghost mu Acronis mi ?

Kodla Büyü

gizemkar

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Sevgili arkadaşlar malumunuz BT sınıfları yada Şahsi bilgisayarlar için kurlumu tekrardan 2 saat uğraşmak yerine tüm programlarla birlikte 10 dk gibi zamanda yapmamıza olanak tanıyor image programları.

Sizden hem fikir almak hem de bir şey paylaşmak istiyorum.
Malumunuz BT Sınıfları birçok yerde Yeni sistem bilgisayarlardan oluşmakta içindeki teknoloji ve donanımların hepsi son sistem. Ama bazen İmage Cd si gelmemekte Sadece Driver ve Xp kurulum Cd si gelmekte.
İmage almak söz konusu olduğunda ise hangi program daha iyi kullanışlı bu konuda karar kılmak lazım. Ghostmu Acronis True İmage mı?

Düne kadar Ghost programını kullanırdık hep yardımımıza koştu. Ama yeni almış oldğum bilgisayarın image nı almak istedim. Ve aldım alırkende ghost 2003 ü kullandım windowsu destekliyordu ozamana kadarda kullanıyordum zaten. Gel gelelim bilgisayarım bozulup windowsu yenilemek durumunda kaldığımda ghosttan en büyük kazığı yedim Bilgisayarım yeni sistem SATA HDD deydi ozaman lar yeni cıkmıştı sata diskler ve ghost Sistem kurulumunun ilk aşamasında donup kalıp imagı almıyordu ve resetlemek zorunda kalıyordunuz bilgisayarınız ı ve bi bakıyorsunuz ki partitionlar bölünmüş ghost kafasına göre partition oluşturmuş ve image da atamadığı için sistem o şekilde kalakalmıştı ve elle 2 saat süren format ve kurulumla uğraşıyordunuz cok üzücüydü bu :cry:

Üşenmedim Bircok Sata Bilgisayarda Denedim Ghostun 2003 sürümü HDD niz IDE değilde SATA olursa aynı durumu yapıyordu. Hatta arkadşımın biri yeni pc aldı ilk kullanışım daha 1 saat oldu olmadı bilgisayarı actık bana image alıver dedi ghostu kullandım yine aynı cocouk bilgisayaır kullanamadan daha yeniden kurduk bilgisayarı… ve ogün bugündür ghost 2003 ve altını kullanmadım .. tavsiyede etmedim…etmemde
Bu olayların ardından arayışa girdim ve acronisle tanıştım ve 2.5 senedir onu kullanıyorum Kullanıyorum. Kullanıcı dostu bi arayüzü var . SATA desteği var Windows üzerinden yada oluşturabileceğiniz bootable medyalarları kullanarak sisteminizi rahatca yenileyebiliyorsunuz
Kesinlikle sisteminize zarar vermiyor.

Yani BT sınıfınızda SATA harddiski var olup da ghost 2003ü kullanmaya çalışırsanız hüsrana uğrayabilirsiniz hele hele dirver CDleriniz yoksa donanımı tanıtmada sıkıntınızda olablir bu nedenle acronis true image ı önerirm
:+1:

sizlerinde bu konudaki fikir ve paylaşımlarınızı beklliycem aynı şey sizinde başınıza gelmiş olabilir veya gelebilir

Arkadaşlar bu konuda deneyimi olan yokmu acaba? harddiski sata olupta ghostla bu problemi yaşayan oldumu?

okuldaki harddiskler sata ama ben bi problem yaşamadım laptoplarda da bikaç kez hariç problem yaşamadım bilirsiniz onlar da sata ama bilmiyorum siz neden problem yaşadfınız.

hocam bahsettiğiniz sorunlar sata hdd lerin raid denetleyicisi ile çalışmasından kaynaklanıyor. setup tan raid kapatılınca problem ortadan kalkıyor. windows u kurduktan sonrada raid i açıp sürücüsünü yüklemek kalıyor.

bahsettigin programları kullanmadım. image da almak istemiyorum artık formatörüm çünkü :) yapacak iş kalmıyor :lol:
yavaş yavaş kuruyorum ben... yoksa akşam olmuyor okulda...

bahsettiğiniz programlar için link verirseniz bi ara incelerim.

:)) HACKER hocam teşekkürler bunu hiç düşünmemiştim..

coğullu hocam siz hangi versiyonu kullandınız ghostun hangi versiyonu?

Arkadaşlar Ghost 2003'ün network üzerinden klonlama yapması benim çok hoşuma gitti. Önce bir makineyi düzgünce kuruyosunuz sonra ağ üzerindeki diğer makinalara bunu hiç image dosyası oluşturmadan kopyalıyosunuz. Her makinede ghost 2003 olması yeterli. (Tabi aynı özellikteki makineler olması da gerekli) Bence her labaratuvarda bulunması gerekir

HACKER hocam şimdi kafam biraz karıştı siz önce bioustan raidi kapatmam gerektiğini sonrada windows kurulduktan sonra raidi acıp sürücüsünü yüklemem gerektiğini söylediniz.
zaten bunu biostadan devre dışı bıraktığımızda kurmaya gerek varmı acaba zaten raid sürücüsü yükleyip yüklemek istemediğimizi windows kurulumunun başında soruyor bunu bende yüklemiyorum. yani ghost yüklemedğim içinmi sıkıntı cıkarıyor bana

acronis ve ghost ikisinide kullandım acronis arayüz biraz daha güzel ama bana göre ikisininde yaptıkları aynı pek bir fark yok .

Hocam googleda ghost 2003 SATA diye aratma yapın benim söylediğim problemlere ulaşırsınız 2003 versiyonunda SATA disklerin desteklenmediğini ve bir çok kişinin benzer dertlerden yandığını görürsünüz ben ozamanlar arattım ama bişey bulamadım ama şimdi baktım miillet ghost atamadığından dert yanıyo Ama zamanının en iyi programlarından biri

gizemkar hocam raid yüklenmediği için ghost kurulumunda problem veriyor.

peki diyeceksinki ghostla yükledikten sonra raid i acıp neden sürücüsünü yüklemem gerek?
dersen bende sana ekran kartının sürücüsünü niye yüklüyosun ilk kurulumdada ekranda görüntü oluyor derim. bunun gibi bişey yani. raid i kullanacaksa eger sürücüsünü yüklemek zorundasın. yoksa driver ı kurulmamıs 512 mb GeForce ekran kartı gibi olur :)

windows kurulumun basında sordugu yer F6 ile mavi ekranda geçiş yaptıgın yer yani her sata disk kullanan ankart için geçerli değil. bazılarının raid destegi yok bazılarının diriverı windows un içerisindeki sürücülerde mevcut otomatik kuruluyor vs.. vs...

dediğimi dene bi olması lazım gerisini karıstırma :)

Ben Acronis kullanıyorum eski versiyonu olduğu halde bayağı iyi benim işimi görüyor süper diyebilirim kullanışlı vede basit arayüz.Bir dene pişman olursan bana kötü söyle. :D :D :D :D :D :D :D :D

hacker hocam bunun için kendim kurban olmam artık. başka kurban bulmam lazım:lol:
birdaha aynı durumu kendi bilgisayarımda yaşamam cok ters bir tepki yaptırabilir bana çıldırabilrim :?
raid sürücülerini kurup denicem bakalım olacakmı başka bilgisyarda

Acronis kullanan arkadaşlara bir sorum olacak. Bu acronis ghosttaki gibi cd den boot edebiliyormu? yani ben her öğrencinin pc sini acronis ile bir cd ye yedek alıcam sonra bozulduğunda cd den geri yükleme nasıl yapıcam? bazıları acronis yüklü bir pc ye bozulan harddiski takıcaksın dediler ama bu çözüm değil harddiski sökmek isteiyorum direk ghosttaki gibi cd den açıp geri yüklemek istiyorum. Böyle bir özellik mevcutmu acaba?

yaklaşık 5 yıldır ghost kullanıyorum. Gayet memnunum. Her kullanışımda bu programı yapanlara dua ediyorum. Ancak ben hep ghostun dos versiyonlarını kullandım. windows versiyonunu hiç kullanmadım. ghost 2003 versiyonunda image almıştım bi ara ama hiç bunu açmak nasip olmadı. İyi ki de açmamışım partitionlara zarar veriyormuş demekki. Dos versiyonunda hiç öyle bi sorun yaşamadım. Önceleri ntfs partitionları görmüyordu. Şimdi ghost 8 dos versiyonunda o sorunu da çözmüşler. Gayet hoş bi program. Genel olarak kullanım tarzım şu şekilde. Herhangi bir dos boot cd siyle bilgisiyarayı açıyorum. D ye image alıyorum. Çalıştıracağım zaman da aynı şekilde boot cd ile açıp D deki imageyi açıyorum. Bu kadar basit ve kullanışlı. Acronic si hiç kullanmadım. Kullanmak istiyorum ama ghost varken hiç de sıcak gelmiyor bana...

Arkadaşlar bi de ben hiç raid sürücülerini yüklemiyorum. Windowsu kurarken yüklemek istiyorsanız F6 ya basın diyor ben orayı geçiyorum hep. Yanlış mı yapıyorum? ne işe yarar raid? yüklersem daha mı performanslı çalışır hdd acaba ? sürücüsü yüklenmemiş 512 geforge ekran kartı gibi mi benim hdd şimdi acaba :S
Şimdi windows kurulu iken yüklenir mi bu raid ??

Şu anda acronis kullanıyorum ghostla benzer ama ara yüz yönünden bence biraz daha kullanışlı geldi .En büyük fark ise acronis ağ desteği olması bu lab ortamında büyük kolaylık .
Ghost'un server sürümünde bu özellik var ama cok yavaş çalışıyor .

Gost 9.0 ve 10 sürülerini deneyin. Dediğiniz sorun eski okulumdaki bilg. başıma gelmişti ve sizin gibi 2003 ü kullanmıştım ve bilgisayar açılışı gerçekleştirmedi. Sonunda yeniden kurup 9.0 yada 10 sürümü ile yedeğini almıştım. Ayrıca daha sonra şunu buldum ki oda Ghost 2003 le bozulan bilgisayarı Noton disk doctor la yeniden çalışabilir hale getirilebileceğidir. Bunuda daha sonra test amacıyla uygulamıştım..

1. ekran kartı olmadan ekranda görüntü olur mu?
2. ghostu nasıl oluştururum nasıl kullanırım? bu konuda yardımcı olabilir misiniz? bir link verebilir misiniz en azından detaylı anlatan..

ermansr' Alıntı:
1. ekran kartı olmadan ekranda görüntü olur mu?
2. ghostu nasıl oluştururum nasıl kullanırım? bu konuda yardımcı olabilir misiniz? bir link verebilir misiniz en azından detaylı anlatan..
1.monitörü nereye bağlamayı düşünüyorsunuz
2. ghost yerine acronis düşünün bence ghost bende de sorunlar yapmaya başladı, ayrıca ek özellikleri var
http://bilgisayarbilisim.net/acronis_tr ... t7140.html

acronis ile usb den boot edip imaj yüklemek hoş oluyor.sadece 32 ram bir pcniz varsa ghost kullanmak daha mantıklı üstünde ise acronis tavsiye edilir.eğer win98 yüklü o antikalardan oluşan bir labınız varsa her türlü sorununuza çare bulunur bilginize.

GHOSTUN 2005 VERSİYONU VAR ELİMDE SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
AYNI ZAMANDA USBDENDE BOOT EDİP GHOST KULLANABİLİYORSUNUZ.
GHOST 2005 VERSİYONU SATADA DA PROBLEMSİZ VE ÇOK AZ YER KAPLIYOR
BOOT VE 1 MB BİR DOSYA İLE HER ŞEY YAPMAK MÜMKÜN

anticode78' Alıntı:
GHOSTUN 2005 VERSİYONU VAR ELİMDE SORUNSUZ ÇALIŞIYOR
AYNI ZAMANDA USBDENDE BOOT EDİP GHOST KULLANABİLİYORSUNUZ.
GHOST 2005 VERSİYONU SATADA DA PROBLEMSİZ VE ÇOK AZ YER KAPLIYOR
BOOT VE 1 MB BİR DOSYA İLE HER ŞEY YAPMAK MÜMKÜN
hocam upload eder misiniz biz de deneyelim

bence Acronis

ben hem ghost hem acronis kullanıyorum ama ghost sata hddlerde sorun verebiliyor acronishde böyle bir durum yok .ama vistada yedek alamadım acronishle .

tabiki acronis

acronisin neredeyse tüm versiyonlarını kullandım. image'da onun üstüne yok. ghost yavaş

Bugün hem Ghost 8 küsur hem de Acronis kullanmak zorunda kaldım. Malesef Ghost ile aldığım imajı yüklememe rağmen açılışta eksik işletim sistemi uyarısı aldım ve öylece kaldı. Acronis ile aldığım imajda hiç bir sorun yaşamadım. Ghost'un 10 sürümünde bu sorunun çözüldüğünü söylüyorlar ama denemedim.
Ayrıca disk bölümleme konusunda yine Acronis i tavsiye ederim, basit ve oldukça kullanışlı.

Geri