Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İlkokulda 2, Ortaokul ve Lisede 4 Saat Verilecek Ders Geliyo

Konu, 'Güncel Haberler' kısmında karinca_52 tarafından paylaşıldı.


 1. karinca_52

  karinca_52 Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  27 Haziran 2007
  Mesajlar:
  10.546
  Beğeni:
  264
  Okullarda Bilişim Sınıfları açılıp, Bilişim Dersleri konulduğunda bayağı umutlanmıştık.

  Sonra ne oldu?
  Bakan değişti, proje çöpe atıldı.
  Konulduğu gibi kaldırıldı ve tam bir hayal kırıklığı yaşandı.
  Aynı durum FATİH Projesi'nde de yaşandı.
  Şu anda heyecanla beklenen atılım ise Kodlama Dersleri konusunda.
  Son gelişmeleri ve paylaşımları aşağıda sizlerle paylaşacağız.
  Ama umarız bir kez daha umutlar bir başka bahara ertelenmez!
  İddia edildiği gibi hayata geçirilirse de, başladığı heyecanla devam eder...

  Ne zaman başlayacak?
  Merakla beklenen kodlama dersinin mayıs ayı sonunda müfredata gireceği öğrenildiği...
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın kodlama dersinin okullarda okutulması için milli eğitim bakanlığı ile görüştüklerini açıklaması ile dersin ne zaman müfredata gireceği merakla bekleniyordu. Gazi Üniversitesi'nden bakanlıkla çalışmalar yürüten akademisyenlerden edinilen bilgiye göre Temel Eğitim Genel Müdürlüğü ve YEĞİTEK'in konu ile ilgilendiği ve birimlerin yoğun şekilde çalıştığı mayıs sonunda yeni yönetmeliğin bakanın masasında olacağı ve dersin müfredata gireceği söyleniyor.

  Müfredat Çalışması Yapılıyor
  Milli Eğitim Bakanlığının dersin müfredat çalışması kapsamında akademisyenler, stk ve teknoloji şirketleri ile irtibat halinde olduğu hatta oracle gibi birkaç firma ile bu konuda ciddi adımlar atıldığı belirtiliyor.

  İlkokula 2 Saat, Ortaokula ve Liseye 4 Saat Kodlama Dersi
  Çocukların teknoloji ile küçük yaşlardan tanışmaya başlamaları ile bakanlığın çocukların üretmeyi öğrenmelerini istediği bu yüzden algoritmik düşüncenin çocuklara kazandırılması için 1,2,3 ve 4. sınıflarda haftada 2 saat zorunlu kodlama dersinin olacağı söyleniyor. Yeni müfredatla kodlama dersinde çocukların kağıt, kalem hatta bilgisayar kullanmadan eğlenerek algoritma oluşturacakları belirtiliyor. Dersin Ortaokul 5,6,7,8 de 4 saat zorunlu ve Liselerde kademeli olarak 9,10,11,12 de 4 Saat zorunlu olacağı söylenmekte ve müfredat konusunda oracle gibi birkaç ünlü firma ile çalışmalar yürütüldüğünden bahsediliyor. Tabiki mayıs ayında çalışmaların tamamlanması ile yürürlüğe girecek müfredatla dersin ismi ve saati kesin belli olacaktır...

  Ortaokul ve Liselere Robotik Kulübü
  Kodlamanın ilkokuldan başlanarak öğrencilere özendirilmesi ve sevdirilmesi için ortaokul ve liselerde robotik kulüpleri kurulması için temel eğitim genel müdürlüğünün ciddi bir yönetmelik çalışması içinde olduğu ve müfredat ile birlikte bu yönetmeliğinde yürürlüğe gireceği konusunda ciddi duyumlar olduğu belirtiliyor.

  Dersi Kim Verecek?
  Dersi Bilişim Teknolojileri Öğretmenlerinin vereceği, Talim ve Terbiye Kurulunun bu konuda düzenlemesinin çalışmalarınında eş zamanlı olarak yürütüldüğü belirtiliyor.
  Abbas GÜÇLÜ

  http://www.kamudanhaber.com/meb/ilkokul ... 22522.html
   
 2. ozcankurucu

  ozcankurucu Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Şubat 2008
  Mesajlar:
  652
  Beğeni:
  0
 3. berk0102

  berk0102 Site Gezgini

  Kayıt:
  16 Mart 2015
  Mesajlar:
  62
  Beğeni:
  0
  umarım böte süprizi olmaz .... bu ülkede her türlü mantıksızlığı beklerim şahsen ..... o zaman tam bir hayal kırıklığı olur meslekçiler tayin konusunda resmen seç beğen al okul seçerler
   
 4. nosTRa

  nosTRa Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  5 Ekim 2007
  Mesajlar:
  2.270
  Beğeni:
  67
  Ben şahsen din temelli, arapça ya da osmanlıca içermeyen bir dersin bu hükümet tarafından ders programına bahsedilen saatler kadar ekleneceğine pek ihtimal vermiyorum.

  Bu arada bu cümlem nedeniyle hemen saldırmaya niyetli klavye delikanlıları var ise hemen söyleyeyim bu hükümetin din temelli egitim verme politikasını eleştirmiyorum sadece bu düşünce yapısı ile bu tarz derslere ağırlık vermeleri zor diyorum. Aynı şey müfredatta dar boğaza takılan görsel sanatlar, teknoloji tasarım, müzik gibi dersler içinde geçerli...
   
 5. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.222
  Beğeni:
  236
  Okullarımızda oyun için matematik, oyun resim tasarımı... bu isimlerde müfredatla dersler olsun inanın çocuklar isteyerek çalışır.Elmayı bölme, bir çokluğun verilen kesir kadarını bulma matematiği ne işe yarıyor.Anlatırken ben sıkılıyorum artık.Farklı dersler gelmeli.Sinema ve müzik sektörü sadece tek bir oyun sektörünün kazancına ulaşamadı.Herkesin elinde evinde mobil cihazlar var.Klasik eğitim ders anlayışından vazgeçilmeli.
   
 6. caylakcekirge

  caylakcekirge Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  4 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  2.445
  Beğeni:
  55

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal