İlk çocuk ve ikinci çocuk arasında kaç yaş olmalı?

Kodla Büyü

hanibal07

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar merhaba. 3 yıllık evliyim. 9 aylık bir bebeğimiz var. Dün eşim bana yeniden gebe kalmış olabileceğini söyledi. Çok şaşırdım. Üzüldüm hatta. Daha taze anne baba olduk bilirsiniz yorucu hatta yıpratıcı bir süreç. Aynı döngüye erken girmek epey moralimi bozdu. Sizce ilk çocukla ikincisi arasında kaç yıl olmalı. Peşpeşe çocuk yapmanın avantajları da var illaki ama tecrübelerinizi paylaşırsanız da memnun olurum

bence fazla yaş farkı olmamalı, 1-2 yaş ideal, nedeni ise ikinci çocuk olduğunda ilk çocuk onu çok kıskanıyor, davranışları değişiyor, inatlaşmalar, huysuzlaşmalar başlıyor, yaş farkı fazla olmazsa bu sorunlar daha düşük seviyede gerçekleşir muhtemelen, diğer nedeni ise çocukların yaşları yakın olursa büyürken birlikte büyürler, birbirlerine yeterler

bizim de çocuklar arasında 18 ay var. Biz planlı yaptık emin ol 2. çocuk doğduktan 1.5 - 2 yıl sonra iyi ki çok beklememişim diyeceksin ama ilk 1.5 - 2 yıl zorluk çekeceksiniz :)

Hayırlı olsun hocam öncelikle. Benim Çocukların arasında 30 ay var son derece güzel bi durum. Şu konuda katılırım başlangıçta yoruyor çoğu gece uyku saatleri aynı ana gelir biri hanıma biri size kalır vs. ama biraz ayaklandılar mı mükemmel oluyor. bir birlerine arkadaş oluyorlar. oğlan ana sınıfına gidiyor, kız abisi okuldan gelsin diye dört gözle bekliyo her akşam bi karşılama var görmeye değer, beraber oynuyorlar artık. Yaşları uzak olsa küçük büyüğe eşlik edemiyo farklı ilgi alanları oluyo,çizgi film bile sorun oluyo ama yakın olunca tüm her şey hemen hemen aynı en azından canları sıkılmıyor, arkadaş aramıyolar. Bazen yalnız oynuyorlar, bazen beraber oynuyorlar,oturup aynı çizgi filmi izliyorlar. Mesela yemek yedirmek zulümdür çoğu zaman ama biz çok şükür küçüğe bile neredeyse kendimiz yedirmedik, abisi kaşıkla yiyo diye aldı kaşığı daldı abinin yemeğine o ne yiyorsa aynısını istedi, şimdi bir yer bezi, koyuyorsun bi tepsiye,otur keyiflerini seyret. daha ne yazayım biri oyuncak toplamaya kalktı mı öbürü de kalkıyor, tabi beraber dağıtmaya bi girdiler mi ortalık savaş alanı. Sıkıntıları da var tabi bazen küçük kavgalar, oyuncak paylaşamamalar oluyor. Ama onun çözümünü de şöyle bulduk beraber oynayabilecekleri bir kaç oyuncak oyuncak var beraber oynadıklarında onlarla oynuyorlar, onun dışında yemek masasındaki yerleri bile belli herkes kendi yerine oturuyor, herkesin özel oyuncakları var iki si de kabullendi, biri diğerinin özel eşyasını bulduğunda götürüp öbürüne veriyor. Tek kişinin oynayabileceği hiç bir şey sahipsiz değil. Yani özetle küçükken zor ama biraz büyüdüler mi güzel oluyor.

Yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar. İçimi rahatlattınız. Galiba benim korkmamın bir sebebi de eşimin bir önceki gebeliğinin problemli olması. Bebeğimiz 7 aylık doğdu ve süreç baya maceralıydı.1500 g doğdu.bir ay bebek yogun bakımda kaldı. Eşimde bende çok yıprandık. Şimdi o süreci tekrar yaşamaktan korkuyorum sanırım. Yorum yapan herkese teşekkürler.

Mevla görelim neyler,neylerse güzel eyler

hayırlısı olsun hocam öncelikle. böyle plansız olması bence çok daha iyi. örneğin bizim 18 aylık kızımız var 2.yi yapsak mı ne zaman yapsak nasıl bakarız zor mu olur kolay mı olur diye düşüne düşüne bi hal olduk.vardır bunda da bi hayır. beraber büyürler bir kez sıkıntı çekersiniz sonra rahatını sürersiniz

Benim Oğlum üç yaşına yaklaştı, ikinci çocuğu nasipse seneye düşünüyoruz, ama en az yirmi defa demişimdir oğlum keşke kardeşin olsaydı da oynasaydınız diye. En olmadık zamanda tutuyor elimden hadi top oynayalım şunu oynayalım bunu oynayalım. Hocalarım da bahsetmiş zaten, yaş yakın olan kardeşler birbiriyle oynuyor, ana babaya büyük rahatlık.

uzmanlar 2 çocuk arası ideal yaş farkı 3 diyorlar. hocam haberin olsun.

hanibal07' Alıntı:
Arkadaşlar merhaba. 3 yıllık evliyim. 9 aylık bir bebeğimiz var. Dün eşim bana yeniden gebe kalmış olabileceğini söyledi. Çok şaşırdım. Üzüldüm hatta. Daha taze anne baba olduk bilirsiniz yorucu hatta yıpratıcı bir süreç. Aynı döngüye erken girmek epey moralimi bozdu. Sizce ilk çocukla ikincisi arasında kaç yıl olmalı. Peşpeşe çocuk yapmanın avantajları da var illaki ama tecrübelerinizi paylaşırsanız da memnun olurum

eğer test sonucu pozitif çıkarsa, en güzel yaş farkı 1.5 - 2 yıl diye düşünmekten başka çareniz yok. öyle inandırın kendinizi. bunun birçok avantajı olabilir. arkadaşlarda bahsetmiş. ama okul, askerlik, evlilik gibi durumlarda harcamaların ve duyduğunuz üzüntü, stress gibi şeylerin ikiye katlanması ve evlilik çağına geldiklerinde ise aniden yalnız kalmanız gibi dezavatajlarıda var. bence en güzeli 5-6 yaş fark olması.

Geri