ilköğretimde çalışan teknik öğretmenlerin maaşı?

Kodla Büyü

excalise27

Üye
İlköğretimde çalışan bilişim teknolojileri öğretmeni arkadaşlardan yardım bekliyorum. Ben daha önce lisede görev yapıyordum ve normal öğretmenlere göre 80-90 tl civarında fazla maaş alıyordum. yani özel hizmet tazminatını tam alıyordum, ama ilköğretime geçince bu tazminatın tam alınmayacağını söylediler. Bu işin tam olarak doğrusu nedir? Eğer hakkımsa gerekirse mahkemeye giderim, bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinirim.

hocam ilköğretime geçtiğin için teknik öğretmenlikten kazandığın ücreti alamazsın. Bende aynı durumdayım. Ticaret lisesi falan olsa alıyorsun ama ilköğretimde yok. Sıkma canını tayin istersin 2 yıl sonra

Mevzuat derki, hem teknik öğretmen olacaksın, okulda alanın olacak ve o okulun meslek lisesi olması gerekir, doğal olarak ilköğretimlerdeki teknik öğretmenler bu tazminattan faydalanamazlar, bana sorarsanız çok saçma birşey ama ne yazıkki mevzuat böyle :(

sadece meslek lisesinde çalışan teknik öğretmenler bu tazminatı alıyor. düz lise ve ilköğretim okullarında alınamıyor.

arkadaşlar ilk kadrolu meslek lisesinde başlarsanız tazminatı ilköğretime geçerseniz de almaya devam edersiniz ama ilköğretimde baslarsanız tazminat alamazsınız arkadasım lisede basladı ilköğretime gecti hala alıyor tazmiatı böyle bişey olduğunu bilmiyoırdum ama

SasSsuha' Alıntı:
arkadaşlar ilk kadrolu meslek lisesinde başlarsanız tazminatı ilköğretime geçerseniz de almaya devam edersiniz ama ilköğretimde baslarsanız tazminat alamazsınız arkadasım lisede basladı ilköğretime gecti hala alıyor tazmiatı böyle bişey olduğunu bilmiyoırdum ama

hocam bundan eminmisiniz. bilmiyordum. ben de lisede başladım devam ediyorum o yüzden ilgimi çekti

SasSsuha' Alıntı:

Tazminat yapılan işle alakalı değil mi? Bence bir yanlışlık var.

Meslek lisesinde görev yapmayan Teknik öğretmene ek tazminat ödenmez. Meslek lisesinde başladıktan sonra, ilköğretime geçerse de tazminatı kesilir. Eğer kesilmemişse, bu yeni durumun MEM muhasebesine bildirilmemesinden kaynaklıdır. İleride zimmet çıkmaması adına okuldaki memura durumun anlatılması iyi olur.

esım ve ben ıkımızde teknık egıtım fakultesı mezunuyuz.ben ılkogretımde basladım esim tıcarette basladı . o tazmınat alıyor ben almıyorum.

http://rega.basbakanlik.gov.tr/Eskiler/ ... 0505-1.htm

III SAYILI CETVEL
Diğer Tazminatlar
Tazminat
Oranı (%)

A. Eğitim Öğretim Tazminatı:
I- a) Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolarda

fiilen öğretmenlik yapanlardan;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 100

-3-4 derecelerden aylık alanlar......................................................................................... : 95

-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 85

b) (a) bendinde sayılanlardan Uzman Öğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 20

-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 15

c) (a) bendinde sayılanlardan Başöğretmen unvanını kazanmış olanlara ayrıca;

-1-2 derecelerden aylık alanlar..........................................................................................: 40

-Diğer derecelerden aylık alanlar...................................................................................... : 30

II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara, atandıkları branşa göre aşağıdaki oranlarda ilave Eğitim Öğretim Tazminatı ayrıca ödenir. Mesleki Açık Öğretim Lisesi ile Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu kadrolarında bulunanlar hariç olmak üzere, branşlarında fiilen derse girmeyenlere bu tazminat ödenmez.

a) Bilgisayar, bilgisayar bakımı ve onarımı-işletme, elektrik, elektronik, elektro mekanik taşıyıcılar (asansör), gemicilik, gemi elektroniği ve haberleşme, gemi makineleri, güverte-güverte avlama, makine, iş makineleri, döküm-izabe, metalişleri, model, motor, tesviye, telekomünikasyon, tekstil dokuma, tekstil boya-baskı desen, tekstil iplikçilik-iplik, tekstil kalite kontrol, tekstil örme, endüstriyel elektronik, mikroteknoloji, radyo televizyon;

-En az 4 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 15

-En az 2 yıl yükseköğrenim görenler................................................................................ : 10

-----------------------------------------------

V SAYILI CETVEL

İlave Eğitim-Öğretim Tazminatı Ödenecek Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı

Mesleki ve Teknik Öğretim Okul ve Kurumları

1

Adalet Meslek Lisesi

2

Akşam Sanat Okulu

3

Akşam Ticaret Meslek Lisesi

4

Anadolu Aşçılık Meslek Lisesi

5

Anadolu Basın Yayın ve Reklamcılık Meslek Lisesi

6

Anadolu Denizcilik Meslek Lisesi

7

Anadolu Dış Ticaret Meslek Lisesi

8

Anadolu Hazır Giyim ve Deri Giyim Meslek Lisesi

9

Anadolu İletişim Meslek Lisesi

10

Anadolu Kız Meslek Lisesi

11

Anadolu Kız Teknik Lisesi

12

Anadolu Mahalli İdareler Meslek Lisesi

13

Anadolu Meslek Lisesi

14

Anadolu Meteoroloji Meslek Lisesi

15

Anadolu Sağlık Meslek Lisesi

16

Anadolu Sekreterlik Meslek Lisesi

17

Anadolu Tapu Kadastro Meslek Lisesi

18

Anadolu Teknik Lisesi

19

Anadolu Tekstil Meslek Lisesi

20

Anadolu Terzilik Meslek Lisesi

21

Anadolu Ticaret Meslek Lisesi

22

Çıraklık Eğitim Merkezi

23

Çok Programlı Lise (Mesleki Teknik Bölümleri)

24

Denizcilik Meslek Lisesi

25

Denizcilik ve Su Ürünleri Meslek Lisesi

26

Eğitilebilir Zihinsel Engelliler Meslek Okulu

27

Endüstri Meslek Lisesi

28

Endüstri Pratik Sanat Okulu

29

Görme Engelliler İlköğretim Okulu

30

Halk Eğitim Merkezi

31

İnşaat Teknik Lisesi

32

İş Okulu (Zihin Engelliler)

33

İşitme Engelliler İlköğretim Okulu ve Çok Programlı Lise

34

Kız Meslek Lisesi

35

Kız Sanat Ortaokulu

36

Kız Teknik Lisesi

37

Kız Teknik Öğretim Olgunlaşma Enstitüsü

38

Kimya Meslek Lisesi

39

Kimya Teknik Lisesi

40

Kuaförlük Meslek Lisesi

41

Mahalli İdareler Meslek Lisesi

42

Matbaa Meslek Lisesi

43

Meslek Lisesi

44

Mesleki Açık Öğretim Lisesi

45

Mesleki Eğitim Araştırma ve Teknoloji Merkezi (METEM)

46

Mesleki Eğitim Merkezi

47

Mesleki ve Teknik Açık Öğretim Okulu

48

Motor Meslek Lisesi

49

Motor Teknik Lisesi

50

Ortopedik Engelliler İlköğretim Okulu ve Meslek Lisesi

51

Otelcilik/Anadolu Otelcilik Turizm Meslek Lisesi

52

Pratik Kız Sanat Okulu

53

Radyo Televizyon Anadolu Teknik Lisesi ve Meslek Lisesi

54

Sağlık Meslek Lisesi

55

Seramik Meslek Lisesi

56

Süs Bitkileri Meslek Lisesi

57

Tarım Meslek Lisesi

58

Teknik Lise

59

Tekstil Meslek Lisesi

60

Tekstil Teknik Lisesi

61

Terzilik Meslek Lisesi

62

Ticaret Meslek Lisesi

63

Turizm Anadolu Kız Meslek Lisesi

64

Turizm Eğitim Merkezi

65

Türk Alman Mesleki Eğitim Merkezi

66

Yapı Meslek Lisesi

67

Yaygın Eğitim Enstitüsü

68

Yetişkinler Teknik Eğitim Merkezi

69

Zihin Engelliler Meslek Okulu

70

Zihin Engelliler Mesleki Eğitim Merkezi

ooznur' Alıntı:
SasSsuha' Alıntı:

hocam bundan eminmisiniz. bilmiyordum. ben de lisede başladım devam ediyorum o yüzden ilgimi çekti

arkadaşım bizzat alıyor aramızda o kadar derece kademe farkı yok arada 100 ytl den fazla oynuyor nasıl oluyor bu

meslek lisesi dışında bu tazminat alınamıyor. arkadaşınızın maaşında ya bir yanlışlık vardır yada aile ve çocuk yardımından yararlanıyor olabilir. yada uzman öğretmen vb. ise yine farkeder hocam.

ilk atamam meslek lisesi 5 yıl çalıştım. daha sonra ilköğretime geçince tazminatım kesildi. dediğin durumda bir yanlışlık olmalı. tazminatı alma şartı belli.

maaş ne kadar fark ediyor arkadaşlar... meslek lisesinde çalışanla ilköğretimde çalışan arasında çok maaş farkı var mı ki,... kıyaslama yaparsak iyi olur..

Hocam Meslek Lisesi'nde çalışan teknik öğretmenler;
Maaş + 85tl + 700-1000tl ek ders alıyorlar
Bu da 2000 ila 2500tl arasında bir gelir anlamına geliyor.

Ama yine de bir Teknisyen'den az alıyorlar :p

e-ceylan' Alıntı:
maaş ne kadar fark ediyor arkadaşlar... meslek lisesinde çalışanla ilköğretimde çalışan arasında çok maaş farkı var mı ki,... kıyaslama yaparsak iyi olur..

teknik öğretmen 70 lira fark alır ama onunda maaş karşılığı 20 saattir, diğer kültür öğretmenlerinin ise 15 saattir. 5 saat 4 haftada 20 saat yapar oda 120 lira eder. yani 70 fark alır ama 120 de ek dersten olur. ek ders konusunda ise formatör öğretmen kadar garanti olan ek dersi yoktur.her okulda sanıldığı gibi ek ders alınamıyor.

ali_cmen' Alıntı:

hocam ek ders miktarını çok fazla abartmışsın. her teknik öğretmen ful ücret almıyor. alabilen de ful alırsa 750tl civarında yapar. 1000tl ücret almak açık lise vb yoksa mümkün değildir. tekrar söyliyeyim her teknik öğretmen de ful ücret almıyor. ayrıca 20 saat maaş karşılığı girdiği gerçeğini de unutmamak lazım.

1 ayda maaş karşılığı girilen ders saati sayısı ilköğretimde: 60 saat iken meslek lisesinde:80 saattir.
1 ay boyunda ilköğtimde zorulu olarak girilmesi gereken ders saati sayısı 84 saat iken, meslek lisesinde 160 saattir.
Bunun yanında Meslek Lisesinde her sene girilebilecek ders çeşitliliği çok daha fazladır. Her sene dersler arasında öğretmenler arasında paylaşım olur ki size birdaha ki sene hangi dersin düşeceği hiç belli olmaz ki buda bir önceki sene her türlü hazırlığını yaptığınız, uzmanlaştığınız konularda maalesef ki bir sonraki sene başka derslere yeniden hazırlık gerekir.
Ben buna alanında uzman olamayan, herşeyden anlamaya çalışan aslında bu keşmekeşin arasında hiçbirşey yapamayanlar olarak görüyorum.

ali_cmen' Alıntı:

peki burdaki 85 tl nedir acaba... :?: ayrıca ek ders nasıl 700 oluyor ki ilköğretimde taş çatlasın bir öğretmen full 72 saat ek ders alır oda 400-450 civarı oluyor, :arrow:

e-ceylan' Alıntı:
ali_cmen' Alıntı:

peki burdaki 85 tl nedir acaba... :?: ayrıca ek ders nasıl 700 oluyor ki ilköğretimde taş çatlasın bir öğretmen full 72 saat ek ders alır oda 400-450 civarı oluyor, :arrow:

hocam 85 tl - teknik öğretmen tazminatı.
arkadaşın yazdığın ek ders meslek lisesi için haftada 27 saat ayda 108 saat ediyor. o da 700 tl yi geçiyor.

ali_cmen' Alıntı:

teknisyen ne kadar alıyor ki devlette çalışan teknisyendenmi bahsediyorsunuz

Meslekten ilköğretime geçip, tazminatı düşmeyip , tazminatın ödendiği tespit edilip geri alındığı olmuş mu hiç , örnekle karşılaşan var mı?
Ocak 2013 aile yardımı almayan bekar , 7-1 derecesinde , sendika olmayan, ortaokul bilişim öğretmeni maaşı ne kadar? 1860 TL doğru mudur? 3-5 TL değilde daha fazla farklı alan?

Kısaca Teknik Öğretmen olmak için Mesleki ve Teknik Eğitim Kurumlarında çalışmak gerekir.
Teknik Öğretmen olmayanda Teknik Öğretmenlik tazminatını da alamaz!

share_' Alıntı:
e-ceylan' Alıntı:

teknik öğretmen 70 lira fark alır ama onunda maaş karşılığı 20 saattir, diğer kültür öğretmenlerinin ise 15 saattir. 5 saat 4 haftada 20 saat yapar oda 120 lira eder. yani 70 fark alır ama 120 de ek dersten olur. ek ders konusunda ise formatör öğretmen kadar garanti olan ek dersi yoktur.her okulda sanıldığı gibi ek ders alınamıyor.
:+1:

sssuuulllooo' Alıntı:
Meslekten ilköğretime geçip, tazminatı düşmeyip , tazminatın ödendiği tespit edilip geri alındığı olmuş mu hiç , örnekle karşılaşan var mı?
Ocak 2013 aile yardımı almayan bekar , 7-1 derecesinde , sendika olmayan, ortaokul bilişim öğretmeni maaşı ne kadar? 1860 TL doğru mudur? 3-5 TL değilde daha fazla farklı alan?

doğrudur hocam.

2013 ocak...

eşdeğer kadememizdeki kültür öğretmenine göre 105 tl fazla alıyoruz..

Geri