İliçi-ildışı Tayin

Kodla Büyü
:)
g.gif

resmi bir yazı olmayınca böyle başlıklar açmayalım lütfen....haftalardır aynı konu...açılınca hepimizin haberi olacak nasılsa..

geçen sene mayıs 25 de klavuz yayınlandı, haziran ortasında da il içi tayinler yapıldı ben yer değiştirdim çünkü, ardından da il dışılar, biraz daha süre var sanırım.

http://www.ogretmenlersitesi.com/haber/17962
Öğretmen atamaları, zorunlu eğitimi kaosa dönüştürebilir
Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı öğretmenlerin, il içi ve il dışı atamalarına ilişkin duyurusunu 15 Mayıs tarihine kadar yapması gerektiğini hatırlattı.
Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın, öğretmenlerin, il içi ve il dışı atamalarına ilişkin duyurusunu 15 Mayıs tarihine kadar yapması gerektiğini hatırlattı.Türkiye Müfettişler Derneği Başkanı Doğan Ceylan, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB)'nın, öğretmenlerin, il içi ve il dışı atamalarına ilişkin duyurusunu 15 Mayıs tarihine kadar yapması gerektiğini hatırlattı. Ceylan, 200 bin öğretmeni ilgilendiren bu atamaların gecikmesi durumunda, 4+4+4 zorunlu eğitimde kaos yaşanabileceği uyarısında bulundu.Doğan Ceylan, yaptığı açıklamada, öğretmenlerin il içi ve il dışı atamalarına ilişkin duyurunun 15 Mayıs'ta yapılması gerektiğini belirterek, şu bilgileri verdi: "MEB Öğretmenlerinin Atama ve Yer Değiştirme Yönetmeliği'nin 25. Maddesi'ne bakmak gerekir. Bu maddede 'Yer değiştirmelerine ilişkin duyuru, Personel Genel Müdürlüğü'nce il içi yer değiştirmeler için en geç ilgili yılın 15 Mayıs, il dışı yer değiştirmeler için en geç 25 Mayıs tarihine kadar Bakanlığın internet sayfasında yapılır." hükmü yer almaktadır. Yine aynı maddede yer değiştirme işleminin, duyuru tarihinden itibaren en geç 10 iş günü içinde başlatılacağı belirtilmektedir. Yani öğretmenlerin il içi atamalarının en geç 25 Mayıs tarihine kadar bitirilmesi zorunlu. Bu durumda, bakanlığın en geç 5 gün içinde il içi, 15 gün içinde il dışı yer değiştirme duyurusunu yapması gerekiyor. Bakanlık, bu haliyle duyuruya çıkarsa büyük sorun yaşanacağı kesindir."Zorunlu eğitime ilişkin 6287 Sayılı Kanun, ilköğretim okullarının bu yıl 'ilkokul ortaokul' diye ayrılması gerektiğini açıklayan Ceylan, "Bakanlık bu çalışmayı henüz yapmadı. Bu da yer değiştirme işlemlerinde engel olacak. Çünkü öğretmenlerin yer değişikliği talebinde bulunurken, okulların türlerine göre istekte bulunmaları gerekiyor. Ortaokula dönüştürülecek ilköğretim okullarında bu yıl birinci sınıfa kayıt yapılmayacak. Bu durumda okullarda sınıf öğretmeni fazlalığı oluşacak. Bir sınıf öğretmeninin ortaokula dönüşecek bir okula yer değişikliği talebinde bulunması anlamsız çünkü orada zaten sınıf öğretmeni fazlalığı olacak." dedi.Bakanlığın, okul dönüşümünü 5 gün içinde bitirmek zorunda olduğunu da hatırlatan Doğan Ceylan, şayet okul dönüşümünü yapmadan duyuruya çıkılırsa, önümüzdeki öğretim yılında işler içinden çıkılmaz hal alacağına işaret etti. Ceylan, norm fazlası öğretmeni olan okullara daha fazla öğretmen atanmış olacağını belirterek, "Bu öğretmenler boşta mı oturacak? Bir yanda 120 bin öğretmen açığı varken diğer yandan birçok okulda norm fazlası öğretmenler bulunacak." diye konuştu. Doğan Ceylan, ilkokula dönüşecek ilköğretim okullarında branş öğretmenleri için bu yıl için böyle sorun yaşanmayacağını, çünkü okullarındaki 6, 7, 8'inci sınıf öğrencilerinin yine aynı okula devam edeceklerini anlattı. Ceylan, ancak benzer sorunları, 2013-2014 öğretim yılından itibaren onların da yaşayacağına dikkat çekti.Eğitimin içinde olduklarını ve sorunları yakından bildiklerini anlatan Ceylan, bakanlığa çağrıda bulunarak, şu uyarılarda bulundu: "Bakanlık elini çabuk tutmalı ve bazı işlemleri ivedilikle yerine getirmelidir. İlkokul-ortaokul dönüşümünü bu hafta mutlaka bitirmesi şart. Okullarda önümüzdeki yıl itibariyle kaçar şube açılacak, kaç öğretmene ihtiyaç olacak tespit edilmeli, 15 Mayıs öncesinde bunun duyurusu yapılması gerekiyor. Bulunduğu okulun ortaokula dönüşmesi nedeniyle norm fazlası konumuna düşecek sınıf öğretmenleri bilgilendirilmeli ve onlara il içi yer değiştirme hakkı verilmesi önemlidir. İl içi veya il dışı yer değiştirmelerde branş öğretmenleri durumlarına göre ortaokullara, sınıf öğretmenleri ise ilkokullara tayin istemelidir. Zorunlu eğitim uygulamasının kaosa dönüşmemesi için Müfettişler Derneği olarak bakanlığa bu hususlarda uyarıda bulunuyoruz."

Müfettişler derneğine alkış. :alkis: :alkis:

Ama bakanlığın bu kadar kısa sürede bu işlemleri yapacağını sanmıyorum. Yaparsa beni şaşırtır.

Geri