Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

İlginç bir sınırlı ağ bağlantısı sonunu...

Konu, 'Sistem, Ağ, İnternet, Güvenlik, Antivirüs' kısmında uploadmin tarafından paylaşıldı.

1. uploadmin

uploadmin Site Gezgini

Sayın hocalarım ilginç bir sorunla karşı karşıyayım. Öğretmenler odasında bulunan switch e bağlı 2 pc ve fatih projesi konica-minolta fotokopi makinesi(ağ yazıcısı aynı zamanda) bağlı. birkaç gündür pc lerden birinde internet yok. hiç ip alamıyor. bir kaç kez elle ip verdim yine çalışmadı. switch i resetlediğimde bu sefer pc lerden internet olmayana net geliyor. internet olan pcnin interneti gidiyor ve sınırlı bağlantı hatası veriyor. bu arada ağ yazıcısı da ip alamıyordu. switch oldukça eski, belki ondandır diye bugün tp link 8 port switch aldık. şimdi ağ yazıcısı ip alıyor. fakat pc lerden biri yine ip alamıyor. dhcp ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. ama çözemedim. sizce sorun ne olabilir? switche panelden gelen kısa kabloyu değiştirdim. sorun devam ediyor. bir pc ısrarla nete girmek istemiyor....

2. uploadmin

uploadmin Site Gezgini

ayrıca elle ip verdiğimde, verdiğim ip ye ping attığımda kayıp paket yok. ağ yazıcısına da ping atıyorum. giden paket 4 gelen paket 4 kayıp 0 diyor.. sorun nedir acaba?

3. mavi85

mavi85 Seçkin Üye Seçkin Üye

okuldaki tüm pcleri kontrol edin, bir bilgisayar elle verilmiş olan ip çakışma yaptırıyor olabilir.

4. mavi85

mavi85 Seçkin Üye Seçkin Üye

Aynı zamanda okuldaki tüm pclerin ağdaki tam adını da kontrol edin aynı isimde pc varsa o da ad çakışması yaptırıyor olabilir.

5. commodore

commodore Site Gezgini

6. uploadmin

uploadmin Site Gezgini

olabilir belki hocam. ancak ağ yazıcısı da o switche bağlı o nasal ip alıyor?

7. ramnew

ramnew Site Gezgini

Bağlantınız fatih projesi kapsamındaki alt yapıyla yapıyorsanız artık tek uçtan tek bir makina internete çıkıyor.

8. uploadmin

uploadmin Site Gezgini

haklı olabilirsiniz hocam . ancak konica ağ yazıcısı da o makineye bağlı. o ip alıyor.. onun almaması lazım...

9. commodore

commodore Site Gezgini

yazıcının ip alması güzel hocam, ben henüz o ayarı yapamadım :cry:

10. uploadmin

uploadmin Site Gezgini

şimdi aradım. görevli kadın ara cihazlara izin verilmiyor dedi. meb in bu konu üstünde çalışması var dedi.. port sayılarını arttırmak için. kısa zamanda sonuçlanır dedi. inşallah uzun sürmez.. bilgi için teşekkür ederim sayın hocalarım.. bekleyeceğiz ne yapalım....

11. eda_y

eda_y Site Gezgini

biz de de aynı sorun yaşanıyor 1 haftadır. Aradığımda benden swich ve port numarası istediler. swich numarasının bulamadım ama umarım sorunu çözerler.

12. acer50

acer50 Süper Üye Süper Üye

meb fiberlerde harici switch leri kapatıyor, ilk açık olana internet çıkışı veriyor switch

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal