İlginç bir sınırlı ağ bağlantısı sonunu...

Kodla Büyü

uploadmin

Site Gezgini
Sayın hocalarım ilginç bir sorunla karşı karşıyayım. Öğretmenler odasında bulunan switch e bağlı 2 pc ve fatih projesi konica-minolta fotokopi makinesi(ağ yazıcısı aynı zamanda) bağlı. birkaç gündür pc lerden birinde internet yok. hiç ip alamıyor. bir kaç kez elle ip verdim yine çalışmadı. switch i resetlediğimde bu sefer pc lerden internet olmayana net geliyor. internet olan pcnin interneti gidiyor ve sınırlı bağlantı hatası veriyor. bu arada ağ yazıcısı da ip alamıyordu. switch oldukça eski, belki ondandır diye bugün tp link 8 port switch aldık. şimdi ağ yazıcısı ip alıyor. fakat pc lerden biri yine ip alamıyor. dhcp ile ilgili bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. ama çözemedim. sizce sorun ne olabilir? switche panelden gelen kısa kabloyu değiştirdim. sorun devam ediyor. bir pc ısrarla nete girmek istemiyor....

ayrıca elle ip verdiğimde, verdiğim ip ye ping attığımda kayıp paket yok. ağ yazıcısına da ping atıyorum. giden paket 4 gelen paket 4 kayıp 0 diyor.. sorun nedir acaba?

okuldaki tüm pcleri kontrol edin, bir bilgisayar elle verilmiş olan ip çakışma yaptırıyor olabilir.

Aynı zamanda okuldaki tüm pclerin ağdaki tam adını da kontrol edin aynı isimde pc varsa o da ad çakışması yaptırıyor olabilir.

Bağlantınız fatih projesi kapsamındaki alt yapıyla yapıyorsanız artık tek uçtan tek bir makina internete çıkıyor.

ramnew' Alıntı:
Bağlantınız fatih projesi kapsamındaki alt yapıyla yapıyorsanız artık tek uçtan tek bir makina internete çıkıyor.

haklı olabilirsiniz hocam . ancak konica ağ yazıcısı da o makineye bağlı. o ip alıyor.. onun almaması lazım...

commodore' Alıntı:
fatih projesi kapsamında kabinet dışındaki switch lerin iptal olması ve her porttan tek bir bilgisayara internet verilmesi sebebiyle bilişim sınıflarındaki internetler zamanla kesilecektir. (özellikle faz1)
bu durum başınıza gelirse switch mi bozuldu?, yeni bir switch getirip deneyim mi? diye düşünmeden;
444 7 555 numaralı irtibat telefonunu arayıp arıza kaydı bıraktığınız taktirde size geri dönüş yaparak bilişim sınıfındaki portu yeniden sistemden ayarlayıp interneti açıyorlar.
bilginize...

şimdi aradım. görevli kadın ara cihazlara izin verilmiyor dedi. meb in bu konu üstünde çalışması var dedi.. port sayılarını arttırmak için. kısa zamanda sonuçlanır dedi. inşallah uzun sürmez.. bilgi için teşekkür ederim sayın hocalarım.. bekleyeceğiz ne yapalım....

biz de de aynı sorun yaşanıyor 1 haftadır. Aradığımda benden swich ve port numarası istediler. swich numarasının bulamadım ama umarım sorunu çözerler.

meb fiberlerde harici switch leri kapatıyor, ilk açık olana internet çıkışı veriyor switch

Geri