Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

ilçe mem outlook ileti gönderme sorunu

Konu, 'Genel Programlar ve Yazılımlar' kısmında böte63 tarafından paylaşıldı.

1. böte63

böte63 Site Gezgini

Öncelikle herkese merhaba;
    Arkadaşlar iki gündür ilçe memden outlooktan ileti gönderemiyoruz iletiler geliyor fakat gönderme olmuyor.
    sunucu yanıtı: 550 denied by policy hatası veriyor.

giden sunucu: zambak.meb.gov.tr yapmıştım ve 25 olarak girmiştim. 587 denedim menekse.meb.gov.tr ile denedim ama bir türlü olmadı.

2. ercinc98

ercinc98 Süper Üye Süper Üye

Geleni 110 yapmıştım. Ancak bizde de benzer şekilde Gelen'i alıyor. Ancak Gönderme hatası veriyor. "550" bilmem ne hatası.

3. ercinc98

Gelen nilüfer değil miydi?

4. böte63

böte63 Site Gezgini

aynı hatayı veriyor demekki gelen nilufer onda hata yok ama göndermede sıkıntı var. giden sunucusunu 25 yap bakalım olacak mı sizde bizde olmuyor

5. ercinc98

Şu an ara ara çalışıyor.

6. habibocak

habibocak Üye

7. ercinc98

Habib Hocam @meb.gov.tr 'yi silince çalışmıyor. Ancak yarın bir daha deneyeyim.

8. okadda

okadda Seçkin Üye Seçkin Üye

meb sertifika yüklü değilse hata veriyor olabilir mi?

9. böte63

böte63 Site Gezgini

Bildiğiniz gibi mail sistemine çok sayıda zararlı spam maillerin girmesi sebebi ile siz kullanıcıların güvenliğini daha iyi sağlayabilmek için mail gateway de bazı ayarlar yapıldı ve kurallar eklendi. Bunun sonucu dış network kullanıcıları olan bir çok İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü mail gönderemez duruma geldi. Bunun sebebi ise bu ilçe statik çıkış ip numaralarının uluslararası kara listelere (blacklist) girmiş olmasındandır. Daha önce bu ilçelerin mail gönderebilsin diye mail gateway de bu ayarı kapatmıştık ancak sisteme tehlikeli spamların girmesi güvenliği artırmamıza ve yeni kurallar eklememize sebep oldu.
    Bu durumda olan İlçe MEM için yapılması gereken, ip numarasının kara listeden çıkarılmasıdır. Ancak sizin tarafınızdan yapılacak bu işlemin tamamlanması birkaç gün sürebildiğinden ve İlçe MEM nün iletişiminin aksamaması için geçici bir kural sisteme eklenerek bu ip numaralarının spam kontrolüne takılmadan geçmesi sağlandı. Bu kurala eklenen ilçe ip numaralarından gelecek bir spam atağında sistem savunmasız kalacağından 10 gün sonra bu kural devre dışı bırakılacak ve halen kara listede olan İlçe MEM leri mail gönderemeyecektir. ( 10 gün dolmadan bu ip numaralarının herhangi birinden kaynaklanan spam atağı tespit edildiği anda beklemeksizin kural devre dışı bırakılacaktır.)
    Sizden ricamız;
    1- Mail alan ancak gönderemeyen yani “550 Denied by policy” hatası alan İlçe MEM ler numaralarını tespit edip bir yere not etmeniz,
    2- Bu ip numaralarını (http://mxtoolbox.com/blacklists.aspx ; http://www.dnsbl.info/dnsbl-database-check.php ; http://whatismyipaddress.com/blacklist-check) web sitelerinden girerek nerelerde kara listeye girdiğini tespit etmeniz,
    3- İletişime devam edebilmeleri için bu ip numaralarını bize YARDIM MASASI kanalı ile bildirmeniz,
    4- Ekte gönderdiğim dokümanı kullanarak ip numaralarının kara listeden çıkarılmasını sağlamanız,
    5- Her şeye rağmen kara listeden çıkarılmayan bir ip numarası olursa, servis sağlayıcınızdan kara listede olmayan yeni ip numarası talep etmeniz,
    gerekmektedir.

İyi çalışmalar

10. habibocak

habibocak Üye

Sertifika ile ilgili değil Hocam. Çünkü sertfikalar henüz aktif edilmedi.

IP'lerin kara listeye düşmesinden kaynaklanabilir.

11. böte63

böte63 Site Gezgini

habib hocanın dediği gibi IP lerin kara listeye düşmesinden kaynaklanıyormuş fakat fırsat bulup bugün ugraşamadım

12. guner1453

guner1453 Seçkin Üye Seçkin Üye

13. s_kajmeran

s_kajmeran Hiperaktif Üye Hiperaktif

14. ercinc98

YARDIM MASASINA YAZDIM.
    (Çünkü hâlen çalışmıyor.)

MUĞLA - Ula İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kurumsal ePosta adresinden sorumlu Bilişim Teknolojileri Öğretmeniyim. .....@meb.gov.tr adresini Outlook 2010 ile geçen haftaya kadar sağlıklı bir şekilde kullanmamıza rağmen, son bir haftadır. Gelen ePostaları görüyor ve okuyoruz, ancak ePosta gönderimini Outlook üzerinden yapamıyoruz. Kurumsal MEB IP adresimiz: xxx.xxx.xxx.xxx'dir. Outlook ayarlarında hiç herhangi bir değişiklik yapmadık. Öyle ki POP3 nilüfer, smtp zambak ve smtp sunucusu 587 'dir. Outlook üzerinden ePosta gönderebilmek için ne yapmalıyız? İyi çalışmalar dilerim.

15. habibocak

habibocak Üye

Hocam,

Büyük ihtimal Ip'niz kara listeye düşmüştür. Telekomdan Ip değişikliği yaptırın. Sonra düzelir.

16. mehmetural

mehmetural Seçkin Üye Seçkin Üye

Bizde de aynısı oldu. İp yi ve maili engellemisler. Yardım masasına yazdık kullanılan mailleri ve ip yi yarım saat içinde hallettiler. Genel bi sıkıntı olmuş yine sanırım. Yardım Masası hallediyor.

17. delikatliyam

delikatliyam Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bizim okulda da aynı sorun var. ne yapmamız lazım

18. delikatliyam

delikatliyam Seçkin Üye Seçkin Üye

Verilen sitelerde kara listeleri kontrol ettim. 5 tanesinde spam olarak görüyor diğerlerinin hepsi temiz. Ne yapalım sayın hocam

19. habibocak

habibocak Üye

Hocam,

Telekomdan Ip'nizi değiştirebilirsiniz. Daha olmazsa yardım masasından yazabilirsiniz.

20. furkanhoca

furkanhoca Süper Üye Süper Üye

arkadaşalar , okulumuzun ip numarasını sorgulattığımda 75 adet Blacklist içerisinde 4 adet Blacklist de SPAM olarak kayıtlıdır. uyarısında aldım. Kara listeden çıkarılması işini yardım masasına mı bildirmemiz gerekiyor?

edit : bir önceki mesajı görmemişim.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal