İl içinde farklı ilçeden alınan raporlar kabul olmuyor?

Kodla Büyü

safran

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaşlar Karabükte görev yapıyorum. Geçenlerde rahatsızlandım Safranbolu'dan(farklı ilçe) aile hekimimden rapor aldım. Okula verdim kabul etmediler ilden sorun çıkarıyorlarmış, farklı ilçeden olmayacakmış rapor görev yaptığımız ilden olacakmış. İli aradım özlüktekiler ekteki yazıya dayanarak kabul etmediklerini söylediler. Yazıyı inceledim insan kaynakları bu konu hakkında devlet personel başkanlığından görüş istemiş onlar da görüş vermişler Ankara ve Polatlı ilçeleri örneğini vermişler. Bunu söylüyorum ancak o örnekte Ankara büyükşehir bizi bağlamaz yukarıda maddeler sıralanmış o maddelere göre kabul edemeyiz diyorlar. BİMER e yazdım onlar da ilden bilgi almalısınız diye cevap yazmışlar. Sizce ne yapmalıyım

Ekli dosyalar

• Eki(2).rar
    283.4 KB · Görüntüleme: 247
Size verilen raporu kabul etmemeleri mümkün değil. Şöyle ki personel kurumun olduğu yerde ikamet etmeyip başka bir ilçede ikamet ediyorsa kanunun memuriyet mahalli tanımında yer alan “Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ” ibaresinden memurun ikamet ettiği yerden alacağı hastalık raporları da geçerli olacağı anlaşılmaktadır. Bu yerler dışında acil vakalar halinde alınacak hastalık raporları geçerli olacak normal yollarla alınacak hastalık raporları geçerli olmayacaktır.

Tabi sizin durumunuzda ikamet ettiğiniz yerin Safranbolu olması gerekmektedir. Yukarıdaki durumu aşağıdaki kanun maddesini de belirterek resmi olarak başvuru yapabilirsiniz.

245 Sayılı Harcırah Kanunu’nun “Tarifler” başlıklı değişik 3. maddesinin ( g ) bendi:
“Memuriyet mahalli: Memur ve hizmetlinin asıl görevli olduğu veya ikametgâhının bulunduğu şehir ve kasabaların belediye sınırları içinde bulunan mahaller ile bu mahallerin dışında kalmakla birlikte yerleşim özellikleri bakımından bu şehir ve kasabaların devamı niteliğinde bulunup belediye hizmetlerinin götürüldüğü veya kurumlarınca sağlanan taşıt araçları ile gidilip gelinebilen yerleri ifade eder.”

ikametgahım safranbolu zaten. İldekiler aile hekimliğinizi kurumunuzun yanındaki bir okula almanız gerekmektedir dediler. Çünkü ben mesai saatleri içinde rapor almışım. Öğretmenin mesai saatleri nasıl hesaplanıyorsa artık?

okulunuzun bulunduğu ilin herhangi bir ilçesinden alabiliyorsunuz. ama il sınırları dısındaki bir ilçe veya ilden alamıyosunuz. ben de yaşamıştım böyle bi sorun.

İl içinde rapora böyle birşey yapamazlar. O ne demekmiş öyle okulun yanındaki aile hekimliğinden. Saçmalamışlar. İstanbulda okulun bulunduğu ilçede oturan çok fazla kişi yoktur. Sabah gidip okulu yanından mı alacak. Adam zaten gidebilse okula giderdi.

Hocam daha önce çalıştığım ilçede hiç doktora gitmedin, hep il merkezine devlet veya özel hastaneye gittim bir problem çıkmadı. saşmalamışlar iyice, şimdi ben başka bir ilçede oturuyorum ne olacak saçmalamışlar, Ama öğretmensen bunlar normal, derler, yaparlar, çünkü il ve ilçelerde başımızda işin ehli olan, eğitimin dibine vurmuş insanlar var, öyle diğer kurumlarda ki gibi lise, ortaokul mezunu iki satırı yorumlamadan aciz insanlar yok ki!!!!

Ben geçenlerde rapor almıştım. İkametim ve görev yaptığım ilçe farklı. İkametimin olduğu ilçeden alıp görev yaptığım ilçeye verdim herhangi bir sıkıntı çıkarmadılar, kabul ettiler. İlden ile farklı uygulamalar olacağını da zannetmiyorum hocam. Sonuçta farklı ilçelerde oturup geliş gidiş yapan çok sayıda kişi var.

Ben daha önce farklı okulda çalışıyordum.kendim rapor almamıştım ama bu konuda herhangi bir sorun yaşamıyorduk. Okul idaresi kabul etmedi ili bahane ederek ben de ille konuştum onlar da daoğrudur görev yaptığınız ilçeden alacaksınız dedi. Hatta ben okula böyle olmaz falan dediğimde yazıyı göstererek olmaz dediler. Örnekteki büyükşehirmiş. Hatta öğretmenler odasındaki duyuru panosuna farklı ilçelerden alınan raporlar geçersiz diye yazmışlar. Milli eğitim müdür yardımcısı aile hekiminizi kurumun yanındaki aile hekimene almalısınız hocam dedi.

safranboluda görev yapan arkadaş sizin okulunuz sorun etmemiştir. İle gitmeden hallolmuştur. Ama bizim okul sorun ediyor ilden böyle söylendi diyor. Okul ilin verdiği kuralları uyguluyor. Sorun ilde

Görüş yazısı sizin durumunuzun gayet normal olduğunu tescil ediyor ; yanlış bir durumun olduğunu anlatmıyor ve hatta ikamet edin yada etmeyin çalıştığınız ilin herhangi bir ilçe köy yada beldesinden herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti alabileceğinizi anlatıyor. Yakın da olsa il hudutları dışından izinsiz sağlık hizmeti alamayacağınız analatıyor örnek Adana osmaniye diye belirtilmiş ; adana -mersin gibi ; ordu giresun veya bulunduğunuz ilçe ile yakın başka bir ilin ilçesinden sağlık hizmeti veya raporu alamayacağınız açıklıyor. Kurumunuzca yapılan yorum bence kendi yorumları ve doğru değil doğruluğunu da geçin yorum değil.

hocam karabük bildiğim kadarıyla büyükşehir değil. büyükşehirlerde istediğin ilçenin hastanesine gidip sevk rapor alırsın bunda herhangi bir problem çıkmaz. ancak büyükşehir olmayan illlerde problem çıkabilir. ancak çalıştığın ilçedeki hastane dokturu seni başka bir hastaneye sevk yapmışsa o zaman kabul ederler. öteki türlü kabul etmiyorlar. yani sen istediğin hastaneye gidebilmen için ilçedeki hastaneden sevk yaptırman gerekiyor (büyükşehirlerde böyle bir problem yok ) diye biliyorum ben. tabi hergün kanunlar yönetmelikler değişiyor iyi araştırmanız lazım....

ok_series' Alıntı:
hocam karabük bildiğim kadarıyla büyükşehir değil. büyükşehirlerde istediğin ilçenin hastanesine gidip sevk rapor alırsın bunda herhangi bir problem çıkmaz. ancak büyükşehir olmayan illlerde problem çıkabilir. ancak çalıştığın ilçedeki hastane dokturu seni başka bir hastaneye sevk yapmışsa o zaman kabul ederler. öteki türlü kabul etmiyorlar. yani sen istediğin hastaneye gidebilmen için ilçedeki hastaneden sevk yaptırman gerekiyor (büyükşehirlerde böyle bir problem yok ) diye biliyorum ben. tabi hergün kanunlar yönetmelikler değişiyor iyi araştırmanız lazım....
:+1:
arkadaşa katılıyorum ankara örneği büyükşehirler için geçerli... mesai saatleri olayı doğru çünkü aile hekiminiz saat 9:00-16:00 arası çalışıyor.

wezyr' Alıntı:
ok_series' Alıntı:
:+1:
arkadaşa katılıyorum ankara örneği büyükşehirler için geçerli... mesai saatleri olayı doğru çünkü aile hekiminiz saat 9:00-16:00 arası çalışıyor.
Sn hocam büyükşehir veya olmayan iller farketmez ;Devlet Memurlarına Verilecek Hastalık Raporları ile Hastalık ve Refakat İznine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikde muayene olunabilecek yerlerle ilgili bir ayrım yok ; olmasının da zaten bir anlamı yok . Olabilmesi için her mahalde sağlık hizmeti sunucularının tam olması lazım , A ilçesinin devlet hastanesinde röntgen dahi yokken C ilçesinde röntgen vb şeyler vardır ama başka bir eksiği vardır dolayısyla her seferinde sevk zincirini takip etmek ancak meurun yolluk ve yevmiyesini alıp almayacağıyla ilgilidir.
Büyükşehirlerde silivrideki memur kartaldan rapor alınca oluyorda ; karabükdekinin safranboludan rapor alamamsı diye bişey olmaz ; mevzuat hükümlerinede aykırı olur ayrıca eşitlik ilkesine de aykırı olur .
En azından bizdeki uygulama benim anlattığım gibi ; daha önce çalıştığım ildeki uygulama da bu şekildeydi.

melih444' Alıntı:
Görüş yazısı sizin durumunuzun gayet normal olduğunu tescil ediyor ; yanlış bir durumun olduğunu anlatmıyor ve hatta ikamet edin yada etmeyin çalıştığınız ilin herhangi bir ilçe köy yada beldesinden herhangi bir sağlık kuruluşundan sağlık hizmeti alabileceğinizi anlatıyor. Yakın da olsa il hudutları dışından izinsiz sağlık hizmeti alamayacağınız analatıyor örnek Adana osmaniye diye belirtilmiş ; adana -mersin gibi ; ordu giresun veya bulunduğunuz ilçe ile yakın başka bir ilin ilçesinden sağlık hizmeti veya raporu alamayacağınız açıklıyor. Kurumunuzca yapılan yorum bence kendi yorumları ve doğru değil doğruluğunu da geçin yorum değil.
hocam ben de size katılıyorum ama il farklı yorumluyor büyükşehir örneği diyor Ankara için. Ben ilde görev yapıyorum benim için sorun değil ilde istediğim doktoru bulabilirim. Ancak ilçede görev yapan arkadaş ne yapacak kadın doğum uzmanı olmayan ilçede kadın doğum uzmanından rapor almak için önce ilçeye gidip sevk mi ettirecek.

Arkadaşlar benim eşim Mersin Gülnar'da çalışıyor ancak bazen Silifke ilçesinden bazen de Tarsus ilçesinden gidip geliyor. Tarsus'tan rapor alması gerekirse ilçe mem sıkıntı çıkarır mı acaba? Bu arada bu saydığım ilçeler Mersin büyük şehir belediyesi merkez ilçeleri değil

Geri