il dışı isteyen aynı yıl eş durumu isteyebilir mi?

Kodla Büyü

dheos

Site Gezgini
bu haziranda il dışı isteyen, aynı yaz temmuzda eş durumundan tayin isteyebilir mi?

hocam sanırım ildışı tercih yapıp daha sonra çıkmazsa aynı kişi ağustos ayındaki eş durumundan tercih yapma hakkına sahip.
bende de aynı sorun var eşimle birllikde ildışı tercih yapacağız eğer birimize çıkmazsa diğeri eş durumundan tercih yapacak
bildiğim kadarıyla sorun çıkmıyor ama yinede iyi bileen biri varsa lütfen aydınlatsın

il dışının çıkmasından sonra, eş durumu yapmayı soruyorum hocam ben.
dediğiniz gibi bilen varsa aydınlatsın

6-İl içi ve iller arasında herhangi bir nedenden dolayı görev yeri değiştirilen öğretmenlerin, atamalarının yapıldığı tarihten sonra ortaya çıkan özür durumları hariç olmak üzere aynı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme istekleri dikkate alınmaz. Bu durumda bulunan öğretmenler, takip eden yılın özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilirler.

Yönetmelik açık net hocam özürünüz atandıktan sonra olursa evet aynı dönem de gerçekleşmişse olursa hayır ayrıca bir yıl bekleme şartıda açıktan atama ve kurumlar arası geçişte söz konusu yönetmeliği iyi incelemek lazım.İnsanları yanlış yönlendirmeyelim.

Geçen yıl bi arkadaşın tayini, il dışından çıkmayınca ağustosta eş durumundan isteyerek gitti.

peki ben bu soruyu genişletmek itiyorum. Konuyla direk alakası yok ama. Şimdi 15 haziranda il dışı tayini çıksa ve de daha sonra kaydolmak üzere bir üniversitede yüksek lisans öğrenimine başlama durumunda ağustosta öğrenim özüründe tayin isteyebilr miyiz. Böyle bir durumum var da.
Yani il dışı yapılan kurumda belli bir çalışma süresi var mı. yoksa hemen ağustosta oradan da öğrenim özrü tayininden de yararlanabilrli miyiz.
Bilgilendirirseniz ya da bu konu hakkında beni direk bilgilendirebilecek bi yol gösterebilrseniz çok ama çok sevinirim. Herkese Bol ŞANS...

bu kılavuzda aynı dönemde iki kez yerdeğiştirme talebinde bulunamazsınız hocam...örnek il içi il dışı herhangi bir yereatandınız diyelim ...ağustostaki özür grubundatekrar tayin isteyemezsiniz...

il dışına başvurdum ve çıktı diyelim
yine bu temmuz evlendim diyelim
yine bu yaz eş durumuna başvurabilir miyim
yoksa şubatı mı beklemem lazım?

ya da il dışının iptalini yapabilir miyim?

dilekçeyle iptalini yaptırabilirsiiz sunacağınız nedenle....ama diğer dedikleriniz olmaz hocam aynı dönemde iki tayini de yapamazsınız...

atamalarının yapıldığı tarihten sonra ortaya çıkan özür durumları hariç olmak üzere aynı yer değiştirme döneminde özür durumundan yer değiştirme istekleri dikkate alınmaz

ibaresi ile tayininiz çıktıktan sonra oluşan özrünüz sayesinde, 1 yıl beklemeden ilk özür grubunda tayin isteyebilirsiniz ama dikkat edin atamanız yapıldıktan sonra özrünüz olsun!

hocam benim eşim s özleşmeli. ben şimdi il dışı tayin isteyecem tayininm çıkarsa eşimde özür grubundan tayin istiyebilrmi

Arkadaşlar 2013 il dışı atama duyurusunun 7 ve 8. maddesini tam anlayamadım. İl dışı başvurusunda yaptıktan sonra eğer eşimize yakın bir ile atanırsak sonraki eş durumu atamasını isteyebiliyor muyuz? Ya da aynı ilin farklı bir ilçesine atandık, bir sonraki eş durumu atamasını isteyebiliyor muyuz? İl dışı atamamız olmazsa eş durumu isteyebiliyor muyuz? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

antipc' Alıntı:
Arkadaşlar 2013 il dışı atama duyurusunun 7 ve 8. maddesini tam anlayamadım. İl dışı başvurusunda yaptıktan sonra eğer eşimize yakın bir ile atanırsak sonraki eş durumu atamasını isteyebiliyor muyuz? Ya da aynı ilin farklı bir ilçesine atandık, bir sonraki eş durumu atamasını isteyebiliyor muyuz? İl dışı atamamız olmazsa eş durumu isteyebiliyor muyuz? Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.
Hocam bu sene inşallah bizde eşimle tayin isteyeceğiz. 7. madde iller arası yer değişikliği sonuncu eşler farklı illere çıktığında eski okulundan ilişki kesmeden eşlerden biri diğerinin yanına eş özrü isteyebiliyor. Aynı şekilde aynı ilin farklı ilçelerine çıktı mesela. Bu seferde eski okulundan ilişki kesip yeni okulunda başlayıp bu sefer il içi eş özründen tekrardan tayin isteyebiliyor. 7. madde bunu anlatıyor.
Benim takıldığım da şu;
Mesela eşimizle ikimiz istedik. Eşimin tayini ne il dışından ne de iller arası özür gurubundan çıkmadı. İlk özür gurubu atamalarında 1 seneyi doldurmadan tekrardan eşimin yanına isteyebilir miyim? Bende buna takıldım.

Re: Ynt: il dışı isteyen aynı yıl eş durumu isteyebilir mi?

Sanmam hocam, çıkmazsa ücretsiz izne çıkın demişti yanlış hatırlamıyorsam bakanımız

dheos' Alıntı:
bu haziranda il dışı isteyen, aynı yaz temmuzda eş durumundan tayin isteyebilir mi?

İsteyebilirsiniz hocam sorun yok. Örneğin eşlerden birinin tayini çıktı diğerinin çıkmadı ne yapacak 1 yıl ayrı mı kalacak? Zaten eş durumunun il içi il dışından sonra yapılmasının da anlamı bu.

Bahadır1980' Alıntı:
antipc' Alıntı:
Hocam bu sene inşallah bizde eşimle tayin isteyeceğiz. 7. madde iller arası yer değişikliği sonuncu eşler farklı illere çıktığında eski okulundan ilişki kesmeden eşlerden biri diğerinin yanına eş özrü isteyebiliyor. Aynı şekilde aynı ilin farklı ilçelerine çıktı mesela. Bu seferde eski okulundan ilişki kesip yeni okulunda başlayıp bu sefer il içi eş özründen tekrardan tayin isteyebiliyor. 7. madde bunu anlatıyor.
Benim takıldığım da şu;
Mesela eşimizle ikimiz istedik. Eşimin tayini ne il dışından ne de iller arası özür gurubundan çıkmadı. İlk özür gurubu atamalarında 1 seneyi doldurmadan tekrardan eşimin yanına isteyebilir miyim? Bende buna takıldım.

7.b. maddesinde benim sorumu açıklamış "Öğretmen eşlerden yalnızca birinin yer değiştirme şartlarını taşıması ve iller arasında
atamasının yapılması halinde, diğer eş özür durumuna bağlı atama döneminde eş durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilir. İller arasında isteğe bağlı ataması yapılan eş, aynı atama döneminde ayrıldığı il’e eş durumundan atama başvurusunda bulunamaz. "
İşler yolunda gitmez ise en az 1 sene ayrı kalınacak demek ki...

Hocam benim eşim Öğretmen değil. 8. maddeye göre il dışından atamam çıkarsa eş durumu isteyebiliyor muyuz? Çıkmazsa eş durumu isteyebiliyor muyuz? İl dışını denemek istiyorum, Şubat eş durumunda atanamadım. Ama il dışından da yakın ile gelip yine ayrı kalabilirim diye düşünüyorum. Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim.

antipc bende aynı durumdayım. bilen biri cevap verebilir mi acaba il dışına başvurup, çıkmazsa eş durumu hakkımız ölmüyor değil mi?

06.05.2010 tarihli yönetmeliğin 26. Maddesinin 13. Ve 14. Fıkralarında şunlar denilmektedir.
(13) Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşler aynı yerleşim yerlerindeki eğitim kurumları arasında tercihte bulunmak zorundadır. Bu şekilde tercihte bulunmalarına rağmen farklı yerleşim yerlerindeki tercihlerine atananlar, eşinin yanına yer değiştirmek isteyen eş görevinden ayrılmaması kaydıyla ataması iptal edildikten sonra özür grubu yer değiştirme döneminde eş durumundan yer değiştirme isteğinde bulunabilir.
(14) Her ikisi de öğretmen olan eşler, istemeleri hâlinde ayrı ayrı yer değiştirme isteğinde bulunabilirler. Ancak bunlardan farklı yerlere atamaları yapılanlar ile yer değiştirme istemeyen eşler bir sonraki yılın aynı yer değiştirme dönemine kadar eş durumu özründen eşinin bulunduğu yere yer değiştirme isteğinde bulunamazlar.

İkgm’nin duyurusunda ise şu yazmaktadır.
7. a. Yer değiştirme sonucu farklı illere atanan öğretmen eşlerden, görev yerinden ayrılmadan atamasını iptal ettiren, eş durumu özrüne bağlı yer değiştirme döneminde eşinin bulunduğu il’e; aynı ilin farklı ilçelerine atananlar ise, atandıkları yerde göreve başladıktan sonra, il içi özür durumuna bağlı yer değiştirme döneminde yer değiştirme başvurusunda bulunabilir.

1- İkgm’nin duyurusu yönetmeliği baz alarak yazıldığından duyuruyu mu dikkate alacağız?
2- Atamayı iptal etme işi nasıl oluyor?

en_nomad' Alıntı:
antipc bende aynı durumdayım. bilen biri cevap verebilir mi acaba il dışına başvurup, çıkmazsa eş durumu hakkımız ölmüyor değil mi?

Hocam ne yaptınız cevap bulabildiniz mi?

Benm araştırmama rağmen bende aynı yolu uygulayacağım..
İkimizde öğretmeniz ikimizde tercih yapacağız, çıkma olasılığına göre madde 7a uygulayacağız sonra eğer çıkmadıysa birimiz ağustostaki eş durumundan yaralanacağız, herkes böyle diyor..

antipc' Alıntı:
en_nomad' Alıntı:

Hocam ne yaptınız cevap bulabildiniz mi?

evet hocam bugün yoğun araştırmalarım sonucu bi sıkıntı olmayacağını öğrendim. önce il dışı olmazsa eş durumu isteyecem inşallah.
direk bakanlıktan birilerine sordum. içiniz rahat olsun yani.

İl dışı isterken 10 okul açık, ama ben bunlardan 2-3 tanesini yazıp eş durumunu bekleyebilir miyim?
Birde şuan için "Tercihlerim dışında atanmak istemiyorum" seçeneğini işaretliyorum.

Yani yarın eş durumu tercihimde bana il dışında diğerlerini niye yazmadın veya "Tercihlerim dışında atanmak istemiyorum" seçeneğini niye işaretledin diye sorarlar mı?

yusufpb' Alıntı:
Benm araştırmama rağmen bende aynı yolu uygulayacağım..
İkimizde öğretmeniz ikimizde tercih yapacağız, çıkma olasılığına göre madde 7a uygulayacağız sonra eğer çıkmadıysa birimiz ağustostaki eş durumundan yaralanacağız, herkes böyle diyor..
(13) Aile bütünlüğünün bozulmaması için her ikisi de öğretmen olan eşler aynı yerleşim yerlerindeki eğitim kurumları arasında tercihte bulunmak zorundadır.
2010 daki bu madde geçerli mı. ben istiycem eşim de özürle gelecek eşim sinifci il dışı çıkması zor. il dışı tercih yapmak zorunda mı?

Geri