İkinci Üniversite Okumak İsteyenler

Kodla Büyü
Teşekkürler... Hocam, anladığım kadarıyla bu bölüm, YKS ile öğrenci alıyor değil mi? Sınavsız ikinci üniversite bölümü kategorisinde değil yani.
evet hocam yks ile alıyor. bu sene taban puanlar yeni belli olacak. sınavsız 2. üniversite şeklinde değil.

İlk üniversiteden sonra iş bulduysan ikinci ünşversite senin için zaman kaybı olabilir.
Kazanmak için düşün, üretmek için düşün, inovasyon için düşün , girişimde bulun.
Eticaret için düşün,
Mesleğinle ilgili yötem , teknikler bul pazarla, kitap yaz program yaz birşeyler yapmak için sürekli düşün. Cesur ol girişimde bulun.
Ama iş bulduktan sonra ikinci üniversite son sırada olsun. Akademisyen olmayacaksan işi buldunmu üniversiteden kaç zaman daha önemli üniversite zaman kaybı.
Biliyorum biraz ezber bozan türünden oldu ama bence doğrusu bu

Ben bitirdim hocam ilginiz varsa okuyabilirsiniz. Bence tüm inananların okuması öğrenmesi gereken bir alan. Çok keyifli. Kur'an temeliniz varsa tecvid v.s kolaylıkla bitirebilirsiniz. Yoksa belki biraz zorlanırsınız ama çok zor değil. Zorlukla beraber kolaylık vardır :) diyor Rabbimiz Kuran'da.

Hocam ben ilahiyat bitirdim ama 2 yıllık olarak faydası olmadı şimdiye kadar, zaten ilgim dolasıyla okumuştum. 4 yıllığa yükseltmeyi de düşünmedim. Çevredeki birkaç örnekten dolayı çok zorlandıklarını gördüm, özellikle Arapça ve Kur'an derslerinden.

Ama tabi kişisel beklenti ve çalışmaya bağlı her şey. Ben 6 yıl önce mezun olmuştum, o zaman çok zorlanmadım Arapça dışında ama şu anda nasıldır bilemem açıkçası.

Teşekkürler hocalarım peki sınavlar nasıl oluyor(açık öğretim için soruyorum) örneğin arapça sınavları da test mi oluyor,geçme notu vs. nasıl, sınavlara hazırlanmak için materyal(kitap vb.) veriyorlar mı ya da piyasadan (kitapçılardan) bulabilir miyiz? 2 yıllık açıktan olanı 2 yılda bitirebildiniz mi?

Teşekkürler hocalarım peki sınavlar nasıl oluyor(açık öğretim için soruyorum) örneğin arapça sınavları da test mi oluyor,geçme notu vs. nasıl, sınavlara hazırlanmak için materyal(kitap vb.) veriyorlar mı ya da piyasadan (kitapçılardan) bulabilir miyiz? 2 yıllık açıktan olanı 2 yılda bitirebildiniz mi?
Hocam özelden sorduğunuz sorulara yahut vermeye çalıştım.

İlk üniversiteden sonra iş bulduysan ikinci ünşversite senin için zaman kaybı olabilir.
Kazanmak için düşün, üretmek için düşün, inovasyon için düşün , girişimde bulun.
Eticaret için düşün,
Mesleğinle ilgili yötem , teknikler bul pazarla, kitap yaz program yaz birşeyler yapmak için sürekli düşün. Cesur ol girişimde bulun.
Ama iş bulduktan sonra ikinci üniversite son sırada olsun. Akademisyen olmayacaksan işi buldunmu üniversiteden kaç zaman daha önemli üniversite zaman kaybı.
Biliyorum biraz ezber bozan türünden oldu ama bence doğrusu bu
Hocama katılıyorum. Eğer branş değişikliği hedefi yoksa bence de 2. üniversite vakit kaybı.

Öncelikle alan ya da kurum değiştirmek gibi bir amacım yok. Sadece boş durmamak zamanımı daha verimli kullanmak adına ben de bu sene ikinci üniversite okumak istiyorum. Kurs tavsiye etmiş arkadaşlar ama üniversite okumanın tadını vermiyor. Yoksa takip ettiğim bir çok kurs etkinlik var. Ben bölüm konusunda biraz kararsızım İstanbul ünv ybs mi yoksa Anadolu ünv web tasarım ve kodlama mı olmalı sizce

Ben AÖF sosyoloji bitirmiştim yıllar oldu. Şimdi de bir Tarım okuyayım diyorum. Gelecek tarımda :D İleride köye yerleşir bilinçli çiftçi olurum.

AUZEF Çocuk Gelişimi düşünüyorum. Atatürk AÖF ile arada kalmıştım ama harcı 900 TL olunca mecburen AUZEF...

Arkadaşlar örgün eğitimde ikinci üniversite okuyunlar tecrübelerini paylaşabilir mi? Sınavdan sınava mı gidiyorsunuz? Hocalar idare ediyor mu? Tek tek hocaların odasına gidip derdinizi mi anlatıyorsunuz? Hocaların yaklaşımı nasıl oluyor? Hayırlısıyla örgün eğitime başlıyorum, tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
hocam ben okumadım ama arkadaşlarımdan dolayı bildiğim kadarıyla belirli bir devam yüzdesi var. arkadaşımın ciddi mazereti olmasına rağmen bazı hocalar dersten bıraktı

AUZEF Çocuk Gelişimi düşünüyorum. Atatürk AÖF ile arada kalmıştım ama harcı 900 TL olunca mecburen AUZEF...

Hocam çocuk gelişimi bitirince anasınıfı öğretmenliğine mi geçiş yapabiliyoruz yoksa meslek öğretmeni mi oluyoruz? Formasyonumuz hali hazırda var zaten, olur gibi geliyor ama araştırmadım henüz. Sizin bilginiz var mıdır?

Ben de sınavsız 2. Üniversite kapsamında 2 yıllık ilahiyat okuyup dgs ile 4 yıllığa tamamlamayı düşünüyorum. Daha sonra olursa alan değiştirip din kültürü öğretmenliğine geçiş yapmayı düşünüyorum. Bu bölümü okuyan ya da tecrübeli arkadaşlar varsa nasıl olur acaba fikrinizi alabilir miyim?
Ben anadolu üni. ilahiyat önlisansı, mühendislik tamamlamayı ve bilişim tekn. mühendisliği yüksek lisansımı aynı anda 2 yılda bitirdim (2014 - 2016 yılları arası). Hem iş hayatı, hem evde bir bebek, hemde 3 bölümde öğrencilik yordu elbet lakin sevdiğim için zorlanmadım. Ancak 3'e bölününce haliyle diploma notları düşüyor. 3yıl İmam hatipte okuyup, puan kırılıyor nedeniyle bitiremeyip ayrılanlardan olduğumdan, içimde ukte kalmıştı. Bu yüzden ilahiyat okumuştum. Arapçada o yüzden zorlanmamıştım, o yıllarda biraz daha kolaydı, şuan zorlanmış diye duydum. DGS ile tamamlamayı hiç istemedim. Siz şuan din kültürü öğretmeni atamaları fazla diye düşünüyorsunuz sanırsam, istekli iseniz okuyun tabi ama siz okuyup bitirene kadar o branşta alım aynı devam etmez muhtemelen. mühendislik tamamlamayı niçin yaptım? mühendisliğe geçmek veya MEB de ünvan değişikliği gibi bir niyetim olmadı, akademik kadrolara başvurmayı düşündüğümden, alım ilanlarında artık TEF mezunu gibi bir şey olmayıp illa mühendislik mezunu istediklerinden okudum. Şuan doktora yapıyorum, tez dönemindeyim. İnşaallah 2 yıla bitecek, Hedef 2023 !

İlerleyen yaşlarda okumak biraz daha farklı olabiliyor, amacınızı belirleyip ona göre adım atmanızı tavsiye ederim: okumayı sevmek, alan değiştirmek vb...

Sorularınıza Cevaben: Açıköğretim de her dersin kitabı akademisyenlerce yazılmış ve size dönem kaydı yaptığınızda basılı olarak teslim ediliyor. sorular bu kitaptaki konulardan çıkıyor, okuyup çalışmak lazım. içinde örnek sorular da oluyor. açık öğretim sınavları, ÖSYM sınavı gibi okullarda oluyor ve hepsi test oluyor (Pandemi döneminde herkes bolca bölüm okudu, o ara işlemler nasıl oldu bilmiyorum, 7 yıl öncesi için yazıyorum.)

Son düzenleme:
Geri