Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
  1. Servislerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için web sitemizde çerezler kullanılmaktadır. Bu siteye giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılıyorsunuz. Learn More.

İki XP var; Birinden Kurtulma

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında atungad tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. atungad

atungad Süper Üye Süper Üye

Bilgisayarda birisi C: sürücüsünde diğeri D: sürücüsünde olmak üzere iki XP var. Yanlışlıkla D:'yede kurulmuş.Açılıştada doğal olarak hangisinde açmak istiyorsunuz diye soruyor. D: deki WinXP'yi kaldırmak istiyorum. Bunu en temiz olarak yapmak istiyorum. Yani D: deki Windowsa ait bilgileri direk silsek yine açılışta iki işletim sistemini sorar mı?
    Teşekkürler.

2. myesil

myesil Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bence eğer yer sıkıntın yoksa kaldırma. C deki windowsta herhangi bir sorun çıktığında D dekini açar kullanırsın. Yok illa silecem diyorsan önce D deki dosyaları sil. Başlangıçta işletim sistemlerini sormaması için C kök dizininde bulunan boot.ini dosyasını düzenlemen lazım. Bu işlemi sistem özellikleri/Gelişmiş/Başlngıç ve kurtarma/Ayarlar kısmından yapabileceğin gibi, not defteri ile açarakta yapabilirsin. Herhalde dikkat etmeni söylememe gerek yok. Şimdi benim bilgisayarımda tek xp olduğuna göre senin boot.ini dosyan şu gibi olacak:

[boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Bu şekilde kaydet. Bilgisayarın işletim sistemi sormadan açılır artık.

3. atungad

atungad Süper Üye Süper Üye

Teşekkürler Hocam. :+1:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal