Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

İki XP var; Birinden Kurtulma

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri, Sorunlar ve Çözümler' kısmında atungad tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

1. atungad

atungad Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Bilgisayarda birisi C: sürücüsünde diğeri D: sürücüsünde olmak üzere iki XP var. Yanlışlıkla D:'yede kurulmuş.Açılıştada doğal olarak hangisinde açmak istiyorsunuz diye soruyor. D: deki WinXP'yi kaldırmak istiyorum. Bunu en temiz olarak yapmak istiyorum. Yani D: deki Windowsa ait bilgileri direk silsek yine açılışta iki işletim sistemini sorar mı?
    Teşekkürler.

2. myesil

myesil Seçkin Üye Seçkin Üye

Hocam bence eğer yer sıkıntın yoksa kaldırma. C deki windowsta herhangi bir sorun çıktığında D dekini açar kullanırsın. Yok illa silecem diyorsan önce D deki dosyaları sil. Başlangıçta işletim sistemlerini sormaması için C kök dizininde bulunan boot.ini dosyasını düzenlemen lazım. Bu işlemi sistem özellikleri/Gelişmiş/Başlngıç ve kurtarma/Ayarlar kısmından yapabileceğin gibi, not defteri ile açarakta yapabilirsin. Herhalde dikkat etmeni söylememe gerek yok. Şimdi benim bilgisayarımda tek xp olduğuna göre senin boot.ini dosyan şu gibi olacak:

[boot loader]
    timeout=30
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS
    [operating systems]
    multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(2)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Home Edition" /fastdetect

Bu şekilde kaydet. Bilgisayarın işletim sistemi sormadan açılır artık.

3. atungad

atungad Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

Teşekkürler Hocam. :+1:

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal