Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama

İdeal Oda Sıcaklığı ne olmalı

Konu, 'Her Telden' kısmında xtasy tarafından paylaşıldı.


Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal

 1. xtasy

  xtasy Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  26 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  575
  Beğeni:
  3
  Kış aylarının gelmesiyle ısınma herkesi ilgilendiren bir konu. Bu konuda toplum olarak aşırı sıcak evlerde oturduğumuzu (Genelde 23-27 bazen daha fazla) her zaman düşünmüşümdür. Kuruyan hava ile gelen hastalıklar ve artan maliyetler de cabası. BBC Türkçe'de gördüğüm aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.
  Küresel ısınmaya karşı enerji tüketimini indirmeye çalışan İngiltere'de evlerin ortalama sıcaklığının yükseliş trendinde olması yeni bir tartışma başlattı.

  Atmosfere salınan karbon oranının önemli bir kısmı konut ve iş yerlerinin ısıtılması için harcanan yakıttan kaynaklanıyor.

  Enerji ve İklim Değişikliği yetkilileri, 2050 yılına gelindiğinde İngiltere'nin karbon salımını yüzde 80 düşürmeyi hedeflerken, acaba evlerde oda sıcaklığı bu iddialı hedeften nasıl etkilenecek?

  İngiltere'nin evleri genelde birçok yabancıya halihazırda zaten soğuk gelir. Ortalama İngiliz evinde oda sıcaklığı 17,5 derece.

  Kimileri, evde kazak giyip daha çok hareket edilirse, termostatı biraz daha indirip daha az yakıt harcamanın hem parasal açıdan tüketiciye hem de çevreye büyük faydası olacağını savunuyor.

  İzolasyon ve ısıcam kullanımının yaygınlaşması, enerji israfının önüne geçilmesinde kayda değer katkıda bulunuyor. Yetkililer yaşam tarzının değiştirilmesinin de artı bir katkı sağlayacağını savunuyor.

  İklim Değişikliği konusunda hükümete tavsiyede bulunan bilim ekibinin başkanı David MacKay, evinde ısı kaybını engellemenin yanısıra, termostatı evde bulunduğu sırada aşağı yukarı 13 derecede tuttuğunu, ama sabah yataktan kalkma saatlerinde kendine biraz daha iyilik edip 15 dereceye çıkarttığını söylüyor.
  'Kazak giymek seksidir'

  David MacKay, ''yünlü kazaklarla evde oturan seksi kişilerin'' televizyonlarda, dergilerde öne çıkarılmasının toplumun algısını değiştirebileceğini savunuyor.

  Bir odanın ne zaman soğuk, ne zaman sıcak olduğu kişiden kişiye değişen bir konu, fakat David MacKay'in 13 derecede seyreden evinin birçoklarınca fazla serin bulunacağına şüphe yok.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün oturma odası için koyduğu standart sıcaklık 21 derece. Örgüt diğer odalar için ise 18 dereceyi uygun görüyor.

  İngiliz evleri, geleneksel olarak bu oranların altında seyrediyor. Konutlarda Karbon İndirimi adlı proje tarafından açıklanan rakamlara göre 1970'lerin İngiltere'sinde 12 derece olan ev sıcaklığı günümüzde ortalama 17,5 dereceye ulaşmış durumda.

  İngiltere'nin iklim değişikliği uzmanlarını endişelendiren, daha sıcak odaların rahatlığına alışan İngilizlerin ileriki yıllarda termostatı giderek daha yükseltmesi ve atmosfere daha çok karbon salımına yol açılması.

  Oda sıcaklığı tartışması sadece İngiltere'ye özgü değil. Japonya'da sıcak yaz günlerinde klimaların aşırı kullanımını azaltmak için Tokyo hükümeti memurlardan ceket ve kravatlarını çıkarmalarını istemişti.

  Japonya'da bazı yerel yönetimler kış aylarında da termostatı düşük tutarak memurların masa başında battaniyeye sarılabileceğini öneriyor.

  Japonya hükümetinin 2005 yılında geçirdiği karar uyarınca devlet daireleri kışları 20 derecenin üzerinde ısıtılamıyor ve yazları klimalar 28 derecenin daha altına indirilemiyor.
   
 2. Mr.Spermata

  Mr.Spermata Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2012
  Mesajlar:
  1.283
  Beğeni:
  35
  Söylenecek o kadar çok şey var ki konu hakkında...
  Paylaşım için teşekkürler.
   
 3. Phascolarctos cinereus

  Phascolarctos cinereus Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  16 Eylül 2008
  Mesajlar:
  998
  Beğeni:
  3
  güzel bir konu.
   
 4. habbe

  habbe Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.082
  Beğeni:
  0
  Sabah 8 gece 23 saatleri arası 22 derece, gece 23'ten sabah 8'e kadar 20 derceye ayarlı, gayet iyi.
   
 5. serserised

  serserised Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  378
  Beğeni:
  0
  oda sıcaklığı ceple alakalı hocam param varsa hamam yoksa buzhaneye yakın
   
 6. papakaa

  papakaa Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeni:
  0
  bizim millet kışın kaloriferleri son ayar yakıp evde tumanla gezmeyi yazında klimanın altında 18 derecede oturmayı sever
   
 7. habbe

  habbe Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.082
  Beğeni:
  0
  :puhaha: :puhaha:
   
 8. ziyaunal

  ziyaunal Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  3 Ekim 2010
  Mesajlar:
  767
  Beğeni:
  3
  kesinlikle haklısınız; hatta kışın camları açmakla övünür.
   
 9. şeyma

  şeyma Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  10 Ekim 2007
  Mesajlar:
  908
  Beğeni:
  0
  kışın sıcacık evde oturmak kadar büyük bi nimet yoktur heralde. beş yıldır görev yaptığım yerde okul da ev de çok soğuktu, yıllarca ham üşüdüm, hem de sürekli hasta oldum, şimdi çok şükür merkeze taşındık kemiklerim ısındı... :)
   
 10. papakaa

  papakaa Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  5 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.063
  Beğeni:
  0
  hocam evin mutlaka belli bir sıcaklıkta olması gerekir 20 olur 24 olur ancak evin içi 30 derecenin üzerinde olması gerçekten israftır.
   
 11. ilk3r

  ilk3r Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2008
  Mesajlar:
  1.240
  Beğeni:
  6
  Re: Ynt: İdeal Oda Sıcaklığı ne olmalı

  Cok guzel bir tespit yapmissiniz hocam. Fakat son dogalgaz zammindan sonra biraz masrafli olacak.
   
 12. xyuxexesx

  xyuxexesx Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Eylül 2009
  Mesajlar:
  131
  Beğeni:
  0
  Merkezi sistem evlerde oturanlar evin camını penceresini açar ama peteklerin vanasını kısmak işine gelmez. Sorsan parasını veriyom neden kısayım der ..
   
 13. obsearchverim

  obsearchverim Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  446
  Beğeni:
  2
  Kışın 24, yazın 28. Ama bizim ev kışın 21, yazın ortalama günlerde 30-32.

  Yalıtım olsa aslında çok ekonomik fiyata ısınabileceğiz. Seneye İnşallah yalıtımı yaptırmayı düşünüyorum. Malum doğalgaz çok pahalandı.

  Odada çok sıcak ve çok soğuk bölümler, cerean olmadığı sürece kışın 21-22 derece ideal bir sıcaklık. Ama yalıtım kötü olduğunda veya pencerelerden ötürü soğuk köşeler oluyor ve bu cereyana neden olduğundan yel girmesi olayları olabiliyor.

  Yazın da havalandırma iyi, hafif bir esinti varsa evin içinde aslında 30 derece bile çok sıkmıyor insanı.

  Kısacası yalıtım, yalıtım, yalıtım...
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal