Idarenin ikinci dönem koordinatörluk saatlerini düşürmesi

Kodla Büyü

fatmazehra

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Merhaba arkadaslar,
Meslek lisesinde iki bilişimci olarak gorev yapiyoruz. Her ikimiz de 3er isletmeye gidiyoruz. Birimizde 6 ogrenci (3+2+1),birimizde 5 ogrenci(2+2+1) var. İlk donem başında toplanan komisyonda her ikimize de 8er saat koordinatörlük ücreti verilmesi kararlaştırılmıştı. Ikinci donem başında okul müdiresinin kişisel kararı ile bu ücret 6şar saate düşürülmüş. Kendisi kurul toplantısında problemlerimizi sözel olarak degil de yazili dilekce ile ifade etmemizi istemisti ilk dönem sonunda. Bu konuda nasil bir yol izlememizi tavsiye edersiniz?
Bunun disinda kendisi nobet günümüzde bulunan boş derslere kesinlikle şeflik yazmıyor. Bu konuda da yasal bir itiraz hakkımız mevcut mudur fikriniz var mi? Tesekkurler...

hocam oyle kafadan verilmez ücret. ortaöğretim kurumları yönetmeliğinin 88. maddesinin ilgili fıkrası aşağıda. nasıl belirleneceği yazıyor.
88. maddenin ilgili fıkrası:
b) (Değ: 13/09/2014-29118 RG) İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi
verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası
uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman
gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders
görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre
başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu
planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu
kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz
tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci
sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde
öğretmen görevlendirilir.

Hocam zaten bahsettiginiz yonetmelige dayanarak komisyonca belirlenmisti Eylul'de. Su an kafasina gore azaltmis. Benim bu durumda nasil bir yontem izlemem gerekir?

hocam öncelikle kolay gelsin size bu tür idarecilerle uğraşmak zordur.
Konuya gelecek olursak koordinatörlük saatinin belirlenmesi sadece komisyon kararı ile belirlenmez. Bunu belirleyen farklı etkenlerde vardır.

Yönetmelik gereği ÖNCELİKLE YÜZ YÜZE DERSLERİN DAĞITILMASI ESASTIR. Tüm yüz yüze dersler GRUP SAYISI KADAR dağıtıldıktan sonra kalan sürelerde koordinatörlük ücreti verilebilir. Komisyonca belirlenen süreler ise bu koordinatörlük süresince her hafta kaç işletmeye gideceğinizi belirler. Dolayısı ile bu konuda haklı / haksız kararı verebilmek için tüm sınıflardaki öğrenci grup sayılarınızı, alan ve atölye şefliklerinizin sayısını, bilişim teknolojileri öğretmeni ve branşı bilişim teknolojileri olan idareci sayınızı bilmek gerekiyor.

diğer sorunuza gelince;
yönetmelik gereği nöbet EN AZ DERSİNİZİN OLDUĞU GÜNE verilir. O yüzden bu konuda "nöbetçi olduğum gün boş derslerimi doldurun" gibi bir itiraz hakkınız yok. SADECE bu uygulama sadece size yapılıyor ve diğer öğretmenlere yapılmıyor ise okul idaresine dilekçe vererek tüm okul için aynı uygulamanın yapılmasını talep edebilirsiniz.

BaRBaRYaN' Alıntı:
Konuya gelecek olursak koordinatörlük saatinin belirlenmesi sadece komisyon kararı ile belirlenmez. Bunu belirleyen farklı etkenlerde vardır.

Yönetmelik gereği ÖNCELİKLE YÜZ YÜZE DERSLERİN DAĞITILMASI ESASTIR. Tüm yüz yüze dersler GRUP SAYISI KADAR dağıtıldıktan sonra kalan sürelerde koordinatörlük ücreti verilebilir. Komisyonca belirlenen süreler ise bu koordinatörlük süresince her hafta kaç işletmeye gideceğinizi belirler. Dolayısı ile bu konuda haklı / haksız kararı verebilmek için tüm sınıflardaki öğrenci grup sayılarınızı, alan ve atölye şefliklerinizin sayısını, bilişim teknolojileri öğretmeni ve branşı bilişim teknolojileri olan idareci sayınızı bilmek gerekiyor.
Teşekkürler hocam, tüm sınıflarda grup sayımız 1 (10. sınıflar 22 kişi olmasına rağmen idare grup yapmamıştı sene başında), toplam 2 bilişimciyiz, idarecilerden bilişimci olan yok. Diğer arkadaş alan şefi, ben de dal şefiyim. Anladığım kadarıyla işletme sayısı ve öğrenci sayısında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen ikinci dönem koordinatörlük ücretlerinde yapılan bu keyfi değişikliği yapmak yasal olarak mümkün değil, illa ki sene başında toplanan komisyonun yeniden toplanıp karar alması gerekiyormuş. Ki bu yapılmadı. Burada kişisel olarak benim meselem 3 işletme için ödenen 8 saatlik ücretin 6 saate düşürülmesi değil, yani 3 kuruşun peşinde değilim. Yapılan 'ben yaptım oldu' tavrının yasal zeminde karşılığını bulmasını istiyorum. Bugün sözel olarak komisyonun yeniden toplanması gerektiğini ifade edeceğiz. Eğer tavır değişmez ise bir dilekçe ile yapılan yanlışın düzeltilmesini isteyeceğiz.

Hocam anladığım kadarrıyla işletmeye giden 11 öğrenciniz var. Aynı zamanda bir bölüm birde atölye şefiniz var. 24+10+6=40 saat koordinatörlük için ek ders ücreti toplam almanız gerekir. Sene başında ilgili madde gereği toplanıp bu kararı almalısınız.

koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre
başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır.

Buna göre bu komisyonda müdür yardımcısı her bölümün bölüm şefi ve her bölümden bir öğretmenden oluşan bir komisyon kuracaksınız. Bu komisyonda her bilişim öğrencisinin takibi için 4 saat ek ders görevinin verilmesini veya şu şu işletmeye şu saatler verilsin km miktarı uzaklığı, öğrenci sayısı gibi vb. kararını alacaksınız. Sonuç olarak toplam 40 saate kadar koordinatörlük görevi verilebilir.

normalde kanunen müdürünüzün bunu değiştirme şansı yok. Ancak anladığım kadarıyla despot bir müdürünüz var illaki size karşı usulsüzlükler yapacaktır. Zaten yapmış. öğrenci sayılarına göre guruplarıda anladığım kadarıyla yanlış yapmış. Benim tahminim müdürünüz genel kültür öğretmeni ve tam olarak bunları bilmiyor. Veya bilse bile işine gelmiyordur.

Allah yardımcınız olsun. norm kadro yönetmeliği ve ortaöğretim kurumları yönetmeliğini iyice bir okuyun. orada tüm detaylar yazıyor. müdürünüzün birçok uygulaması yanlış. kolay gelsin.

fatmazehra' Alıntı:
BaRBaRYaN' Alıntı:

Teşekkürler hocam, tüm sınıflarda grup sayımız 1 (10. sınıflar 22 kişi olmasına rağmen idare grup yapmamıştı sene başında), toplam 2 bilişimciyiz, idarecilerden bilişimci olan yok. Diğer arkadaş alan şefi, ben de dal şefiyim. Anladığım kadarıyla işletme sayısı ve öğrenci sayısında hiçbir değişiklik olmamasına rağmen ikinci dönem koordinatörlük ücretlerinde yapılan bu keyfi değişikliği yapmak yasal olarak mümkün değil, illa ki sene başında toplanan komisyonun yeniden toplanıp karar alması gerekiyormuş. Ki bu yapılmadı. Burada kişisel olarak benim meselem 3 işletme için ödenen 8 saatlik ücretin 6 saate düşürülmesi değil, yani 3 kuruşun peşinde değilim. Yapılan 'ben yaptım oldu' tavrının yasal zeminde karşılığını bulmasını istiyorum. Bugün sözel olarak komisyonun yeniden toplanması gerektiğini ifade edeceğiz. Eğer tavır değişmez ise bir dilekçe ile yapılan yanlışın düzeltilmesini isteyeceğiz.
...
hocam midyata pirince giderken evdeki bulgurdan olmayın.
Öncelikle müdürünüzün yaptığı asıl yanlış koordinatörlük dağıtılması değil öğrenci grup sayılarının yanlış hesaplanarak yüz yüze derslerin yanlış dağıtılması. Zira GRUP SAYIMIZ 1 OLACAK şeklinde bir karar veremez. Norm Kadro Yönetmeliği - 22 - Ç maddesi gereğince sınıflardaki grup sayıları idarenin keyfine göre değil öğrenci sayısına göre belirlenir.
Sınıf sayılarınızı tam olarak vermediğiniz için kendimiz bir KURGU yapacak olursak;
1. tane 10. sınıf 22 kişi
1 tane 11. sınıf 22 kişi
1 tane 12. sınıf 22 kişi
1 alan şefi
1 atölye şefi
var olarak kabul edelim.
10. sınıflar 2 grup = 14 x 2 = 28 saat fiili ders
11. sınıflar 2 grup = 18 x 2 = 36 saat fiili ders (Hatta bu sene mesleki gelişim de olduğu için 2 saat daha eklenir 38 saat)
12. sınıflar 2 grup = 2 x 2 = 4 saat fiili ders + 24 x 2 = 48 saat İşletmede Beceri Eğitimi
Şeflikler 10 + 6 = 16 saat
.
Fiili Ders Yükü = 28 + 36 = 64 saat
Dağıtılabilecek Maksimum Koordinatörlük Saati = 48 + 16 = 64 saat
Ortaöğretim kurumları yönetmeliği Madde 88 - 2 - A derki;
Okuldaki teorik ve uygulamalı meslek dersleri, ders bütünlüğü dikkate alınarak öğretmenlere dengeli olarak dağıtıldıktan sonra işletmelerde meslek eğitimi adı altında ek ders görevi verilir.
İdareniz bu yönetmelik maddesi gereğince işlem yaparak öncelikli olarak GRUP SAYISI KADAR teorik ve uygulamalı dersleri alan öğretmenlerine vermeli. Kalan sürede koordinatörlük görevi vermelidir.
Yani YÖNETMELİKLERE UYGUN bir ders dağıtımı yapılmasını isterseniz aşağıdaki gibi bir durum ortaya çıkar
Alan şefi = 10 saat şeflik + 32 saat alan dersi + 2 saat koordinatörlük
Atölye şefi = 6 saat şeflik + 32 saat alan dersi + 6 saat koordinatörlük

Sizin söylediğiniz Ortaöğretim kurumları yönetmeliği Madde 88 - 2 - B
İşletmelerde mesleki eğitim ek ders görevi verilmesinde işletmelerin okula uzaklığı, ulaşım durumu, işletme sayısı, işletmeler arası uzaklık ve işletmedeki öğrenci sayısıyla bunlarla ilgili iş ve işlemlerde harcanılacak zaman gibi ölçütler esas alınır. Hangi güzergâhtaki, kaç işletme ve öğrenci için kaç saat ek ders görevi verilebileceği, koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır. Okul yönetimince, bu planlama da göz önünde bulundurularak ilgili alan öğretmenlerine görev dağılımı yapılır. Bu kapsamda bir öğretmene aynı gün için 8 saatten fazla ek ders görevi verilmez. Yarıyıl ve yaz tatilinde staj yapan öğrenciler ile varsa mesleki eğitim gören öğrenciler için işletme ve öğrenci sayısı dikkate alınarak yeniden değerlendirme yapılır ve belirlenecek program çerçevesinde öğretmen görevlendirilir.
88-2-A ya göre koordinatörlük saatleri belirlendikten sonra verilen 2...20 saatlik koordinatörlüğün planlanmasında dikkate alınacak hususlari izah eder.

...
İşin Özeti
- Norm Kadro ve Ortaöğretim kurumları yönetmeliğine göre HESAPLA
- 88 - 2 - A ya göre DAĞIT
- 88 - 2 - B ye göre her öğretmen için ayrı ayrı PLANLA

mevzuat' Alıntı:
Hocam anladığım kadarrıyla işletmeye giden 11 öğrenciniz var. Aynı zamanda bir bölüm birde atölye şefiniz var. 24+10+6=40 saat koordinatörlük için ek ders ücreti toplam almanız gerekir. Sene başında ilgili madde gereği toplanıp bu kararı almalısınız.

koordinatör müdür yardımcısının başkanlığında alan zümre
başkanlarıyla birer alan öğretmeninden oluşan komisyonca planlanır.

Buna göre bu komisyonda müdür yardımcısı her bölümün bölüm şefi ve her bölümden bir öğretmenden oluşan bir komisyon kuracaksınız. Bu komisyonda her bilişim öğrencisinin takibi için 4 saat ek ders görevinin verilmesini veya şu şu işletmeye şu saatler verilsin km miktarı uzaklığı, öğrenci sayısı gibi vb. kararını alacaksınız. Sonuç olarak toplam 40 saate kadar koordinatörlük görevi verilebilir.

normalde kanunen müdürünüzün bunu değiştirme şansı yok. Ancak anladığım kadarıyla despot bir müdürünüz var illaki size karşı usulsüzlükler yapacaktır. Zaten yapmış. öğrenci sayılarına göre guruplarıda anladığım kadarıyla yanlış yapmış. Benim tahminim müdürünüz genel kültür öğretmeni ve tam olarak bunları bilmiyor. Veya bilse bile işine gelmiyordur.

Allah yardımcınız olsun. norm kadro yönetmeliği ve ortaöğretim kurumları yönetmeliğini iyice bir okuyun. orada tüm detaylar yazıyor. müdürünüzün birçok uygulaması yanlış. kolay gelsin.
Tşekkürler hocam. Evet maksimim 40 saate kadar verebilirdi fakat sene başında işletme sayısı da az olduğu için komisyonda 8er saati onun isteği ile karar vermiştik. İkinci dönem başında kendisine bu rakam da fazla gelmiş olacak ki azaltmayı uygun gördü. Fakat dün bizimle konuşarak vazgeçtiğini tekrar eski haline getirdiğini söyledi. Kendisi de meslek dersi öğretmeni, işi bilmeyen bir insan değil.. Neden böyle davrandığını henüz çözemedik :)

Barbaryan hocam, yalnızca 10. sınıflar 2 kişi, 11. sınıf ve 12. sınıflar 12şer öğrenci, yani tek grup. Sene başında yönetmelikte grup yapılması gerektiğini söylemiş olmama rağmen, bunun idare uygun görürse grup yapabilir demek olduğunu söyleyerek norm hesaplamasını tek gruptan yapmıştı. Sonradan yaptığının yanlış olduğunu öğrenmiş olsa gerek ki, önümüzdeki sene grup yapacağını söyledi... Bu sene tek grupla devam ediyoruz maalesef...
Çok teşekkürler uzun uzun yazmışsınız. Muhtemelen önümüzdeki sene hem 11. sınıf hem 10. sınıf iki grup olacak ve 3. norm açılacak. o zaman bu yukarıdaki yazdıklarınıza göre yeniden planlanır...
Bir de önümüzdeki sene için işletmelerde beceri eğitimi dersini okulda yapmak isteyen birkaç öğrenci var. Onlarla nasıl bir uygulama olur bilginiz var mı? Yani 12 kişilik bir sınıfın 6-7 kişisi işletmelere giderken geri kalanı okulda 24 saatlik dersi görebilirler mi? Okulda kalanlar için ayrıca yaz tatili ve yarıyıl tatilinde staj çalışması mı yaptırmak gerekiyor? Teşekkürler
Bu arada dün Ankara'dan telefon beklediğini ve gelen telefona dayanarak 8'den 6'ya düşürmekten vazgeçtiğini sözel olarak belirtti..... :)

fatmazehra' Alıntı:
Barbaryan hocam, yalnızca 10. sınıflar 2 kişi, 11. sınıf ve 12. sınıflar 12şer öğrenci, yani tek grup. Sene başında yönetmelikte grup yapılması gerektiğini söylemiş olmama rağmen, bunun idare uygun görürse grup yapabilir demek olduğunu söyleyerek norm hesaplamasını tek gruptan yapmıştı. Sonradan yaptığının yanlış olduğunu öğrenmiş olsa gerek ki, önümüzdeki sene grup yapacağını söyledi... Bu sene tek grupla devam ediyoruz maalesef...
Çok teşekkürler uzun uzun yazmışsınız. Muhtemelen önümüzdeki sene hem 11. sınıf hem 10. sınıf iki grup olacak ve 3. norm açılacak. o zaman bu yukarıdaki yazdıklarınıza göre yeniden planlanır...
Bir de önümüzdeki sene için işletmelerde beceri eğitimi dersini okulda yapmak isteyen birkaç öğrenci var. Onlarla nasıl bir uygulama olur bilginiz var mı? Yani 12 kişilik bir sınıfın 6-7 kişisi işletmelere giderken geri kalanı okulda 24 saatlik dersi görebilirler mi? Okulda kalanlar için ayrıca yaz tatili ve yarıyıl tatilinde staj çalışması mı yaptırmak gerekiyor? Teşekkürler
Bu arada dün Ankara'dan telefon beklediğini ve gelen telefona dayanarak 8'den 6'ya düşürmekten vazgeçtiğini sözel olarak belirtti..... :)

Ahh o Ankara' yı arayıp sorma işini bizde de yapsalardı keşke. Bizdeki usulsüzlükleri anlatsam sizlere dumur olursunuz. Şuan ben keyfi uygulamalardan dolayı, hem grup sayılarına bölünmemiş derslere giremiyoruz, hem de koordinatörlük ders yükü olmasına rağmen koordinatörlük görevi alıp ücretimizi alamıyoruz. Bu tamamen ben yaptım olduculuktan kaynaklı. Muhakkik atadılar. 1.5 aydır muhakkik bekliyoruz. Zaten dönem bitti ve biz mağdur edildik. Alan şefi olup istifa eden arkadaşım haftalık tam 14 saat alabileceği ücreti alamıyor, ben de atelye şefliğinden istifa ettiğim için 8 saat alabileceğim ücreti alamıyorum. Ve bu tamamen keyfi kişisel nedenlerden dolayı. Ancak daha da kötüsü buna nasıl cesaret edebiliyorlar bunu anlamış değilim hala.

Geri