icradan araba satın alma

Kodla Büyü

yildiray75

Süper Üye
Süper Üye
nereden bulaştımsa https://esatis.uyap.gov.tr/esatis/index.html üzerinden bir arabaya teminat yatırdım aracın değerini 63000 ölçmüşler gittim 58 bastım üzerime kaldı. neyse olan oldu fakat aracın anahtarı yok ve piyasada anahtarı olan aynı araç 59 civarı. :)) paranın geri kalan kısmını yatırdım bayramdan sonra vergilerini yatıracam . aracın değerini fazla ölçmelerine ilk defa rastlıyom girdiğim bütün ihalelerde aracın değerinin üzerine kapatmıştı. icra memuru salak yüksek yazmış bu konu ile bilgili arkadaş varsa feshedebiliyommu veya nasıl geri dönerim bilen varsa yazabilirse sevinirim.
memura soruyom spastik gibi cevaplar veriyor.

Hocam icrada fes etme işi biraz sıkıntılı yatirdiginiz teminat gidebileceği gibi borçlu bile çıkma ihtimaliniz var. Geçen ay bende bir bağ aldım ilk deneyimimdi mirascılar paylasamadıkları için icraya düşmüştü ihaleye girmeden önce bildiğim tek şey teklif + %18 KDV damga vergisiydi tabi işin içine girdikçe baya bi cetrefilli bi hal aldı en son bi emlakçı yardımı ile tapuyu alabildim bu aşamadan sonra artık bi şekilde işlemleri hal edip arabayı almak en mantıklı sı Allah kolaylık versin bazen parayı verip kurtulamıyorsunuz vergi dairesi Maliye büyük ihtimal sizin trafik işlemleri de olacak

aslında ilk önce bir çeltik tarlası aldım 54 ederi vardı ben 28 verdim yüzde 18 kdv +masraflarla bana 33 e geliyor. oradan hafif bi kar yapınca bu işe kalkıştım . her ürünün ihale şartnamesi var iyice okumadan girilmez ihaleye .geçen de bir arkadaş boşanan çiftin evini almış ama yüzde 50 hissesini :D ne uğraştı satmak için üstüne zarar da etmişti. ilkinden bari kar etsemde zararı kapatsam bi daha da bulaşmam bu işlere küpe oldu bana gece uyuyyamıyom zehir etti hayatımı resmen

Disaridan cazip geliyordu bana da, dikkat etmez lazimmis, gecmis olsun hocam

üste para da verseler,böyle mal almam. Kimbilir neden icralık olmuşlar.3-5 kuruş kazanmak uğruna ah almaya gerek yok.

abtani' Alıntı:
üste para da verseler,böyle mal almam. Kimbilir neden icralık olmuşlar.3-5 kuruş kazanmak uğruna ah almaya gerek yok.
Hocam ben kredi çekmeden param nasıl değerlendirebilir diyerekten bu işe girdim.insanlar 3 5 kuruş kar etmek için haram olan krediyi çok kolay bi şekilde cekebiliyorlar. Benim arastırdığım kadarıyla sıkıntılı bi yanı yok dinen.benim aldığım yeri ben ihaleye girmeseydim en az 15-20 bin TL daha aşağı bi miktara satılacak tı ve ihalelerde eğer borçlu veya mirasçı girmek isterse öncelik onlara veriliyor. Aslında bizler bu işlere girmezsek üç beş kişinin tekeline düşer ve yok pahasına insanların malları gider. Rabbim kimsenin malını da icraya düşürmesin

haramdan bahsedip,icradan kazanmak ....
kredi çekmek haram,bu işi yapmak ..... :( :( :(
herkesin kendi tercihi bir şey diyemem.
Sadece son cümlenize katıldım.

abtani' Alıntı:
haramdan bahsedip,icradan kazanmak ....
kredi çekmek haram,bu işi yapmak ..... :( :( :(
herkesin kendi tercihi bir şey diyemem.
Sadece son cümlenize katıldım.

Hayatımda hiç icrayla işim olmadı çok şükür ancak
dinen uygun olmadığı bilgisi yanlış
zira Efendimiz ve Hz. Ömer döneminde borcunu ödemeyen kişilerin malları satılıp alacaklılara dağıtılmış.
Ayrıca icrada alıcı olarak ne kadar az kişi katılırsa mal sahibi için o kadar kötü.
Yani icralık olan kişilerin malının asıl değerini bulabilmesi için çok kişinin katılması daha iyi.
Helallik konusunda bir sıkıntı duymadım ama vicdani boyutu her kişiye uymayabilir

ihaleye girerken yatırdıgin teminatı yaksaydin olurdu. Şimdi mümkün degil

Ağlayanin mali gulene hayır etmez hocam bence girmeyin böyle şeylere, faiz de komik olmuş o arada

Inşallah sizede zarari olmadan kurtulursunuz bu işten

Gkhnkz ve beyazgolge hocaklarım işin fıkhı yönünü araştırıp bizi bilgilendirdiğiniz için tebrik ve teşekkür ediyorum.
Maalesef dini konularda kulaktan dolma ve el yordamıyla bir yaşantımız var.
Toplumda yaygın o kadar hurafe var ki.
Gençlik yıllarımdan bu yana haram ve helal hakkında kulaktan kulağa dolaşan hurafelerle ilgili fıkıh ve ilmihal kaynaklarından işin aslını öğrendiğimdeki şaşkınlık ve sevinçlerim az olmadı.
Okumayı sevmeyen insanımız sığ bilgi ve feraset yokluğu nedeniyle dindarlık cenahından çok kolay aldatılabiliyor. Günümüzde de bu cehaletin en acı örnekleri yaşanıyor.
Allah bizleri öncelikle ilk emrine itaat ederek "Okumakta" hassasiyet gösteren kullarından eylesin.

Geri