http://bedavakisiselsite.com/ önerilerinizi alayım.

Kodla Büyü

omerbilgin

Seçkin Üye
Seçkin Üye
BEdava kişisel site için çalışma yapıyoruz arkadaşlar. Ancak kişisel site geniş bi uygulama olduğu için ne yapacağımı bilemiyorum açıkçası.

Fikirlerinizi beklerim

Alan adı bu konuda ilk adım olmalı. Kısa, fakat anlamlı, kişisel bir web sitesi adresi içerisinde sırıtmaması lazım.
Aynı hizmeti veren mevcut siteleri inceleyerek başlangıç için fikir edinebilirsiniz. blogcu.com, blogspot.com, wordpress.com bunlardan bazıları.

- Kişisel site olarak ister blog ister basit portal şeklinde düzenlenebilecek bir cms altyapınız olabilir.
- Üye istediği uygulama modüllerini sitesine ekleyerek, blog tutabilmeli, anket yapabilmeli, forum açabilmeli, resim galerisi yapabilmeli, ...
- Üyelerin bir domain listesinden istediğini seçebileceği, subdomain olarak işe yarayabilecek domain adları alınmalı. Örneğin, ahmetin.sitesi.com , mehmetin.defteri.com gibi anlamlı bütünler oluşturulabilecek bir yapı olmalı.

Bu işlerin yapılması zor olacaksa en azından 3. seçenek ile birlikte, üyelere belirli birer host hesabı açılması ve subdomaine istedikleri dosyaları yükleyerek kendi sitelerini oluşturma imkanı sunulabilir.

Yok hocam buradaki amaç free host ve domain dağıtmak değil.

Gerekli modülleir yükleyip sade bir görünüm verip full backupunu yayınlayacağım isteyen indirip kendi hostuna yükleyecek. Hiç uğraşmadan sitesi olmuş olacak.
Anket, forum, resim galerisi, haber, duyuru, kayan yazı, sayfa ekleme, video, ziyaretçi defteri, bize ulaşın, form oluşturma modülleri mevcut.

Genel görsel tasarım hakkında önerilerinizi bekliyorum.
Örnek :
*Ana sayfada forum yapısı olsun?
* Ana sayfada haber yapısı olsun
* Solda şu olsun sağda şu olsun gibi..

Teşekkürler

hocam bu hizmeti veren büyük şirketler var google gibi kendi hostuna yükleme işinde de wordpress gibi bir sistem var ki artık microsoft bile live servislerine bunu uyarlayacak gibi duruyor. bence bunun yerine wordpress'e tema ve eklenti yapabilmeyi sağlayan bir site yapmak daha mantıklı olacaktır bence..

omerbilgin' Alıntı:
Yok hocam buradaki amaç free host ve domain dağıtmak değil.

Gerekli modülleir yükleyip sade bir görünüm verip full backupunu yayınlayacağım isteyen indirip kendi hostuna yükleyecek. Hiç uğraşmadan sitesi olmuş olacak.
Anket, forum, resim galerisi, haber, duyuru, kayan yazı, sayfa ekleme, video, ziyaretçi defteri, bize ulaşın, form oluşturma modülleri mevcut.

Genel görsel tasarım hakkında önerilerinizi bekliyorum.
Örnek :
*Ana sayfada forum yapısı olsun?
* Ana sayfada haber yapısı olsun
* Solda şu olsun sağda şu olsun gibi..

Teşekkürler

Yanlış anlamışım sizi. Şimdi isteğiniz doğrultusunda görüşlerimi belirteyim. Kişisel site denilince artık malumunuz net-günlükleri (bloglar) anlaşılıyor. Bu nedenle sitenin ana sayfası kişinin blog yazılarının ortada özetleriyle sıralandığı bir yapıda olabilir. Tercihe göre eklenecek sağ-sol panelde kişinin kendini tanıtacağı ve küçük bir fotoğrafının olacağı ufak bir modül düşünülebilir. Altına kısa mesajlar bırakabileceği bir not-duyuru sistemi düşünülebilir. Rastgele bir fotoğrafın yada birkaç fotoğrafın dönüşümlü kullanıldığı resim önizleme modülü olabilir. Birkaç seçeneği oylama sunabileceği bir anket yer alabilir. En son olarakta sitenin istatistiklerinden özet bilgiler yer alabilir.

Bu saydığım özellikler varsayılan olarak ilk kurulum sonrasında ana sayfada çıkabilir. Kişi isterse diğer özellikleri yönetim sayfasından aktif-pasif edebilir. Kişisel bir sayfa olma amacı güttüğü için temelinde az ve öz bir yapıda olması gerekir. Artık eskisi gibi kişisel sitelerde forum, dosya indirme, haberler, ziyaretçi defteri gibi uygulamalar ilgi görmüyor. Tasarım çok detaylı ve görselliği yüksek objelerden oluşabilir. Ama kişisel siteler, içerik olarak az ama öz modüller içeriyor.

Yukarıdaki gibi bir sistem, basit kurulum, kolay yönetim, farklı ve standartlara uygun temalar ile tercih edilebilir bir sistem olabilir. Reklamı iyi yapılırsa Wordpress ve blogger bloglarının yanına bir alternatif olarak çıkabilir.

Öğretmenlerimizin çalışmalarını paylaşabilecekleri, kolay bir kullanım paneli olan bir siteye o kadar çok ihtiyaç var ki.
Ben html ile uğraşıyorum. Taş devrinden kaldık :)

omd' Alıntı:
- Kişisel site olarak ister blog ister basit portal şeklinde düzenlenebilecek bir cms altyapınız olabilir.
- Üye istediği uygulama modüllerini sitesine ekleyerek, blog tutabilmeli, anket yapabilmeli, forum açabilmeli, resim galerisi yapabilmeli, ...
- Üyelerin bir domain listesinden istediğini seçebileceği, subdomain olarak işe yarayabilecek domain adları alınmalı. Örneğin, ahmetin.sitesi.com , mehmetin.defteri.com gibi anlamlı bütünler oluşturulabilecek bir yapı olmalı.

Bu işlerin yapılması zor olacaksa en azından 3. seçenek ile birlikte, üyelere belirli birer host hesabı açılması ve subdomaine istedikleri dosyaları yükleyerek kendi sitelerini oluşturma imkanı sunulabilir.
blogcu gibi sistemlerde kimsenin hostu veya subdomaini yok ki... muhtemelen hepsi sahte subdomain, modüller ise üyeye özel kayıtlar.

Bu projeye geçici bir ara verdim arkadaşlar. Şuan okulsitesi sistemiyle ilgileniyorum. Yardımcı olmak vs.. fakat yarıyıl tatilinde belki bu projeyede başlayabilirim önerilerinizi dikkate alacağım.
teşekkürler.

Geri