html sayfayı asp veya php yapma

Kodla Büyü

gazierdem

Seçkin Üye
Seçkin Üye
arkadaşlar ben html ile bi sete yaptım fakat siteme üye girişi eklemek istiyorum onun içinde hazır asp kodları buldum.. yalnız bu kodlar html de çalışmıyor..
araştırdığım kadarıyla siteyi önce asp e çevirmek gerekiyor.. işte bunu bir türlü beceremedim.. sayfa uzantısını dreamw. da asp, php hepsini de denedim bi türlü olmadı yarıdm ederseniz çok sevinirm sabahtandır uğraşıyorum..
kafam kazan gibi olduuuuu...:(
şimdiden teşekkürler

hocam sen hızlı girmişin olaya.

bence öncelikle asp, php herneyse bu dillerin birinde ekrana

"merhaba dünya" yazdırmadan başla gerisi gelir.

php kodunu ben söyleyim buradan başla gerisinin geleceğine eminim.

Kod:
<?php
echo "Merhaba Dünya";
?>

hocam belki siz dalga geçme noktasında haklı da olbilirsiniz ama ben olsam biraz daha mütevazi olurdumm.
yinede teşekkürler..

gazierdem' Alıntı:
arkadaşlar ben html ile bi sete yaptım fakat siteme üye girişi eklemek istiyorum onun içinde hazır asp kodları buldum.. yalnız bu kodlar html de çalışmıyor..
araştırdığım kadarıyla siteyi önce asp e çevirmek gerekiyor.. işte bunu bir türlü beceremedim.. sayfa uzantısını dreamw. da asp, php hepsini de denedim bi türlü olmadı yarıdm ederseniz çok sevinirm sabahtandır uğraşıyorum..
şimdiden teşekkürler

Hocam şimdi öncelikle localde siteyi denerken asp için iis yuklemeniz gerekiyor, aksi takdirde çalışmaz

yane asp veya php kullanabilmeniz için sisteminzde onlara uygun yazılımların kurulu olması gerekiyor.

dalga geçmiyorum.

eğer siz bu benim verdiğim kodu çalıştıraiblirseniz bahsettiğiniz şeyide yapabilirsiniz.

gayet ciddi ve samimiyim. çünkü sorduğunuz şey php de yazdığı kodları çalıştırabilen birisi için çok zor değil. önemli olan kodu çalıştırabilmek. yıllar önce php ye ilk başladığımda index.php nin üstüne çok çift tıklamıştım :)
olayı çözdüğünüzde ne demek istediğimi daha iyi anlayacağınızdan eminim. kolay gelsin.

gazierdem' Alıntı:
hocam belki siz dalga geçme noktasında haklı da olbilirsiniz ama ben olsam biraz daha mütevazi olurdumm.
yinede teşekkürler..

Hacker hocam doğru söylemiş dalga falan geçmemiş,
hadi sitede bir şekilde üye girişini yaptınız diyelim, peki bu üye siteye neden giriş yapacak bununla ilgili bir sürü olay var. bunları da yapabilmen için sen temelden bi ASP/PHP herneyse birisine başlamalısın.

bırak emeklemeyi sen daha kundağa girmeden koşmaya çabalıyorsun

aakcakaza' Alıntı:
gazierdem' Alıntı:
şimdiden teşekkürler

Hocam şimdi öncelikle localde siteyi denerken asp için iis yuklemeniz gerekiyor, aksi takdirde çalışmaz

yane asp veya php kullanabilmeniz için sisteminzde onlara uygun yazılımların kurulu olması gerekiyor.
hocam ben bahsettiğim değişiklikleri yaptıktan sonra host ta atıp öyle deniyorum olup olmadığını...<!--#INCLUDE FILE="baglanti.asp"--> ile anasayfamda bi yere çağırıyorum ama olmuyo.. teşekkürler..(php de include edip denedim yine olmadı.)
herşey için teşekkürler..

rtyucel' Alıntı:
gazierdem' Alıntı:
yinede teşekkürler..

Hacker hocam doğru söylemiş dalga falan geçmemiş,
hadi sitede bir şekilde üye girişini yaptınız diyelim, peki bu üye siteye neden giriş yapacak bununla ilgili bir sürü olay var. bunları da yapabilmen için sen temelden bi ASP/PHP herneyse birisine başlamalısın.

bırak emeklemeyi sen daha kundağa girmeden koşmaya çabalıyorsun
haklısınız..
sizi uğraştırdım hakkınızı helal edin.

Hocam bence sunu dene arkadasların dedikleri dogru tabiki, rtyceuli,n dedigi gibi neye gore giris yapacak,

birbirinden bagımsız olaylar olacak, ya bunlardan birisini ogrenmeyi dene ya da hazır cms ler uzerinde oynamayı da

deneyebilirsin illa ki dinamik tabanlı bir site istiyorsan.

aakcakaza' Alıntı:
Hocam bence sunu dene arkadasların dedikleri dogru tabiki, rtyceuli,n dedigi gibi neye gore giris yapacak,

birbirinden bagımsız olaylar olacak, ya bunlardan birisini ogrenmeyi dene ya da hazır cms ler uzerinde oynamayı da

deneyebilirsin illa ki dinamik tabanlı bir site istiyorsan.
HOCAM ZATEN KODLARI HAZIR BULDUM.VE ONLARIN ÜSTÜNDE OYNAMA YAPIYORMM..
BİRAZ OLDU GİBİ ASLINDA.. ANASAYFAYI PHP YE ÇEVİRDİKTEN SONRA ASP KOLARINI <?php include('panel.asp'); ?> İLE ÇAĞIRDIM ŞİMDİLİK EKRANDA GÖZÜKTÜ.. YALNIZ UMARIM YANLIŞ DEĞİLDİR TAKİP ETTİĞİM YOL..
SONRAKİ YÖNLENDİRMELERİ YAVAŞ YAVAŞ YAPARIMMM.. ALLAH IN İZNİ İLE HERKESE TEŞEKKÜRLER

gazierdem' Alıntı:
<?php include('panel.asp'); ?>

php içerisinde ASP çağırıyorsun,peki 2 farklı dilde yazılmış kodlar birbiri içerisinde nasıl çalışacak?

sayfayı eğer ASP'de yapacaksan
Kod:
<!--#include file="panel.asp"-->
şeklinde çağırmalısın,
sayfayı eğer PHP'de yapacaksan panel.asp dosyanı PHP'de kodlaman gerekir,

slm arkadaşlar ben senelerdir netdeyim ama asp php cevırme konusunda son zamanlarda bı ılgı olustu ve bu kodlamada bunu bu sekıldemı cevırmeylıyım <?php include file="parola.php"?> bu cevırılmış halı buda orjınal hali <!-- #include file="parola.asp" -->

gazierdem' Alıntı:
şimdiden teşekkürler
Hazır cms kurun (drupal,joomla,wordpress vb gibi) daha kolay olur istediğinizi de yapabilirsiniz. Daha sonra HTML sitenizin temasını Bu sistemlerden Hangisini kurduysanız ona uygun hala getirir yada bu işle uğraşan arkadaşlara yaptırtırsınız. Ve bingo siteniz php olmuş olur.. iyi çalışmalar :+1:

Hocam diğer arkadaşlar söylemeye çalışmışlar ama yeterince açık olamamışlar.Sizin istediğiniz gibi bir site için önce dillerden birine hakim olmak gerekir (asp veya php)..Bu dilleri öğrenmek de belki aylarca sürebilecek bir süreçtir.Ama elinizde ki projeye uygun olabilecek hazır cms sistemleri inceleyip uygun olanları kullanırsanız hem vakit kazanırsınız hem de dilleri çok iyi öğrenmenize gerek kalmaz.

Geri