Bilgisayar-Bilişim Teknolojileri
Ana Sayfa
Bilişim Teknolojileri Forumu Son Konuları
24 Saat
Bilişim Teknolojileri - Formatör - Bilgisayar Öğretmeni Kayıt
Kayıt Olun
iletişim
iletişim
Detaylı Arama
Arama
Yeni Konu Aç
Yeni Konu Aç

Hizmetçi Eğitim Kursları - Üzülmeye Değer Mi?

Konu, 'Hizmet İçi Eğitim Kursları' kısmında btogretmeni34 tarafından paylaşıldı.


 1. btogretmeni34

  btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  42
  Burada birçok arkadaşın programlama ile ilgili hizmetici eğitim kursu reddedildi diye üzüldüğünü görüyorum. Üzülmeye gerek var mı?

  Eğitim verenlere saygım var ama bulunmaz hint kumaşı değiller.

  Udemy' de hemen hemen her alanda oldukça kaliteli kurslar var. Hem de kendini alanında ispatlamış profesyoneller eğitim veriyor. Fiyatları da 30-40 TL gibi komik rakamlar. Ve benim aldığım kurslarda, soru sorduğunda hep cevap aldım.

  Programlama alanında kendine geliştirmek isteyen arkadaşlar, hizmetçi eğitimle vakit kaybetmek yerine bence Udemy' e bir şans tanıyın.
   
 2. her_dem

  her_dem Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ekim 2009
  Mesajlar:
  2.461
  Beğeni:
  89
  Hizmetiçi aldığınız kurslar cv ye yazılabilir hocam. Farkı bu sadece.
   
  tarumoloji bunu beğendi.
 3. egeli_09

  egeli_09 Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  10
  hizmet içi eğitimde kotlin android eğitimini veren Atıl Samancıoğlu aynı zamanda Udemy'de java ile beraber veriyor eğitimi.Sorulara anında dönüş yapıyor.Anlatımı da güzel.30Tl den almıştım.
   
 4. btogretmeni34

  btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  42
  Aldığıniz kursa göre sizi degerlendiren firma bence zaten gözden çıkartılabilir. Önemli olan hangi ürünleri ortaya koyduğuniz.

  Meb' in kursunu alıp hiçbir şey öğrenmeden geçen çok kişi var. Ben bir firma yetkilisi olsam sertifika değil ürün görmek isterdim.
   
  hiboz ve cuisinier bunu beğendi.
 5. btogretmeni34

  btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  42
  Ne güzel işte hocam. 30 TL için üzülmeye değmez. Tabi amaç kendini geliştirmek ise.

   
 6. boteakif

  boteakif Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.989
  Beğeni:
  139
  Üzülen var mı ki? Bence uzaktan hizmetiçi çıkmadı diye kendini üzecek insan yoktur. Zaten bir konuyu öğrenmek istiyorsanız hizmetiçi eğitimler fazlasıyla temel anlatımda kalıyor. Çünkü bu eğitimler kısa süreli oldukları için amaç sadece farkındalık oluşturmak oluyor. Temel konulara şöyle bir değinilip ayrıntıya girilmiyor. Üzerine koymak için zaten başka kaynaklara ihtiyaç duyuluyor.
   
 7. togius

  togius Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.518
  Beğeni:
  101
  Benim de bir eğitim reddedilmiş. Ama hiç üzülmedim. Udemy'de alası var elbette. Ancak sertifika için eğitim alan kişileri eleştirmeyi de hoş karşılamıyorum. MEB'te belge geçerlidir. Gün gelir ihtiyaç olur.
   
  selamvedualipa, mesut_steel ve her_dem bunu beğendi.
 8. btogretmeni34

  btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  42
  @togius hocam, sertifika dediğiniz şey sadece kağıt. ilçe MEM lerde neler döndüğünü bilseniz bu kağıtlara önem vermezsiniz.

  Hizmetçi eğitimde eğitmen olarak görev aldığım bir kursta, ilçede çalışan bir görevli hiç gelmedi, ben de doğal olarak bıraktım. Telefonla beni aradı, altta tehdit etti, ben ilcedeyim, hersey bizden sorulur tarzında. Ben de kursta bıraktım. Ondan sonra bana hiç hizmetçi eğitimde eğitmen olarak görev verilmedi.

  Kağıt önemsiz. Önemli olan ürün. Sertifikaya bakıp işlem yapan biri varsa, kesinlikle yetersiz biridir. Büyük ihtimal oraya torpille gelmiştir. github var. Real dünyada geçerli kriterler henüz mebe gelmedi.
   
  muratbdg ve yuci81 bunu beğendi.
 9. aransayes

  aransayes Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  27 Kasım 2007
  Mesajlar:
  250
  Beğeni:
  36
  boteaktif hocamın dediklerine katılıyorum. Anlatılanlar çok temel seviyede kalıyor. Belki de anlatılanlarla kalınsa hiç ürün bile üretemeyiz. Ama bu eğitimler bende farkındalık oluşturdu. Mesela ben flutter ı ilk kez hizmetiçi eğitimde gördüm. Katıldım ve en azından ne amaçla kullanıldığını, kurulumlarında hangi programlara ihtiyaç duyulduğunu ve temel düzeyde öğrenmişte olsam da benim için bir başlangıç oluşturduğunu söyleyebilirim. Bundan sonrası artık bana kalmış. Neyi nasıl araştırmam gerektiği hakkında bir fikir sahibi oldum. Hatta udemy den bununla ilgili kurs bile satın aldım. Artık kendimi geliştirip geliştirmemem bana bağlı. Özetle bu hizmetiçi eğitimler benim için iyi bir başlangıç oluyor diyebilirm.
   
  togius ve boteakif bunu beğendi.
 10. togius

  togius Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  27 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  1.518
  Beğeni:
  101
  Değerli öğretmenim size yürekten katılıyorum. BT öğretmeni olarak 2002 yılından bu yana neler gördüm neler. BT öğretmenlerinin okul formatörü yapılmadığı buna rağmen formatörlük belgesine sahip olanların okul formatörü olarak çalışabildiği(2005-2006), yeterli donanıma fazlasıyla sahip olan bazı farklı branştan arkadaşların sırf formatör sertifikası olmadığı için formatörlük yapamadığı veya çeşitli kurslar açamadıklarını gördüm. 2007-2014 yılları arasında eğitici formatörlük ve mebbis yöneticiliği yaptım. Diyeceğim odur ki belge hiçbir şey ama resmiyette ise herşey. Mesela geçenlerde almış olduğum Flutter ve Kotlin eğitimleri temel düzeyde güzel eğitimlerdi. Hem sürenin verimli kullanılması bakımında gayet iyi eğitimlerdi.

  Meb'ten aldığımız sertifikaların özelde pul kadar değeri olmayabilir ama MEB için bu sertifikalar gün gelir anlam ifade eder. İster öğrenmek için eğitime başvuruyor olsun ister sertifika için hepsi benim için değerlidir. Sağlıcakla kalın @btogretmeni34 hocam.
   
  mesut_steel ve btogretmeni34 bunu beğendi.
 11. btogretmeni34

  btogretmeni34 Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  30 Aralık 2013
  Mesajlar:
  348
  Beğeni:
  42
  Sağlıcakla @togius hocam. Isı bilen değil iş yapanların başa geçmesi ümidiyle.

  Hazır konu açılmışken, bir anımı daha anlatayım :)

  Bulunduğum ilçede robotik kursu verirken, kursa başvurup gelmeyen, ben kurstan bıraktıktan sonra da, ne iş yapiyorsunuz ki, LED yakıp sonduruyorsunuz diyen kişi ilçe de robotik festivalinde sorumlu olarak görevlendirildi. Ben de bu şahıs robotik kursları hakkında böyle düşünüyor dememe rağmen BT öğretmenleri bu festivale katılıp bu kifayetsizi onurlandirdi.

  Demem o ki işi yapanlar, yaptığı işin degerini bilmeli, yoksa ortalık ite çakala kalıyor.

   
  zulfikar1985 ve togius bunu beğendi.
 12. boteakif

  boteakif Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  19 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  1.989
  Beğeni:
  139
  Uzay mekiği yapılan robotik kursu mu varmış? Ne bekliyormuş ki? Ayrıca biliyordun madem o zaman neden kursa başvurdun profesör demezler mi adama?
   
  togius bunu beğendi.
 13. Bilecik_Bilişim

  Bilecik_Bilişim Site Gezgini

  Kayıt:
  10 Ocak 2017
  Mesajlar:
  41
  Beğeni:
  11
  java bildiğim halde eğitime başvurmuştum mebbisde kayıtlı olsun istemiştim ama eğitim onaylanmamış. Bir dili öğrenmek için eğitim videoları izleyince yeterli olmuyor öğrenilenlerin tam oturması için bir proje yapmak gerekiyor.
  Geçmiş yıllarda android ile program yapmak istemiştim youtube dan vs videolar izledim pek ilerleyemedim sıkıldım java ile ilgili kısımlar tam oturmamıştı. Sonra 0 dan javaya başladım oda bir süre sonra sıktı.

  Geçen sene proje tabanlı bir yarışmaya katıldım. C# ile kolayca yapabileceğim halde javaFx ile yazılımı yaptım bir sürü sorunlar çıktı tek başıma o sorunları çözeceğim derken hiç bir eğitimde alamayacım kazanımlar elde ettim. Artık java openCV taskler seriletişim vs. biliyorum. Yarışmada birinci olduk buda artısı.

  uzaktan eğitimlerle yine bir sürü kurs aldım hiç biri tam oturmadı. seneye inşallah proje yarışmalarına katılarak kursları pekiştireceğim.
   
  aransayes ve togius bunu beğendi.
 14. ugurkorkmaz

  ugurkorkmaz Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Nisan 2014
  Mesajlar:
  929
  Beğeni:
  105
  Kursu aldıktan sonra bir proje ya da mobil için uygulama geliştirmek çok önemli. Bu uygulamada ne kadar yerinde bilemem. Tam da buraya uygun. Kervan yolda düzülür. Uygulama geliştirmeye başlanmadığı sürece eksik kalıyor. Şimdi reklam kodlarıyla iyi uygulamayla arabanın ayda birkaç kez deposunu doldurmak mümkün. Herkes emeğinin karşılığını alır umarım.
   
 15. utkunucmak

  utkunucmak Üye

  Kayıt:
  8 Haziran 2018
  Mesajlar:
  20
  Beğeni:
  4
  Üzülme değil de hadi "bozulma" diyelim biz ona. Yeri geliyor, hiç istemediğin halde zorunlu eğitim alıyorsun. Haliyle eğitimler sanki "Bu kadar öğretmen, çoğu eğitimden kaçıyorsa; benim kendi isteğimle başvurduğum kursa davulla zurnayla kabul ederler." gibi bir psikolojiye kapılıyor insan, reddedilince de zoruna gidiyor. Bence meselenin biraz bu boyutu da var.

  Yoksa Udemy'yi bırakın, Youtube'dan bile ücretsiz nice eğitim alabilirsin ki zaten başvurulan eğitimlerin (Mesela Kotlin/Flutter) bazısını MEB Youtube üzerinden herkese açık bir şekilde yayınlıyor. Hiç eğitime başvurmadan da bu videolardan ilerleyebilirsin.
   
 16. bilisimmeslek

  bilisimmeslek Süper Üye Süper Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  2 Ağustos 2015
  Mesajlar:
  1.077
  Beğeni:
  309
  Bunca yıllık öğretmenlik hayatımda hizmetiçi kurs sertifikasının herhangibir işe yaradığını görmedim. Tabii ki yüz yüze ve uzaktan kurslar aldim su anda da alıyorum ama ise yarayacağını sanmıyorum.
   
 17. SYSOP

  SYSOP Seçkin Üye Seçkin Üye

  Kayıt:
  20 Ağustos 2014
  Mesajlar:
  283
  Beğeni:
  33
  Bahsi geçen eğitimlerin farklı tarihlerde tekrarları mevcut, gerçekten üzülen, kontenjandan sıra gelmeyen varsa gene alabilir.
   
 18. Buzkırıcı

  Buzkırıcı Hiperaktif Üye Hiperaktif

  Kayıt:
  13 Ağustos 2011
  Mesajlar:
  4.161
  Beğeni:
  197
  Emekli olunca bir işe yarayacak mı yok üzülmeye değmez.Bir YL doktora yada Autodesk Adobe sertifikası her zaman bunları döver.
   
 19. dokmeefrail

  dokmeefrail Süper Üye Süper Üye

  Kayıt:
  14 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.675
  Beğeni:
  104
  Muhasebe ve Finansman öğretmeniyim 2007 yılında formatörlük hizmetiçi eğitim kursu için başvurdum. Bilgisayar sertifikası istediler kayseri il milli eğitimde diplomam sertifika yerinde bilgisayar maaş karşılığı derslerim içinde dedim kabul etmediler yazıda bilgisayar sertifikası yazıyor dediler o gün bugündür sertifika işini hafife almadım. 4 yıldır fatih BTR olarak görev yapıyorum o zamanlar kabul etseler 13 yıl önce formatör olacaktım formatörlük yapanlara verdikleri ek kursları alabilecektim
   
  togius bunu beğendi.
 20. egeli_09

  egeli_09 Aktif Üye

  Kayıt:
  29 Mayıs 2013
  Mesajlar:
  206
  Beğeni:
  10
  Hocam yanlis anlasılmısım.Ben hizmetici iceriklerin kaliteli oldugundan bahsetmek istedim.2 ek ders parasına bu kurslar tabi ki de ögrenmek isteyen icin ödül gibi bir sey.Bundan 5 yil once 4 5 bin tl ye alacagimiz kurslarin hepsi su an elimizin altinda.Keske biraz vakit ayirip daha iyi seyler yapsak.
   

Sayfayı Paylaş /bbnetsosyal