hiçbir bilgisayar açılmıyor

Kodla Büyü

ogretmen006

Süper Üye
Süper Üye
arkadaşlar sabah geldiğimde ana pc hariç hiçbiri çalışmıyor dün çıktığımda hepsi monitor de ışık var kasada bir şey yok sizce neden olabilir ups mi yandı yoksa başka çözüm olur mu

Re: elektik kesintisi ve hiçbir bilgisayar açılmıyor

UPS baypas edip çalıştırın bakalım açılacaklar mı?

Okul gelen elektirik tek fazdan veriliyor olabilir. En kötüsü de powerların yandığıdır. Eski okulmuda bu elektirik yüzünden aynı anda 5 tane power yanmıştı.

hocam yanlış yazdım galiba extra ups yok nasıl olocak bilmiyorum

muhtemelen powerlar güm nasıl anlaşılır şöyle ana bilgisayarın powerını çalışmayanlara takın deneyin çalışırsa powerlar uçmuştur maalesef. benim de başıma geelmişti elektrik gel git yapınca 6 bilgisayar powerı uçmuştu.

hocam monitör yada kasadan birinin kablosunu güç kaynağından söküp çalıştırın. Çalıştıktan sonra çıkardığınız kabloyu takın çalışacaktır bende de zaman zaman oluyo böyle yapınca sorun çözülüyor.

kasalardaki güç kaynaklarından bilgisayarların elektriğini fişlerini çekerek kesin 5-10 sn bekledikten sonra takın çalışacaktır büyük ihtimalle.

ziyaunal' Alıntı:
kasalardaki güç kaynaklarından bilgisayarların elektriğini fişlerini çekerek kesin 5-10 sn bekledikten sonra takın çalışacaktır büyük ihtimalle.
olmuyor malesef kafayı yicem

ronn' Alıntı:
hocam monitör yada kasadan birinin kablosunu güç kaynağından söküp çalıştırın. Çalıştıktan sonra çıkardığınız kabloyu takın çalışacaktır bende de zaman zaman oluyo böyle yapınca sorun çözülüyor.
hocam extra ups yok bende

Öğretmen bilgisayarının elektrik bağlantılarında bir sorun yok anlaşılan bir tek o çalışıyor demişsiniz,açılmayan kasalardan 1-2 tanesini orada deneyin.Yine açılmıyorsa Power Supplylar yanmış olabilir.Onlarında içinde sigortası oluyor bilgisayarın donanımı korumak için çok yüksek ya da çok düşük voltaj geldiğinde yanıyorlar... Geçmiş olsun...

Güç kaynağını sökün. Kasanın dışına alın. Güç kablosunu kaynağa taktıktan sonra, bir atacı U şekline getirdikten sonra Yeşil ve bir Siyah kablonun uçlarına takarak onları kısa devre yapın. Böylece kaynağa çalış sinyali yollamış olursunuz. Eğer kaynak çalışmaya başlarsa kaynakta problem yok demektir, çalışmazsa kaynağın en azından sigortası yanmış diyebiliriz. Bu arada güç kaynağını kokladığınızda yanık kokusu gelip, gelmediğini kontrol edebilirsiniz.

benimde başıma gelmişti. powerlar yanmıştı... içeri geldiğimde yanık kokusuda vardı :? inşallah sigorta falandır. okulun ana hattına bakın .. lab la alakalı sigorta atmış olabilir :wink:

Arkadaşlar çoğunu söylemiş , sigorta panosuna bir bakın atmış bir sigorta veya kapatılmış röle, pako şalter var mı?

Geçen yıl asker öğretmen olduğum okulda ana şalteri açınca pc lere giden küçük sigortaların tamamı atıyordu. .önce ana şalteri açıp küçük sigortaları tek tek kaldırdığımızda sorun olmuyordu.

fahrican' Alıntı:
Arkadaşlar çoğunu söylemiş , sigorta panosuna bir bakın atmış bir sigorta veya kapatılmış röle, pako şalter var mı?

Geçen yıl asker öğretmen olduğum okulda ana şalteri açınca pc lere giden küçük sigortaların tamamı atıyordu. .önce ana şalteri açıp küçük sigortaları tek tek kaldırdığımızda sorun olmuyordu.
hocam monitörde ışık var ama elektrik gelmese çalışmazki
ayrıca 18 bilgisayar aynı konumda perşembe gecesi çalışıyordu cuma sabah geldim bir baktım sadece ana bilgisayar çalışıyor diğer hepsi çalışmıyor ayrıca bşir bilgisayar var üst katta odamda aynısından o da çalışmıyor müdürün odasındaki ise yine aynı bilgisayar çalışıyor bişey anlamadım ben bu işten arkadaşalrın dedikleri yöntemi denedim olmadı power supply nin elektrik yokken yanma ihtimali olurmu acaba

yakuphan hocamızın dediğini yaptığınz halde çalışmıyorsa. Kasanın güç kaynağı kesinlikle yanmış. İlave olarak anakart ve başka bazı parçalar da yanmış olabilir.

Perşembe günü çıkarken labın ana şalterini kapatmış mıydınız ?
Önceki okulumda başımı çok ağrıttı. Okulumuz kaçak eletrik kullanan vatandaşların bol olduğu bir mahallede idi, okulda regülatör yoktu . Kışın mahalledekilerin elektrikli soba yakmaları nedeni ile voltajlarda dalgalanma oluyordu. Şalterin açık kaldığı günlerde sabah geldiğimizde bazı güç kaynaklarının ve anakartların yandığı oluyordu. Labı kullanan diğer arkadaşlarla şalteri açık bırakmaları yüzünden az takışmamıştım.

pc kapalı olsa bile fişte takılıyken voltaj dalgalanması olduğunda güç kaynağı yanabiliyor.

fahrican' Alıntı:
yakuphan hocamızın dediğini yaptığınz halde çalışmıyorsa. Kasanın güç kaynağı kesinlikle yanmış. İlave olarak anakart ve başka bazı parçalar da yanmış olabilir.

Perşembe günü çıkarken labın ana şalterini kapatmış mıydınız ?
Önceki okulumda başımı çok ağrıttı. Okulumuz kaçak eletrik kullanan vatandaşların bol olduğu bir mahallede idi, okulda regülatör yoktu . Kışın mahalledekilerin elektrikli soba yakmaları nedeni ile voltajlarda dalgalanma oluyordu. Şalterin açık kaldığı günlerde sabah geldiğimizde bazı güç kaynaklarının ve anakartların yandığı oluyordu. Labı kullanan diğer arkadaşlarla şalteri açık bırakmaları yüzünden az takışmamıştım.

pc kapalı olsa bile fişte takılıyken voltaj dalgalanması olduğunda güç kaynağı yanabiliyor.
hocam o gece kendi evim okula yakın gece elektirkler sürekli gitti geldi eğer dediğiniz gibiyse elektirk yokken bile yanabilir zaten sürekli sorun vardı okul müdürünee söylüyordum şarterlerden atıp duruyordu hocam bunu bt arızaya bildirsek kaç günde sorunu hallederler bilginiz varmı aslında ben çözümü biliyorum direk bilgisayarcıya veriririm hepsini değiştirir ama insanın vicdanı el vemiyor zaten okulun doğru düzgün parası yok masrafsız haleltmeye çalışIYORUM yarın bir daha söküp takıyım bakalım sorun çok ilginç ya 21 bilgisayar var 18 tanesi labda çalısmıyor 1 tanesi labda çalışıyor odamdamki yine bir bilgisyar çalışmıyor yine müdürün bilgisayarın aynısı labdan aldı o çalışıyor Allahım neler göreceğiz daha

Geri