Hibrit Eğitim Modeli detayları

Kodla Büyü
Arkadaşlar amaç zaten okulda az kişi bulundurmak. Sınıflar bile ikiye ayrılıyor. Bizim okulda70 öğretmen var. Yarısı derse girecekse diğer yarısının okulda olması hiç mantıklı değil bence. Uzaktan dersi olanlar hiç gelmeyebilir okula. Zaten evden mesai yapacaksak okula gitmeyi niye kabul edelim.
Bizim kabul edip etmememiz önemli değil hocam bakanlığın alacağı karar önemli. Tüm öğretmenler aynı anda olmayacak zaten okulda. Bekleyip görmek lazım artık. Hayırlısı olur inşallah

Ders olmasa da nöbet için bile okula çağırabilirler diye düşünüyorum. Hele de farklı zamanlarda teneffüs olursa iyice karışık olur işler. Büyükşehirlerde çoğu okul zaten ikili eğitim yapıyordu. Bu okullarda iki kişi BTR olarak görev yapıyordu. Şu durumda görevlendirmeyi sabah 7 akşam 6; 6 gün okulda bulunacak şekilde yaparlarsa çoğu arkadaşın görevlendirmeye yanaşmayacağını düşünüyorum.

Ders olmasa da nöbet için bile okula çağırabilirler diye düşünüyorum. Hele de farklı zamanlarda teneffüs olursa iyice karışık olur işler. Büyükşehirlerde çoğu okul zaten ikili eğitim yapıyordu. Bu okullarda iki kişi BTR olarak görev yapıyordu. Şu durumda görevlendirmeyi sabah 7 akşam 6; 6 gün okulda bulunacak şekilde yaparlarsa çoğu arkadaşın görevlendirmeye yanaşmayacağını düşünüyorum.
Evet hocam okulda alınacak tedbirleri uygulamak için öğretmenler dersi olmadığı zaman nöbetçi olacaktır muhtemelen

Evet hocam okulda alınacak tedbirleri uygulamak için öğretmenler dersi olmadığı zaman nöbetçi olacaktır muhtemelen
Bence de oyle olur. Teneffuslerde ve Ogrenciler siniflara alinirken sosyal mesafeyi saglamak icin ekstra gorevlendirilirler. Belki Herkes ayni anda okula gelmez ancak donusumlu olarak tum ogretmenler okula gelecektir.

Öğrenci ve öğretmenler okula geldikten sonra okulda az tutmanın anlamı ne ki.kapalı sınıfta ha 20 kişi olmuş ha 40 kişi. 2.haftadan sonra maske ve dezenfekte konusunda esneklikler olur çoğu okulda zaten. Bence maceraya gerek yok. Ya eski sistem olarak açılsın ya hiç açılmasın.

Küçük puntolarla yazdıkları yoğun bakım sayıları her gün artışta. İyiye gitme veya sabit durum diye birşey yok. Hiçte iyiye gitmiyoruz. Hergün yoğun bakım sayılarına sizlerde bakın.

Eylülde açılmaz gibi geliyor bana da. Eylülde açar ekim-kasım gibi geri kaparız ya da en fazla.

Bir şekilde açılacağını düşünüyorum. Bence de açılması sıkıntı gibi duruyor. Ama gidişat bir şekilde açılacağını gösteriyor gibi.

Ya sıkıntı şu: adam hasta hasta olduğunu bilmiyor.
Çocuğunu okula gönderiyor.
Test yaptırıyor sonuç iki gün sonra vs vs..
Aileler bilinçli olmalı

Eğitim kurumlarında hijyen şartlarının geliştirilmesi ve enfeksiyon önleme kontrol kılavuzu yayınlandı. Eğer okullar açılırsa uyulması gerenkenleri 120 sayfada açıklamışlar.

Ekli dosyalar

• hijyenklavuz.pdf
    1 MB · Görüntüleme: 45
Acamiyacaklar öğretmenlerim... Bu kadar öğrenciyi okula getirmek siyasi sonuçları ağır olacak, okulları açmanın sonuçlarına kimse sorumluluk almak istemez...

Son düzenleme:
Ben açılabileceğini düşünüyorum. 1 hazirandan beri kızımın gittiği kreş açık hiç sorunsuz 2-5 yaş arası yavrucuklar gidip geliyor okula . Kuzenimin gittiği dersane de açılmıştı 1 haziranda onlarda sorunsuz tamamladı lgs yi. Bu hastalık sonu belli olmayan bir hastalık bununla yaşamaya alışmalıyız . 5 yıldan bahsediliyor 5 yıl eğitimin durması mümkün müdür

Bence herşey 20 Ağustos gibi kesinleşecek. Kurban Bayramı'nın etkileri ancak o zaman gözükecek. Veriler şuanki gibi olursa kesin açılır. Ancak veriler yüksek olursa uzaktan eğitim modeline geçiş yapılır. Bir süre daha uzaktan eğitim yaparız. 20-24 Ağustos arası herşey belli olur.

Keşke tüm dersler okulda olsa. Uzaktan eğitim tam bir fiyasko. Yüz yüze eğitim gibi hiç olmuyor. O zaman devlet evlere ücretsiz sınırsız internet versin. Benim evimde internet yok mesela.

İnşaalllah salgın biter de adam gibi işimizin başına döneriz.

Hocam açık ve uzaktan öğrenme alanında doktora yapan biri olarak bu fiyasko kelimenizi anlayamadım. AÇık ve uzaktan öğrenme de birçok faktör bulunmaktadır. Ders içeriği , öğrenen ,öğreten, öğrenme ortamı, yönetim vb. bunların iyi tasarlanması ve sunulması, memnuniyet aidiyet gibi farklı kavramlarda cabası. bunların hepsinin belirli seviyelerde olması, etkileşimin üst seviyede olması uzaktan öğrenmede başarıyı getirecektir. Bence bunlarla birlikte düşünüp bir de yapılması gerekenler yapılanları terazide dengeleyip öle yazmak gerekir.

Ayrıca bu dönemde BTR olmalıdır. Okullar açık olacaksa okulda BTR olmalıdır. hem örgün öğretim hem de uzaktan öğretim için fazlasıyla faydalı olacağını düşünüyorum.

Aileler bilinçli olmalı
LGS tercih sürecinde şimdiye kadar 108 öğrenci ve bunun en az 2 katı yani 216 kişi ile yüz yüze muhatap oldum müdür yardımcısı olarak, genel önlemlerimi kendimce aldım, odaya 2'den fazla kişinin girmemesi, girenlerin maskeyle girmesi, girenlerin benim kalemimi kullanmaması gibi. Kolonyam zaten hazır. :cool: Ama odadan 30 saniyeliğine uzaklaştım bir seferinde bir iş için, veli gelmiş benim kullandığım kalemi almış bir de tam aynı yerine koyarken yakaladım veliyi. Benim merak ettiğim Rehber öğretmenlere EBA'dan canlı ders verdirildi bilgilendirme için, öğrencilerin, velileri çoğu girmedi zaten, neymiş veli çalışıyormuş, ama idareciler yüz yüze muhatap oldu. Bilim Kurulu ya da çok sevgili Milli Eğitim Bakanlığımız idarecilere bu virüsün bulaşmadığını tespit etti sanırım, rehber öğretmen arkadaşlar tehlikedesiniz!

Küçük puntolarla yazdıkları yoğun bakım sayıları her gün artışta. İyiye gitme veya sabit durum diye birşey yok. Hiçte iyiye gitmiyoruz. Hergün yoğun bakım sayılarına sizlerde bakın.
Ben de endişe ile o verileri takip ediyorum. Entübe sayısı da hiç düşmüyor. Bu kadar serbestliğe rağmen yeni hasta sayılarının bu kadar düşük çıkıyor olması, ölüm sayılarının neredeyse sabit olması gerçekçi görünmüyor. Sanırım test yapma şartları ya da ölümlerde neden gösterme yöntemini mi değiştirdiler diye düşünmüyor değilim.

Okullar kesinlikle açılacak arkadaşlar. Açıldıktan sonra ne olacak yaşayarak göreceğiz. Allah herkesin yardımcısı olsun...

Hocam açık ve uzaktan öğrenme alanında doktora yapan biri olarak bu fiyasko kelimenizi anlayamadım. AÇık ve uzaktan öğrenme de birçok faktör bulunmaktadır. Ders içeriği , öğrenen ,öğreten, öğrenme ortamı, yönetim vb. bunların iyi tasarlanması ve sunulması, memnuniyet aidiyet gibi farklı kavramlarda cabası. bunların hepsinin belirli seviyelerde olması, etkileşimin üst seviyede olması uzaktan öğrenmede başarıyı getirecektir. Bence bunlarla birlikte düşünüp bir de yapılması gerekenler yapılanları terazide dengeleyip öle yazmak gerekir.

Ayrıca bu dönemde BTR olmalıdır. Okullar açık olacaksa okulda BTR olmalıdır. hem örgün öğretim hem de uzaktan öğretim için fazlasıyla faydalı olacağını düşünüyorum.

Eğitim uzaktan olunca sınav ve başarıyı ölçme olmuyor hocam. Bizim milletimiz sonunda sınav yoksa ve herkes her türlü sınıfı yani o seneyi geçecekse ve bunu da başından biliyorlarsa, uzaktan eğitime katılmamayı tercih ediyor.

Sınav yapalım diyeceğim ama herkes eşit imkanlara sahip değil ki, herkesin evinde bilgisayar ve internet yok. Uzaktan eğitim, imkan sahiplerinin istifade edebildiği bir eğitim modeli.

Fiyasko ile Demek istediğim bu. Uzaktan eğitime bağlanan sayısı kendi okulumda %5

Whatsapp grupları ile ya da Web siteden yapılan duyurular hiç işe yaramıyor.

Yani özetle demek istediğim şu ki: Evde eğitim maalesef toplum tarafından tatil modu gibi algılanıyor. Kaygı olmadan olmuyor, disiplin olmadan olmuyor.

Kendi disiplinine sahip insanlar vardır belki ama yüz yüze eğitimin kalitesini yakalamanın uzaktan eğitim ile imkansız olduğunu düşünenlerdenim.

Bugün yapılan açıklamayı okuduğumda anladığım şu: okullar 31 ağustosta açılacak ama hangi sistemle açılacağına ve bazı illerin durumuna daha sonra karar verilecek

Son güne kadar kimse bilemez arkadaşlar. Seminer yeri bile tercih etmiştim ben. Son anda yapılmadı. Keşke şu virüs ortadan kalksada açılsa. Öğretmenler yatıyor para kazanıyor laflarından da bunaldım. Öğrencilerimi ve arkadaşlarımı da özledim. Ama virüse rağmen açılırsa resmen kıyım olur. Hem veliler açısından hem de öğretmenler açısından.

Bence okullar açılacak ( muhtemel hibrit diye tabir edilen şekilde) , 3 haftalık telafi eğitim de eba-öğrenci etkileşimine yoğunlaşılacak, sonra süreç izlenecek.
Biraz da ekonomik yönden bakılıyor, kırtasiyeciler 5 aydır iş yapmıyor, bunlara malzeme üretenler ona göre, okul kıyafeti ve tekstil sektörü ona göre, kantini, servisi falan derken bir çok kalem işin içine giriyor.
Genel olarak covid-19 çocukları etkilemese bile taşıyıcı rolünde olacakları için, vaka sayısında artış olacak, buna ek mevsim geçişinde yaşanan hastalıklar da coronoya bağlanacak ve Şubat a kadar tekrar yüz yüze eğitime ara verilir diye düşünüyorum.

Aileler bilinçli olmalı

DSÖ, asemptomatik vakalardan koronavirüsün bulaşmasının çok ama çok nadir yaşandığını açıkladı 3-4 hafta önce.

Okulların açılıp açılmaması konusunda hiçbir fikrim yok açıkçası ancak sanıldığı gibi korkunç olmayabilir. YKS'de kıyamet koparıldı, "gençlerin hayatını tehlikeye atıyorsunuz. iki hafta sonra vaka patlaması yaşayacağız" diye, hiçbir şey olmadı. İlkokul ve ortaokul öğrencilerinin YKS'deki gibi sıkı önlemler almasını bekleyemeyiz elbette. Haftada 3 gün bile çocukları ve öğretmenleri zorlayacaktır diye düşünüyorum. Ancak sanıldığı gibi korkunç sonuçlar da oluşmayabilir.

Yine de virüsün şu anki haline göre, meb'in planları pek gerçekçi değil. Öğrencilerin daha da seyreltilerek okula getirilmeleri lazım. Yoksa öğrencilerin mesafe ve hijyen kurallarına uymalarını beklemek hayalden başka bir şey değil bence.

Bugün ilk defa sağlık bakanlığı entübe ve yoğun bakım hasta sayılarını yayınlamayı kesti. Zira yoğun bakım sayılarında 1 Haziran'dan itibaren sürekli yukarı bir ivme vardı. Bu sayıları yayınlamamasını bir diğer nedeni yabancı turisti çekmek için olabilir bilemiyorum. yoğun bakım ve entübe yerine ağır hasta verisini paylaşmaya başladılar. Halihazırda bakanlık verilerine göre
Herkes vaka/test sayısına odaklanıyor ama sağlık sisteminlerini çökerten yoğun bakımlar. Yükselmekte olan bu değerleri gizleyip, okulları açarak hastalığı tedavi edemeyiz. Haziran ayında 300 olan yoğun bakım dün 1280'e çıkmışsa burada durup düşünmek lazım. Halihazırda 11000 hasta varken bunun %9,4 ü zatüre ise = 1000 küsür hasta ve 500 hastanız entübe = 1500 hastanız yoğun bakımda demektir. Zira okul açtığınızda ve mevsimsel griplerle birlikte yoğun bakım sayılarımız 1500 lerden 10000 lere fırlarsa bugün 8.24 gördüğümüz Euro'yı kışın ortasında 9.5'larda görebiliriz. Şeffaf sayılar ve çokça test yaparak okullar açılabilir. Ama hata payı yüksek yerli test kitleri ve 40bin civarı yetersiz testlerle okulları açmak istiyorlarsa buyrun açsınlar.

Kim derdiki bu manyakla aynı fikirde olacağım :)

Ekli dosyalar

• Screenshot_20200804_130158.jpg
    Screenshot_20200804_130158.jpg
    135.1 KB · Görüntüleme: 132
Geri