HEM Öğretmeniyim BTR Görevim Var Kurs Açmak istiyorum?

Kodla Büyü

aobulbul

Site Gezgini
Arkadaşlar kadrom Halk Eğitim Merkezinde, Başka bir okulda BTR olarak görevlendirildim. Hiç kursum olmadığı içinde 8:15-15:20 arasında BTR olarak görevlendirildiğim okuldayım. BTR olarak haftalık 18 saat ek dersimi alıyorum. Şimdi BTR olarak görevlendirildiğim okuldaki idareciler bilgisayar kursu açmam konusunda teklif getirdiler. Halk Eğitim Merkeziyle konuştum hafta içi 3 gün saat 15:30-17:30 arası 6 saat haftasonuda pazar günü 9:30-13:30 arasında 4 saat kurs vermeyi planladığımı söyledim.
Kafamızı karıştıran konu şu;
Kadrom HEM'de olduğu için haftaiçi vereceğim bu kursları hiç derse girmediğim için ve saat 17:00'dan önce olduğu için maaş karşılığında mı vermiş olurum? BTR olduğum için benim mesaimin 15:20 de yani bu okuldaki görevim bittiğinde mesaimin bittiğini savundum ama forumda bir arkadaşında yazdığına göre HEM'de bulunuyorsa kadrom maaş karşılığını doldurmadan istersem akşam veya haftasonu kurs açıyım ek ders alamazmışım.
Bu konuda bilgi ve önerilerinizi benimle paylaşırsanız sevinirim?

hocam sen BTR olduğun okulda maaş karşılığını doldurup üstüne 18 saat ek dersini mevcut durumda alıyorsun zaten. Bunun üstüne açacağın kurs ek derstir. Kadron nerde olursa olsun farketmez.

Sayın Hocam, "BT Rehberliğinde Tereddüt Edilen Hususlar" başlıklı yazıya göre önce maaş karşılığınızı doldurup ondan sonra btr görevini icra etmeniz gerekir. HEM' de çalışıyor olmak, maaş karşılığı olarak, mesai saatleri dahilinde kurs açmayı gerektiriyor. Kursun HEM' de yada BTR olduğunuz okulda açılmış olması fark etmez. Malesef açacağınız kurs size ücret değil, külfet olarak yansıyacaktır. Ücret almak için mesai saatleri dışında kurs açmanız gerek. Bildiğim kadarıyla mesai saatleri dışındaki kurslar 18:00' da başlıyor. Mesai saatleri içinde isterse 44 saat dersiniz olsun, üzerinizde valilik görevlendirmesi olduğu için en fazla 18 saat ücret alırsınız.

il formatörüne de sor hocam. bul telefonunu diğer bilgisayarcılardan hemen ara. zaman kaybetme.

HEM de bilgisayarcı iseniz işiniz çok zor. önce maaş karşılığı sonra ek ders. bende aynı durumdayım haftasonu kurs açtım. maaş karşılığını doldurduktan sonra kalan 10 saat ek ders alıyorum. haftasonu iki kursum var biri maaş karşılığı diğeri ek ders

msaglam88' Alıntı:
HEM de bilgisayarcı iseniz işiniz çok zor. önce maaş karşılığı sonra ek ders. bende aynı durumdayım haftasonu kurs açtım. maaş karşılığını doldurduktan sonra kalan 10 saat ek ders alıyorum. haftasonu iki kursum var biri maaş karşılığı diğeri ek ders
Haftasonu maaş karşılığı ders veremezler hocam. Girdiğin bütün dersleri ek ders olarak alırsın. Bununla ilgili bir yazı da var araştır istersen.

msaglam88' Alıntı:

peki hocam üzerinizde BTR görevlendirmesi var mı?

msaglam88' Alıntı:

Hocam bu nasıl iş? BTR göreviniz var mı?

hocam o kadar karışık kı. bu sene eş durumundan geldim halk eğitime 2 tane usta öğretici var. onlar ekmeğinden olmasın diye bana btr görevi verdiler ki (btr görevi sadece örgün eğitimde varmış nasıl btr oldum anlamadım!!) h. içi de kurs açmadılar memur gibi çalışıyoruz maalesef.

Hocam siz hem hafta içi BTR olarak orada bulunuyorsunuz akşam 5'e kadar hemde haftasonu kurs açıyorsunuz. tatil falan yok yani. bide haftasonu anladığım kadarıyla 25 saatlik kursunuz var 15 maaş karşılığı + 10 saat ek ders demişiniz. ama günde en fazla 8 saat ders verebilirsiniz diye biliyorum. 16 saat eder haftasonunda geri kalan 9 saati nasıl veriyorsunuz?

Bu halk eğitimler hakikaten karışık anladığım kadarıyla ama bir hocamızın dediğine görede BTR olunca zaten maaş karşılığını doldurmuş ve 18 saatlik ek dersimizi almış oluyoruz. yani bundan sonraki yapacağımız her iş için ek ders ücreti verilmesi gerekiyor.

El-Aziz' Alıntı:
Sayın Hocam, "BT Rehberliğinde Tereddüt Edilen Hususlar" başlıklı yazıya göre önce maaş karşılığınızı doldurup ondan sonra btr görevini icra etmeniz gerekir. HEM' de çalışıyor olmak, maaş karşılığı olarak, mesai saatleri dahilinde kurs açmayı gerektiriyor. Kursun HEM' de yada BTR olduğunuz okulda açılmış olması fark etmez. Malesef açacağınız kurs size ücret değil, külfet olarak yansıyacaktır. Ücret almak için mesai saatleri dışında kurs açmanız gerek. Bildiğim kadarıyla mesai saatleri dışındaki kurslar 18:00' da başlıyor. Mesai saatleri içinde isterse 44 saat dersiniz olsun, üzerinizde valilik görevlendirmesi olduğu için en fazla 18 saat ücret alırsınız.

Hocam bahsettiğiniz yazıda önce maaş karşılığını doldurur ondan sonra btr görevini icra eder demiyorki. "Bu görevi yapacak öğretmenler okullarında var olan ders görevini yerine getirdikten sonra kalan zamanda bu görevi yürütecektir. " bu ibarede illaki maaş karşılığını doldurması gerekiyor gibi bir anlam çıkmıyor.
üzerimde görevlendirme olduğu içinde ben mesai saatim 15:20de bitiyor diye düşünüyorum. zira bu saatte ben halk eğitime değil evime gidiyorum.

Beni bu konuda iyi bir şekilde bilgilendirirseniz sevinirim. Zira Halk eğitimden nefret ettim. usta öğreticiler para kazansın diye bana kurs açmaladılar. haftasonu kursumuda mesleki eğitim merkezinin lab.ında açtım. Rezil bir durum anlayacağınız. Müdürün önüne koyabileceğim belgeler lazım.

aobulbul' Alıntı:
Hocam siz hem hafta içi BTR olarak orada bulunuyorsunuz akşam 5'e kadar hemde haftasonu kurs açıyorsunuz. tatil falan yok yani. bide haftasonu anladığım kadarıyla 25 saatlik kursunuz var 15 maaş karşılığı + 10 saat ek ders demişiniz. ama günde en fazla 8 saat ders verebilirsiniz diye biliyorum. 16 saat eder haftasonunda geri kalan 9 saati nasıl veriyorsunuz?

Bu halk eğitimler hakikaten karışık anladığım kadarıyla ama bir hocamızın dediğine görede BTR olunca zaten maaş karşılığını doldurmuş ve 18 saatlik ek dersimizi almış oluyoruz. yani bundan sonraki yapacağımız her iş için ek ders ücreti verilmesi gerekiyor.

Hocam hafta sonu 16 saat toplam. 6 saat maaş karşılığıymış 10 saat ek ders nasıl oluyo diye sorarsanız inanın hiç fikrim yok. Çünkü hiç birşey anlatamıyorum.

Ben de senin gibiyim hocam. Halk eğitimde kadrom ve Anadolu lisesinde BTR görevim var. Bir tane kurs açıldı ve ücretli öğretici girdi kursa. Eğer sen hafta içi kurs açarsan sana para olarak getirisi olmayacaktır. Çünkü öncelik ders görevini tamamlamak. Kurs saatleri dışında btr görevinize devam edersiniz. Ama sadece hafta sonu kurs açarsanız, oradan ek ders alabilirsiniz. O da 10 saate kadar oluyor diye biliyorum.

Ama bence hem yönetim hem de biz sıkıntıya girebiliriz. Müfettiş ya da üst yönetimden biri gelse dese "Sizin kadrolu öğretmeniniz olmasına rağmen, neden kadrosuz öğreticilere kurs açıp ekstradan devlete mali yük getiriyorsunuz?" deseler ne cevap verilir onu bilemiyorum.

Ek ders yönetmeliğinde

(Ek: 23/01/2009 tarihli ve 2008/14575 sayılı B.K.K.)
(2) Bakanlık merkez teşkilatında Bakan veya yetkili kıldığı makam, taşra teşkilatında ise
Bakan veya valilik onayı ile ilgili mevzuatı uyarınca verilen görevleri yapmak üzere
görevlendirilen yönetici ve öğretmenler ile Bakanlığa verilmiş bir görevi yürütmek üzere
diğer kurumlarda Bakan onayı ile görevlendirilen yönetici ve öğretmenler, Bakanlık merkez
teşkilatındaki görevlendirmeler için 1 yıl, diğer görevlendirmeler için ise her altı ayda yeni bir
onay alınmak ve fiilen görev yapmak kaydıyla, yarıyıl ve yaz tatilleri de dahil olmak üzere
aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri tarihte kendilerine verilmiş ek ders görevi
bulunup bulunmadığına bakılmaksızın göreve başladıkları tarihten itibaren haftada 18 saat ek
ders görevi yapmış sayılırlar ve buna ilişkin ek ders ücretleri kadrolarının bulunduğu kurumca
ödenir. Alınacak onayda görevlendirilecek personelin adı, soyadı, unvanı, görevin mahiyeti ve
görev süresi ile diğer hususlar açıkça belirtilir. Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.
Öğretmenlerin ilgili müfredatı kapsamında ders okutmak üzere diğer eğitim kurumlarında geçici olarak
görevlendirilmeleri bu fıkra kapsamında değerlendirilmez.

Acaba bu maddeye dayanarak "aylık karşılığı ders görevi ile görevlendirildikleri " ibaresinden yola çıkarak maaş karşılığı ders görevimizi yerine getirmiş sayılmıyormuyuz?

ozkansedef' Alıntı:
Ben de senin gibiyim hocam. Halk eğitimde kadrom ve Anadolu lisesinde BTR görevim var. Bir tane kurs açıldı ve ücretli öğretici girdi kursa. Eğer sen hafta içi kurs açarsan sana para olarak getirisi olmayacaktır. Çünkü öncelik ders görevini tamamlamak. Kurs saatleri dışında btr görevinize devam edersiniz. Ama sadece hafta sonu kurs açarsanız, oradan ek ders alabilirsiniz. O da 10 saate kadar oluyor diye biliyorum.

Ama bence hem yönetim hem de biz sıkıntıya girebiliriz. Müfettiş ya da üst yönetimden biri gelse dese "Sizin kadrolu öğretmeniniz olmasına rağmen, neden kadrosuz öğreticilere kurs açıp ekstradan devlete mali yük getiriyorsunuz?" deseler ne cevap verilir onu bilemiyorum.

kurs saatlerim btr görevi saatlerinin dışında olursa nasıl olacak hocam? o zaman da mı maaş karşılığına sayılacak?

aobulbul' Alıntı:
ozkansedef' Alıntı:

kurs saatlerim btr görevi saatlerinin dışında olursa nasıl olacak hocam? o zaman da mı maaş karşılığına sayılacak?

Evet hocam. Sonuçta Halk Eğitim Merkezleri tam gün tam yıl uygulaması yapmıyorsa, mesai saatleri 08-17 saatleri arasında. İlla hafta içi kursu açacaksanız ben olsam BTR görev saatleri içerisinde açardım.

aobulbul' Alıntı:
Ek ders yönetmeliğinde

Bu kapsamda ek ders ücretinden yararlanan personele ayrıca asli görevi için öngörülen ek ders ücreti ödenmez.

Şu cümle olayı açıklıyor sanırım.

Eğer kadrolu öğretmenin maaş karşılığı alabileceği kurs varken kurs başkasına ücret karşılığı açılıp da öğretmen HEM dışında bir okula BTR olarak gönderilmişse suç işleniyor demektir. "BTR' de Tereddüt Edilen Hususlar" yazısında, BTR' nin maaş karşılığı girebileceği ders, ücret karşılığı başkasına verilemez yazıyor. "Devleti zarara uğratmak" suçlamasına maruz kalınabilir.

Ayrıca maaş karşılığı ders kesinlikle hafta sonu verilemez. Haftasonu-ya da akşam- girilebilecek maksimum ders sayısı 10' dur. 10 saatten daha fazla girilen derslerden verilmeyen ücret maaş karşılığı olduğu için değil, 10 saatten fazla ücret verilemeyeceği içindir.

Geri