HEM ile ilgili tecrübeli arkadaşlar

Kodla Büyü

untimely

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar 5 yıllık öğretmenim önümüzdeki yıl HEM de çalışacağım. Formda daha önce açılan konulara göz attım fakat kafam netleşmedi.sizlerden ricam kişisel yorum değil de net bilgi istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
1. HEM inde formatör olabilirmiyim bu benim için önemli.
2. Net maaşım teknik öğretmen maaşı olarak mı ödenecek.
3. Teknik öğretmenim. Yazılım donanım üzerine istediğim kurs planını hazırlayıp istediğim kursları açabilirmiyim.yoksa belli kurslar var onlara uymak zorundamıyım.
4.Yaz tatilinde ve ara tatilde kurs açmam gerekir mi. Şahsen ben istemiyorum.
5. 8-5 kurumda olmam zorunlu mu.eğer kursum akşam ise sabah kuruma gitmem gerekir mi.
6. Hafta sonu kursları zorunlu mu. Oldu hafta sonu iki gün kursum var ise hafta içi boş günüm olabilir mi.
7. Eğer HEM de kursum olmaz ise sadece maaş karşılığı çalışmayı talep edebilirmiyim.başka okul da görev istemiyorum.

Çok sordum biliyorum ama her biri benim için altın değerinde. Zaman ayıran arkadaşlar Hakkı'nı helal etsin cevaplarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim.

Bende Sormuş olduğunuz soruları merak ediyorum, çünkü bende seneye HEM de çalışabilirim?

1. formatorluk konusunda bilgi sahibi değilim ama zaten istemezsin.
2. evet teknik eğitim mezunu isen alırsın.
3. talep olduğu surece istediğin kursu açabilirsin.
4. yaz tatili istersen çalışır istersen çalışmazsın. ama çalışırsan ek dersin tavan yapar. :++:
5. kurs planını yaparken sana kolaylık sağlayacaklardır. 8- 5 kurumda olmak zorunlu değil di (şimdi değiştiyse bilgim yok artık hemde değilim).
6. ders saatin hafta içi dolu ise zorunlu değil diğer durumda zorunlu olacaktır. ( sadece maaş karşılığı çalışacaksan hafta içi tatilin olur.)
7. Bu dediğin çok zor.

Hocam Zaman ayırıp yazmışsınız teşekkür ediyorum. Arkadaşlar eğer bilgi sahibi olan varsa lütfen es geçmesin gerçekten benim. İçin biran önce bu bilgileri edinmeliyim. Tatil Zaman'ı herkes dinlemek istiyor biliyorum ama bu soruların cevabını bilenler cevaplarsa gerçekten çok teşekkür ederim.

untimely' Alıntı:
Arkadaşlar 5 yıllık öğretmenim önümüzdeki yıl HEM de çalışacağım. Formda daha önce açılan konulara göz attım fakat kafam netleşmedi.sizlerden ricam kişisel yorum değil de net bilgi istiyorum şimdiden çok teşekkür ederim.
3. Teknik öğretmenim. Yazılım donanım üzerine istediğim kurs planını hazırlayıp istediğim kursları açabilirmiyim.yoksa belli kurslar var onlara uymak zorundamıyım.
5. 8-5 kurumda olmam zorunlu mu.eğer kursum akşam ise sabah kuruma gitmem gerekir mi.
6. Hafta sonu kursları zorunlu mu. Oldu hafta sonu iki gün kursum var ise hafta içi boş günüm olabilir mi.
7. Eğer HEM de kursum olmaz ise sadece maaş karşılığı çalışmayı talep edebilirmiyim.başka okul da görev istemiyorum.

Çok sordum biliyorum ama her biri benim için altın değerinde. Zaman ayıran arkadaşlar Hakkı'nı helal etsin cevaplarınızı bekliyorum çok teşekkür ederim.
1-Eğer kursun saatleri uyarsa ve il Koordinatörü olur derse btr olursun ben bu sene haftaici 2 gün kurs verdim hemde 3 gun lisede btr oldum
2-tef mezunu isen teknik öğretmen maaşı alırsın ekdersin de ona göre hesaplanir.
3-kurs açmak icin e yaygın sisteminde bulunan bir kursu açabilirsiniz ki olmayan modül yok gibi
4-yaz ve ara tatilde kurs istersen acarsin zorunlu degil
5-sadece kursun olduğu zaman kuruma gidersin. Kurs aksam ise gündüz gitmene gerek yok. Kursun yok ise haftada maas karşılığı saat kadar kurumda bulunman gerekiyor.
6-haftasonu kursu kursiyerler isterse acmaniz konudunda müdür zorlar sizi. Maas karşılığı kurs saatiniz dolunca haftaici veya sonu farketmez kuruma gitmenize getek yok
7-kurs yoksa yapacak birşey yok maas karşılığı gidip gelirsin ama kurs isteyen varsa açmak zorundasin. Sen varken usta ogreticiye kurs açılması usulsüzlük olur.
Hakkında hayırlısı olsun

1-Hemde formatörlük diye birşey yok.Başka okula görevlendilebilrisin formatör olarak.
2-evet
3-talep olduğu sürece istediğin kursu açabilirisin.ama talep olmayacaktır büyükşehirde değilsen.
4-tatillerde kurs açman kursiyer durumuna bakar.eğer 12 kişi olur yaz tatilinde kurs istiyoruz derlerse açmak zorunda kalabilrisn.
5-kursun yoksa zorunlu ama 8-5 değil 8-3 olabilir.Kursun varsa yinede kuruma gelmeni isteyebilirler.
6-Haftasonu talep olursa kurs açman zorunlu olur.Hafta içi gelmek zorundasın yine.
7-Talep etmen yeterli olmaz ilçedeki açık durumuna bakar eğer bir yerde öğretmen açığı varsa görevlendirirler yada formatör olarak gönderebilirler.

Değerli arkadaşlar yazdığınız için Zaman ayırdığınız için gönülden teşekkürler sunuyorum. Fakat bazı HEM lerde formatör olarak çalışıldığı yazmış eski açılan konularda yazan arkadaşlar. Kesin olarak olabiliyormuyum yoksa illere göre farklılık mı var.

Anladığım kadarıyla yaz tatili ve ara tatilde beni kimse zorlayamaz çünkü öğretmenim ve özlük haklarım kuruma göre değişemez.

Halk eğitim de bulunma saatim sanırım biraz kurum amiri ile ilgili.

Sadece maaş karşılığı HEM de çalışıp başka kuruma görevlendirme istemeyebilirim bunu anlıyorum yazılanlardan.

Değerli arkadaşlarım yine de bu merak ettiğim konuları bilen değerli arkadaşlarım cevaplamaya devam ederse memnun olurum.

Özellikle 1. Madde için çok farklı uygulamalar var gibi bunu çok merak ediyorum.

2. numara hariç hepsinin cevabı tek...

İdarene bağlı. Burası Türkiye...

Arkadaşlar yani cevap beklerken kişisel yorumlar değil de hani o soruları cevaplarken hocam ben HEM de formatörüm yada HEM de formatör arkadaşım var gibi net bilgi verebilirseniz aklımdaki sorular netleşir. Enazından iyice muallak ta kalmam. Ben bilen işin içinde olan yönetmenliğe dayanan cevaplar bekliyorum.
Zaman ayırıpta cevap veren tüm arkadaşlarıma teşekkür ederim.

Hemde formatörlük yok kesin bilgi.
Sen istesende istemesende bir okula görevlendirilme ihtimalin yüksek formatör olarak.çünkü ilçede açık varsa ilk önce hemdeki öğretmeni kullanırlar.

Arkadaşlar BTR görevlendirilmesi ile ilgili resmi yazının açıklama metnindeki yazıda.

4. BT Rehber Öğretmen görevlendirmesi talep eden kurumlar/okullar Ek – 5 bulunan BT sınıfının durumu hakkındaki bilgi formunu doldurarak görev talep dilekçesine ek olarak göndereceklerdir.

Madde deki kurumlar/okullar ibaresine göre HEM lerde formatör olunur. Bu ibareyi net bu şekilde anladım.

Hem de btr olunamaz proje kapsamında degiller çünkü. Kadro hemde olur btr proje kapsamında olan bir okula olabilir

Anladım hocam teşekkür ederim. Sanırım işin içine girmeden bir çok şey netleşmeyecek hayırlısı olsun inşallah girdik yeni bir yola.

Son olarak bir şey sormak istiyorum arkadaşlar. Proje kapsamında valilik tarafından kodlama atölyesi kurulan HEM lerde bu proje kapsamında formatör olabiliyormuyuz.Kodlama atölyesi var diye atölye şefi olabiliyormuyuz.

Bu iki sorumunda cevabını alırsam benim için yeterli olacak. Hepinize çok ama çok teşekkür ederim.

Sayin hocam
Formatorluk gorevlendirmesi zaten artik yapilmiyor yerine de btr gorevlendirmesi yapilmakta
Bu gorevlendirmede de talep edilecek okullarin listesi var ki bu okullar FP kapsaminda olan okullardir. Hem ler de şu ana kadar FP kapsaminda hic bir faz da isimleri anilmadi.
Kodlama atolyeleri daha çok okullarda hayata geçirilmeye çalışıldı ama bunun için bir formator gorevlendirmesi diye bir görevlendirme yapilmadi. Proje sorumlusu danışmanı veya koordinatörü görevlisi olabilir.
Kolayliklar dilerim.

HEM lerde formatörlük olmaz ki bazı yerlerde var demiş arkadaşlar olsa bile formator olmana gerek kalmaz.İstemezsin.

ekders in normal okullarda nasıl ise ve maaaşın nasılsa halk eğitimlerde de aynıdır.

bilişim teknolojileir lalanında bütün kursları açabilrisn.

zorunda değilsin.Ama açtığın zaman 2000 tl ye yakın ek ders alırısn.(Kendimden Biliyorum:) )

8-5 değilde maaş karşılığı olan 20 saatlik dersi mesai saatleri içerisinde vermen gerekiyor.(bunu bakanlıktan bir uzman söylemişti.)
kursun yoksa kuruma gitmek zorunda değilsin

hafta sonu veyahut mesai dışında kursun olabilir ama hafta içi mutlaka 20 saat kursun olmalı

sormamışsın ekleyeyim; teknik öğretmenler halk eğitimlerde labaratuar şefi olarak görevlendirlebiliyor ama şef olduğun anda kurumdaki bütün pc lerden elektronik cihazlardan sorumlu oluyorsun.

kurs var ise ve sen maaş karşılığından fazlasını almak istmeiyorsan bu durm amirine bağlı.Ek ders yonetmeliğinde 20 maaş karşılığı ve 20 saatde ekders karşılığı ders veirlince almak zorundasın.yok deme şansın yok

bunu 6 yıllık hem de görev yapan biri olarak paylaşmak isteidm.

Geri