HEM de ki BÖTE Mezunu için Ek ders - Bilgi Edinme Cevabı

Kodla Büyü

Phascolarctos cinereus

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bilgi edinmeye yazmıştım. HEM de çalışıyorum ancak eğitim fakültesi mezunuyum. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni miyim, yoksa atölye ve laboratuar öğretmeni miyim diye. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni 15 saat maaş karşılığı ders görevi vardır, atölye ve laboratuar öğrtmeninin 20 saat. uzun uzun bakanlıkta dolandıktan sonra gelen cevap.

Kurum Adı : T.C. MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI

Başvuru No : 617202

Cevap Metni : atelye veye laboratuar ortamında görev yapıyorsanız bu kapsamda değerlendirilmeniz gerekmektedir.

İstediğiniz belgeler (varsa) Email'a eklenmiştir.

Belge isteyeceklere verebileceğim bir belge yok. Ek ders için, az derse girmek için, saatlerini uydurmak için veya başka bir çıkarı için benim ısrarla anlatmama rağmen genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni olmaya çalışan Halk eğitimlerde çalışan böte mezunu arkadaşlar Sizler "ATÖLYE ve LABORATUAR ÖĞRETMENİSİNİZ".

Gelelim ek dersin nasıl olacağını. 24 saat derse giriyorum. +3 saatte hazırlıktan geliyor. haftada 27 saat ek ders alıyorum. aynı meslek lisesindeki ek ders.

Yok illa belge istiyorum veya TEF Mezunuyum BÖTE mezunundan olmaz diyorsanız yazın bilgi edinmeye. En azından yapılacak bir değişikliğe kadar böyle. (yapılsa da dava açarım zaten). Benim için önemli bir konu değildi, forumda öyle büyütüldü ki alakalı alakasız bilen bilmeyen salladı. Sırf böte karşıtı olduğu için yazanlar bile oldu. Benim için önemli olan ek dersimi hak edip almak. İçim de daha rahat artık.

sadece ek ders değil özel hizmet tazminatınıda talep edin..

peki görev yaptığınız yere bir teknik öğretmen atansa deseki bu adamın ataması yapılmamalıydı 80 sayılı talim terbiye kararında atanamaz diyor.. dese.. ne olur.

hocam kusur bakmayın anlmadım. bende hemdeyim böte mezunuyum. yani bende atölye ve lab. öğretmeni olarak mı nitelendiriliyorum. yani bu konudaki haklara sahip miyim? bunu ben müdürüme söylesem muhtemelen kabul etmeyecek.

Hocam biz bu konuyu çok araştırdık. Hiç bir yerde mezun olunan fakülteden bahsetmiyor zaten. Sana gelen cevap da bizim hemde doğru uygulandığını gösteriyor.

Teşekkürler.

Şimdi kaldı bizim derse girdiğimiz yer BT sınıfı diye geçiyor.... Eğer resmiyetde laboratuvarsa bastıralım

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
Arkadaşlar bilgi edinmeye yazmıştım. HEM de çalışıyorum ancak eğitim fakültesi mezunuyum. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni miyim, yoksa atelye ve laboratuar öğretmeni miyim diye. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni 15 saat maaş karşılığı ders görevi vardır, atelye ve laboratuar öğrtmeninin 20 saat. uzun uzun bakanlıkta dolandıktan sonra gelen cevap.

Cevap Metni : atelye veye laboratuar ortamında görev yapıyorsanız bu kapsamda değerlendirilmeniz gerekmektedir.

Belge isteyeceklere verebileceğim bir belge yok. Ek ders için, az derse girmek için, saatlerini uydurmak için veya başka bir çıkarı için benim ısrarla anlatmama rağmen genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni olmaya çalışan Halk eğitimlerde çalışan böte mezunu arkadaşlar Sizler "ATÖLYE ve LABORATUAR ÖĞRETMENİSİNİZ".

Gelelim ek dersin nasıl olacağını. 24 saat derse giriyorum. +3 saatte hazırlıktan geliyor. haftada 27 saat ek ders alıyorum. aynı meslek lisesindeki ek ders.

Yok illa belge istiyorum veya TEF Mezunuyum BÖTE mezunundan olmaz diyorsanız yazın bilgi edinmeye. En azından yapılacak bir değişikliğe kadar böyle. (yapılsa da dava açarım zaten). Benim için önemli bir konu değildi, forumda öyle büyütüldü ki alakalı alakasız bilen bilmeyen salladı. Sırf böte karşıtı olduğu için yazanlar bile oldu. Benim için önemli olan ek dersimi hak edip almak. İçim de daha rahat artık.

ÖZEL HİZMET TAZMİNATI nasıl hesaplanacak! Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni gibi mi, yoksa Ataölye ve Meslek Dersi Öğretmeni gibi mi? Arada 90-100 TL gibi bir fark var. Bu konuda bir bilgi sahibi misiniz?

bilgi edinmeye detaylı yazdım ama kısa bir cevap geldi. özel hizmet tazminatında iş biraz karışıyor teknik öğretmen değiliz çünkü. yakın zamanda onu da netleştiririz. şimdilik bilgim yok.

Hocam siz ne diyorsunuz; ben öyle bir uygulama ile karşı karşıyayayım ki anlatsam gülersiniz. Ben de gülüyorum zaten.

Ben HEM'e atandım fakat geldiğim yerde laboratuvar olmasına rağmen şimdiye kadar 1-2 kez kurs ancak açılmış, çünkü başvuru yok, talep yok.

Ben de kurum müdürüne ve ilçe MEMüdürüne neden ihtiyaç olmayan bir yere atamam/tayinim gerçekleştiğini, neden kadroyu açık gösterdiklerini sordum, adamların kendilerinden haberi yok, "sen neden geldin burada kurs açılmıyor ki" dediler. "Açık göstermişsiniz, ihtiyaç göstermişsiniz" dediğim de "biz bişey göstermedik, bizim haberimiz bile yok" diyorlar.

Şu an HEM'de kurs yok. (Hiç yok aama formaliteden akşamları haftalık 4 saat kurs açıldı) Ben 2 gün akşam gidiyorum, müdür de geliyor 1,5-2 saat oturup gidiyoruz. Öğrenci yok, ders yok.

Gündüzleri ise bir lisede matematik dersine giriyorum. (Görevlendirme) Meğersem ben sayısalcı olduğum için öğretmen yoksa ben matematiğe girebilirmişim???

Veee daha da komik olanı okulda 26 saat yüz yüze derse giriyorum, 3 saat daha ekliyorlar 29 saat. Bunun da sadece 9 saatini ekders alabiliyorum. Ben 15+14'e göre 14 saat ücret almam gerektiğini söylememe rağmen bana "TEF bitirmişsin, teknik öğretmensin o yüzden maaş karşılığın 20 saat diyorlar" Tam komedi.

Bimere yazdım, MEBe yazdım, İl MEMe yazdım, sendikalara bile yazdım, kimseden çıt yok.

Böyle dünya düzeninin ben ....... (Küfür yok, küfür yok, sitem var.) :p :p :p

HEM de görev yapanlara "atelye veye laboratuar ortamında görev yapıyorsanız bu kapsamda değerlendirilmeniz gerekmektedir" diye yazanlara meslek lisesinde böteli olaraak görev yapanlarada aynı cevabı vermesi gerekir.

Phascolarctos cinereus' Alıntı:
Arkadaşlar bilgi edinmeye yazmıştım. HEM de çalışıyorum ancak eğitim fakültesi mezunuyum. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni miyim, yoksa atelye ve laboratuar öğretmeni miyim diye. Genel bilgi ve meslek dersi öğretmeni 15 saat maaş karşılığı ders görevi vardır, atelye ve laboratuar öğrtmeninin 20 saat. uzun uzun bakanlıkta dolandıktan sonra gelen cevap.

Hocam son günlerde bu durumu araştırıyorum farklı uygulamalar var. Meb'in size verdiği bu cevap acaba yeterli mi? ilgili mevzuatta Mezun olduğu okul ile ilgili bir kısımdan bahsedilmiyor. (DEVLET MEMURLARINA ÖDENECEK ZAM VE TAZMİNATLARA İLİŞKİN KARAR- II- Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ek V Sayılı Cetvelde sayılan mesleki ve teknik öğretim okul ve kurumlarına, atölye, laboratuar veya meslek dersleri öğretmeni olarak Eğitim ve Öğretim Hizmetleri Sınıfına dahil Öğretmen unvanlı kadrolara atananlara,) Ama talim terbiyenin atama branşlarında BOTE lerin Atölye ve Meslek Dersi öğretmeni olamayacağı açıkca yazıyor. Bu konuyu netleştirmek lazım daha sonra geri ödeme ile ilgili bir sıkıntı yaşamamak için.
Hem ekders durumunda hemde özel hizmet tazminatında farklı farklı uygulamalar yapılıyor.

Phascolarctos cinereus hocam bende aynı soruyu sordum, nasıl değerlendirilmemiz gerekiyor diye? verdikleri cevap şu:

Başvuru No : 634393

Cevap Metni : acacağınız kursa bağlıdır. örneğin bilgisayar kullanım kursu acarsanız meslak dersleri öğretmeni,bakım ve tamiri ile ilgili kurs acarsanız atelye öğretmeni olarak değerlendirilirsiniz.

bu cevaptan anladığım ben maaş döneminde gidip diyecem ki bak ben şu kursu açtım ona göre hesaplayın maaşımı...
sonuç itibariyle bakanlığın bilgi edinmesine cevap verenleri düşünün. güven vermiyor yani...
benim gözlemlediğim forumdan, yöneticisiyle arası iyi olan ve yönetici öğretmenin ek dersini dert etmiyorsa atölye öğretmeni sayıyor, diğerleri ise meslek dersi öğretmeni...
kime güveneceğiz... ben yinede tekrar bilgi edinmeye başvurdum soğuksabahın bahsettiği karardan da bahsettim bakalım ne diyecekler...

cevap geldi:

Cevap Metni : HEMLERDE ACILAN KURSLAR FARKLILIK GÖSTEREBİLMEKTEDİR.FİİLİ HİZMET ZAMMI İLE İLGİLİ OLARAK TALİM VE TERBİYE KURULUNUN 80 NOLU KARARININ GÖZ ÖNÜNE ALINMASI GEREKMEKTEDİR.

yine boş cevap. :verymad: kim mesajlara cevap yazanlar acaba...

Matematik öğretmeni bi arkadaş atölyede ders işlerse..bazen olur sınıf yoksa 20 +27 alabilirmi..ÜStteki yazıya göre alır...Beden eğitimcilere vercem atölyeyi.Onlarda biraz atölye ve lab ortamı tatsınlar...TTk 80 nedir mühim olan dersleri atölyeye almak komik olmayın.... :)

fatherboard' Alıntı:
Matematik öğretmeni bi arkadaş atölyede ders işlerse..bazen olur sınıf yoksa 20 +27 alabilirmi..ÜStteki yazıya göre alır...Beden eğitimcilere vercem atölyeyi.Onlarda biraz atölye ve lab ortamı tatsınlar...TTk 80 nedir mühim olan dersleri atölyeye almak komik olmayın.... :)

aynen bilgi edinmeye yaz, niye komiklik yapıyorsun diye.

aynen bilgi edinmeye yaz, niye komiklik yapıyorsun diye.
Söyle bi cevap alırım o yüzden gerek yok

Başvuru No : 617203

Cevap Metni : Cevabı çaycı muhsin abi yazmıştır..Kusura bakmayınız....

hayat boyu öğrenme genel müdürlüğünden gelen cevap

İliniz halk eğitimi merkezlerinde görevli Bilişim Teknolojileri öğretmenlerinin aylık karşılığı ders görevi kapsamında genel bilgi ve meslek dersleri kurs öğretmeni olarak mı. atölye ve laboratuvar dersleri kapsamına dahil kurs öğretmeni olarak mı değerlendirileceği hakkındaki ilgi (b) yazı ve ekleri incelenmiştir.
Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarına öğretmen olarak atananların alan ve yan alanlarına göre aylıkları karşılığı okutacakları dersler ilgi (a) karar eki çizelgede belirtilmiştir.
Buna göre halk eğitimi merkezlerinde görevli öğretmenlerden mezuniyetleri ve örgün eğitim kurumlarındaki emsal öğretmenlerin konumlan da dikkate alınarak ders görevlerini sınıf ortamında teorik bilginin yanı sıra atölye ve laboratuvarda uygulamalı olarak yürütenlerin atölye ve laboratuvar öğretmeni, sınıf ortamında veya bilgisayar odalarında teorik kapsamda yürütenlerin ise genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmektedirler.
İliniz Halk Eğitimi Merkezi ve ASO Bilişim Teknolojileri Öğretmeni ********nın mezuniyet belgesinin incelenmesinde, Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğundan genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmesi gerekmektedir.

easytr' Alıntı:
yani diyorki böte mezunu halk eğitimde de olsa genel bilgi öğretmenidir, maaş karşılığı 15, ekders 15 diyor.

"Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğundan genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmesi gerekmektedir."

bence tam tersi meslek dersi öğretmeni kabul etmiştir.yani teknik eğitimlerde olduğu gibi...

McRAM' Alıntı:
easytr' Alıntı:
yani diyorki böte mezunu halk eğitimde de olsa genel bilgi öğretmenidir, maaş karşılığı 15, ekders 15 diyor.

"Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği Bölümü mezunu olduğundan genel bilgi ve meslek dersleri öğretmeni olarak değerlendirilmesi gerekmektedir."

bence tam tersi meslek dersi öğretmeni kabul etmiştir.yani teknik eğitimlerde olduğu gibi...
Bece ayıp olmuş.

Ekli dosyalar

• IMG.jpg
    IMG.jpg
    123.6 KB · Görüntüleme: 836
Seneye 5lerde yokuz, halk eğitim kursiyer sayısı malum, meslek lisesinde sınıf açmak ne mümkün, dyk açamıyoruz, daha sayardım da yoruldum. Neyse sıkıntı etmeyin yakında hepimiz btr kadrosuna alınacağız, tüm sorun çözülecek yani böte tef sıkıntısı, diğer sıkıntılar çok mühim değil zaten...

erdembgo' Alıntı:
Seneye 5lerde yokuz, halk eğitim kursiyer sayısı malum, meslek lisesinde sınıf açmak ne mümkün, dyk açamıyoruz, daha sayardım da yoruldum. Neyse sıkıntı etmeyin yakında hepimiz btr kadrosuna alınacağız, tüm sorun çözülecek yani böte tef sıkıntısı, diğer sıkıntılar çok mühim değil zaten...
haklısın hocam. aynen katılıyorum. meslek liselerindeki sorun sadece öğrenci azalması değil bunun yanında seviye düşüklüğü ve saygı eksikliği dolayısı ile çalışılamaz hale gelmesi. diğer sorunlar da cabası. Allah sonumuzu hayır etsin. hep birlikte böte+tef

Geri