HEM de atölye şefi olabiliyoruz.

Kodla Büyü
hocam teknik öğretmenim, yönetmeliktede var atölye şefi olaiblirsiniz.Adıyaman Halk Eğitim merkezinde görev yapıyorum

Hocam neden bölüm şefi değil de atelye şefi oluyorsunuz, yaygın eğitim kurumları yönetmeliği ve hem faaliyetlerinin uygulanmasına dair yönergeyi sonuna kadar okudum, gözden kaçırdığım bir nokta yok ise alan şefi de olabiliriz atelye şefi de, alan şefi olamayacağımıza dair aykırı bir madde vs.. var mı acaba?

Bir de +3 hariç olmak üzere 44 saate kadar derse girebilirsiniz, bu sorunu nasıl hallediyorsunuz? Açtığınız kurs saatlerini mi azaltıyorsunuz acaba?

alan şefi okullarda olur çünkü halk eğitimde bilişim alanı diye birşey yok.44 saati ise iki ayrı kurs açıyorum sabah öğle grupları biri 20 saat biri 24 saat olmak üzere toplamda 44 yapıyor zaten.

hocam yönetmelikte alan şefi olarak görevlendirilmez, atelye şefi olarak görevlendirilir diye bir ibare yok, alan şefi olmaz diye bir madde var mı ki. Bu arada atelye şefliği ücretini nasıl alıyorsunuz, hem 44 saat kurs açıp, 6 saatte atelye şefliğinden mi alıyorsunuz?

Madde-6
Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerine, Şubat 2009 tarih ve 2617 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarının Alan, Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflerinin Görevlendirilmesine Dair Yönerge hükümleri doğrultusunda; Merkez Müdürünün teklifi Millî Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve valinin onayı ile görevlendirme yapılır. Şef olarak görevlendirilen öğretmenin aylık ve ek ders ücreti karşılığında açılacak kurstaki görevi de devam eder.

arkadaşlar ben başka bir okula da btr olarak gidiyorum. acaba şefliğe başvursam hem btr hem şeflik olur mu? 18+6 alabilir miyiz?
bir de şefliğe başvuru süresi var mı? yılın başında mı yapmak gerekiyor?

Hem lerde gorev yapan meslektaslarimizdan şeflik yapan var mi
Bu konuda tecrübelerini paylasabilirler mi
Saygılar

mrb arkadaşlar. izmir/tire hemde görevliyim. geçen sene bende bu şeflik meselesi için baya uğraştım. neticede şefde oldum. sadece 1 ay kadar.

şeflik için yapılası gerekenleri ben anlatayım başvuruda bulunmak isteyen arkadaşlar bu yolu izlerler.

1. Öncelikle kurumunuzda şeflik için kadronun bulunması gerekir. (atelye) şef kadrosu olmadan olmuyor. benim görevlendirmem de bu nedenle iptal edildi.
2. Eğer şef kadronuz yok ise okul müdürünüzün kadrolar belirlenirken şeflik kadrosu için istekte bulunması gerekiyor.
3. Yönetmelikte Okul Müdürü ve İl/ilçe Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşüyle diyor yani siz şef olmayı istemeyeceksiniz okul müdürünüz sizi şef yapacak. Okulda birden fazla bilgisayar öğretmeni var ise duyuru yayınlar ve bi puanlama sistemi var yönetmeliğin eklerinde yeralıyo ona göre puanlama yapar ve yüksek puan alan öğretmeni şef olmak üzere sinsile yoluyla teklif eder. Şef Valilik tarafından görevlendirilir. Tek öğretmen var ise sorun yok. ben tek bilgisayar öğretmeniyim. ama yinede biz puanlama cetvelini doldurup göndermiştik sağlam olsun die. Yani sizi müdür şef olarak il/ilçe millli eğitim müdürlüğüne ve valiliğe teklif edecek. Dilekçeyi müdür verecek.
4. Birde bazı arkadaşlar alan şefi olunmuyor mu die sormuşlar. HEM de alan şefi olunmuyor arkadaşlar. Atelye şefi olursunuz.

Şimdi gelelim kendi yorumlarıma ve yaşadıklarıma

Bilgisayar öğretmeni olarak kurumdaki bütün işleri yapıoruz. peki neden ücretini almıyoruz die düşünüyorsunuz. bende böyle düşünmüştüm. 1 aylık şeflik tecrübeme göre almayalım daha ii bence.Çünkü kişilerin size bakışı değişiyo otomatikmen. Şef olmadan önce işleri yapıp yapmamak sizin elinizde yaptıkça kurumda artı puan topluyorsunuz ve ihtiyacınız olduğunda kullanıyorsunuz.( :) ). Size bir iş geldiğinde yardımcı olabilirmisiniz, müsaitseniz bakabilirmisiniz die söyleniyor ama şef olunca işler hiçte böyle olmuyor.en azından beende böyle oldu.1 ay sonrada şeflik düştü eskiye geri döndük.

Şef olmaktansa HEM de Formatör( Bilişim Rehber Öğretmeni) olun daha ii.Olan varmı sadece İzmir/Karşıyakada yanlış hatırlamıyorsan bi arkadaş var o olmuş sanırım. Bu sene inşallah formatörlük meselesini araştırcam.herkese ii çalışmalar kolay gelsin.

Arkadaşlar mevzuata bakarsak sorun çözülür bu konuda.
"TEBLİĞLER DERGİSİ HAZİRAN 2011/2645 HALK EĞİTİMİ FAALİYETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR YÖNERGE" bu mevzuatta
"Atölye/bölüm ve laboratuvar şefi:
MADDE 6- (1) Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerine, Şubat 2009 tarih ve 2617 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarının Alan, Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflerinin Görevlendirilmesine Dair Yönerge hükümleri doğrultusunda; Merkez Müdürünün teklifi Millî Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve valinin onayı ile görevlendirme yapılır. Şef olarak görevlendirilen öğretmenin aylık ve ek ders ücreti karşılığında açılacak kurstaki görevi de devam eder." devamında görev ve sorumlulukları vardır.

Yukarıdaki diğer yönerge ise http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2617_0.html budur. Ve burada da "İKİNCİ BÖLÜM: Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şefliklerinin Oluşturulması, Görevleri ve Görevlendirilmesi, Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerinin oluşturulması" şeklindeki başlıkta kısaca lavoratuar sayısı birden çok ise bölüm şefi ve atölye şefi görevlendirilir, eğer laboratuar sayısı 1 tane ise bölüm şefi haricinde başkaca atölye şefi görevlendirilmez diyor.

Velhasılkelam bölüm şefliği de atölye şefliği de var.

Buradaki sıkıntı şu arkadaşlar anladığım kadarıyla; atölye vardır ama bölüm olarak gösterilmemiş olabilir sanıyorum, yani şeflik normu da bu yüzden olmayabilir. Bunu düzeltmek için de Halk Eğitimi Planlama Komisyonu tarafından alınan kararlara ilgili atölye bulunduğundan dolayı ilgili bölüm açılması ve norm oluşturulması şeklinde bir ekleme yapılarak bu milli eğitime sunulabilir.

Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar. Saygılarımla.(şu an itibariyle ben de yönetmeliklerde kendime yol açmaya çalışıyorum.)

welwet' Alıntı:
Arkadaşlar mevzuata bakarsak sorun çözülür bu konuda.
"TEBLİĞLER DERGİSİ HAZİRAN 2011/2645 HALK EĞİTİMİ FAALİYETLERİNİN UYGULANMASINA DAİR YÖNERGE" bu mevzuatta
"Atölye/bölüm ve laboratuvar şefi:
MADDE 6- (1) Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerine, Şubat 2009 tarih ve 2617 sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Okul ve Kurumlarının Alan, Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şeflerinin Görevlendirilmesine Dair Yönerge hükümleri doğrultusunda; Merkez Müdürünün teklifi Millî Eğitim Müdürünün uygun görüşü ve valinin onayı ile görevlendirme yapılır. Şef olarak görevlendirilen öğretmenin aylık ve ek ders ücreti karşılığında açılacak kurstaki görevi de devam eder." devamında görev ve sorumlulukları vardır.

Yukarıdaki diğer yönerge ise http://mevzuat.meb.gov.tr/html/2617_0.html budur. Ve burada da "İKİNCİ BÖLÜM: Alan/Bölüm, Atölye ve Laboratuvar Şefliklerinin Oluşturulması, Görevleri ve Görevlendirilmesi, Alan/bölüm, atölye ve laboratuvar şefliklerinin oluşturulması" şeklindeki başlıkta kısaca lavoratuar sayısı birden çok ise bölüm şefi ve atölye şefi görevlendirilir, eğer laboratuar sayısı 1 tane ise bölüm şefi haricinde başkaca atölye şefi görevlendirilmez diyor.

Velhasılkelam bölüm şefliği de atölye şefliği de var.

Buradaki sıkıntı şu arkadaşlar anladığım kadarıyla; atölye vardır ama bölüm olarak gösterilmemiş olabilir sanıyorum, yani şeflik normu da bu yüzden olmayabilir. Bunu düzeltmek için de Halk Eğitimi Planlama Komisyonu tarafından alınan kararlara ilgili atölye bulunduğundan dolayı ilgili bölüm açılması ve norm oluşturulması şeklinde bir ekleme yapılarak bu milli eğitime sunulabilir.

Yanlışım varsa düzeltin arkadaşlar. Saygılarımla.(şu an itibariyle ben de yönetmeliklerde kendime yol açmaya çalışıyorum.)
gelişmeleri burada paylaşırsanız bir çok arkadaşımız açısından da faydalı olacağını düşünmekteyim

iyi çalışmalar.

Görüşme sonunda ilk mesajımda da belirttiğim şekilde bir sıkıntı oluştu. Kurumda bölüm tanımlı değil, bu yüzden bölüm şefliği normu da yok. Laboratuvar olarak tanımlı olan BT sınıfıma atölye şefi olarak müracaat edeceğimi söyledim ve müdür bey de tamam hocam dilekçeni yazalım cevabını verdi. Yarın dilekçemi hazırlayacağım. Sonucu da aktarırım arkadaşlar.

Fakat kanunen laboratuvar-atölye varsa en azından atölye şefliği kesin arkadaşlar. Bölüm tanımlı ise bölüm şefliği de kesin. Mesaj yazan arkadaşların duyduklarına göre değil de kanunlara ve yönetmeliklere bakarak değerlendirme yapması lazım. Her duyduğunuza inanmayın zira mevzuatı bilen kişiler pek yok. Araştırmak bizim elimizde.
Hayırlı günler.

Düzenleme yapıyorum arkadaşlar.
Düşününce HEM'lerde şeflik bir artı getirmiyor. Bölüm şefi 10 saat, Atölye şefi 6 saat bakım-onarıma ayrılıyor. Yani rahat eder otururum dediğiniz ancak 1 güne denk gelir zorla. Ayrıca kurum içindeki diğer bilgisayarların bakımını da kitlerler tahminimce. :) Yani 6 veya 10 saat için muhatap olmaya değer mi orası ayrı bir konu.(kararsızım şimdi de iyi mi...)

sayın hocam,

bilgisayar bakım ve onarımları ile ilgili işlemlerin her hafta olacağını düşünmüyorum. eğer sistemler ve gereksinimleri kurduktan sonra yedekler ve koruma altına alırsanız sizin işlemlerinizde kolaylık sağlayacaktır.

kolaylıklar dilerim.

Sağolasın, o konuda haklısınız hocam ama şu da var;
Bilirsiniz işte bilgisayarda aklına bir şey takılan herkes ofisboy gibi çağırmasın sonra. Bu tarz sıkıntılar oluyor malesef. Düşünmek lazım her şeyi sevgili hocam. Neticesinde bizim insanımıza laf anlatmak zor iş. :)
Hayırlı günler.

zkalay' Alıntı:
mrb arkadaşlar. izmir/tire hemde görevliyim. geçen sene bende bu şeflik meselesi için baya uğraştım. neticede şefde oldum. sadece 1 ay kadar.

şeflik için yapılası gerekenleri ben anlatayım başvuruda bulunmak isteyen arkadaşlar bu yolu izlerler.

1. Öncelikle kurumunuzda şeflik için kadronun bulunması gerekir. (atelye) şef kadrosu olmadan olmuyor. benim görevlendirmem de bu nedenle iptal edildi.
2. Eğer şef kadronuz yok ise okul müdürünüzün kadrolar belirlenirken şeflik kadrosu için istekte bulunması gerekiyor.
3. Yönetmelikte Okul Müdürü ve İl/ilçe Milli Eğitim Müdürünün uygun görüşüyle diyor yani siz şef olmayı istemeyeceksiniz okul müdürünüz sizi şef yapacak. Okulda birden fazla bilgisayar öğretmeni var ise duyuru yayınlar ve bi puanlama sistemi var yönetmeliğin eklerinde yeralıyo ona göre puanlama yapar ve yüksek puan alan öğretmeni şef olmak üzere sinsile yoluyla teklif eder. Şef Valilik tarafından görevlendirilir. Tek öğretmen var ise sorun yok. ben tek bilgisayar öğretmeniyim. ama yinede biz puanlama cetvelini doldurup göndermiştik sağlam olsun die. Yani sizi müdür şef olarak il/ilçe millli eğitim müdürlüğüne ve valiliğe teklif edecek. Dilekçeyi müdür verecek.
4. Birde bazı arkadaşlar alan şefi olunmuyor mu die sormuşlar. HEM de alan şefi olunmuyor arkadaşlar. Atelye şefi olursunuz.

Şimdi gelelim kendi yorumlarıma ve yaşadıklarıma

Bilgisayar öğretmeni olarak kurumdaki bütün işleri yapıoruz. peki neden ücretini almıyoruz die düşünüyorsunuz. bende böyle düşünmüştüm. 1 aylık şeflik tecrübeme göre almayalım daha ii bence.Çünkü kişilerin size bakışı değişiyo otomatikmen. Şef olmadan önce işleri yapıp yapmamak sizin elinizde yaptıkça kurumda artı puan topluyorsunuz ve ihtiyacınız olduğunda kullanıyorsunuz.( :) ). Size bir iş geldiğinde yardımcı olabilirmisiniz, müsaitseniz bakabilirmisiniz die söyleniyor ama şef olunca işler hiçte böyle olmuyor.en azından beende böyle oldu.1 ay sonrada şeflik düştü eskiye geri döndük.

Şef olmaktansa HEM de Formatör( Bilişim Rehber Öğretmeni) olun daha ii.Olan varmı sadece İzmir/Karşıyakada yanlış hatırlamıyorsan bi arkadaş var o olmuş sanırım. Bu sene inşallah formatörlük meselesini araştırcam.herkese ii çalışmalar kolay gelsin.

hocam hemde formatörlük yapılamıyor ancak hem öğretmenleri herhangi bir fatih projesinin uygulandığı kurumlarda görev alabiliyor.. bunun örneği çok fazla...

Yaw arkadaşlar kesin bilmediğiniz konuda yarum yapıp insanları yönlendiriyorsunuz. hemlerde alan şefide var atölye şefide var. fakat alan şefi olabilmesi için birden fazla labaratuvar ve birden fazla pc öğretmeni olması lazım. bu şekilde alan şefi olunabilir. ben alan şefiyim. birden fazla öğretmenin olduğu yerlerde puantaj formunu doldurup dilekçe ile başvurursun müdür kimi uygun görürse onu teklif eder ve şefliği ona verir. saygılar ...

ayrıca alan şefi görevlendirmesi 8 senedir. 8 senenin sonunda vasıfları taşıyan diğer teknik öğretmen varsa ona verirlir yoksa devam edilir göreve. haftada 10 saat ek ders alır. alan şefi olabilmek için mesleki ve atölye öğretmeni olmak gerekir teknik öğretmen yani.

aydınDr' Alıntı:
Atölye şefi olabilmesi için şartlar nedir peki

Ayrıca bakmadım yönetmeliklere ama ilgili atölye/laboratuvarın; atölye/laboratuvar öğretmeniysen tamamdır. Birden fazla kişi varsa aynı konumda olan, sanırım ki hizmet süresi fazla olanı uygun görürler.

Merhaba Arkadaşlar.
Şeflik konusunu kendi HEM müdürüm ile görüştüm.Neden atölye şefliği olsun ki biz alan şefliği isteyelim dedi ve alan şefliği için dilekçeyi yazdık ilgili mevzuatları ekledik.Ve bugün gönderdik. Ne zaman hbr gelir ne olur bilmiyorum şuan için beklemedeyim.Aramızda başvuru yapıp cevabı gelen oldu mu?

emelerguntez' Alıntı:
Merhaba Arkadaşlar.
Şeflik konusunu kendi HEM müdürüm ile görüştüm.Neden atölye şefliği olsun ki biz alan şefliği isteyelim dedi ve alan şefliği için dilekçeyi yazdık ilgili mevzuatları ekledik.Ve bugün gönderdik. Ne zaman hbr gelir ne olur bilmiyorum şuan için beklemedeyim.Aramızda başvuru yapıp cevabı gelen oldu mu?

hem lerde alan yokki nasıl alan şefliği istediniz.
Alabilirseniz mutlaka yazın bzde başvuru yapalım.

Merhaba,
Mevzuatta alan yada atölye şeklinde bir ayrım bulunmamakta.Daha önce bulunduğum halk eğitim merkezinde muhasebe bölümüne ait bir tek sınıf varken alan şefliği verilmiş.Mekan yer sınıf sayısı ile bir ilgisi yokmuş.Benimde şuan bir laboratuvarım var bu sebeple alan şefliği şeklinde yazdım dilekçemi.Ama bugün ilden gelen cevap "kurumunuzda şeflik normu olmadığı için reddedildi" şeklindeydi.
Şimdi diğer halk eğitimlerde şef olan arkadaşlarıma sormak istiyorum bu şeflik normunu nasıl açabiliriz?Ne yapmamız lazım?Bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim.

Konuyu hortlatalım. Halk eğitim de Böteci şefler mevcut mu? Yoksa hala sıkıntılar devam ediyor mu?

Geri