Harici diskim RAW olmuş...

Kodla Büyü

botett

Süper Üye
Süper Üye
Seçkin Üye
Arkadaşlar bir süredir kullanmadığım ve içerisinde önemli dokümanlarımin olduğu harici bir diskim var. Diskimin dosya türü RAW olmuş dolayısıyla diskim açılmıyor. Ne boyutunu ne icerisini göremiyorum.. CMD de chkdsk komutu ile işlem yaptım olmadı. Sizin önerileriniz varsa sevinirim...

Daha önce benim başıma gelmişti. Macbook bulun. Raw formatını görüyor. Dosyalarınızı mac'e kopyalayın. Ama macbooklar ntfs disklere kopyalama yapmıyor. Ya harici diskinizi exfat olarak biçimlendirip alın ya da ntfs'ye kopya yapan ios programı bulun. Şunun deneme sürümünü deneyebilirsiniz.
https://www.paragon-software.com/home/ntfs-mac/

Teşekkür ederim. Mac bilgisayar bulursam deneyeyim...

Linux tabanlı bir işletim sistemi görecektir oradan yedekleyip biçimlendirin hocam.

chkdsk komutu /x parametresi ile kullandığım zaman bazen raw formatını düzelttiğini gördüm. Deneyebilirsiniz.
Sürücü harfi e olarak düşünülürse.
Kod:
chkdsk e: /x
şeklinde deneyebilirsiniz.

En kötü kurtarma yazılımı ile tarayıp kurtarabilirsiniz. Ama kurtarana kadar üzerine yeni şeyler yazmayınız. icare data recovery ya da R-Studio tavsiye edebilirim.

geçen bir flash bellekte aynı problem oldu. hızlı biçimlendirdik. recovery my files ile dosyaları geri getirdik. Ama hdd de dosya çoksa uzun sürer tabi.

Geri