hardisk takma işi nasıl olur?

Kodla Büyü

samimi 75

Seçkin Üye
Seçkin Üye
Arkadaşla rharddisk bozulduğu için 80 gblık samsung marka yeni hardisk aldım.Benim bildiğim harddiskte jumper olması gerekir.master ve slave ayarı yapmak için.Ama harddiskin arkasında jumper yok.İlkdefa bir hardisk takacağım.Ne yapmam lazım.Bu şekilde takarsam bilgisayar görürmü.Ondan sonra biostan ayar yapmam gerekir mi?yardım edermisiniz.

Arkadaşlar bilgisayarın kasasını açtım bekliyorum.benim öğrenmek istediğim jumperıın olmaması narmal mı?Yoksa kesinlikle master ve slave ayarının olması gerekir mi?herhalde fazla bir şey istemiyorum.teşekkürler.

Arkadaşım Eğer sata hdd takıyorsan jumper ayarları yok zaten. 1 tane hdd takıyorsan nereye taktığın sorun olmaz. herhangi bir hata vermez.

hardiski taktım ve bilgisayarı açtığımda güvenlik kartı ile ilgili şöyle bir uyarı çıkıyır:
junior sherif v.8.0

sistem bilgisi hdd/mb
1-boot seçeneği ...... .......
2.boot seçeneği ...... ......
3.boot seçeneği ...... ......
4.boot seçeneği ...... ........

paylaşılan alan 72316
toplam kapasite 76313

--------------------------------------------------------
tamam iptal

1.boot seçeneğini cd yapıyorum hdd'yide 5000 yapıp tamam dediğimde partisyon yapısı değişti disk üzerindeki bilgiler kaybolacak çıkıyor.
tamam iptal var
ne yapmam gerekir

Hocam tamam dedim.Junior sherif kurulumu geldi .Orada hızlı kur,özel kur seçeneklerinden hızlı kuru seçtim.bekleyiniz uyarısının arkasından FAT HATASI DİYE uyarı verdi. not olarak ta aşağıda xp de olmak üzere önce sürücüleri yükleyin diyordu.sürücüleri nasıl yükleyeceğim.Ne yapmam lazım.Güvenlik kartını donanımsal olarak çıkarıp imaj dvdsinden sistemi bilgisayara kura bilir miyim?

sedom kardeş yok mu yorumun.Yada başka arkadaşlarımızın bilgilerine ihtiyacım var.Valla bilgisayarın başında birisinden bir yorum gelsede uygulasam diye bekliyorum.Arkadaşlar yardımlarınızı bekliyorum.

ilk olarak donanımsal olarak güvenlik kartını çıkar. sabit diski formatla.
3. adım olarak kartı geri takıp kurulumu gerçekleştir.

alternetif olarak güvenlik kartını geri takma windowsunu kur. kart yerine deep freeze kur.

HOCAM dediğiniz gibi kartı donanımsal olark çıkartım.İmaj dvdsinden bilgisayarı başlattım ama dos ekranına os MİSS. diye yazı geldi.tuşlara basıyorum çalışmıyor.Ne yapabilirim.Sizin diski formatlayın demenizdeki amaç sistemi kurmaktan bahsetmediniz mi?

arkadaşların yazdıklarını okuyamadım belki aynı bilgiler olabilir. yine de ilk aklıma gelenler;
jumber yoksa öyle tak eğer tek disk ise bi şey olmaz.
bios otomatik kendisi ayarlar.
iki hardisk varsa genelde hardiskler ide kablosunun 1.yanı master olur. yani bilgisayarın 1. hardisk olarak tanır.
eğer bu hardiski 2. sıraya koyman gerekiyorsa jumberi çıkart veya 2,3 .sıralara tak . yüzde doksan böyledir.

Geri